Un credit clar neperformant. Caz real

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Duminică, 21 decembrie 2008, 10:55 Economie | Finanţe & Bănci

Stimate domnule presedinte al bancii…..Am luat nota cu mare satisfactie de faptul ca ati deblocat creditarea. Lumea incepuse sa intre in panica si asta, dupa cum imi spunea si vecina de la etajul 4, nu e bine. Creditul isi are rolul lui in economie, asa cum si Luis de Funes isi are rolul lui in istoria cinematografiei. Sunt bucuros, prin urmare, ca le inchideti gura celor care spun ca sunteti neseriosi. Am primit de la niste cartitori, domnule presedinte, un dosar de credit datat 16.12.2008. Tare m`am bucurat ca se dau iarasi credite. Am citit acolo cum ca ati dat un imprumut unei companii, de cateva sute de mii de euro, scrie Dan Popa pe blogul sau.

Mai exact, pe compania in cauza aceti acum o expunere de circa 600.000 de euro. Foarte bine, industria locala trebuie incurajata, domnule presedinte. M`am bucurat si ca nu sunteti un tip dur in privinta garantiilor luate. E drept, pentru un mizilic (cat reprezinta banii imprumutati) , doar nu era sa le luati pielea de pe spate. Asa ca ati acceptat in garantie, urmatoarele (citez din referatul de acordare al creditului, dom` presedinte) “drum betonat in suprafata de 500 mp, pasune, birouri, post trafo, casa portar, fundatie, fosa septica, atelier, vestiar, sopron din lemn, put, casa pompa, pivnita”.

Sunt mandru de asemenea bancheri. Va dati seama dom` presedinte ca, la o adica, numai fosa aia septica daca o vindeti si v`ati scos banii? Nu mai pun pasunea sau postul trafo! Alea sunt aur curat, pentru care orice banca ar fi facut orice ca sa le aiba drept garantii. Stiu, de asemenea, ca evaluatorul trimis de Dumneavoastra le`a evaluat la un milion de euro. Fosa septica, cu tot cu continut probabil. Mie mi se pare ca valoreaza chiar mai mult, dar nu e treaba mea, desigur.

Stiti ce mi`a mai placut din referatul de credit? Ca firma aia in care aruncati cu sute de mii de euro, pare a fi un client extrem de serios. Nu e firma fantoma, cu certitudine, pentru ca o firma fantoma nu figureaza in Centrala Riscurilor Bancare cu aproape 100.000 de euro. Si clar nici in Centrala Incidentelor de Plati, cu 7 Bilete la ordin, dintre care 6 motive majore. La o adica, stii cu rigoare de unde nu`ti mai incasezi ratele la imprumut.

Dar admiratia mea pentru Dumneavoastra nu se opreste aici. Cand vreti sa ajutati o companie cu un credit, nu va impiedicati de amanunte! Cum ar fi de pilda, faptul ca acea companie deruleaza 70 la suta din cifra de afaceri cu o firma afectata profund de criza finanaciara, care a trecut la disponibilizari si care a anuntat deja o reducere cu 40 % a activitatii. Asta`i viata. Firmele se nasc si crapa, Creditul e nemuritor.

Ce mi`a mai placut din referatul acela este ca sunteti un optimist. Ati vazut ca firma este data in judecata pentru niste nenorocite de despagubiri minore de cateva zeci de mii de euro, intr`o tara vecina. Si eu sunt de acord ca doar n`o sa ne sinucidem din atata lucru….sunt companii in situatii infinit mai delicate, dom` presedinte. Uitati`va la Crysler de pilda….ce a fost si ce`a ajuns…V`am vazut recent pe prima pagina intr`un ziar, in care vorbeati de profesionalismul bancherilor. Despre cat de bine isi fac ei treaba, daca nu sunt denigrati si sunt lasati sa lucreze.

Mare dreptate aveati…Ca unii v`ar fi denigrat pentru imprumutul asta de acum cateva zile. Dar nu eu, dom` presedinte. Dimpotriva, eu cred ca acest credit va fi unul foarte profitabil pentru banca. Chiar daca firma aia e dintr`un sat mic din Transilvania, in care nu e decat un barulet mic si o biserica din care, se spune, Dumnezeu le vede pe toate.

Comenteaza pe blogul lui Dan Popa.












7202 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Nemernici...... (Duminică, 21 decembrie 2008, 11:07)

    Geta Luneta [anonim]

    Bancile au avut de cand sunt in Romania sefi cu aere de mari bancheri....
    De fapt sunt niste oameni care nu pot fi calificati nici chiar de Dinescu!
    Daca in America s-a intamplat ce vedem cu totii,atunci epigonii nostrii sunt niste simple scame pline de ifose si goale de continut!
    Articolul este bun dar la noi cainii latra si.....
    • -5 (5 voturi)    
      si (Duminică, 21 decembrie 2008, 13:49)

      hamurrabi [anonim] i-a raspuns lui Geta Luneta

      cainii latra si anagramatii comenteaza...
      • +3 (3 voturi)    
        :| (Duminică, 21 decembrie 2008, 14:50)

        radu [anonim] i-a raspuns lui hamurrabi

        Te referi la agramati presupun, academician mic
      • +3 (3 voturi)    
        @hamurrabi (Duminică, 21 decembrie 2008, 15:15)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui hamurrabi

        draga, se termenul corect este AGRAMAT. anagramat nu exista decat in vocabularul tau de idiot...agramat.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Luni, 22 decembrie 2008, 15:32)

        Candida [anonim] i-a raspuns lui hamurrabi

        Hammurabi se translitereaza cu caractere latine cu dublu "m", nu cu dublu "r".
  • +6 (6 voturi)    
    PROFESIONALISM BANCAR (Duminică, 21 decembrie 2008, 11:08)

    luputehno [anonim]

    CAZUL E REAL....CA IDEE...CUNOSC PE CINEVA CARE A PROCEDAT LA FEL...CU O CASA AIUREA IN MIJLOCUL CAMPULUI...DUPA CE A DUS SACOSA CU BANI,ACASA , ZICEA CA NICI SA FI VRUT NU SI GASEA ASA CLIENT BUN CA BANCA PTR IMOBILUL LUI.EL A VANDUT CASA PE NUMELE CUIVA AIUREA CARE CU CEVA HARTII SI RELATII A OBTINUT CREDITUL.SUNT SIGUR CA SI ACEST CREDIT O SA FIE FOARTE PERFORMANT PTR BANCA RESPECTIVA(BCR).HALAL PROFESIONALISM BANCAR.MA GANDESC CU CE AROGANTA AM FOST TRATATI, NOI,RESTUL,MURITORII DE RAND DE ACESTI MICI SLUJBASI AI BANCILOR.SI ACOLO E MIZERIE ...CA PESTE TOT.
  • -1 (7 voturi)    
    Inca o poveste debila (Duminică, 21 decembrie 2008, 11:26)

    nea credit [anonim]

    Si care nu spune nimic. Doar mesajul, deja consacrat in povestile lui dom popa's, ca oricum faci nu-i bine! Daca bancile dau credite nu-i bine, daca nu dau nu-i bine. Daca dau, criteriile lor sint idioate, daca nu dau criteriile de nedare sint idioate. Si binenteles concluzia subliminala: dom popa's stie intotdeauna ce si cum trebuie facut. Iar cei care fac, nu stiu niciodata cum trebuie facut.
  • +1 (1 vot)    
    da, subiectul e de actualitate (Duminică, 21 decembrie 2008, 11:43)

    d-lui popa [anonim]

    Va rog sa-mi explicati cum v-ati dat seama ca firma respectiva este in Biroul de Credit. Din cate stiu in Biroul de Credit se raporteaza doar Persoanele Fizice, Juridicele se raporteaza in CRB, o mica mare diferenta, ce zici? Dar multi citesc, putini pricep...
    • +4 (4 voturi)    
      raspuns (Duminică, 21 decembrie 2008, 12:53)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui d-lui popa

      pai io vad ca in articol scrie centrala riscurilor bancare; sau o fi modificat textul ulterior? oricum ce scie e real, si eu lucrez in banca si confirm ca multe magarii de genul asta se fac.
  • +6 (6 voturi)    
    Nimic nou sub soare! (Duminică, 21 decembrie 2008, 11:44)

    Benedict [anonim]

    Daca astea sunt datele creditului se ridica un mare semn de intrebare.
    Pentru profesionalismul celor care au analizat dosarul de credite.
    Nu cred ca toate dosarele de credit ajung la Presedintele bancii.
    Pentru aprobare. inca o data daca este real cazul cred ca competenta de aprobare e acolo la sucursala din acel judet al Transilvaniei.
    Daca nu este decat un material comandat si pus asa pe site pentru publicitate recomand mai mult profesionalism autorului.
    Mai ales ca citesc cu atentie tot ce posteaza autorul articolului pe blog.
    Se ridica un semn de intrebare la profesionalismul celor care analizeaza dosarul de credite. La constituirea garantiilor: fosa septica...bla.bla.
    Ganditi-va ca si banca pentru mileniul 3(Bancorex), Banca Agricola, Albina ettc. au luat in garantie tot felul de absurditati.
    Nu uitati de Bancoop care luase in garantie un cimitir si palate tiganesti.
    Nimic nou sub soare!
  • -2 (4 voturi)    
    ha ha (Duminică, 21 decembrie 2008, 13:08)

    ddr [anonim]

    Haide sa aruncam cu noroi in banci, nu de alta, dar e la moda. Au existat si inainte de criza numeroase credite neperformante si asta pentru ca intotdeauna va exista un risc, indiferent ca e vorba de PF sau PJ.
    Eu as fi curios de unde ar fi trebuit sa stie cel care a analizat dosarul de credit ca principalul client al firmei disponibilizeaza?
    Si care e faza ca firma este data in judecata in alta tara?De prezumtia de nevinovatie nu ati auzit?A fost condamnata? Nu.
    Articolul e slab si mi se pare mai mult o problema personala, o refulare poate, ceea ce ar explica si prezenta detaliilor atat de amanuntite(care nu apar intr-un dosar de credit).

    Inainte sa judecati si sa aruncati cu noroi, mai si ganditi, nu lasati sa o faca altii pentru voi.
  • -3 (5 voturi)    
    comment, no (Duminică, 21 decembrie 2008, 13:22)

    banu maracine [anonim]

    Ironie gratuita din partea unui diletant. Nu toate firmele sunt din capitala, nu toate pot garanta cu cash sau titluri de stat, nu toate creditele se aproba de presedinte.
    Ai latrat si tu la un cal mare, poate, poate se prinde ceva. N-am vazut niciun calificativ pentru cel care ti-a aratat dosarul ( semnatura lui se afla pe vreo pagina din acel dosar? ).
    In schimb ai obtinut reactia pe care ti-ai dorit-o, ai pus la zid toti "bancherii" si bancile . Misto meserie!
  • +1 (5 voturi)    
    Comparatie (Duminică, 21 decembrie 2008, 15:41)

    Ghita [anonim]

    Evit sa raspund la obiect in ceea ce priveste posturile lui Dan Popa intrucat omul nu reuseste sa priceapa fenomenul bancar, a avut destule articole care in afara ca erau trase de par (a se citi inventate) erau argumentate cu ipoteze si concluzii de fata blocului / casa scarii / banca din fata bodegii.

    In sistemul bancar nu poti spune ca sunt toti oameni unul si unul foarte bine pregatiti pentru ca nu ar fi adevarat. Sunt oameni la fel de pregatiti ca si in alte domenii s-au vazut ministri, procurori, judecatori, functionari f f slabi DAR

    ce parere aveti de jurnalistii din .ro? Procentual sunt mai bine pregatiti in ceea ce fac decat oamenii din sistemul bancar? Nu cred...

    Puteti numara 20 de ziaristi buni in tara asta ? Nu cred.

    Credeti ca Dl.Popa (sau altii) daca si-a terminat niste studii de jurnalism (sincer cv-ul dansului se pune pe un sfert de pagina) ii este suficient incat sa poata sa se considere jurnalist? Eu nu cred, intrucat meseria de ziarist / jurnalist iti confera doar posibilitatea de a scrie, nu si calitatea de analist bancar, politic, economic etc. Nu este suficient sa ai o portavoce daca nu te duce bibilica sa sti ce sa urli in ea. Iar daca esti si frustrat, tendentios sau cauti avantaje te face lepra.

    Hotnews nu inteleg de ce mai publicati articole ale acestui senzationescu care in afara de a improsca cu noroi si a isi da cu parerea asupra unor evenimente ce nu le pricepe, sau a traduce niste stiri de pe alte site-uri straine nu cunoaste. Mi-ar fi si mie foarte usor sa urlu in articole hai fascismul sigur as gasi 1000 de idioti sa ma preaslaveasca.

    Cei cu rate cu buletinul la telefoane bengoase, care considera ca bancile "e masonice" si "e satanice" si ca ar fi bine pentru toti sa se duca dracului ca poti da la sapa, manca seminte, fluiere papushele si fara sistem bancar, rog sa dea voturi negative. Dane canta-le si condu-i, sti tot atatea ca si ei.
    • 0 (0 voturi)    
      la subiect (Duminică, 21 decembrie 2008, 19:19)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      se pun doua intrebari
      - este posibil asa ceva si cam cu ce frecventa? (as zice ca e urmarind povestea americana)
      - daca stfel de incidente afecteaza pe termen mediu si lung ceilalti clienti prin diverse 'strategii'? ;)
  • 0 (2 voturi)    
    lasa-ne (Duminică, 21 decembrie 2008, 16:04)

    abramburel [anonim]

    Ce tot cauta nea Popa asta pe prma pagina in Hotnews? Vine tot timpul cu povestioare impachetate frumos si date cu parfum de scandal/senzational, fara sa spuna in fapt nimic.
    Nu mai vorbesc de unde isi ia informatiile. Ma gandesc ca majoritatea sunt inventate da romanu oricum crede tot ce se scrie fie ca e ziar, site sau blogu' lu' neica nimeni
  • -1 (1 vot)    
    lasa-ne (Duminică, 21 decembrie 2008, 16:58)

    gigi [anonim]

    Pe cine intereseaza ca o banca da un credit neperformant ?

    Pe cine intereseaza ca Hotnews pierde clienti pentru ca publica ca si "stiri fierbinti" aberatiile inventate de un popa pe nume DAN
  • -1 (1 vot)    
    despre articolele domnului Dan Popa (Duminică, 21 decembrie 2008, 17:36)

    gimini [utilizator]

    Sincer, il urmaresc cu foarte mare atentie dar cata vreme nu da nume... e o simpla zvonistica.

    Eu sunt sigur ca are dreptate, bancile concediaza si incep sa aiba probleme, am observat si eu in ultimele luni cateva fenomene ciudate - de exemplu sucursale bancare maricele care se scobeau in fund dupa o suma de genul 1000 de dolari - dar cata vreme articolele dumnealui se mentin in zona barfei si a "soparlelor" ... discutam discutii.
    • +3 (3 voturi)    
      despre articolele adevarate ale domnului Popa (Duminică, 21 decembrie 2008, 21:44)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui gimini

      omul nu da nume sa nu se trezesca unul sau altul sa-l dea in judecata sau sa pice, doamne fereste tocmai banca aia si sa fie chemat domnul Popa la priveghi!
      So, keep going mister Popa!
  • +3 (3 voturi)    
    Normal ca d aia nu da nume (Duminică, 21 decembrie 2008, 22:11)

    Economu [anonim]

    da ce te faci cu baietii astia de nu pot pricepe, ei ar vrea nume saracii dar n-ar semna asa ceva in ruptul capului. dan popa o face ca sa aiba si ei ce comenta. inclusiv Ghitza de isi permite sa judece ziaristii ...
  • -1 (1 vot)    
    so what ? (Luni, 22 decembrie 2008, 9:10)

    iul [anonim]

    SI care e problema ? Va sparge grija ca banca aia ar putea avea pierderi sau ca presedintele bancii alea nu-si va lua bonus ? Ma lamureste cineva de ce e lumea revoltata ca o banca privata da credite naspa ???