Fitch: Cresterea economica a Romaniei va fi de 1% in 2009

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 23 decembrie 2008, 16:16 Economie | Finanţe & Bănci

Agentia de evaluare financiara Fitch previzioneaza ca Romania va avea anul viitor o crestere economica de 1%, estimare in scadere cu doua puncte procentuale fata de cea din luna noiembrie, si un deficit bugetar de 5% din PIB, potrivit Mediafax. In acelasi timp, analistii Fitch estimeaza ca inflatia va fi de 4% in 2009.

"Estimarile pentru 2009 sunt o crestere economica de 1%, o inflatie in medie de 4%, un deficit bugetar de 5% si un deficit de cont curent de 11%. Totusi, incertitudinile legate de aceste prognoze sunt mult mai ridicate decat in mod obisnuit din cauza contextului actual", a declarat Andrew Colquhoun, director pentru statele emergente in cadrul agentiei de rating.

Potentialul Romaniei ramane "foarte puternic" anul viitor, in contextul in care statul este o baza de productie "relativ mare si cu cheltuieli de productie inca reduse", din Uniunea Europeana, apreciaza oficialul agentiei de evaluare financiara.

"Totusi, Romania se confrunta cu un risc semnificativ de a intra intr-o criza financiara si a monedei, care ar putea afecta economia reala si situatia financiara a statului", a precizat directorul Fitch.

Pentru anul viitor, prognozele privind Produsul Intern Brut al Romaniei variaza de la o scadere de 0,3% la un avans de 6%, in functie de organismele care au analizat economia romaneasca. Astfel, economistii agentiei de evaluare financiara Moody's prevad recesiune economica pentru Romania in 2009, cu o scadere a PIB-ului de 0,3%. Fondul Monetar International estimeaza ca economia va creste anul viitor cu 3,5%, in vreme ce ING Bank estimeaza ca ritmul de crestere va incetini la 1,7%, iar Citi Bank la 2,8%.

Cei mai optimisti sunt analistii Comisiei Nationale de Prognoza, care in prognoza de toamna estimeaza ca PIB-ul va creste cu 6% in 2009.











1391 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    recesiune (Marţi, 23 decembrie 2008, 16:37)

    mihai [anonim]

    scadere pib 2% ,inflatie 12-16%. deficit bugetar 6-8 % . cam asa va arata economia romaniei in 2009 . numai sectorul constructiilor vor duce pib-ul in jos cu cca 4-5%. toti ratatii din noul guvern spun ca reduc drastic investitile alte 3-4 procente. numai de aici rezulta intre 7-9% . romania rafineaza cca 10 milioane de tone de petrol .cat este pretzul la benzine si motorine ? pretzul otzelului a coborat la cca 600$ /to de la 1000-1200 $ .daca mai adaugam sectorul auto unde ajungem ? grea artimetica asta ,mai ales pt un limbric cu patru clase si alea facute dupa 90 la apelul bocancilor.
    • +1 (1 vot)    
      Uite unde era economistul?! (Marţi, 23 decembrie 2008, 16:49)

      Aurel Ionescu [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ce le ma stie asta? Ia zi ma, cat o sa fie un ou...ca dupa aia sa iau legatura cu Nastase sa creasca productia de oua in asa fel incat sa acopera recesiunea!...si sa fim si noi pe plus!
    • 0 (0 voturi)    
      mai nenea (Marţi, 23 decembrie 2008, 16:54)

      gica contra [anonim] i-a raspuns lui mihai

      daca oamenii astia cu asta se ocupa.. de ce crezi ca TU asa, dintr-o simpla privire scoti niste procente mai exacte?
    • +2 (2 voturi)    
      mai, mai (Marţi, 23 decembrie 2008, 17:02)

      x [anonim] i-a raspuns lui mihai

      e al patrulea comentariu al dumnitale in care revii cu tema obsedanta "limbric" si lipsa de educatie a lui boc.
      esti tare inversunat nene mihai. prea tare.
      plus ca dupa ortografie cred ca nenea boc are mai multi ani de scoala decati ani de viata ai tu.
      mai linisteste-te si mata, ca vremurile curg inainte si daca faci spume la gura si daca nu.
      am asa un sentiment ca esti aici sa comentezi plin de ura proletara la toate articolele de pe hotnews incat mi se pare ca ar fi un efort prea mare sa-ti raspund obiectiv la problemele ridicate de tine in dolari si procente..
  • +4 (4 voturi)    
    Cine ii mai baga in seama pe astia? (Marţi, 23 decembrie 2008, 16:44)

    iancu [anonim]

    Astia nu au fost in stare sa evalueze butoiul de pulbere care era in SUA si isi dau cu parerea apropo de noi. Sa stea in banca lor si sa isi vada de treburile lor...
    • 0 (0 voturi)    
      Asta si fac (Marţi, 23 decembrie 2008, 19:48)

      ion [anonim] i-a raspuns lui iancu

      Esti liber sa-i crezi sau nu si functie de acest lucru sa investesti in aceasta tara minunata sau nu. Nu te obliga nimeni sa iei de buna prognoza pe care au facut-o. Oricum vad aici o groaza de oameni care inca cred ca Romania este cine stie ce economie performanta care nu este afectata de criza. Voi puteti sa visati ce vreti voi ca economia o sa faca ce stie si ce poate.

      Oricum imobiliarele (cu alte cuvinte specula) sunt la pamant si asta o sa traga puternic economia in jos indiferent ce o sa faca maretul guvern de clovni.
  • 0 (0 voturi)    
    Manelistii ratingului, cu diplome de Harvard (Marţi, 23 decembrie 2008, 19:33)

    Lehman & Goldman [anonim]

    "Espertii" de la agentiile de rating si-au pierdut orice apreciere din partea oamenilor mai inteligenti.
    Fara exceptie, absolut toti acesti harvardisti care umbla cu turma dupa trend s-au inselat crunt asupra multor rating-uri.
    Inclusiv erori grosolane privind Romania, despre care spuneau ca in 2008 nu va avea mai mult de 4%. Adica de 2 ori mai putin decat in realitate.
    Si ei sunt cei care n-au vazut deloc ce s-a intamplat in Islanda sau Ungaria, in USA sau Irlanda, toate aceste tari aveau ratinguri excelente si acum sunt in faliment :))

    Va puteti da seama de faptul ca habar n-au in realitate de ce va fi, dupa multitudinea de cifre avansate (-0,3% ; 1%; 1,7%; 2,8%; 3,5%), de la simplu la triplu. Pai in stilul asta pot si eu emite "prognoze", nici o problema, uite, sa fie consemnat pe Hotnews, dupa calcule complexe facute in timp ce beam linistit o bere razand de prostanacul de Geoana care se teme ca il bate Mitrea in ascensor, prezic o crestere a Romaniei cam de 1,5%-6% :))) Nu cred ca ma pot insela prea tare:)
  • 0 (0 voturi)    
    Cresterea economica (Marţi, 23 decembrie 2008, 23:49)

    releu [anonim]

    a Romaniei va fi de min 5%. +_1 %

    adresa mea e releu@seznam.cz

    nr de tel e 00420 608 151 252.

    Sunatißma daca nu va fi asa, sau faceti ce este credeti ca este de cuviinta

    Mancati-va porcul in liniste !
    Ca aveti apoi de castigat bani !
    • 0 (0 voturi)    
      De ce? (Miercuri, 24 decembrie 2008, 2:23)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui releu

      Am inteles Nostradamus. Stai linistit ca te sun negresit!
  • 0 (0 voturi)    
    poate avea dreptate (Miercuri, 24 decembrie 2008, 18:27)

    mike [anonim]

    tinand cont ca principalele motoare ale cresterii economice au fost constructiile si agricultura pentru anul asta si ca bnr-ul prin interventii mascate sustine un curs artificial al leului ... n-ar fi exclusa la anul in romania vre-o surpriza majora cu economia si cu leul implicit
  • 0 (0 voturi)