Compromisuri bancare utile. Nu si intotdeauna corecte

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Vineri, 2 ianuarie 2009, 14:02 Economie | Finanţe & Bănci

Decembrie 2008. Un director de liceu din Bucuresti aplica pentru un credit de nevoi personale la o institutie bancara din top 5. Banca ezita. Clientul incearca sa negocieze. Are in fond, atatea de oferit…De pilda, poate permite accesul reprezentantilor bancii la orele de dirigintie ale celor din clasele a 12-a, pentru ca banca sa-si promoveze ofertele de carduri, scrie Dan Popa pe blogul sau.

Sau ar putea rula fondurile prin conturile bancii in cauza. Poate, cu discretie, face lobby printre angajati…Ofiterul bancar intocmeste o nota de derogare. Superiorul o citeste si isi da acordul pentru creditul de nevoi personale de 9000 de euro, cu conditia ca bancii sa i se permita sa isi faca publicitate si sa`i echipeze cu carduri pe elevii care au implinit 18 ani.

Pe ansamblu, toata lumea e multumita. Banca va castiga clienti, iar directorul isi va obtine creditul dupa care ii arde buza. Chiar daca acel credit va fi trecut pe pierdere, banca tot va avea de castigat de pe urma cresterii volumului de business in liceul respectiv. Dar e corect? Nu prea e….













VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

4148 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    blogul are gust doar pentru cititorii de Libertate (Vineri, 2 ianuarie 2009, 14:31)

    Nucu [anonim]

    Un blog care e , de fapt, echivalentul unui tabloid....
    Un articol scris , parca , de sexy braileanca....
  • +2 (6 voturi)    
    Exprimarea reportere, exprimarea ! (Vineri, 2 ianuarie 2009, 14:54)

    Dalidis Jean [anonim]

    Cum adica "un director aplica pentru un credit.." ? A aplica are alt sens in limba romana. Asadar , d-le Popa , aplica regulile de exprimare corecta sau macar da materialul la corectat inainte de publicare.
    Cu tima,
    etc. ,
    • 0 (0 voturi)    
      aplica (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 10:44)

      io [anonim] i-a raspuns lui Dalidis Jean

      Mai nou se importa cuvinte din engleza care in romana are cu totul alt sens ... In loc de solicita se spune aplica. Termeni folositi des: focuseaza = concentreaza, functii imprumutate din engleza, s.a.
  • -6 (6 voturi)    
    why not ? (Vineri, 2 ianuarie 2009, 15:20)

    nurofen [anonim]

    Ba e chiar foarte corect. Pe elevi nu-i obliga nimeni sa-si faca fiecare card. Care vrea isi face si nu-i o chestie rea, ba dimpotriva.
  • +4 (4 voturi)    
    de'acord, dar... (Vineri, 2 ianuarie 2009, 15:50)

    Mihai [anonim]

    Sunt de acord cu respectiva practica descrisa mai sus dar cu ce tactica va aplica un profesor de exemplu, tot din scoala acelui domn director???
    Probabil daca e vorba de un prof de mate sau romana va spune ca scoate multi bani neimpozitati din orele private ! Dar daca este vorba de un profesor de sport sau desen?
    Sau ce va face, de exemplu, un functionar public dintr-o primarie sau un sofer de taxi?
  • +1 (3 voturi)    
    pierdere ? (Vineri, 2 ianuarie 2009, 15:59)

    gaga [anonim]

    de ce va fi trecut acel credit pe pierdere ? stie banca sigur ca directorul tepar nu va plati si pe deasupra va pleca din invatamant in economia gri, astfel incat sa-si piarda urma veniturilor debitabile?
    adica banca da 9000 de euro pentru speranta de a agata niste clienti, tot pentru credit de nevoi personale , care ofera chiar mai putine garantii decat directorul ?

    ce povesti maika !
  • +1 (3 voturi)    
    ce-i pasa directorului ca-i ruineaza pe altii (Vineri, 2 ianuarie 2009, 16:04)

    Vuck [utilizator]

    La lipsa de cultura economica existenta in societatea romaneasca coroborata si cu incapacitatea Bancii Nationale de a stavili abuzurile bancilor care opereaza in Romania, abuzuri legiferate care ne fac sa parem, in ochii cetatenilor din tari civilizate precum SUA un fel de tara banaiera , deci toate acestea nu fac decat sa transforme pe acesti bieti tineri in sclavii bancilor pentru o buna perioada a vietii lor de acum in colo.
  • +2 (2 voturi)    
    . (Vineri, 2 ianuarie 2009, 20:40)

    1 [anonim]

    banca e BRD si liceul e Caragiale? :)
  • 0 (2 voturi)    
    Credit (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 3:32)

    IonCan [anonim]

    Cum poate banca castiga daca nu poate recupera cei 9000 Euro de la profesor prin faptul ca o sa castige cativa clienti cu credit cards?
    In primul rand, cine are nevoie de credit card nu asteapta ora de dirigentie cu vizita celor de la banca respectiva ca sa aplice pentru un credit card. Daca or sa obtina 3-4 clienti e mult + daca oferta bancii nu e cea mai buna, se poate renunta simplu la credit card sau sa nu fie folosit si sa ia un credit card mai avantajos de la o alta banca.
    In cat timp o sa recupereze banca cei 9000 de Euro din taxele obtinute din creditele folosite de elevi?
    • +1 (1 vot)    
      bancile privesc pe termen lung (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 11:36)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui IonCan

      priveste si tu pe termen lung.
  • 0 (0 voturi)    
    s (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 16:32)

    as [anonim]

    sa-nteleg ca Dan Popa este noul guru al stiintelor economice?nu vreau sa par rautacios ,dar eu chiar nu am auzit de el si am pretentia ca urmaresc stirile (nu musai pe cele economice) destul de mult.