O idee pentru cei imprumutati in euro

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Luni, 12 ianuarie 2009, 17:27 Economie | Finanţe & Bănci

…ar fi sa isi mute creditele in lei. Multe banci fac acest lucru gratuit, iar altele cu un comision de 1 %. Tocmai am primit un mail de la Unicredit de pilda. “Buna Dan, valuta creditului poate fi schimbata simplu, fara analiza, fara documente in plus, cu un comision de 1% din soldul creditului, minim 50 EUR”. Eu nu am credite la ei, dar am pus de-o-ntrebare, vorba aia…

Din cate stiu si cei cu credite la BRD isi pot si ei schimba inca si mai ieftin moneda creditului. Sunt curios cati stiau si mai ales, cati au facut`o? Si mai ales, la ce dobanzi?

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.













VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

8766 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    MENTIUNE LOGICA (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:35)

    FreeMPI [anonim]

    Conversia creditului din valuta se face la cursul de acum, respectiv de aproximativ 4,3/EUR. Toate bune doar in cazul in care EUR urca, dar daca acesta scade. Singura castigata este banca.
  • +5 (5 voturi)    
    cea mai mare teapa... (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:40)

    eu [anonim]

    pe care o poate lua un client al unei banci in acest moment. Sa-ti schimbi creditul din euro in lei la acest curs (4.4) si apoi sa platesti dobanda de 30% in lei e sinucidere curata.
    Cel mai intelept in acest moment este sa nu faci nimic, sa stai sa astepti pana se "asaza praful".
  • 0 (0 voturi)    
    schimb valutar (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:44)

    de raket [anonim]

    ce dobanzi si ce schimb ?
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu as face asta (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:44)

    naufragiatul [anonim]

    Eu nu as schimba creditele pe termen lung(peste 10 ani) din euro in lei.

    Daca in 2014 (sau 2013 optimist) vom trece la euro, inseamna ca vom avea credite in moneda nationala, si apoi dobanzile la creditele in euro sun mai mici decat cele in lei. Ceea ce se petrece acum e o situatie de conjunctura internationala proasta, dar lucrurile vor reveni la normal, si atunci o sa vedeti ca ati facut o alegere proasta ( mai ales daca aveti dobanda EURIBOR cum am eu la unul din credite).
    Asadar, e mai bine sa strangeti din, ma scuzati, fese un timp si apoi veti fi rasplatati.

    ma refer strict la creditele care mai au macar 10 ani de derulare, pentru celelelalte e o idee bunicica pe termen scurt, dar in maxim 2 ani, lucrurile se vor calma, si atunci ce veti face, veti observa ca ati ales prost, moneda euro este un capital mai bun decat leul, altfel de ce am mai vrea sa intram in zona EURO.
  • +2 (2 voturi)    
    Concluzia mea (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:50)

    Marian [anonim]

    Cand EUR era 3.6-3.8 (nu mai tin minte) facusem un calcul si diferenta de dobanda facea ca imprumutul in EUR sa fie mai avantajos pana in 4.6 lei/EUR. Acum la 4.2, cred ca mai e avantajos la peste 5 lei si, mai ales,....sa ramana pana la sfarsitul creditului peste acest prag. Asta in conditiile in care dobanda la RON ramane aceeasi, ceea ce e imposibil sa se intample daca va avea loc o asemenea depreciere. In consecinta, concluzia e aceeasi: cei care se sperie usor, vor pierde (dupa parerea mea).
    • 0 (0 voturi)    
      @Marian (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Marian, as fi interesat sa vad cum ai calculat tu.
      Eu am exemplul meu personal, am convertit un imprumut personal cu garantie ipotecara din EUR in RON in februarie 2008 la un curs de 3.73 RON/EUR. Dobanda la EUR era de 9%, dobanda la leu de 14%. Devalorizarea leului din ultima perioada a fost mult mai mare decat diferentialul de dobanda intre EUR si RON.

      Eu cred ca am castigat destul de mult in ultimele luni din curs. Plus ca ma astept ca dobanzile la leu sa scada in urmatoarea perioada.

      BNR a lasat leul sa se devalorizeze ca sa fie siguri ca nu va fi o devalorizare brusca atunci cand vor da drumul la creditarea in lei. In general reducerea ratei dobanzii face o moneda mai putin atractiva, dar in perioada asta am vazut si evolutii diferite.
  • +3 (3 voturi)    
    conversie (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:51)

    huxley [anonim]

    sa treci creditele din euro in lei , cand euro e aproape de maximele istorice, mi se pare o miscare imprudenta...transferi o suma imprumtata mai mare din cauza cursului de schimb, la costuri cu 10% mai mari (DAE la lei e de peste 20% in maj cazurilor)
  • +1 (1 vot)    
    danutz danutz ... (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:52)

    dan s [anonim]

    ...dupa ce ca iarasi te citezi singur mai spui si prostii
  • +5 (5 voturi)    
    o intrebare (Luni, 12 ianuarie 2009, 17:59)

    un cetatean [anonim]

    Daomnule Dan Popa, ai scris cateva articole proaste despre angajatii din banci si deja te consideri mare finantist si dai sfaturi oamenilor? Excluzand faptul ca dobanzile la creditele in lei sunt mult mai mari si ca daca iei acum la dobanzile astea mari cu greu mai scapi de ele...o chestie de bun simt: daca trecand de la Eur la Lei banca iti lua mai putini bani, crezi ca era atat de dornica sa faci tu acest schimb? Mai ales acum cand foamea de Eur e mare si castiga 10 % numai daca tine o saptamana Eur pe care ii dai tu si ii vinde apoi in lei?
  • +6 (6 voturi)    
    o idee, da nu neaparat si buna (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:31)

    Anonimus [anonim]

    Pentru cei care aveti credite in valuta (inclusiv eu) am o intrebare: de ce ati ales un credit in valuta in loc de unul in lei? Raspuns: pentru ca dobanda era mult mai mica. Chestie care se mentine. A doua intrebare: ce dobanda la lei va aplica banca dupa conversia propusa? Raspuns: nu stiu, dar presupun ca dobanda practicata la acest tip de credite la momentul de acum. Care a crescut foarte mult fata de dobanda la credite in lei practicata in trecut. Concluzie: cand comparatia era mai favorabila creditelor in lei decat acum, ati ajuns totusi la concluzia ca mai bine mergeti pe valuta. Acum cand creditele in lei au preturi exorbitante, de ce ati ajunge la alta concluzie? Cel mai sanatos intrebati la banca unde aveti creditul cu cat a crescut rata la credtele in lei fata de cele in valuta. Eu am intrebat si raspunsul a fost stupefiant (fata de cei cativa euro fluctuatie cu care am eu de a face, la lei se vorbeste de echivalentul a cateva zeci de euro). Inca o chestie: celor cu credite care si-au propus sa le plateasca anticipat le adresez o alta intrebare - Mai aveti vreo investitie/cheltuiala de facut in urmatorii cativa ani (casa, masina, renovare sau mai stiu eu ce ati mai vrea voi)? Atunci sa nu va treaca prin cap sa va platiti creditul curent, lichidandu-va capitalul din economii, ca sa fiti nevoiti dupa aceea sa luati alt credit mult mai scump. Mai bine strangeti din dinti, plati rate, si cu capitalul faceti voi investitii, nu ii dati la banca sa vi-i vanda inapoi mai scump.
  • -3 (3 voturi)    
    uite euro e deja 4.34 (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:31)

    steve [anonim]

    iar o sa intarzii la serviciu ca idiotii se sinucid la metrou
  • +1 (1 vot)    
    ce mai idee (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:43)

    qwerty [anonim]

    am auzit idei proaste, dar ca asta sa fiu sincer, nu am mai auzit.
    presupunind ca va mai creste euro, poate ca e o idee buna, dar daca euro e deja cam de valoarea maxima (acum e 4.26 la BNR, se estimeaza ca anul acesta va fi undeva pe la 4.3) pai sa fim serios, are rost sa mai schimbi in lei creditul? si sa platesti si dobanda de lei, care e aproape dublu?
    cine e nenea asta care da astfel de sfaturi? a, un blogger, ca altii, cu idei bune, citeodata, mediocre de cele mai multe ori, plus citeva idei proaste total. adica pe medie o persoana mediocra.
  • +1 (1 vot)    
    conversie (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:49)

    ELIS [anonim]

    ne uitam disperati l a cursul valutar dar a transforma creditele in lei acum e curata nebunie.Euro v a scadea .Cred ca diversiunea este dela banci pt.ca le convine numai lor.
  • +3 (3 voturi)    
    credit in lei (Luni, 12 ianuarie 2009, 18:56)

    Mika [anonim]

    In 2003 am luat un credit ipotecar in lei(suma mica,dar pe vremea aceea mi-a pus probleme mari).Daca luam creditul in lei, plateam o rata de 6.500.000 lei/luna.In euro, plateam aprox. 100 euro.La banca mi s-a spus de zece ori ca risc lind credit in valuta.Dar uite,nici acum nu platesc 650 lei/luna ,ci doar 430(deci tot am castigat)ca sa nu mai spun de perioadele cand am platit doar 330lei/luna.Sa mai tempereze dobanzile la creditele in lei, ca sunt uriase, iar ratele sunt tot mai mari ca cele in valuta.Iar daca euro creste si creste,si dobanzile la lei cresc si cresc.
  • +1 (1 vot)    
    Nene Dane :-) (Luni, 12 ianuarie 2009, 19:00)

    adik [anonim]

    Pentru unu' care nu se pricepe la credite, ai spus prea putin.
    Pentru unu' care se pricepe, ai spus prea mult.
  • +1 (1 vot)    
    Creste euro dar scade dobanda!!! (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:33)

    oxigen [anonim]

    Fratilor, dar nimeni nu zice ca a scazut EURIBOR-ul de la 5 si ceva la 2 si ceva ??? SI o sa mai scada...
    Plateam 535 Euro la 3.65 si acum 430 Euro la 4.20. ... Nenea Isarescu, ce e mai ieftin, ia zi matale??? Daca scade EURIBOR-ul sub 2 poti sa faci euroiul si la 6 lei ca tot aia e, prefer euro!
  • +4 (4 voturi)    
    uimit ca intotdeauna (Luni, 12 ianuarie 2009, 20:45)

    titirica [utilizator]

    ..de un editorialist ce se crede cu pretentii...

    asa articol ma face sa imi imi schimb total parerea fata de dl Dan Popa si m aface sa cred ca cele mai bune articole ale sale prezentate aici sunt cele la care face o simpla traducere, in rest...praf si pulbere.,...

    asa ineptii nu am mai auzit demult...

    sau poate ii place sa debiteze cate o prostie si sa vada cum reactioneaza lumea pe forum. Insa si asa, tot...praf si pulbere de jurnalist...

    pacat...pacat...pentru un om cu pretentii
  • 0 (0 voturi)    
    Am inteles substratul... (Luni, 12 ianuarie 2009, 22:03)

    Marian [anonim]

    Pana la urma poti iesi castigat dintr-o afacere d-asta...aviz amatorilor de speculatii: daca acum schimbi din EUR in RON si peste 2-3 luni schimbi inapoi.
    • 0 (0 voturi)    
      Cu o conditie (Marţi, 13 ianuarie 2009, 1:53)

      Capsunaru [anonim] i-a raspuns lui Marian

      sa schimbi euro in lei din bani pe care ii ai tu si nu bani pe care ii datorezi.
  • +2 (2 voturi)    
    Dan Popa agent bancar (Luni, 12 ianuarie 2009, 22:37)

    imprumutat [anonim]

    In general iti citesc cele scrise pe blog. Daca ai criticat bancile doar ca sa le ajuti azi, prin acest articol, ai reusit! Ce pregatire (financiar-bancara) ai, domnule Dan Popa? Daca stii ceva din acest domeniu, atunci prin acest sfat, de a se schimba moneda creditului din euro in lei, actionezi mai eficient decit 1000 de reclame ale bancilor. Daca nu ai pregatire de specialitate, atunci fa blog cu subiecte politice, agricole sau fotbalistice, nu pacali oamenii care si asa sint fraieriti de banci. E ca si cum ai sfatui pe cei care au cumparat actiuni pe bursa acum 1 an, sa le vinda azi cu pierdere de 70%. Halal demagogie, Dan Popa... Oare cred cetatenii ca bancile ii ajuta oferindu-le asa facilitati la schimbarea monedei creditului? Pai cind s-a pomenit ca o banca sa sustina interesele oamenilor si nu pe cele proprii? Vedeti si comentariile altor persoane sanatoase la cap (FreeMPI, eu si altii), nu amatori...
  • +2 (2 voturi)    
    Popa Dan (Marţi, 13 ianuarie 2009, 0:24)

    Vlad [anonim]

    Sa nu faceti ce zice Popa, ca ce face Popa nu stiu :)

    Refinantarea in lei pe termen scurt e o idee proasta, iar pe termen mediu si lung e dupa cum ai norocul.

    Ma gandesc la o situatie ipotetica, sare euro de 4.5 ron, si ii apuca pe oamenii cu credite in euro spaima si disperarea si se apuca toti sa refinanteze in lei.

    Presupunand ca bancile ti-au dat creditul in euro finantandu-se din exterior, practic luand si ele un credit, inseamna ca, pentru a achita creditul pe care l-au luat de la alte banci pentru a-ti da tie bani, vor cumpera euro cu leii din depozite. Daca n-au depozite, se vor imprumuta in lei de la alte banci, pentru a cumpara cu ei suma in euro necesara.

    Deci, pana la urma pe termen scurt va fi o explozie a pretului euro fata de leu, pentru ca toate bancile vor cumpara euro contra lei, si/sau o crestere enorma a dobanzii la lei datorita cererii de credit.

    Numai ca acum lichditatile in lei ale bancilor, vor cam fi blocate sub forma de imprumuturi. Si pentru ca leii se vor gasi greu pe piata, se vor aprecia foarte mult. Deci dupa ce toata lumea s-a refinantat in lei, se va trezi ca brusc ca euro este foarte ieftin, deci refinantarea a fost o idee foarte proasta. In plus dobanzile la lei vor fi enorme.

    Bine, lucrurile nu sunt asa simple. Din cauza blocajului financiar cauzat de lipsa de lichiditati, mai mult ca sigur guvernul va printa bani la greu, ocazie cu care leul se va deprecia pana la valori "rezonabile", si dobanda la lei va scadea si ea corespunzator.

    Putem sa ne refinantam, schimbam monede, etc, pana ne vine rau, ca nu rezolvam nimic la nivel macro.

    Pana la urma problema este ca in tara au intrat euro sub forma de credite, si cu ei au fost cumparate produse din europa (masini, materiale de constructii, etc.).

    Singura posibilitate de a echilibra aceasta balanta, este sa exportam si noi la randul nostru pana cand obtinem sumele in euro necesare pentru a achita aceste credite.

    Asta este solutia. Nu aberatiile lui Popa...
  • +1 (1 vot)    
    sau invers... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 1:39)

    Sorin [anonim]

    Eu as propune sa facem invers, sa ne convertim creditele din lei in euro la cursul actual de 4,3 ron/ 1eur si sa asteptam sa scada moneda europeana impreuna cu rata dobanzii cu tot.

    Asta ar fi o afacere pe termen lung.

    Domnule Popa, invers nu ati intrebat daca se poate?

    Sunt curios ce raspuns ne ofera bancile in situatia data...
  • +1 (1 vot)    
    hahahaha (Marţi, 13 ianuarie 2009, 9:24)

    haha [anonim]

    Nu ma pot opri din ras... E un pamflet, nu-i asa? :)

    Serios acum: domnule Popa, oricine are un IQ peste 60 face un calcul simplu si isi da seama ca ar castiga din aceasta miscare numai daca RON s-ar deprecia in continuare foarte mult - peste 5 RON/Euro - si ar ramane asa ani buni (zeci chiar, tinand cont de perioada creditului fiecaruia).

    Off topic: ma bucur sa vad ca s-au inmultit opiniile critice la adresa dumneavostra, dle. Popa, semn ca cititorii hotnews sunt totusi mai inteligenti decat cititorii de libertatea...
  • 0 (0 voturi)    
    cu scuze (Marţi, 13 ianuarie 2009, 9:26)

    hahaha [anonim]

    Scuze autorului, acum am recitit titlul articolului si am vazut ca nu se mentioneaza nicaieri ca ar fii o idee buna. Subtil, trebuie sa recunosc :)
  • 0 (0 voturi)    
    Mai reflectati (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:28)

    Ivan [anonim]

    Ideea nu este proasta, reflectati mai adanc.

    Euro va continua sa creasca tot anul, iar BNR va fi nevoita sa reduca dobanda la leu, pana la urma, pentru a crea lichiditati. Daca nu reduce dobanda, va trebui sa printeze bani, rezultand deficit bugetar si inflatie galopanta. In orice caz, tot la inflatie se ajunge.

    Totul depinde daca baca banca care a acordat imprumutul accepta dobanda fluctuanta pentru creditul restant in lei, in functie de dobanda de referinta a BNR.

    Sub 4 RON, euro nu va mai cobori, oricum. Deja toate estimarile se indreapta spre 4.5-5RON pana la sfarsitul anului. De la 5 euro sa mai revina la 3.50 - ar trebui Romanica sa devina peste noapte vreun tigru european, ceea ce s-avem pardon.

    In general dobanzile la imprumuturile in euro sunt fixe, de unde rezulta clar avantajul de a plati o dobanda in scadere la o moneda aflata in depreciere fata de o dobanda fixa la o moneda aflata in apreciere.
  • 0 (0 voturi)    
    Inginerie sociala (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:38)

    Valy Greavu [utilizator]

    Domnul Popa se crede un fel de inginer social presupun care doreste sa puna lumea pe ginduri la ordinul anumitor interese. Este clar ca trecerea la lei nu se face fara niste costuri iar in mod calculat rata in lei ar fi mai mare decit rata in euro.
    La euro EURIBOR-ul a scazut sub nivelul iulie 2007 cind am contactat creditul si deci voi plati mult mai putini Euro decit atunci cind l-am contractat, chiar daca in mod artificial euro a crescut neasteptat de mult.
    Luna asta oamenii care au investit isi repatriaza profiturile de asta asa foame de euro.
    BNR nu intervine... e simplu, vrea sa incurajeze exportul in situatie de asta de criza si mai mult de atit vrea sa stringa leii de pe piata pentru a diminua inflatia.
    Mesaje de genul acesta alarmist fac oamenii sa actioneze prosteste ca intr-o mlastina in care nu trebuie sa te zbati ca sa nu fii tras mai repede la fundul sau.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta imi miroase a... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:49)

    vasile [anonim]

    PR propagandistic platit de banci sau de vreo banca din piata. De obicei fac baietii destepti de la ei articole de presa pe care le platesc ca sa intre in cotidiene.
    ATENTIE, s-ar putea sa va arda de sa nu va vedeti.
    Macar la curs mai exista un control cat de cat al BNR-ului, insa la LEI e jale.

    Asteptati.
  • 0 (0 voturi)    
    Miscare gresita (Marţi, 13 ianuarie 2009, 15:09)

    maru [anonim]

    Cred ca e o mare greseala sa schimbi la cursul de acum moneda in care ai luat credit,cel mai bine este sa incerci sa obtii o reesalonare a ratelor.Daca am sti sigur ca euro va ajunge la 5 lei cum zic unii si va ramane acolo,poate ar fi o afacere,dar mai poti avea incredere in previziuni?
  • 0 (0 voturi)    
    Creditul trebuie sa raman in euro! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 16:09)

    Andrei [anonim]

    hai sa facem o socoteala:
    Credit de 100000 euru pe 20 ani (240 luni) . Dobanda 10% pe an.
    Platesc pe luna 416 euro rambursare credit + 833 euro dobanda. In total 1250 euro. Adica, la un curs de sa zicem 7 Ron = 1 euro face exact 8750 Ron.
    Schimb creditul in lei (fara comision). Am adica credit de 430000 (am facut conversia la 4.30Ron = 1 Euro). Dobanda este sa zicem 20% (poate e mai maree, dar nu conteaza). Platesc asadar 1791 Ron rambursare credit + 7166 dobanda = 8957 Ron. Asadar, pentru o diferenta de numai 10 puncte procentuale la dobanda platesc mai putin in euro chiar daca cursul ajunge la 7 Ron/Eur.
    Concluzia: daca creditul este pe termen lung (peste 20 ani) ce trebuie sa ma intereseze este dobanda si mai putin care este raportul de schimb.
    Iar daca cursul chiar ajunge la 7 ron / euro atunci si inflatia o ia razna si deci si dobanda o sa sara de 20%.
    E bine sa cereti un grafic de rambursare inainte de a face este pas.