D’ale crizei in US: ne vedem in 2013-2014

de Adrian Spinei     Netuality
Marţi, 13 ianuarie 2009, 10:53 Economie | Finanţe & Bănci

Evolutia somajului, cu si fara planul de salvare
Foto: Hotnews
Am primit pe email un link la acest document realizat de consilierii economici ai domnului Obama. Evident, pachetul de stimulente fiscale pregatit de acesti domni consilieri se anunta foarte benefic pentru US, cel putin pe hartie. Mie mi-a atras atentia un grafic de la pagina 4, scrie Adrian Spinei, pe blogul lui.

Din punct de vedere al ratei somajului, criza in desfasurarea sa normala si-ar fi atins maximul candva la finele lui 2010, urmand sa revina la valoarea de la debutul lui 2008 candva in 2014.

Cu pachetul de stimulare economica, situatia ar urma sa se degradeze in ritm alert pana pe la finele lui 2009, urmand a-si reveni gradat cam prin 2013. Toamna.

Este bine ca exista si oameni optimisti in administratia americana.

Comenteaza pe Netuality.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

6836 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Cainele moare de drum lung... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:09)

    SUA [anonim]

    Sa traiti voi bine, sau mai bine rugati-va sa iesiti din iarna, cu carmacii vostri oligofreni si lasati-i pe americani ca s-or descurca ei.

    Stii cine moare de grija altuia...;
  • -2 (4 voturi)    
    Aia se mobilizeaza repede (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:31)

    Alex S [utilizator]

    Va dati seama ca au dat afara oameni ineficienti care vor trebui sa se reprofileze.

    Daca construiesc surse de energie eoliana pot sa ii absoarba pe toti in domeniul energetic.
  • +1 (1 vot)    
    d'ale diletantilor! (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:36)

    ceferistul [anonim]

    care nu sint in stare sa citeasca un simplu grafic.

    "Cu pachetul de stimulare economica, situatia ar urma sa se degradeze in ritm alert pana pe la finele lui 2009, urmand a-si reveni gradat cam prin 2013. Toamna."

    cred ca v-ati uitat la un alt grafic. in cel prezentat se vede clar ca pina la finele lui 2009 situatia se imbunatateste in comparatie cu varianta fara pachet de stimulare economica.
    este adevarat ca rata somajului creste usor in aceasta perioada, dar se vad clar efectele benefice ale pachetului de stimulare.
    eu as sugera ca autorul sa se uite mai atent la suprafata dintre cele doua linii ale graficului. aceasta reprezinta (poate zeci de) milioane de potentiali someri care intre 2009 si 2014 vor evita somajul tocmai datorita acestui pachet.
    ironia ieftina este de un prost gust si nu demonstreaza decat diletantismul autorului in materia abordata.
    • +1 (1 vot)    
      Hai sa citim corect materialul (Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:08)

      AdrianS [utilizator] i-a raspuns lui ceferistul

      Chiar nu inteleg ce este in neregula in text. Unde am scris eu ca situatia NU se imbunatateste in comparatia cu varianta fara pachet de stimulare economica ? Toate datele din text se regasesc pe grafic. Inclusiv "toamna".
      • 0 (0 voturi)    
        neregula in text (Marţi, 13 ianuarie 2009, 12:55)

        ceferistul [anonim] i-a raspuns lui AdrianS

        "Cu pachetul de stimulare economica, situatia ar urma sa se degradeze in ritm alert pana pe la finele lui 2009, urmand a-si reveni gradat cam prin 2013. Toamna."

        fara a avea intentia de a polemiza imi permit sa va atrag atentia ca aici este neregula, sau chiar neregulile.
        1. afirmatia este incorecta. conform graficului prezentat, situatia ar urma sa se degradeze in ritm alert FARA pachetul de stimulare economica si nu CU acest pachet. CU acest pachet rata degradarii este mult mai atenuata.
        2. diferenta dintre "...cam prin 2013. Toamna." si "...cam prin 2013, toamna" este mare desi pentru un ochi neavizat pare insignifianta. prietenii stiu de ce.
        va doresc o zi buna.
        • 0 (0 voturi)    
          mai exact (Marţi, 13 ianuarie 2009, 13:35)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

          1. Graficul vorbeste doar de rata somajului, care nu este decat unul din multii indicatori economici pe baza caruia se pot face afirmatii legate de starea unei economii
          2. "ritmul" de degradare al situatiei de facto este dat de panta graficului, care este ACEESI in ambele cazuri, asa ca nu se poate vorbi despre o crestere mai accelerata a somajului in cazul introducerii pachetului de stimulare
          3. diferentele aduse de pachetul de stimulare sunt: a) nivelul maxim al ratei somajului, care in cazul introducerii pachetului va fi mai mic, respectiv b) momentul de inversare a trendului (punctul de inflexiune), care din nou in cazul introducerii pachetului va surveni mai curand, mai exact trimestrul 3 2009 fata de jumatatea lui 2010 fara pachet.

          Bafta!
  • +1 (1 vot)    
    Criza (Marţi, 13 ianuarie 2009, 11:45)

    Optimistul [anonim]

    Deja americanii au inceput sa-si revina, inclusiv cei din imobiliare.Am un prieten care anul trecut si-a vandut apartamentul din Crangasi, a cumparat cu 180.000 $ o casa super in California si lucreaza bine-merci in imobiliare!
    Sa vedem noi cu care guvern revenim la cresteri sanatoase in economie!
  • +2 (2 voturi)    
    ala e DOAR somajul (Marţi, 13 ianuarie 2009, 14:42)

    meh [anonim]

    din cite stiu eu, o economie poate sa mearga foarte bine si cu rate ceva mai mari ale somajului. rate ceva mai mari ale somajului inseamna mai multa concurenta pe piata muncii, inseamna ca nu vor fi angajati toti incompetentii (chestie care se intimpla automat cind somajul tinde la zero), inseamna ca salariile sunt mai realiste decit in cazul in care firmele se bat pe mina de lucru rara si ajung sa plateasca mult peste cit face, inseamna productivitate mai mare (daca ai oameni mai calificati) si preturi mai mici (daca ai oameni ceva mai ieftini), inseamna competitivitate mai mare, mai ales pe piata externa si deci imbunatatirea balantei de plati si reducerea datoriei externe etc

    in concluzie faptul ca ratele somajului revin aproape de nivelul actual abia in 2014 nu inseamna ca economia americana nu isi va reveni mai repede. din contra, cred ca puterea de refacere a economiei americane e subestimata.
    • 0 (0 voturi)    
      :))))) (Marţi, 13 ianuarie 2009, 18:32)

      cata [anonim] i-a raspuns lui meh

      cata incompetenta o fi si la japonezi....
  • +2 (2 voturi)    
    Vai ce creduli sunteti.... (Marţi, 13 ianuarie 2009, 15:57)

    Eu [anonim]

    Pai de unde au luat graficele astea?
    Daca sunt asa de buni, nu puteau sa prevada criza?
    Asta e gargara ca sa ia niste baieti destepti banii aia de "stimulus".
  • 0 (2 voturi)    
    NYT (Marţi, 13 ianuarie 2009, 22:03)

    Daniel trezitu [anonim]

    QUOTATION OF THE DAY
    "I think the days of the gasoline engine are numbered, even if we don’t know exactly what that number is."
    DANIEL BECKER, head of the Safe Climate Campaign, part of the Center for Auto Safety.



    Sunday, January 11, 2009
    Compiled 2 AM E.T. New York Times