Imobiliare si auto. Doua case la pret de una. Lectii pentru antreprenorii romani

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 14 ianuarie 2009, 10:54 Economie | Finanţe & Bănci

Doua masini la pret de una. La o casa cumparata in Londra, primesti un Aston Martin gratuit. In Irlanda, cine cumpara o proprietate primeste o vila pe tarmul bulgaresc al Marii Negre.

Nu e misto, ci arata pana unde se ajunge atunci cand cererea e in moarte clinica. Asemenea anunturi au aparut in Londra si se bucura de mare succes. Industriasii nu stau sa astepte ca Statul sa vina sa le nationalizeze businessul si nici sa crape de foame, ci cauta solutii pentru a revigora vanzarile.

Potrivit proprietarului site-ului de vanzari auto “Broadspeed.com”, oferta de "Doua Subaru la pret de unul" a dus la vanzari de sute de unitati. Vanzand succesul, a inclus in oferta si Dodge Avenger. "S-au vandut in mai putin de o saptamana", a declarat sursa citata pentru AFP. Azi, oferta cuprinde doua Kia Magentis la pret de una.

In segmentul imobiliar, ofertele curg rau. Cine cumpara o proprietate, i se achita timp de un an toate utilitatile. Asta daca promotiile se duc si mai departe. Compania Fivewalk Homes ofera un Aston Martin V12 Coupé (in valoare de 122.600 euro) pentru primul client al unei proprietati din Eastbourne (a carei valoare ajunge la 1,39 milioane euro).

In Irlanda, PJD Construction ofera celor care cumpara o proprietate in zona Donegal (nord estul Irlandei), o vila pe tarmul bulgaresc al Marii Negre. Intr-o saptamana s-au incheiat 20 de contracte de vanzare.

Citeste si comenteaza pe Dan Popa's Weblog.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4196 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Ce prosti! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 11:15)

    Mecenu' [anonim]

    Cum bah?! Nu vad bine!!! Cum sa dau un Aston Martin mokka pentru o casa??? Astia sunt prosti la cap! Pai, eu in Romanin cer UN ASTON MARTIN mokka de la oricine ar intreba de oferta mea de apartament! Ca il dau ieftin , numa 10 milioane de Euro! Hai baieti ca degaba aveti capitalism de 400 de ani, habar n-aveti de cum se face o afacere! Mai invatati, baieti, mai invatati!
    • +2 (4 voturi)    
      Ha! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 11:34)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Mecenu'

      La tine in padure o fi alt tip de capitalism. Sunt convins ca ai deja un numar considerabil de Aston Martin in parcarea vilei tale!!!
      • +2 (2 voturi)    
        mi se pare ca ne bucuram prea repede (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 12:12)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui iancu

        ne bucuram ca scad toate dar nu inteleg de ce. parca nu ne loveste criza pe toti. sau daca suntem deja saraci si pierdem mai putin decat altii trebuie sa ne bucuram. nu inteleg sensul articolului. autorul chiar isi doreste sa se vanda totul la jumatate de pret? nu vede ce se intampla? ca a scazut pretul apartamentelor dar a crescut euro si este mai greu sa iei un credit? a facut cineva un calcul cat ar plati acum lunar pentru un apartament care s-a ieftinit deja cu 40%. ar plati mai mult decat atunci cand erau scumpe. si atunci? e mai bine ca a venit criza ? dar cred ca este cool sa scrii despre criza pe tonul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Si la noi... (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 11:16)

    chirias [anonim]

    ... Am vazut o oferta asemanatoare si la noi prin tzara: cumperi un apartament de 2 camere, si primesti o POCNITOARE de masina Chevrolet Spark, masina care de fapt era inclusa in pretul apartamentului ( te prindeai de treaba asta daca mergeai si vedeai zona unde e situat apartamentul si te interesai putin de pretul apartamentelor din ansamblurile imobiliare vecine ) :))
    Am zis PAS ... si PA !
    • 0 (0 voturi)    
      si vrei aston? (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 12:03)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui chirias

      pai astonul costa mai putin de 10% din val proprietatii. nu e un aston gratis la o casa cumparata. ca nu la orice casa primesti un aston. ca uite ca se trezeste unu care vrea un aston la un apt de 2 cam
    • 0 (0 voturi)    
      floresti (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 12:40)

      clujeanu [anonim] i-a raspuns lui chirias

      apartamentele respective din Floresti, sunt chiar mai scumpe cu tot cu pretul sparkului decat ce gasesti peste drum putin mai jos ..
  • 0 (0 voturi)    
    Daca erau capitalisti (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 11:34)

    releu [anonim]

    asa buni cum iar Popa tamaiesti dupa ce mortul a murit, faceau ofertele astea inainte de declansarea crizei... Acu, frectii la un picior de lemn.
    Iar Popa general dupa batalie.
    As fi vrut sa zic> sa ia si el aminte la analistii occidentali, dar toti sunt o apa si-un pamant.
    Dar de ce sa nu ia aminte si antreprenorii din germanai, Franta, Spania ?
  • 0 (0 voturi)    
    are balta peste (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 11:44)

    rale [anonim]

    draga domn, aceasta firma s-a trezit ca si multe altele cu investitii invandabile pe piata bulgara care nu a avut boomul de la noi. e firesc sa ofere o asemenea momeala - oricum nu ramane in pierdere.
    si investitorii romani care? de cand avem noi investitori "romani"? ia mai ganditi-va :))))
    din pacate, genul acesta de dezvoltatori sufera in fata bancilor, zic ca din pacate pentru ca sunt platitori cinstiti de taxe, in pofida celor care cumpara cu hectarele si le tin poloaga fara sa le exploateze cumva in beneficiul comun sau a micilor (si la propriu si la figurat) speculatori de piata. cei din urma au creat haosul de crestere anormala a preturilor. cine cunoaste dinamica pietei imobiliare, intelege ce se petrece acum. vor ramane pe piata numai cei mari, autorizati (cereti ISO Certificate unui mester oarecare si o sa creada ca il injurati de mama!) n-o sa mai vedeti orice neica Nimeni care are o antrepriza de 6 mesteri. cumapratorii nu-s prosti cu totii si nu pot fi pacaliti pe banii lor.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Joi, 15 ianuarie 2009, 3:01)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui rale

      calitatea! poate dupa criza se vor construi si la noi la standarde cu adevarat moderne din toate punctele de vedere (proiectare, constructie, facilitati etc). pana acum majoritatea au fost doar scumpe;)
  • -1 (1 vot)    
    la foamea care va veni (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 12:15)

    cred [anonim]

    ca la noi ar tebui sa fie la o paine sa se dea un salam gratuit, ca nici daca un apartament ar costa 20 000 eur nu ar mai fi clienti, decat poate speculanti. toti de la servici stau peste program, cu toate ca sunt comenzi mai putine, le tataie fundul de o restructurare, ca bonurile de masa deja le-au taiat.
    la foamea care va veni
  • +1 (1 vot)    
    Ce nu sesizeaza nimeni! (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:42)

    warchild [anonim]

    economia de piata are la baza cererea si oferta ca mijloc de reglare a pretului, pretul este cumul al costurilor de productie plus profit. NICIODATA pretul unui produs nu va fi mai mic decat costul de productie! ceea ce inseamana ca cei care fac astfel de oferte inca au profit! Intrebarea logica este cat de mult sunt umflate pretului la nivelul consumatorului direct? DE 2 ORI? DE 3 ORI? Nu intreaba nimeni de unde dracu pe piata imobiliara se obtineau profituri de 200% sau 300% in ultimul an? E oare momentul adevarului cand aflam valoarea reala a ceea ce cumparam?
    • 0 (0 voturi)    
      profitul poate fi mare... (Joi, 15 ianuarie 2009, 2:58)

      jee [utilizator] i-a raspuns lui warchild

      dar si conditiile sunt speciale. e posibil ca unii sa le vanda in mare pierdere in baza acelor oferte, dar astfel sa se salveze de la faliment.

      noi inca n-am ajuns acolo, dar timpul nu e pierdut..
  • 0 (0 voturi)    
    casa +dacie veche bonus (Miercuri, 14 ianuarie 2009, 22:45)

    luputehno [anonim]

    casa +dacie din 82 bonus...pret 125000 euro....ultima oferta....mizerii....capitaliste.ma tot gandesc ce tupeu au ...ca doar tupeul nu costa....eu zic asa...vindeti la 500-700 euro mp.apoi va vindeti X5 si Q7 ...si va ganditi la profituri cinstite nu la tepe ....luate de romani pe rate.
  • 0 (0 voturi)    
    eu am inteles altceva (Joi, 15 ianuarie 2009, 10:29)

    Eli. [utilizator]

    Toti actorii din piata imobiliarelor si cea auto nu mai trebuie sa astepte totul de la stat...asta am inteles eu din acest articol. Nu trebuie sa copieze solutiile din alte tari ci sa se gandeasca la solutii ce pot functiona pe piata autohtona.