BNR a aprobat cresterea gradului de indatorare, la creditele ipotecare

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 16:19 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(15 Ian 2009) DOC, 33KB
Consiliul de administratie al BNR a decis, joi, ca bancile pot accepta un grad de indatorare mai ridicat celor care "garanteaza imprumuturile cu proprietati imobiliare de buna calitate", potrivit unui comunicat al institutiei. Motivul: in urma unei analize efectuate, BNR a constatat ca "gradul de nerambursare a creditelor este sensibil mai mic in cazul debitorilor care au contractat credite garantate cu ipoteci, comparativ cu alte categorii de debitori ".

Radu Ghetea, presedintele Asociatiei Romane a Bancilor a declarat, miercuri, pentru HotNews.ro ca in urma acestei modificari se va simti "o crestere a apetitului pentru credit, atat din partea bancilor cat si a clientilor".

Comunicatul BNR arata ca in urma evaluarilor efectuate si pentru limitarea efectelor crizei internationale asupra economiei romanesti, Consiliul de Administratie "considera oportuna diferentierea conditiilor de acordare a creditelor garantate cu ipoteci fata de cele aplicabile altor categorii de credite". Astfel, "in baza unor analize temeinice, imprumutatorii  vor avea posibilitatea sa calculeze un grad de indatorare mai mare solicitantilor de credite in cazurile in care acestia vor garanta imprumuturile cu proprietati imobiliare de buna calitate".

Insa, mai precizeaza BNR, "stabilirea, in mod concret, a conditiilor de creditare si a celor privind gestiunea riscurilor revine imprumutatorilor, prin intermediul normelor proprii de creditare, cu obligativitatea respectarii orientarilor generale in materie. In aceste conditii, evolutia creditarii depinde in principal de capacitatea imprumutatorilor de a mobiliza in mod sustenabil resursele financiare necesare si de respectarea concomitenta a principiilor prudentiale.

Consiliul de administratie al Bancii Nationale a Romaniei a aprobat amendarea „Regulamentului nr. 11/2008 pentru modificarea si completarea Regulamentului BNR nr. 3/2007privind limitarea riscului de credit la creditele destinate destinate persoanelor fizice”. Noile prevederi vor intra in vigoare la data publicarii in Monitorul Oficial.

Ce spun analistii

Analistii bancari considera ca este o masura buna, dar nu de asemenea anvergura incat sa revigoreze creditarea. Ionut Dumitru economist sef Raiffeisen Bank a declarat la The Money Channel ca principala cauza a incetinirii creditarii sunt problemele cu finantarea bancilor din exterior. "Normele BNR sunt mai degraba cu un caracter prudential, decat restrictiv.

Normele BNR nu au un impact atat de important incat sa-l consideram un factor primordial in evolutia creditarii", a spus Dumitru. Acesta mai este de parere ca, si daca ar avea permisiunea sa "mearga" pe un grad de indatorare foarte ridicat, bancile ar fi mai prudente, din cauza conjuncturii de pe piata.

Referitor la sintagma "proprietati imobiliare de buna calitate" economistul sef Raiffeisen a declarat ca acest lucru trebuie lamurit in normele de aplicare a deciziei, pe care la va publica BNR.

Petre Bunescu, director general adjunct BRD a declarat la The Money Channel ca decizia BNR de astazi reprezinta "exact ceea ce a solicitat Asociatia Romana a Bancilor". El a mai spus ca gradul de indatorare depinde de la banca la banca si ca fiecare banca il va calcula dupa posibilitatile proprii. "Cert este ca gradul de indatorare admisibil va creste cu cateva procente", a explicat Bunescu.













​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8138 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cam (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:23)

    eu [anonim]

    tarziu vine aceasta decizie
    • 0 (0 voturi)    
      dar va schimba ceva? (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:52)

      Bayer Credit [anonim] i-a raspuns lui eu

      "Stabilirea, in mod concret, a conditiilor de creditare si a celor privind gestiunea riscurilor revine insa imprumutatorilor, prin intermediul normelor proprii de creditare, cu obligativitatea respectarii orientarilor generale in materie. In aceste conditii, evolutia creditarii depinde in principal de capacitatea imprumutatorilor de a mobiliza in mod sustenabil resursele financiare necesare si de respectarea concomitenta a principiilor prudentiale". Asadar mingea este acum la banci...
      • 0 (0 voturi)    
        Bayer Credit estimeaza crestere de~20% a sumei (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:30)

        Bayer Credit [anonim] i-a raspuns lui Bayer Credit

        Cresterea gradului de indatorare la 65% ar genera o crestere a sumei maxime accesata prin credit cu ~20-25%. De exemplu, daca la un salariu de 3.000 RONse putea face un credit ipotecar de 40.000 EUR, dupa aplicarea noului regulament se va putea ajunge la un credit de ~50.000EUR
    • +1 (1 vot)    
      Sa traducem un pic aceasta masura (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:15)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui eu

      BNR aplica o politica inversa celorlalte banci centrale.Ridica dobanda cheie in timp ce in toate celelalte tari ea se scade pentru a revigora creditarea.(SUA chiar 0%).De ce oare s-a ales aceasta solutie .Pai...majoritatea creditelor chiar si la noi se fac in euro.Cum stim bine cat e cursul acum...(oamenii castiga in lei). fara o astfel de masura le-ar fi fost imposibil sa imprumute suma necesara.Acum li se ofera o posibilitate.Dar de ce ?Pai stim foarte bine ca s-au dat niste gauri in buget avem deficit si cine sa le subventioneze daca nu prostii printr-o dobanda ridicata .Cu alte cuvinte bai indatorativa si 65% supravietutiti voi cu 35% din salariu...numai dobanda sa ramana la fel ca gaurile sa le platiti voi prostii.
      • 0 (0 voturi)    
        de acord (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:07)

        Ogica [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Mai mult, cum am patit eu de exemplu, pe langa indatorarea de 60%, daca mai creste cursul euro dar si DOBANDA (mie dupa primul an mi-a crescut cu 2 procente) - cei care se indatoreaza acum sunt pur si simplu kamikatze. Foarte bine ati comentat, bancile nu renuntza la profituri, ci doar vor sa atraga mai multi prosti. Aplauze BNR!!
    • 0 (0 voturi)    
      asa da (Vineri, 16 ianuarie 2009, 8:19)

      ion marian [anonim] i-a raspuns lui eu

      ACUM, vin eu din nou si va spun faceti toti proprietarii de terenuri case si apartamente ca mine vand loturi de casa in ALEXANDRA RESIDENCE - TUNARI ILFOV cu avans sau fara avans IN RATE FARA DOBANA si sa vedem ce mai fac bancile, TU CA SI CUMPARATOR NU MAI DAI DOBANDA CARE ACUM TOT CRESTE, NU MAI ADUCI ADEVERINTA DE SALARIU, NU MAI PLATESTI O SUMEDENIE DE TAXE SI OBLIGATII CATRE BANCA, DECI UN CREDIT CU UN FINAL DE PLATA MAI PUTIN DE JUMATATE (BANI SCOSI DIN BUZUNAR) DECAT BANCILE CAMATARE DIN ROMANICA . ion marian 0723.331.828

      cash: 85 euro
      pe trei ani 90 euro - 36 luni
      pe cinci ani 100 euro - 60 luni
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:18)

        nicolae crant [anonim] i-a raspuns lui ion marian

        Este nebun ala care face vreo intelegere cu tine...verbala nu mai vorbesc de vreuna scrisa
  • +4 (4 voturi)    
    acum sa vezi ce se indatoreaza romanu'.. (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:23)

    ghita [anonim]

    ..prost care crede ca postul lui e sigur sau ca veniturile ii sunt garantate....
  • +6 (6 voturi)    
    traiasca DATORIA (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:23)

    gososan [utilizator]

    sa ne indatoram si pentru stramosii nostri , sa le lasam macar ceva in plus in afara de poluare : DATORIILE
    • +3 (3 voturi)    
      corectie (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:41)

      Oliviu [anonim] i-a raspuns lui gososan

      Vrei sa spui stranepoti
    • +5 (5 voturi)    
      Indatorare (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:47)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui gososan

      cred ca ai vrut sa zici "Sa ne indatoram si pentur URMASII nostri"
      • +2 (2 voturi)    
        ASA ESTE (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:21)

        gososan [utilizator] i-a raspuns lui Mario

        Eram entuziasmat ca imi voi lua casa si o sa o plateasca stra stra nepotii mei (urmasii)
        • 0 (0 voturi)    
          amaratii de urmasi (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:31)

          enzo [anonim] i-a raspuns lui gososan

          vor trebui sa isi cumpere Logan... ca Ford din 2006 cum avea tataia odata nu o sa-si poate permita
  • +3 (3 voturi)    
    VENITI DE LUTI CREDIT (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:31)

    gososan [utilizator]

    Sa luam cu mic cu mare. va fi pentru toata lumea
  • +4 (4 voturi)    
    Dobanzi mai mici (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:36)

    catalin [anonim]

    Noi vrem dobanzi mai mici la credite ipotecare si nu doar masuri gen frectie la picior de lemn! In felul acesta va putea creste cu adevarat gradul de indatorare si va scadea robia la care suntem supusi noi, bietii... care indraznim sa ne imprumutam pentru vreo amarata de locuinta.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:45)

      gica [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Ai mare dreptate Catalin.Dobanzi mai mici si costuri fara ascunzisuri.
    • +1 (1 vot)    
      creditele (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:06)

      lemn [anonim] i-a raspuns lui catalin

      in sfarsit un comentariu inteligent.
  • +3 (3 voturi)    
    nu mare va fi surpriza cand (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:39)

    adi [anonim]

    chiar cu toate restrictiile scoase de BNR, se vor semna si mai putine credite pentru ca:

    1. bancile mama nu mai trimit bani in tara, ci dimpotriva nu stiu cum sa ii atraga inapoi ( vezi avantul depozitelor si vezi cerere celor 5 mld si vezi cursul EUR/RON)

    2. populatia s-a cam fript, in stanga si in dreapta auzi numa de dobanzi care cresc indiferent ce tip de credit ai

    3. nu mai devine nimeni bogat peste noapte din imobiliare, preturile scad, vor cumpara doar cei care au nevoie sa locuiasca si nu sa faca specula
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:34)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui adi

      referitor la punctul 2.
      mie mi-a scazut rata la creditul ipotecar facut la BRD.
      e ceva legat de EURIBOR care in aceste zile se duce tot mereu in jos.
      adica indirectia buna :)
      • 0 (0 voturi)    
        la fel si mie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 1:26)

        SM [utilizator] i-a raspuns lui gelu

        si mie mi s-a dus rata in jos, tot la BRD si tot rata in functie de EURIBOR. am fost foarte curios de ce se va intampla cu cele 2 rate pe care le am in aceasta perioada, stiind ca o dobanda e EURIBOR+6% si cealalta e 8.15% fixa (credite in EUR). am auzit tot felul de povesti stranii dar sunt multumit ca in cazul meu lucrurile stau f. bine iar cu banca nu am avut absolut nici o surpriza neplacuta. asa ca din punctul meu de vedere, faptul ca mi-am luat credite pentru locuinta nu este nicidecum o greseala ci un pas inainte.
  • +4 (4 voturi)    
    decizii...decizii...decizii (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:40)

    Ioan [anonim]

    De ce s-a a aprobat cresterea gradului de indatorare, la creditele ipotecare pentru persoanele fizice si nu s-au relaxat conditiile de obtinere a unor credite de catre IMM uri.
    Decizia BNR nu face decat sa sustina mafia preturilor la apartamente.
    • +5 (5 voturi)    
      bune...bune...bune (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:01)

      AristotelCostel [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      Economia Romaniei e de tip caritas imobiliar. Atat timp cat se mai pot plati niste unitati de fond prin intermediul unor fraieri, BNR-ul e obligat moral sa contribuie la joc.
      • +2 (2 voturi)    
        Fratilor (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:38)

        Stoica [anonim] i-a raspuns lui AristotelCostel

        Numele meu este Ion Stoica si va anunt ca am initiat un sistem de economisire foarte profitabil:

        Vii la mine cu 5000 de EUR si in 8 luni primesti inapoi un apartament, la inceput in Cluj, apoi in toata tara.
        Daca lasi apartamentul inca 8 luni iti dau tot blocul.
        • 0 (0 voturi)    
          te ai ars la caritas? (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:11)

          luputehno [anonim] i-a raspuns lui Stoica

          sau ce ai cu omu???...o sa fie mai rau ca la caritas...ca stiu o gramada de fraieri cu terenuri luate pe bani din banci si acuma s sclavi....unii au si pe la camatari ...acolo o sa se lase ...rau....ce caritas...omor pe fata o sa fie...
  • 0 (2 voturi)    
    Cred ca nu va avea nici un efect. (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:40)

    AlinN [anonim]

    Nu-si mai face nimeni credit. Nu mai exista incredere in banci. Prevad ca va avea incredere in banci generatia nenascuta. Deci poate peste 30-40 de ani.
  • -1 (1 vot)    
    Compenseaza cresterea EURO? (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:42)

    Bayer Credit [anonim]

    Cresterea gradului de indatorare la 65% ar genera o crestere a sumei maxime accesata prin credit cu ~20-25%. De exemplu, daca la un salariu de 3.000 RONse putea face un credit ipotecar de 40.000 EUR, dupa aplicarea noului regulament se va putea ajunge la un credit de ~50.000EUR
  • +1 (1 vot)    
    prudenta...... (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:43)

    luputehno [anonim]

    sper ca romanii sa fi invatat ceva din ultimile 6luni si sa ia aminte la tot ce s a intamplat!asta pentru a nu sponsoriza Q7,X5 ,ML etc,,cu rate platite cu greu...speculatorilor din domeniul imobiliar.un cotet din lanul cu porumbi...tot cotet ramane...indiferent de ce vor zice zilistenii ...si banul se castiga tot mai greu.iar bancile si au dat arama pe fata aratandu si coltii..pana la urma am vazut ca nu s institutii de binefacere....si mai e mult de la camataria de la noi pana la niste contracte si clauze insotite de dobanzi europene...
    • 0 (0 voturi)    
      f adevarat (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:39)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      Romanii trebuie sa respecte banul muncit (care culmea in prima faza este al lor)!
    • 0 (0 voturi)    
      credite (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:12)

      lemn [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      mai oameni buni...de unde dracu aveti ura asta pe toti cei care fac un ban...din imobiliare, auto sau orice altceva. ar trebui fiecare sa se uite in curtea lui, totul ar merge mai bine. daca tu consideri ca un teren sau o constructie nu merita pretul cerut de pretinsii mafioti ai pietei imobiliare, nu-l plati, ca nu te obliga nimeni. nu cred ca te ameninta acesti "mafioti" ca iti dau in cap daca nu cumperi "cotetul" din lanul de porumb. o piata libera este guvernata de legea cererii si ofertei, fiecare e liber sa ceara cat vrea, nimeni nu este obligat sa plateasca. numai un tampit poate avea impresia ca un apartament poate costa in 2008 cat a costat in 1990. care era cererea de apartamente atunci si care e cea de acum? bineinteles ca exista si preturi aberante la anumite imobile, dar chiar nu te obliga nimeni sa le cumperi. dar de fapt tu ai vrea sa cumperi acel imobil, dar nu ti-l permiti, si te cam racaie, nu? asta e durerea romanului, tot timpul vrea ceea ce nu-si poate permite. daca are in buzunar 1000 de lei, nu isi cumapara o casa cu 300 de lei ca sa ii mai ramana si bani de mancare, isi cumpara casa cu 1500 de lei, ca sa aiba si datorii :)
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns lui lemn (Joi, 15 ianuarie 2009, 22:06)

        sisi [anonim] i-a raspuns lui lemn

        de ce un apartament ar costa mai mult in 2008 ca in 1990 ? este cererea mare ?
        a crescut populatia ?
        s-au facut autostrazi ?
        in Pipera cere 400.000 pe o vila si cand iesi pe strada trebuie sa mergi cu cizme, ca nu e asfalt.
        preturile reale ale imobilelor trebuie sa fie ca in 2003-2004
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur ca da... (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:45)

    Cristi [anonim]

    Dobanzi mai mici, grad de indatorarea mai mare si un buchet de flori daca se poate. Mai bine ar fi ca "bietii" sa economiseasca ceva, si abia pe urma, cand invata valoarea banului muncit sa se duca sa cumpere case. Astfel vor stii sa nu se arunce la apartamente de 2 camere la 100.000EUR imediat ce ies din sediul bancii.
    • +1 (1 vot)    
      cine sunt "bietii"? (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:20)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      1. "bietii" sunt cei care nu-si permit nici macar un credit de 70.000EUR pt 2 camere, dar strang cureaua la maxim pt ca AU NEVOIE DE O LOCUINTA pentru a nu "locui" intr-o cutie de carton pe strada.
      2. "bietii" sunt cei care nu-si permit sa economiseasca nimic pt ca salariile sunt insuficiente de la o luna la alta
      3. "bietii" sunt cei care stiu prea bine valoarea banului muncit, tocmai pt ca banii acestia sunt prea putini chiar si pt un trai decent
      4. buchetul de flori poti sa-l pastrezi pt tine si pt toti cei care "dau sfaturi" si ii iau peste picior pe cei care isi rup de la gura ca sa-si poata face un credit pt o nenorocita de garsoniera de 40.000 de euro (asta pt ca nu-si permit mai mult si pt ca altceva mai ieftin nu exista in Bucuresti, probabil singurul oras unde iti mai poti gasi un job astazi)
      • 0 (0 voturi)    
        pai asta-i mai (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:44)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Adi

        in momentul asta se va intalni cererea cu oferta

        cererea are X bani oferta vrea X + X + X + X.. ceva de genu

        pai daca oferta tre sa vanda, va umbla la pret, ca altfel o paste falimentu

        mai asteapta si poti gasi garsoniera la 20 mii
      • 0 (2 voturi)    
        nu poti sta in chirie? (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:45)

        crizescu [anonim] i-a raspuns lui Adi

        locuinta proprietate este una dintre posibilitatile locative, dar mai sunt si altele. chiria este alta.

        o sa spui ca chiriile sunt scumpe. Or fi, dar in orice caz sunt mai ieftine decat rata la banca.

        Decat sa mananc 25 ani paine cu apa ca sa dau rata la banca, mai bine traiesc un pic mai bine, dar in chirie.
        • 0 (0 voturi)    
          Re: crizescu (Joi, 15 ianuarie 2009, 19:57)

          madalina [anonim] i-a raspuns lui crizescu

          Chirie, ha, ha.... "Scump" e putin spus. E mai mica ca rata de la banca este doar o chestie relativa. In momentul in care chiria creste de la 200E/luna la 450E/luna la o garsoniera in doar jumatate de an se poate spune fara teama de a gresii ca in curand rata va fii depasita de chirie.
          Nici eu nu am fost de acord cu cumpararea cu orice pret, era evident ca nu valoreaza atat si ca piata va cadea. Insa nu sunt nici de acord sa stau o viata in chirie, in Romania asta nu e o altrenativa viabila.
          Problema este tocmai ca nu traiesti mai bine in chirie tot paine cu apa mananci si dai banii tot altora.
      • +1 (1 vot)    
        astia sunt "bietii" (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:21)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Adi

        "Bietii" sunt singurii vinovati pentru preturile caselor. Sa ofere cat au economist, nu cat pot sa ia credit. Incet incet si proprietarii isi vor ajusta preturile la oferta disponibila. Pana acum isi ajustau preturile la oferta *de credit* disponibila. O sa-mi spui ca e greu sa economisesti, ca vrei acum, pe loc, casa. Imi pare rau dar nu se poate asa. Stai unde stai si acum ca presupun ca nu ai venit din padure si cumperi atunci cand ai banii. Voi chiar nu observati ca locuinta medie, in loc sa aiba pretul a cateva salarii medii anuale (3 sau 4 reprezinta normalitatea), costa de fapt cat poate sa imprumute un tanar de 35 de ani la un grad nebunesc de indatorare? Si ce dobanzi mici tot visati acolo? Cat timp o banca ofera 7% la euro si 14% la lei deponentilor cat ai vrea sa ceara intr-o tara prabusita de agentiile de rating si supusa unui risc valutar fara precedent?
    • -1 (1 vot)    
      economia, motorul cresterii economice (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:51)

      dobanda [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Asta e solutia, nu mai cumparam nimic, facem depozite cu 15% si din banii primiti facem alte depozite. Asa se vor crea locuri de munca, va creste productia industriala si va scadea somajul. Toate fabricile din tara, care vor plati dobanzi la credite de minim 25%, vor vinde in strainatate, deoarece in tara toti vor face depozite.
      Ghinion, strainii nu mai cumpara, fiind in criza
  • +3 (3 voturi)    
    DAE 30% (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:47)

    DAE [anonim]

    La un DAE de 30% cat e acum la creditele ipotecare, inconstient sa fii sa iti faci credit.
  • +1 (1 vot)    
    Dobanzi europene (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:00)

    Florin [anonim]

    Pe cand si la noi dobanzi la credite ca si in EU?! Probabil doar cand se va putea real, sa luam credite de la o banca din Germania de exemplu. Atunci o sa ajusteze si bancile Romanesti dobanzile daca vor sa nu plece toti clientii la alte banci si sa faca refinantare.
  • +1 (1 vot)    
    sa scada preturile (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:09)

    aoleo [anonim]

    altfel szis: haideti sa ne gajati apartamentele si terenele, sa le recupereze mama banca! astia chiar ne iau de prosti
    cu aceasta masura s-a dus pe apa sambetei si ultima sansa de a mai tine blocate preturile la imobiliare, vor scadea din ce in ce mai mult, inclusiv terenurile. Oricum e o prostie daca cineva crede ca vor creste creditele. Pana cand vor scadea efectele crizei economice nu se va mai da liber la credite neam!
  • +3 (3 voturi)    
    ce e mizeria asta? (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:15)

    crizescu [anonim]

    ce inseamna proprietati de buna calitate? sa nu fie din carton sa le ia vantu? sa fie proprietati al caror pret sa nu scada niciodata?

    BNR a lasat stacheta cam jos acceptand o asemenea magarie.

    In conditiile in care una din primele forme de manifestare ale crizei a fost implozia creditelor "sub-prime", noi vrem sa crestem gradul de indatorare al unor romani relativ "sub-prime", nu prea bogati si cu joburi din ce in ce mai volatile. si pentru ce? pentru niste cutii de chibrituri de cativa zeci de metri vandute la preturi de maharaja....mi se pare cel putin ciudat.

    argumentul cu industria constructiilor care a tinut stacheta cresterii economice nu merge, caci oricum epoca alchimiei imobiliare s-a dus indiferent ce-i facem.

    mai bine ne apucam sa consturim autostrazi, cai ferate si aeroporturi pe bani publici pana iesim din criza
    • +1 (1 vot)    
      Ma bucur sa mai vad... (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:47)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui crizescu

      .. si cate un creier ici-colea.

      Ca incepusem sa cred ca traiesc intr-o tara de oportunisti.

      Ai dreptate 100% si istoria Europei si a SUA ne arata ca asta este singura solutie pertinenta.

      Chiar si UE ne indeamna sa facem tzava aia de gaz de 800 mil(NABUCCO) - apropos ce s-a ales de ea?
      Tot UE ne-a dat ciolanu' cu conditia sa-l bagam in autostrazi. Dar noi nu, ne trebuie profit de 300% peste noapte, facem casutze pe creditul amarasteanului.
      In SUA in 2-3 ani s-au scos din buda lucrand la infrastructura.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns crizescu (Joi, 15 ianuarie 2009, 22:14)

      sisi [anonim] i-a raspuns lui crizescu

      ce inseamna proprietati de buna calitate ?
      cladiri noi, apartamente noi ca sa-si vanda tot ei marfa
  • 0 (0 voturi)    
    norme (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:20)

    john [anonim]

    Nu va repeziti. O sa apara normele de aplicare care vor explica ce inseamna "proprietati imobiliare de buna calitate". Sunt sigur ca asa-zisii 'developeri imobiliari' si cotetzele lor de sute de mii de euroi o sa fie lovite in plin.
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:33)

      crizescu [anonim] i-a raspuns lui john

      normele vor fi probabil rezonabil de bune, teoretic.

      insa aplicarea lor.....calificarea proprietatii.....n-o s-o cred chiar daca are antet de la cei mai mari experti din lume. Nu mai mult de cateva luni in urma se gasesu baieti cu staif pe la New York care etichetau o chestie toxica ca fiind AAA. Ei ziceai ca-i mancare BIO si de fapt era deseu chimic.

      din pacate, normele nu tin loc de bun simt
      • -1 (1 vot)    
        fii atent (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:55)

        john [anonim] i-a raspuns lui crizescu

        Schema : eu marele investitor iau credit de la banca B ca sa fac un bloc. Tu fraierul F iei credit de la banca B (aceeasi) ca sa-ti cumperi un apartament in blocul meu.Banca B finanteaza de doua ori acelasi proiect. A venit criza. Nu am terminat blocul . Nu las la pret si nici nu-l termin ca nu-mi convine .Si chiar daca il termin tot nu-l vand ca nu se mai dau creite. Ce zici daca vine BNR-ul frumusel si zice HALT cumparare de catre persoane fizice apartamente in faza de proiect ? Atunci eu, dezvoltatorul , am o sansa :sa termin blocul .Altfel mor. Acum mor oricum.
  • 0 (0 voturi)    
    rabdare vor veni bani noi (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:41)

    gigel [anonim]

    Stati oameni buni linistiti, ca mai baga o tura bancile bani in Romania, ca doar aici sunt cele mai mari dobanzi din Europa, doar sa se mai limpezeasca putin apele.
    Deocamdata sug cat pot de la astia care ne-am imprumutat pana in 2008, au tot interesu sa o dea cu cursu euro in sus acum.. pana or pica jos sclavii.
    • 0 (0 voturi)    
      rabdare vor veni bani noi gigel (Joi, 15 ianuarie 2009, 22:44)

      sisi [anonim] i-a raspuns lui gigel

      sa aduca strainii banii, ca le da BNR 20000, daca e banca falimentara
  • 0 (0 voturi)    
    www.guverarea.ro (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:42)

    admin@guvernarea.ro [anonim]

    Da, nu-im asa ca au sa creasca preturile la imobile? Nu-i asa ca trebuie sa cumparam acum ca in 2009 se scumpesc cu 51%?
    Proprietari, nu fiti fraieri, nu vindeti nimic, asteptati scumpirile.
  • 0 (0 voturi)    
    O masura buna, dar... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:50)

    Rali [utilizator]

    Nu face decat sa compenseze cresterea euro.
    Ideea este ca ii ajuta pe cei care au dat avans pentru casele noi , acestia putand sa isi permita sa plateasca diferenta pe care o are de plata cand se finalizeaza apartamentul.
    Asa se deblocheaza finalizarea apartamentelor noi, care fusese blocata de imposibilitatea dezvoltatorilor de a primii banii la predarea acestora, si de aici dezinteresul acestora pentru a termina blocurile.
    Ca un prim efect : azi cresc preturile la aprtamentele vechi, toti proprietarii si agentiile vor da din coada bucurosi ...
    Ar fi bine ca normele de aplicare sa fie doar pt apartamentele noi.
    • 0 (0 voturi)    
      e cum vrei (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:44)

      ina [anonim] i-a raspuns lui Rali

      Noile conditii sunt doar pentru locuinte noi ("de caliate"), legea spune clar.
      Insa ai grija ce-ti doresti, cu siguranta multe imobile noi sunt sub nivelul de calitate al unora ridicate acum 30-40 de ani...
      Dar legea asta nu are nimic de-a face cu "calitatea" pe care o propavaduieste - este, asa cum s-a mentionat anterior, pentru baietii destepti care au ramas cu imobilele noi nevandute...
      Preturile nu vor mai creste clar insa se vor opri din (s)cadere, atat timp cat un nou val de naivi se va indatora pe 30 de ani la dobanzi aberante doar pentru ca poate...
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:42)

      tudor [anonim] i-a raspuns lui Rali

      nu merita nene sa dai banu tau pe o viata pt patru pereti! sa ajungi sa ai cate 2 joburi doar sa ai cu ce plati rata...pai daca sunt oameni care au 3500 de apartamente!!!! vezi cazul din guvern cu sa nu fie cerere mare si oferta mica cand niste monstri ca nu se pot numi oameni poseda cartiere intregi