Cum va evolua leul saptamana viitoare?

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 11:29 Economie | Finanţe & Bănci

“Moneda nationala a deschis ultima sedinta a saptamanii la 4,28/EUR, cu 300 de pips mai apreciata fata de nivelul precedent de inchidere in urma cresterii apetitului pentru risc al investitorilor ce a fost declansata de stirea potrivit careia guvernul SUA va sustine financiar Bank of America. Leul a continuat sa se aprecieze atingand 4,26/EUR insa aceasta evolutie s-a temperat iar pentru urmatoarele ore moneda nationala a fost tranzactionata pe o traiectorie orizontala in jurul valorii de 4,2650/EUR, scrie Dan Popa pe blog.

Dupa ce a fost calculata rata de referinta, leul s-a depreciat rapid catre 4,28/EUR intr-o miscare ce este posibil sa fi fost cauzata de publicarea rezultatelor financiare sub asteptari ale bancilor Citibank si Bank of America. In urmatoarele ore leul a urmat o traiectorie usoara de depreciere.

Aceasta miscare a fost urmata de apreciere care insa nu a fost inregistrata in evolutia altor monede din regiune si este probabil sa fi fost cauzata de un ordin de proportii al carui efect a fost amplificat de lichiditatea scazuta din acea perioada a sedintei.

Aprecierea s-a dovedit a fi temporara, leul revenind pe trendul de depreciere dupa publicarea unor date slabe privind productia industriala din SUA. Astfel, moneda nationala a inchis saptamana la 4,3010/EUR.”, se arata in raportul Money Market and Forex Daily al ING Bank, publicat aseara, cu valabilitate pentru luni, 19 ian.

Potrivit aceluiasi document, ratele de dobanda pe termen scurt au fost tranzactionate la 9/11% pe parcursul sedintei de vineri. “Dupa cum ne asteptam, acestea au inregistrat o scadere usoara ce a fost generata probabil de participantii la piata ce s-au
grabit sa plaseze lichiditatea in exces peste weekend. Astazi (luni -n.n) MEF intentioneaza sa vanda certificate de trezorerie 1M in valoare de 1mld RON. Va fi interesat de vazut daca aceasta operatiune va avea un rezultat la fel de straniu ca ultima licitatie pentru certificate de trezorerie”, se mai arata in documentul citat













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4605 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    cel mai stupid titlu de stire (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 12:33)

    Ovidiu [anonim]

    Dupa titlu ne-am astepta la o prognoza dar nici vorba de asa ceva! Articolul e ceva de genul (un rezumat in 3 cuvinte): <<Saptamana trecuta RON a evoluat astfel [...]. Ramane de vazut ce va fi saptamana viitoare>>.
    Cineva s-a gandit tare mult la titlul asta...
  • +3 (3 voturi)    
    pips (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 12:48)

    333 [anonim]

    ne-am dat draq cu pipsii astia..cred ca p-asta n-ai stiut cum sa-l traduci..articol copiat din diverse surse..
  • +4 (4 voturi)    
    Dragi JURNALISTI PROFESIONISTI (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 12:49)

    gigi [anonim]

    ... titlul stirii trebuie sa reflecte cat mai bine continutul ei.

    Cred ca e o metoda mai buna sa atragi si sa mentii clientii/vizitatorii ajutandui sa gaseasca ce cauta decat sa-i amagesti cu trucuril de marketing
  • +1 (3 voturi)    
    guru (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 15:07)

    crocus [anonim]

    Dan Popa a ajuns un fel de guru la hotnews, in curand o sa le dea lectii despre cat de sanatos e sa-ti bei propria urina
  • +3 (3 voturi)    
    Un titlu in buna traditie jurnalistica romaneasca (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 16:18)

    Silviu [anonim]

    Adica de genul "prognoza meteo", in care ti se spune : "ieri vremea a fost....."
  • +1 (1 vot)    
    revelatie!!! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 16:20)

    Silviu [anonim]

    Aaaaaa, mi-am dat seama! Titlul, de fapt, e o intrebare retorica....
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru placerea domnului Popa: (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 17:17)

    AlinN [anonim]

    Leul va evolua prost.
  • +1 (1 vot)    
    Predictie beton! (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 18:54)

    Cocos [anonim]

    Ce mai,
    Ne-a facut varza autorul.
    Maii bine zicea saptamana viitoare bancile vor constitui rezerva minima obligatorie.
    E posibil sa scada cursul euro.
    De regula minunea dureaza o zi.
    21 ori 22.
  • 0 (0 voturi)    
    Ziaristii lu' peste prajit (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 22:06)

    mahon66 [anonim]

    atat am avut de tastat...
  • +1 (1 vot)    
    "lucrez pe mult si pe putin, dar am de lucru tot t (Duminică, 18 ianuarie 2009, 0:16)

    taran din marginime [anonim]

    Un curs defavorabil leului ii face intradevar pe exportatori sa castige.
    Calculul e simplu daca un angajator extern (de prefertinta vestic) cheltuia cu un angajat
    in ian2008 cca 3600 RON lunar reprezentand cca 1000 de euro la cursu de atunci,
    in momentul de fata ian2009 suma respectiva pot presupune ca a fost actualizata cu inflatia sa spunem un 8% adica 3600+288 =3888 ron
    La un curs similar din ian2008 de 3.6 ron angajatorul ar fi cheltuit cu angajatul roman 1080 euro.
    Dupa cum vedeti subtil i-au crescut costurile in euro doar din adaugarea inflatiei ca sa nu mai punem la socoteala ca poate si angajatu o mai cerut marire de salar intre timp.
    Insa la un curs curent de 4.3ron/euro angajatorul chetuie 904 euro .. deja face cu angajatul in romania o economie importanta si acest aspect face mai atractiv angajatu roman.

    Oameni buni am putea sa ne pierdem slujbele daca suntem prea nesimtiti cu pretentiile salariale.
    Imi aduc aminte de pretentiile salariale ale celor de la Dacia, greva lor etc toata agitatia.
    In acest context al crizei nu numai ca nu mai pupa mariri dar fiindca nu li se mai vind masiniile o sa inceapa direct sa fie dati afara!
    Acum sa ii vad pe viteji ce au sa faca!!! Sa ii vad cum apar si propun sa li se scada salariile la toti cu un procent decat sa fie dati afara!

    Tata are o vorba "lucrez pe mult si pe putin, dar am de lucru tot timpu" (si implicit bani suficienti traiului as adauga eu).
    cine are cap sa inteleaga mesaju ...
    • 0 (0 voturi)    
      Tarane,ai dreptate. (Duminică, 18 ianuarie 2009, 15:36)

      drona [utilizator] i-a raspuns lui taran din marginime

      Asa este,dar cine are timp sa gandeasca in aceste vremuri cand toata lumea se grabeste.Referitor la bugetari,este putin dar sigur.
  • 0 (0 voturi)    
    La ce va asteptati? (Duminică, 18 ianuarie 2009, 20:06)

    Ghita [anonim]

    Este un ziarist slab fara pregatire in domeniu.

    Toate articolele lui sunt ori traduceri, ori retrospective ori fictiuni denigratoare de la surse "de incredere".

    HOTNEWS: Schimbati sursele si blogerii !!!