Criza economica mondiala a costat tarile arabe 2.500 miliarde dolari

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 18:47 Economie | Finanţe & Bănci

Criza economica mondiala a costat tarile arabe 2.500 miliarde dolari doar in ultimele patru luni, potrivit ministrului de Externe al Kuweitului. Sheikh Mohammed al-Sabah a declarat reporterilor kuweitieni ca monarhiile arabe din zona Golfului au amanat sau anulat 60% din proiectele de dezvoltare pe care le aveau in vedere, relateaza BBC News.

O pondere importanta in aceste pierderi o detin scaderea burselor din Golf si reducerea masiva a pretului la petrol.

Dar mai mare pierdere a fost generata de scaderea cu 40% a investitiilor arabe din strainatate care, inaintea crizei, valorau 2.500 miliarde dolari, potrivit AFP.

"Arabii au pierdut 2.500 miliarde dolari in ultimele patru luni", a declarat Sabah, la finalul unei intalniri cu ministrii de externe si de finante din monarhiile Golfului. Declaratia vine cu doua zile inainte de debutul Summitului Economic Arab, care va fi gazduit de Kuweit City.

Secretarul general al Ligii Arabe, Amr Moussa, a descris intalnirea celor 22 de sefi de state drept "cel mai mare si mai important" eveniment al lumii arabe din 2009.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2146 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    serios? (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 19:28)

    ion ion [anonim]

    uite de aia mi se rupe mie acuma. de baguba seicilor.
    • 0 (0 voturi)    
      arabiiiiiiiii (Duminică, 18 ianuarie 2009, 11:51)

      actrapid [anonim] i-a raspuns lui ion ion

      Foarte tare comentariu , ion ion , :)))))))))))))
  • +3 (3 voturi)    
    Apel (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 20:56)

    marinimosul [anonim]

    Eu zic sa cream un fond de ajutorare a saracilor seici ca prea se chinuie.
    D.
  • +2 (2 voturi)    
    Criza la seici arabi (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 21:38)

    Ufo Man [anonim]

    Ei si ei, o sa faca cu o insula artificiala mai putin si probabil se vor opri la blocuri de doar 400 de metri.
    Paguba in ciuperci. Daca mai tine criza, o sa ne roage sa luam petrol si cu 25$ baril si nu o sa ia nici atat pe el .......lool
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred (Duminică, 18 ianuarie 2009, 3:50)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui Ufo Man

      Nu cred ca iti doresti sa ajungem la 25$ / baril. Ei vor scadea productia si vom lua tot la 40-50. Ei la 40 traiesc bine noi la 40 vom fi in WC (00 sau buda).
      Spor
  • +3 (5 voturi)    
    Bine era pentru arabi pa vremea lui Bush, ehe.. (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 21:51)

    Babu al Baril [anonim]

    Felicitari celor de la Lehman Brothers si tuturor celor care, ca Madoff, au participat la seria de shooturi in camilarii din Golf :))
    2.500 miliarde$ mai putin pentru parazitii aia nenorociti e o veste excelenta.
    Uite ca allah bate cu barilu peste turbanul prostanacilor care urla la el de 5 ori pe zi. Ca asta e teoria alora: "daca asa e voia lui allah".. mda asa e voia lui, sa crapati dracu, sa va dea evreii peste bot si sa va ia banii prin america:))
    Dubai a renuntat sa mai construiasca turnul de 1km, ramane in stand by.
    Seicii sunt doar o minoritate printre arabimea din peninsula Araba, populatia totala fiind de circa 50 de milioane. Acum vor fi obligati sa munceasca, statul nu-i mai poate subventiona continuu. Vor invata poate si arabii sa-si construiasca singuri blocuri, uzine, sosele, porturi, rafinarii, etc. Poate, daca e cap !
  • 0 (2 voturi)    
    Scuza 'fratilor"arabi sa nu ajute palestinienii (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 22:14)

    Eneas [anonim]

    au ajuns saraci lipiti ,nu isi mai pot permite masini cu caroseria din argint ; sa ajute cu bani cauza palestiniana ,nici atat !
  • 0 (0 voturi)    
    arabii si criza (Duminică, 18 ianuarie 2009, 8:51)

    alpha [utilizator]

    poate asta e SCOPUL crizei ,sa-i mai "saraceasca" pe arabi ca prea ajunsese pretul petrolului la 140 dolari barilul si prea erau ei pe val.cand GENERATORII crizei vor crede ca si-au indeplinit misiunea tot acest circ din care unii sufera se va incheia.
  • +1 (1 vot)    
    Banii , ochiul dracului ! (Duminică, 18 ianuarie 2009, 12:19)

    STEFAN A. [utilizator]

    1- Pretul petrolului vine "facut " in bursa, prin vinzarea si cumpararea de produse "futures", adica certificate cu barili de petrol doar pe hirtie ! Raportul este de 5-6 barili de hirtie ,la un baril real extras din zacamint !Pretul de pe hirtie venea fixat si pentru petrolul real !
    2- Scaderea pretului real duce la blocarea cercetarilor pentru noi resurse de energie alternative! Nimeni nu face investitii costisitoare pentru a gasii ceva diferit de petrolul extrem de ieftin !
    3- Mai putini dolari la arabi, inseamna mai putina pomana la cetatenii lor (seicii sint tot bogati) si deci, eventuale probleme sociale. Religia pe post de cult de stat, a tinut masele in friu cu ajutorul fundamental al miliardelor de dolari intrate in fiecare an. Acum, religia singura, chiar cu manifestari de fanatism, nu va reusii sa tina cetatenii calmi. Si la ei, ca la noi, constiinta trece prin stomac !
    Vedem ce va face Iranul, acum ca scad banii si are o populatie sustinuta masiv cu "pomeni" guvernamentale si preturi subventionate de intrarile de valuta ! Sigur nu va fi suficient sa se roage de 5 ori pe zi ca sa aiba de mincare !
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar asa, ce au saracit! (Duminică, 18 ianuarie 2009, 21:24)

    Gepetto [utilizator]

    Cam asa, despre 'saracirea" sheicilor nu mai pot eu! Ce, vine cineva din familia al-Sabah sau de prin alte emirate sa-mi dea de mancare daca nu am? Aa, ca nu pot constri turnuri de 2 km inaltime sau nu mai pot strica ecosistemul marin cu cine stie ce alta megalomanie gen "Palmierul", mai pot eu dormi noaptea. Cat despre oamenii de rand...Sa mai invete sa munceasca si ei! Ca altii nu vin sa stea la temperaturile alea fara sa le platesti, nu gluma.