Corespondenta din Viena

Director financiar Erste Group: Romania ar trebui sa incheie un acord cu FMI

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2009, 11:18 Economie | Finanţe & Bănci

Romania ar trebui sa incheie un acord cu Fondul Monetar International (FMI), ceea ce va ajuta la restabilirea increderii in economia romaneasca, a declarat, luni, Manfred Wimmer, directorul financiar al Erste Group, la conferinta “Central and Eastern Europe - end of the road or more roads to build?“ de la Viena. Acesta a spus ca mai multe state din regiune au incheiat acorduri cu FMI si crede ca si alte state se vor imprumuta la institutia internationala.

Manfred Wimmer a dat exemplul Ungariei care a luat un imprumt similar de la FMI, si care, in opinia directorului financiar Erste, se descurca bine in acest moment.

Oficialul Erste Group a precizat ca un acord cu FMI nu este dorit de politicieni deoarece, in cele mai multe cazuri, o astfel de intelegere presupune si initierea unor masuri de restructurare nepopulare.

"Guvernele trebuie sa-si schimbe aceasta perceptie ca un acord cu FMI ar atrage, in mod obligatoriu, masuri de natura sa afecteze populatia. Este nevoie de FMI pentru restabilirea increderii in economie", a spus Wimmer.

Acesta a mai spus ca, desi in 2008 deficitul bugetar a fost de aproximativ 5%, autoritatile nu trebuie sa urmareasca reducerea deficitul bugetar spre zero, ci sa investeasca in infrastructura si in energii alternative.

Afirmatiile oficialului Erste vin in contradictie cu declaratiile autoritatilor romane. Astfel, presedintele Traian Basescu declara vineri ca ultimul lucru pe care il va face Romania va fi sa se imprumute la FMI, deficitul de cont curent putand fi acoperit si printr-un fond european.

La randul sau, Gheorghe Pogea, ministrul Finantelor Publice, a declarat ca o decizie privind un eventual imprumut va fi luata "cand vom vedea care sunt deficitele si care sunt nevoile de finantare". El a precizat ca un eventual imprumut poate fi acordat de UE, Banca Mondiala sau FMI.

Romania, una dintre putinele tari care va inregistra o crestere reala a veniturilor

Manfred Wimmer a mai precizat ca Romania va fi una dintre putinele tari din Europa care vor inregistra o crestere in mod real a veniturilor in 2009. Potrivit oficialului Erste, acest lucru va avea loc deoarece cresterea economica va continua si in acest an, iar productivitatea va fi buna.

Pe de alta parte insa, Wimmer a precizat ca, in ceea ce priveste BCR, cresterile salariale de anul acesta vor fi moderate, sub nivelul inflatiei.

La inceputul saptamanii trecute, sindicatele angajatilor din BCR au notificat conducerea bancii ca vor declansa greva generala pe termen nelimitat, actiunea fiind determinata in principal de revendicari de natura salariala. Greva a fost anulata insa dupa ce conducerea BCR a inaintat sindicalistilor o noua oferta privind Contractul colectiv de munca pe 2009.













​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1373 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    !!! (Marţi, 20 ianuarie 2009, 11:29)

    tudor [anonim]

    ar fi o mare greseala sa ne imprumutam de la stapanii lumii acum!! e ca si cum nu ai serviciu dar te imprumuti la banca! banca care apoi vine si iti dicteaza apoi ce TREBUIE sa faci cu acei bani si ce firme eventual americane trebuie sa angajezi sa faca acele lucrari si uite asa bani se intorc tot la ei si tu ramai cu datorii
    • +4 (4 voturi)    
      Bravo (Marţi, 20 ianuarie 2009, 14:04)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui tudor

      Ai inteles foarte bine cum functioneaza sistemul si mai ales de ce se insista pe acorduri cu FMI. In vremuri de criza isi face FMI cei mai multi clienti. Pentru ei, criza este benefica deoarece le justifica existenta.
      • 0 (0 voturi)    
        bun (Marţi, 20 ianuarie 2009, 18:25)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        De acord.

        Dar atunci ce interes are Erste Bank sa sugereze un acord cu FMI? Erste nu e firma americana.
  • +5 (7 voturi)    
    Chiar a murit rusinea? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 11:31)

    Ovidiu [anonim]

    Ma mira ca acest asa zis °Director Financiar° a unei firme care a primit 7 miliarde de Euro de la statul austriac, mai are obraz sa nu isi dea demisia si nu doar sa apara in public, dar sa dea si sfaturi economic.

    Daca un om e competent pe o pozitie va fi promovat pana ajunge pe o pozitie pe care nu e competent. Pe aceasta noua pozitie ramane pana la pensie sau pana firma falimenteaza.

    De ce nu explica de ce dobanda la EUR in Ro e 16 % iar in Austria este doar de 5.5-6% pe an la creditele imobiliare?


    Dle Wimmer, ce ati zice de un pic de bun simt si de modestie?

    Chiar a murit rusinea in lumea asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Citeste? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 11:37)

      G [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Domnul Wimmer citeste forumul?
      • 0 (0 voturi)    
        nu poate (Marţi, 20 ianuarie 2009, 13:33)

        mandravela [anonim] i-a raspuns lui G

        nu doamna G, Wimmer nu citeste forumul; el nu stie decit scrierea, nu si citirea.
    • +4 (4 voturi)    
      despre perspective (Marţi, 20 ianuarie 2009, 12:03)

      Engel [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Intr-adevar, n-a trecut niciun an decand acelasi domn Wimmer considera perspectiva pietei imobiliare din Romania ramane "foarte sigura declarand printre altele "Perspectiva pietei proprietatilor ramane foarte sigura, in conditiile in care preturile au crescut in ultimii doi-trei ani de la un nivel foarte jos si raman cu mult sub valoarea celor mai scumpe locuri din regiune" Viena 29.02.2008.
      Ce se mai schimba perspectivele...
    • -2 (2 voturi)    
      cateva lamuriri (Marţi, 20 ianuarie 2009, 13:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Ovidiu, nivelul dobanzii unui credit sta in prezent doar in mica masura in mana bancilor, deoarece rata dobanzii reflecta un cumul de costuri, precum:
      - costul capitalului imprumutat (sumele imprumutate in valuta sunt la randul lor imprumutate de bancile romanesti de la banci straine, deci platim de doua ori dobanda);
      - costul asociat riscului de credit al imprumutatului (mult mai mare in cazul angajatului roman, decat in cazul angajatului austriac);
      - costul lichiditatii;
      - riscul de tara (care a scazut semnificativ in cazul Romaniei dupa ce desteptii de la S&P 500 si Fitch au scazut ratingul Romaniei)
      - dobanda de politica monetara a bancii nationale (10.25% in cazul BNR, nu stiu cat in cazul bancii nationale a Austriei).
      - inflatia monedei de imprumut

      In prezent, marja de castig a bancilor este minima, sa nu iti imaginezi ca se obtin profituri imense.
      In Austria, costurile enumerate mai sus sunt mult mai mici, asa incat so cistul imprumutului este mai redus. Chiar si in asemenea conditii, bancile austriece pot castiga profituri mai mari...

      Stiai astea?
    • 0 (0 voturi)    
      teoria ca teoria ... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:33)

      Un tribun in delir [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      da' banca nu prea stii matale...ia socoteste:

      - rezerve obligatorii. daca mataluca aveai 100 de mere pe care voiai sa le vinzi cu 1 leu bucata, cu cat le vinzi cand seful pietei (BNR) iti opreste 40?

      - costuri de risc. si daca din cele 60 cu care ai ramas daca stii sigur ca sunt sanse mai mari sa nu le vezi pe toate inapoi, le scumpesti sau le ieftinesti?

      -costuri de lichiditate. si daca pe deasupra toata piata produce pere (lei) iar tu trebuie sa fii acoperit pe mere (euro) te costa oare mai mult sai ai mere in sac?

      Ia trage linie si socoteste. acum poti sa explici de ce sunt merele mai scumpe in romania?

      Da' taaare imi e ca matale nici mere nu stii sa vinzi...d'apoi sa te bati cu pumnu in piept pe credite ipotecare...
  • +5 (5 voturi)    
    un gand (Marţi, 20 ianuarie 2009, 11:56)

    florin [anonim]

    Mi-ar placea sa primesc sfaturi de acest gen de la Bill Gates, de la Warren Buffett sau altii care conduc niste companii profitabile, nu de la unii care daca nu erau "nationalizati" dadeau faliment, niste granguri care n-au tinut cont de nici un risc pt un profit rapid si acum intind mana la pomana la stat
  • +1 (1 vot)    
    erste sau nu este (Marţi, 20 ianuarie 2009, 12:11)

    moi [anonim]

    Deci, Romanii ar trebui sa:
    - foloseasca pasapoarte, persmise auto, CI cu chip RF
    - bage un chip in poseterior, unul in mana, unul in frunte si unul in limba, ca sa poata fi detectati de la o mie de kilometrii
    - sa fie ascultati si inregistrati 24/7
    - bonus. sa se imprumute nemasurat, cu bani inutili, pentru a fi usor de controlat.
    E interesant, nu stiam ca-s la inchisoare. Rusine sa le fie alora care ne conduc ca ne vand pe trei (zeci) de lei..
  • +2 (2 voturi)    
    ERSTE (Marţi, 20 ianuarie 2009, 12:31)

    Codruta N [utilizator]

    Astia de la ERSTE, daca n-ar fi fost fraierii de romani, cred ca aveau pierderi MULT mai mari!

    Noroc ca s-au gasit romanii, fraieri, sa accepte de la ERSTE cele mai nesimtite taxe si comisioane din Europa (CUM e posibil ca, dupa ce ai depus pe un card, 3000 lei la inceputul lunii - si cu care nu ai efectuat NICI O operatiune - sa ai, la sfarstiul lunii, mai PUTIN decat ai depus???)!

    Sunt chiar curioasa daca statul roman le-a mai dat si acei vreo 2 mld. euro "pe shestache" pe care ii cereau astia de la ERSTE acu' vreun an, cica "in contul datoriilor Bancorex" (se stie ca, atunci cand Bancorex a fost bagata pe gatul BCR, a fost complet "curatata" de datorii)!

    Nu-i e RUSINE lui Wimmer asta sa dea sfaturi??? Adica cui: noua? pe care ne jumuleste cum poate? Sa dea acelora cu care nu se comporta precum cu niste inapoiati!

    Chiar zilele astea m-am interesat cum sa-mi desfiintez TOATE conturile de la BCR!!! Nesimtitii!
  • +3 (3 voturi)    
    sd (Marţi, 20 ianuarie 2009, 13:22)

    ccp [anonim]

    ba fratilor cum se face ca astia care au bagat economia mondiala in colaps vin cu sfaturi? oare cretini wstia nu se mai uita si ei din cind in cind in oglinda?probabil in infumurarea lor se cred niste zei sau asa ceva .sa nu uite Hopa-Mitica asta ca Vestu traieste bine din munca fraierilor astia din Est da aia-i alta discutie .mi-ati stricat ziua
  • +2 (2 voturi)    
    pacaleala... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 14:29)

    Dedalus [anonim]

    ERSTE este singura banca din Romania la care NU apare comisionul de administrare pe extrasul de cont. Partea dragutza (ma rog...) este ca te taxeaza pentru TOATE conturile pe care le-ai deschis vreodata in viata ta la BCR (chiar alea de ani buni...). Si NU iti spun nimic, doar te taxeaza....

    Asa ca eu mi-am desfiintat toate conturile la ei, ocaazie cu care am aflat ca aveam o datorie de un milion de lei la ei.... din comisioanele alea...
    • 0 (0 voturi)    
      comisioane >:) (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:27)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Am avut si eu (si inca mai am - dar le desfiintez URGENT) depozite la ei.
      La un moment dat, cand unul din depozite s-a "maturizat", am vrut sa scot banii de acolo (plus, promisesera o dobanda bunicica, era dobanda "fixa").
      Okazie cu care am aflat ca... sunt DATOARE la ei!!!
      CUM naiba - "sunt datoare"???
      Am aflat ca depozitul acela avea si o "taxa de administrare" (lunara!) aferenta - si ca aia era maricica, deh! trecusera luni multicele >:
      M-am enervat! dar, ca sa nu ma doara capul, am zis ca, ok! platesc, in p...isicii lor! Sa-mi ia banii din dobanda!
      "Aaaa... pai din dobanda - nu se poate! Dobanda face parte din "produsul depozit", nu putem retine comisionul din ea"!!!
      Atunci am zis sa ia banii din contul de card.
      "Aaaaa... pai din contul de card nu se poate...".
      Ok! am zis ca platesc la casierie.
      "Aaaa... pai la casierie nu se poate..."!!!
      Trebuia MUSAI sa deschid un cont curent - din care sa-mi "extraga" comisionul! Altfel "nu se putea", in mama lor!
      Am deschis cont curent.

      La care... mi s-a aplicat, bineinteles, instantaneu - CE credeti?

      Evident - un comision de administrare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    imprumut extern (Marţi, 20 ianuarie 2009, 22:41)

    anonim [anonim]

    Un acord de finantare cu un organim international este asolut necesar.
    In primul rand bugetul trebuie sa-si acopere de undeva deficitul, si este de preferat pana la urma sa se imprumute de undeva din afara si nu de pe piata locala, bancile locale prefera sa imprumute statul la dobanzi mari si sigure, dar in felul acesta sunt defavorizate companiile care au nevoie de finantare ca de aer .
    In al doilea rand un acord de finantare (nu neaparat cu FMI) ar creste increderea in economia romaneasca si ar readuce investitorii straini. Fara banii strainilor suntem fii ploii, uitati-va ce se intampla pe bursa dar nu numai, fara investitiile straine, fara banii adusi in Ro de bancile straine care opereaza aici economia nu cunostea dezvoltarea din ultimii ani. Fara finantare suntem terminati, un acord cu un organism international ar face sa creasca increderea in economia Ro, ar conduce daca nu la cresterea ratingului cel putin la mentinerea lui, la acces la alte finantari externe la costuri reduse.
  • 0 (0 voturi)    
    imprumut extern (Marţi, 27 ianuarie 2009, 14:04)

    eu [anonim]

    --> saaau, printr-un program relativ ieftin de marketare a posibilitatilor de investitie si clarificarea zvonisticii ar putea avea acelasi rezultat. In orice caz, de oriunde ne-am imprumuta, nu de la "asasinii economici". Undeva trebuie sa se opreasca asta, din moment ce capitalul autohton se afla doar in productii de rangul doi. Romtelecom, dus, Petrom?...etc,etc.

    In al2lea rand...cum de s-a gandit FMI sa vina sa ne intinda un neuron de ajutor? ...ca e criza si miroase a paguba?...nu, erau doar in vizita sa vada ce mai face fostul pratener.

    Baby steps, nu merge totul brusc, dar nici asa haotic. Orice imprumut e o problema de rezolvat. Aduna cat mai multe probleme si iti vei pierde orice sansa. Nimeni nu iti intinde mana din bunavointa, nu e vb de indivizi ci de strategii, bani si statele interesate.