Sfarsitul lirei sterline?

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:21 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda britanica se afla in cel mai de jos punct al evolutiei sale din istoria sa. Jim Rogers, unul din partenerii de afaceri ai lui Soros, a iesit public, cerandu-le britanicilor sa scape cat mai repede de lire, scrie Dan Popa, pe blogul lui.

"Vindeti lirele pe care le mai aveti si scoateti-va cash-ul afara din tara", a indemnat el, fiind imediat preluat de Bloomberg si de marile agentii de presa straine.

Rogers estimeaza ca finantele publice britanice vor intra in colaps, iar pierderile din sectorul bancar ar putea produce o implozie in sistem.

Din cate stiu, investitorii straini pariaza pe reducerea ratingului de tara, in urma evolutiei dezastruoase a Regatului Unit.

Situatia este mult mai dificila decat cea din timpul in care Soros dadea de pamant cu moneda UK, iar vulnerabilitatile sunt infinit mai mari.

Cititi aici un articol foarte interesant pe aceasta tema, aparut acum in Times.

Comenteaza pe Dan Popa's weblog.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

8754 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Sa treaca si ei la euro (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:27)

    gososan [utilizator]

    Sa dus vremea lirei........
  • +6 (8 voturi)    
    previziunea britacilor (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:42)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    in schimb noua ne ”prevedeau” ca vom avea revolte de strada la bucuresti.
    atata stiu britanicii sa faca. sa prevada altora.
  • +5 (5 voturi)    
    daca ai vrea sa cumperi lire ... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:44)

    rsbl [utilizator]

    Daca ai vrea sa speculezi pe slabiciunea lirei, i-ai indemna pe toti sa o vanda, sa scada pretul mult sub cel real si sa poti sa cumperi mult mai avantajos?
  • +3 (7 voturi)    
    Azi imi vand lirele (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:50)

    Guvernul mondial [anonim]

    Inca un pas spre unificarea umanitatii sub conducerea inteleapta a Soros & Co. "Totul pentru euro, totul pt. front".
    In viitoarea Uniune Atlantica, ce se pregateste deja in cancelarii vestice, vor fi doar 2 monede, $ si €. iar cand dolarul va fi complet distrus de datoria colosala si nu va mai valora nici macar hartia pe care e tiparit, America se va salva cu € (dar pierzand o parte din venituri si deci egalizandu-se cu UE).
    Schimbati-va banii, poporul ales stabileste rata de schimb :))
    • 0 (0 voturi)    
      amero (Joi, 22 ianuarie 2009, 3:52)

      george [anonim] i-a raspuns lui Guvernul mondial

      Dolarul american v-a fi inlocuit de AMERO nu cu EURO
  • +3 (5 voturi)    
    Probleme (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:51)

    Vorbe goale [anonim]

    Asa, deci au si probleme mai mari decat Ali Majlat?
    • +5 (5 voturi)    
      Ali Majlat (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:32)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

      Un descreierat care violeaza femei fara motiv nu are ce cauta intr-o tara civilizata. Daca era in SUA sfarsea pe scaunul electric.

      When he was arrested nearly 200 miles away in London five days later, he claimed: “When I was at the station I thought I should rape this lady in order to get a place to eat and sleep and learn the English language.”

      Tie ti se pare asta o declaratie de om pe care vrei sa il stii pe strada langa copilul tau??
      • 0 (4 voturi)    
        Ali Majlat (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:20)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui alex

        Mi se pare declaratia unui individ deivant care ar trebui eliminat (executat), nu inchis pe viata...

        Totusi, trebuie spus ca englezii au un talent aparte de a evidentia Romania numai prin cazuri deviante. E drept ca avem destui devianti, insa va asigur ca ei au mai multi, nemediatizati.

        Asta e problema.

        PS: Majlat ar trebui adus aici si judecat nu numai pentru fapta comisa ci si pentru prejudiciile aduse tarii...
      • +3 (3 voturi)    
        Atentie!!! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:55)

        Laur X [anonim] i-a raspuns lui alex

        Te citez :
        "Un descreierat care violeaza femei fara motiv nu are ce cauta intr-o tara civilizata"
        Sa inteleg ca in opinia ta femile pot fi violate
        cu un motiv...
        :)
        • +2 (4 voturi)    
          Majlat si voi (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:58)

          andreea denet [anonim] i-a raspuns lui Laur X

          Nu e un descreierat ci un om, un rrom, un tzigan, un cioroi asa cum ii ziceti voi! De ce nu e considerat nevinovat pana la o hotarare judecatoreasca?
          • +1 (1 vot)    
            traditie culturala (Joi, 22 ianuarie 2009, 4:56)

            suburban [anonim] i-a raspuns lui andreea denet

            si hotararea judecatoreasca va spune ca violul este in traditia culturala a romilor deci nu poate fi pedepsit, nu?
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:46)

            alex [anonim] i-a raspuns lui andreea denet

            Pai omu' a recunoscut si judecatorul a declarat ca e deja vinovat. Acuma delibereaza referitor la pedeapsa si judecatorul a zis ca ia in considerare si inchisoarea pe viata...
        • 0 (0 voturi)    
          hehe (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:54)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Laur X

          Nu violul era fara motiv, femeia era fara motiv :))))
      • +1 (1 vot)    
        curiozitate (Joi, 22 ianuarie 2009, 4:55)

        suburban [anonim] i-a raspuns lui alex

        nu ca as fi prea curios dar dupa tine care ar putea fi motivele pentru un viol? Just asking...
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:00)

    Contribuabil britanic [anonim]

    E foarte posibil sa fie o falsa alarma de care unii sa profite ulterior. Domnul Soros, care nu numai ca stie trend-ul, dar uneori il influenteaza, a "scos" data trecuta 1 mld pounds in 3 saptamani. Oare nu e o noua manevra?
  • 0 (2 voturi)    
    Minciuni (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:51)

    Marius [anonim]

    ce-a mai buna investitie acum. .. e sa cumperi lire! in cateva luni se va ridica iar la normal. ce zice aici astia aici.. e vrajeala:) mafia :)) uuuu .. jos cu voi lol
    • +1 (3 voturi)    
      Cumparati lire (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:10)

      relu [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Hai romani cu totii sa cumparam lire.
      Cea mai buna si stabila moneda este cea din Botswana. Rata de schimb este 1:1 .
  • 0 (0 voturi)    
    e cam tarziu acum (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:57)

    eu [anonim]

    la sfarsitul lui decembrie puteati cumpara lira cu 4.07 RON !!!
  • +1 (1 vot)    
    Asa le trebuie!!! (Joi, 22 ianuarie 2009, 10:29)

    iancu [anonim]

    Pana acum nu au vrut sa adere la zona EURO...ca deh, ei au 3 c...si is faceau calculele lor! Au iesit bine...dar acum s-au dus la vale rau! Nu poti castiga tot timpul....si atunci cand iei e rau incepi sa te intrebi de ce nu ai vrut sa aderi la euro!!! Ca si Islanda....care acum, cand e in rahat, ar vrea sa adere la UE!
    Sunt convins ca dupa ce vor adera la zona euro o sa scapam de toata degringolada asta cu cursul de schimb!!!