Un nou maxim pentru moneda europeana: euro a fost cotat joi la 4,3127 lei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2009, 13:13 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda nationala si-a continuat deprecierea in fata euro, Banca Nationala a Romaniei (BNR) publicand joi un curs de referinta de 4,3127 lei pentru un euro, cu 0,29 bani mai mult decat in ziua anterioara. Miercuri, un euro era cotat de banca centrala la 4,3098 lei.

Fata de moneda americana, cursul de referinta publicat de BNR arata o apreciere cu 2,34 bani a monedei nationale, la 3,3130 lei pentru un dolar, de la 3,3364 lei pentru un dolar, cat era miercuri.

Francul elvetian a fost cotat joi la 2,8658 lei, cu 5,48 bani mai putin decat in ziua anterioara, iar 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,7215 lei, dupa ce miercuri cursul bancii centrale era de 3,7104 lei pentru 100 de yeni.













Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2392 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    leul (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:28)

    popys [anonim]

    Leul s-a transformat itr-o pisicuta amarita Laaa tobocan cu el ruuinaa razboiu Boc ce dracu face-ti la guvern .Bociti leu .
    • +3 (9 voturi)    
      este in stare de soc, (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:52)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui popys

      isi pune mainile in cap si se gandeste la ce a mostenit de la guvernarea trecuta
      • 0 (2 voturi)    
        care (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:40)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mikaela82

        guvernare a fost tot PDL ... bine cu alti aliati da in esenta tot ei
        • 0 (0 voturi)    
          exista o poveste care se potriveste f bine... (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:14)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          se spune ca atunci cand a fost mazilit, Breshnev i-a scris succesorului 2 scrisori. I-a spus apoi: cand o dai in bara rau de tot, deschide prima scrisoare.
          Cand o vei mai da inca o data in bara la fel de rau sau chiar mai rau, citeste-o pe a doua.
          Dupa o perioada succesorul a facut o gresala economica imensa... stand si gandindu-se ce sa faca si-a amintit de scrisori si a deschis-o pe prima... acolo scria: "Da vina pe mine!".
          Zis si facut... doar ca dupa inca o scurta perioada, succesorul a gresit din nou, la fel de grav.
          S-a repezit la a doua scrisoare ca sa gaseasca acolo rezolvarea problemelor.
          Acolo scria sec: "apuca-te sa scrii doua scrisori"....
      • 0 (0 voturi)    
        Si asta o s-o faca 4 ani... (Joi, 22 ianuarie 2009, 21:22)

        misto [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

        ...si dupa aia ii mai trebuie 4 sa se trezeasca.
        Leul roman ii ca nationala de handbal. Merge struna la inceput, dar nu are conditie fizica. La mal se ineaca toti tiganii...
  • +6 (6 voturi)    
    poate ar fi mai bine (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:29)

    alex nambani [anonim]

    sa ne anunti doar din doua in doua maxime istorice, ca sa nu fim asa de stresati! :))))
  • +3 (3 voturi)    
    chf in cadere fata de euro (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:34)

    chf [anonim]

    azi s-a devalorizat CHF-ul fata de Euro
    1Euro=1.50166CHF
    ieri era ceva in genu 1,4756

    aveti idee de ce scade CHF fata de EURO?
    • +1 (1 vot)    
      nu neaparat... (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:41)

      hmmm [anonim] i-a raspuns lui chf

      s-ar putea ca EUR sa creasca, iar CHF si RON sa ramana pe loc (in cazul acesta)
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ca se intareste EUR (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:36)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui chf

      nu se depreciaza leul ci se intareste EUR, nu mai priviti asa catastrofal, luati drept exemplu zlotul polonez care s-a depreciat mai mult , pierzand in fata leului vreo 6% intr-o saptamana si ceva.
      Iar aia cu guvernantii ca nu apara leul, ca ne baga in rahat, sa se calmeze pentru ca (,) corolar din cauza nervilor lor nu ploua in Africa
      • 0 (0 voturi)    
        sunt foarte slabi si asta nu poate fi negat (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:21)

        Razvan [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        e o alianta intre 2 partide cu coloraturi complet diferite... au pus foarte putine persoane competente la conducere deoarece negocierea s-a facut in functie de procente, nu de binele tarii etc.
        Mai mult, programul anticriza dat de ei este hilar.
        Totusi, nu de aceea scade euro.
        Scaderea euro ajuta economia chiar daca voi nu va asteptati...
        Da, ce spun guvernantii ca incurajeaza exportul e bull shit (tocmai de aceea spun ca nu prea se pricep). Totusi, descurajeaza importurile (si asta e necesar), descurajeaza creditarea in Euro (si asta e ok pt ca vom avea nevoie de putere pe leu, nu pe euro) si descurajeaza expatrierea profiturilor...
        va mai creste o perioada dupa care vom vedea si scaderi...
        problema e ca e greu de platit chiria si rata cand salariul e in lei.
        Mugur a zis demult sa refinantam creditele in euro dar toti am vrut castiguri pe termen scurt!!!

        have fun and enjoy the crisis!
    • 0 (0 voturi)    
      Fii atent la ... (Joi, 22 ianuarie 2009, 22:40)

      banCHEL [anonim] i-a raspuns lui chf

      ...CURSUL DOLARULUI !
      (mai exact paritatea Euro/ dolar)
      Nu-ti spune nimic?
  • +1 (7 voturi)    
    MAI URCA MULT? (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:36)

    EUROIU [anonim]

    Oameni buni,chiar nu vedeti ca guvernantii astia ne baga in rahat?
    E normal ca moneda unei tari atinse mai putin de criza sa se deprecieze permanent in raport cu moneda unor tari atinse mult mai mult de criza?
    Este normal ca guvernul sa se uite cum creste euro si sa nu ia nici o masura economica serioasa?
    Si este normal ca ei sa faca ceea ce fac(de fapt ce nu fac) si sa nu-i tragem la raspundere decat peste 4 ani cand ne vom ingropa de tot?
    Oare de ce ne-am suparat pe Stoicikov cand ne-a zis mamalignski?
    • +4 (8 voturi)    
      in mare parte ai dreptate (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:48)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui EUROIU

      dar cred ca inca nu putem sa ii acuzam pe guvernantii astia de situatia actuala ca au doar o luna de guvernare.Marii vinovatii pentru situatia actuala sunt guvernantii trecuti.Tariceanu a ingropat poporul asta cu totul.
      Parerea mea este ca trebuie investitii masive in agricultura.Avem posibilitatea sa alimentam cu hrana 80 milioane oameni dar noi producem doar pentru 4 milioane.
      Unde nu-i cap, vai de picioare..............
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:02)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

        Este clar ca trebuie scazut consumul intern.
        Anii trecuti am consumat mai mult decat am produs, de acolo deficitul bugetar. Romanului daca ii spui ca s-a intins prea mult, nu intelege, asa ca esti nevoit tu ca stat sa iei masuri pentru reducerea consumului. Singura solutie , care da roade imediat este cresterea cursului rapid si brusc .
        Poate ca in trimestrul 3 cand se vor vedea roadele acestei politici sa vedem o schimbare... de sens in cursul leului.
        • 0 (0 voturi)    
          ai dreptate (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:23)

          Razvan [anonim] i-a raspuns lui Mircea

          poate chiar mai devreme de trimestrul 3...
          ma astept ca pe parcursul trimestrului 2 sa ajunga la pct de maxim si sa inceapa descresterea...
          sa speram ca "supravietuim cu to(n)tii cu bine".

          Have fun & enjoy
      • +1 (1 vot)    
        !! (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:03)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

        pai asta si se vrea sa producem cat mai putin cu una din cele mai mari bogatii care este pamantul! alte tari baga tone de chimicale in pamant sa creasca legume pe care noi sa le importam ...cand am putea sa facem invers ..dar comisioanele si obligatiile nu ne lasa!
        • 0 (0 voturi)    
          TE IMPIEDICA... (Joi, 22 ianuarie 2009, 16:06)

          ciombe [anonim] i-a raspuns lui tudor

          cineva sa produci? Stii ce sa produci? Ca sa dai din tastatura e foarte usor! Mai las-o dracului de gargara!
    • 0 (0 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:25)

      alex [anonim] i-a raspuns lui EUROIU

      Cat era GBP fata de EUR acu un an? 1.50.
      Cat e azi? 1.05. Si nu mai se plange nimeni ca noi.

      De fapt guvernul nu spune ca are tot interesul ca leul sa se deprecieze, pentru a-si finanta deficitele.

      Iar chestia asta cu "guvernul trecut" e cusuta cu ata alba. Astia care sutn acum la putere au castigat alegerile spunand ca fostul guvern a fost incompetent si nu a gestionat bine bugetul O fi adevarat, nu zic nu- dar vreau sa vad cum gestioneaza ei mai bine bugetul. Si nu vad asta deloc. De fapt nici nu am vazut un buget inca. Toti sunt la fel, niste incompetenti care se ridica doar pe carca altora si cand trebuie sa ia decizii fac pe ei in pantaloni (sau pica in cap).
      • 0 (0 voturi)    
        Nu se plange nimeni??? (Joi, 22 ianuarie 2009, 15:57)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Ar trebui sa citesti presa din UK!
        Toata lumea se plange - sa vezi ce acuza presa pe Gordon Brown, iar oamenii de rand sunt ingrijorati. Am cativa prieteni (englezi) in Londra si nimeni nu e optimist...
        • 0 (0 voturi)    
          ok (Joi, 22 ianuarie 2009, 16:12)

          alex [anonim] i-a raspuns lui gaspy

          o citesc zi de zi. lumea se plange, dar nu de cursul de schimb.
  • +3 (3 voturi)    
    Numai maxime istorice! (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:38)

    MCV [anonim]

    Euro tot va creste! Ce ne tot mai miram atata...
  • +2 (2 voturi)    
    Neam plictisit de titluri ca acesta... (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:38)

    catalin [anonim]

    A devenit ceva normal sa scada leul.... deci....cat s-o mai tineti cu titlutile astea?
    O sa tot scada....toate lumea stie...nici o noutate...nici o panica.
  • +1 (1 vot)    
    citat din "clasici": (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:43)

    a [anonim]

    "Presedintele Bursei Sibiu: Euro va ajunge la 4,7 lei la finalul anului", cand ati scris asta? nu ar fi bine sa-l mai intrebatzi o data?
  • +1 (3 voturi)    
    criza leului (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:50)

    eugen [anonim]

    nu ma mai mira nici un varf istoric, deja e indobitocire: "ce nu vedeti ca e criza!!!???"
    "Sa traiti bine, ca ei au grija" , ce euro meu!!! :))
  • +1 (1 vot)    
    maxime? minime? (Joi, 22 ianuarie 2009, 13:53)

    stefan [anonim]

    Peste tot in lume si dintotdeauna a existat inflatie. Mai mare, mai mica, dar inflatie.
    Intr-o tara unde totul este de reconstruit si unde totul este la pamint se vrea moneda nationala sa fie mindra, cind nu e sustinuta de nimic.
    Dupa vreo 2 ani in care se tipa sus ca economia duduie ca leul e puternic si nu mai stiu ce, brusc, motorul s-a gripat si tuseste ca un tuberculos.
    Economia n-a duduit niciodata, vedeam cu totii in jur. Erau banii celor plecati afara, plus interventiile BNR.
    Plus speculatiile din imobiliare si creditele fara limite.
    Acum un guvern s-a dus si a venit altul. Pina se aseaza, pina intelege.... In plus tare mi-e teama ca mai are si de platit alte credite facute nu stiu cind.
    Acolo unde statul intervine peste tot un scaun rupt la ministerul X are repercusiuni la fabrica Y.
    Taierea a 4 zerouri a fost o masura tehnica sa nu ajungem ca in Zimbabwe, dar nimic altceva.
    Asa ca maiine poimaine ajunge la 5 lei si de acolo la 10, apoi 20...100 si The sky is limit.
  • +2 (2 voturi)    
    euro (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:04)

    dan [anonim]

    Cum creste la fel de bine poate sa coboare, am mai vazut din astea.
    Leul moldovenesc de exemplu s-a apreciat fata de euro si aia sunt vai de capul lor.
    Doar panica pe forum....
    • 0 (0 voturi)    
      leul moldovenesc (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:34)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Cred ca leul moldovenesc creste din cauza ca la ei e campanie electorala. S-ar putea ca dupa alegeri sa se prabuseasca la fel ca la noi, sau mai rau.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce bine imi pare!!! (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:17)

    Pardailean [anonim]

    Asa imi creste inima cand vad cum creste euroiul. Eu sunt platit in Euro si de cate ori veneam acasa in Romania aveam impresia ca muncesc pe nuci. Toti cunoscutii isi luau case, masini si vacante si progresau intr-un an [Citeste] cat nu reuseam eu in 3 ani! Fireste totul pe credit. Mai imi radeau si in nas, ca eu nu pot accesa un credit in tara, desi aveam salariu mult mai mare decat ei. Asa ca ce era sa fac?! Am strans si eu cash-ul in banca. Acum insa...mi-a venit apa la moara!! Abia astept sa cumpar o casa, poate chiar doua de la amicii mei faliti.
    • +2 (4 voturi)    
      what goes up must come down (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:37)

      bnr-istul [anonim] i-a raspuns lui Pardailean

      pardailean stai linisit ca pana vii tu acasa euro scade la loc..aceasta e doar o miscare a bnr-ului pentru a scadea deficitul de cont curent..
      "what goes up must come down"..
  • 0 (2 voturi)    
    nu vafie frica, leul nu pica! (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:18)

    POLY [anonim]

    mai oameni, ascultati la baiatul ca stie. miscarea asta pe euro/ron se face cu girul BNR. Isarescu a zis acu 2 luni, citez din memorie :' incepem ajustarea deficitului de cont curent'. Asta numa prin devalorizarea leului se poate face in momentul asta, oameni buni. si va mai spun ceva, nu e vina railor de speculatori. la noi pe piata nu prea se inghesuie bancile straine dupa povestea din toamna cu "atacul speculativ". asa ca nu va mai agitati atata. asta este valoarea reala a leului si ajustarea asta este necesara si benefica pt. economie.
    • -1 (1 vot)    
      . (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:38)

      dg [anonim] i-a raspuns lui POLY

      Poate ca este benefica pentru economie dar este apocaliptica pentru omul de rand. Vorba aia "operatia a reusit dar pacientul este mort".
      • 0 (0 voturi)    
        lol (Joi, 22 ianuarie 2009, 16:17)

        alex [anonim] i-a raspuns lui dg

        "Omul de rand" s-a omorat singur cu credite in valuta. Ce zici tu e ca doctorul e vinovat pentru ca pacientul a baut cianura.
  • -3 (3 voturi)    
    ewfrstgdt (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:26)

    cp [anonim]

    ieri la noi la casa de schimb se cumpara euro la 42200 si se vindea la 42900,iar ala oficial era pe la 43010 daca nu ma-nsel si apropo de cele spuse mai sus cine sa ne scoata din criza ? daca vom iesi cu bine sau nu din criza nu se va datora noua romanilora deoarece nu avem habar de ce se-ntimpla.si nici ailalti dinainte nu ar fi fost mai breji.eu de altceva ma tem.poate sint eu bolnav dar am impresia ca alunecam incet,incet din nou spre dictatura .(vezi intentiile lui base si legea cu ascultatul telefoanelor pe care au deghizat-o intr-o chestie cusuta cu ata galbena)
  • 0 (0 voturi)    
    previziuni (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:54)

    poly [anonim]

    daca tot e moda sa-si dea lumea cu parerea despre lucruri de care n-are habar, hop si eu pe euro/ron. 4.,4 lei euro in primavara. nu trece de 4,5 nici cum. 4 lei la sf. anului. cine vrea sa aiba indicii asupra evolutiei pe termen scurt, urmariti cu atentie zlotul polonez. leul e bagat intr-un cos cu zlotul polonez, forintul maghiar, coroana ceheasca si lira turceasca. n-are cum sa faca abstractie de sentimentul regional dar repet, nu cred sa treaca peste 4.4, maxim 4,5.
  • 0 (2 voturi)    
    aude cineva ? (Joi, 22 ianuarie 2009, 15:42)

    costel [anonim]

    dom guvern stop e naspa stop nu se vede lumina de la capatul tunelului stop faceti ceva stop daca nu ,plecati acasa stop va astept cu drag la urmatoarele alegeri stop
    • +1 (1 vot)    
      Nu sunt euro in tara (Joi, 22 ianuarie 2009, 17:02)

      Nobine [anonim] i-a raspuns lui costel

      E normal ca euro sa creasca. In tara nu mai intra nici o investitie, deci e penurie de euro; asa ca pretul lui este dat de cerere vs. oferta. BNR-ul ar putea sa tina euro in frau numai daca ar retrage lei de pe piata, ceea ce ar omori economia. Care oricum e in coma dupa 89.
      www.nobine.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vede nimeni....? (Joi, 22 ianuarie 2009, 22:42)

    banCHERR (srios si veritabil) [anonim]

    ...Paritatea Euro / Dolar ???????????????
    Chiar nu ati invatat din trecut.......?