Mecanismul rezervelor valutare. Intre nevoie si inechitate

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:28 Economie | Finanţe & Bănci

Rezervele valutare ar putea fi urmatoarea provocare pe care economia mondiala o va avea de infruntat. Opinia apartine laureatului Nobel pentru economie, Joseph Stiglitz, scrie Dan Popa, pe blogul lui.

Si daca stai sa te gandesti putin la aceasta problema, nu ai cum sa nu ii dai dreptate. Luati orice tara drept exemplu, care are in rezerva dolari. Asta inseamna ca tara in cauza este un creditor al SUA, chiar daca la o dobanda foarte mica.

Chestiunea o stie orice economist, nu insist asupra ei. Global, Statele Unite au imprumutate in acest fel pe pietele emergente peste doua trilioane de dolari.

Sa venim cu un caz concret. Romania.

Se stie, e important ca rezervele valutare de care o tara dispune sa egaleze cel putin nivelul datoriilor sale pe termen scurt. Cu alte cuvinte, daca Romania are de rambursat un miliard de dolari americani, iar SUA ii cere banii inapoi, e bine sa ii ai acolo in rezerve, ca sa-i poti returna (altfel, te poti trezi cu o potentiala criza).

Sa presupunem acum ca Romania se imprumuta cu 100 de milioane de dolari, cu 20% dobanda. Pentru a mentine increderea in moneda, tara noastra trebuie sa isi creasca rezerva (sa isi acopere pasivul) cu 100 milioane de dolari.

Sa recapitulam. Romania imprumuta 100 mil de dolari cu 20% dobanda, dar, pe de alta parte, prin cresterea rezervelor cu aceeasi suma, acorda un credit SUA, in cuantum tot de 100 mil. dolari, dar cu dobanda de 1%.

Practic, aceasta tranzactie este un urias transfer de fonduri dinspre Romania spre SUA, in exemplul nostru. Transferul anual de bani de la noi catre americani se ridica la 19. mil dolari (diferenta de dobanda).

Este evident o afacere proasta. Mai mult, franeaza si cresterea economica pe care Romania ar putea sa o obtina investind dolarii in propria economie.

Ceea ce se intampla azi in sistemul financiar mondial arata unde se ajunge din cauza instabilitatii actualului sistem, in care sume uriase de valute se misca inspre si dinspre economii, totul depinzand de increderea in moneda.

Practic, statele isi fac azi rezerve valutare din ce in ce mai mari, acestea costandu-le din ce in ce mai mult si creditand astfel o economie din ce in ce mai fragilizata tocmai de acest tip de imprumuturi.

Se stie ca, de pilda, China este unul dintre cei mai mari creantieri asupra SUA. La fel, arabii devin proprietari cu acte in regula ai unei bune parti din economia SUA.

Una peste alta, fluxurile care se transfera in felul descris mai sus, dinspre tarile sarace catre cele bogate, sunt infinit mai mari decat cele inverse, asa cum ar fi normal.

Aceasta este una din fetele actualului sistem financiar, care probabil ca ar trebui revizuita.

Comenteaza pe Dan Popa's weblog.













Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

1509 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    WOW!!!! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 18:55)

    Gogu [anonim]

    AHA......... pai atunci aici si sta faimaosa expl;icatie de ce unele tari vestice o duc asa de bine iar altele nu, si nicidecum in povestile cu locuitorul tarii x care e mulllltttt mai harnic si mai destept de cit cel din tara z!!!

    Woare toata criza financiara din economiile in curs de dezvoltare e contrafacuta ca sa creeze fluxuri de capital ascuns pentru a acoperi furturile marilor bancheri?

    Ce face oare guvernul romaniei si BNRul ca baba ritza de la pocreacra crescatoare de gaini su nu subventioneze pierderile bancherului w de la NY care se inspaiminta ca nu mai are bani sa isi schimbe yachtul actual de 35m lungime cu unul de 50!!!!!?????
  • +2 (2 voturi)    
    Dl Dan Popa, ca de obicei ,pe dinafara ! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:26)

    Eneas [anonim]

    daca ai 100 milioane de dolari in rezerva valutara ,maine poti sa ii aduci in tara si sa platesti ce ai de platit !
    daca imprumuti 100 milioane de dolari ,intotdeauna banii unei banci (debt) sunt mai ieftini decat banii din propriul buzunar(equity) si ii inapoiezi in cativa ani in rate anuale (principal +dobanda)daca nu ii utilizezi pentru consum ci pentru dezvoltare ,proiectul realizat poate inapoia banii din afacerea respectiva daca este un proiect inteligent !
    deci cand folosesti rezerva valutara -saracesti(pe loc) cu 100 milioane-cand folosesti 100 milioane banii bancii, in mod inteligent te imbogatesti !nu mai cititi din toti ovreii, ca va aburiti !
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Ai oarecum dreptate, dar cu o precizare: daca Romania se imprumuta la 20% dobanda pentru investitii, atunci trebuie ca prin aceste investitii sa creasca productivitatea cu 20% de la an la an. Iar PIB-ul sa creasca cu 20% anual. Asta pentru ca imprumutul sa fie rentabil.
      • 0 (0 voturi)    
        dobanda propusa in articol este SF! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 20:15)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui alex

        a fost 'aruncata 'pentru a ilustra articolul !
        in general ,daca tot ma provoci , ideea de rentabilitate la care te referi se aplica doar la 'equity" ('banii din buzunar ") care pentru a merita riscul de a fi aruncati intro investitie trebuie sa aiba un randament (IRR) mai mare ca la de doua ori dobanda imprumutului !
        recuperarea imprumutului este asigurata (prin cash--flow simulat )de rata 'dscr"care trebuie sa fie 1,3-1,5 x rata creditului !
        adevarat e ca la dobanzi mari se cer afaceri adevarate !
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Vineri, 23 ianuarie 2009, 20:50)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Intr-adevar dobanda e mare pt imprumuturi suverane. Sa zicem ca Romania s-ar putea imprumuta in EUR la 5% p.a..Cu cat trebuie sa creasca economia romaneasca pentru a sustine imprumuturi la 5% pe an? Cine are incredere ca Romania o sa creasca cu 5% productivitatea, PIB-ul etc cand educatia si cercetarea romaneasca sunt aproape inexistente?
          • 0 (0 voturi)    
            iar ma provoci si am si alte treburi ! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:28)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui alex

            teoria economica despre care iti spun este numita de japonezi "stolul de gaste " se bazeaza pe observatia ca gastele salbatice 'decoleaza ' una dupa alta dar toate ajung la acelasi 'plafon 'de zbor ! asa si cu tarile din UE decalajele economice tind sa se egalizeze in timp si din punct de vedere PIB per capita si dpdv productivitate sociala ! educatia celor care chiar vor educatie se va realiza in universitati europene ;cercetarea devine un bun comun euuropean -problema la noi este agricultura ramasa la nivelul din comuna primitiva(si in anticul Sumer acum 6000 de ani se facea o agricultura mai desteapta decat in Romania de azi , cu toata armata ei de agronomi + minister pe problema ) industria care inca se taraie ,dupa ce au distruso revolutionarii lui Iliescu ;raman serviciile care se dezvolta in mod real si raman injectiile de miliarde de Euro a ale romanilor care au umplut Europa !
        • -1 (1 vot)    
          afaceri adevarate (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:15)

          deputat [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Poti face numai cu deputatii si senatorii, boc-ii, Geoan-ii, patricienii sau basescienii. Toti, o apa si-un pamant...
          • 0 (0 voturi)    
            Afaceristii de succes nu sunt politicieni ! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:42)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui deputat

            Excesul de serotonina in creier substanta ce reduce potenta dar creste dorinta de marire din individ se regaseste statistic in proportie mare la politicieni ! oamenii de afaceri adevarati sunt discreti si eficienti nu Intimplator Voiculescu este in faliment , el este om politic , sanchi afacerist! faptul ca a condus o firma a Seciuritatii arata ca tot un politruc a fost , nu un om de afaceri adevarat !
  • 0 (0 voturi)    
    Descoperirea apei calde ! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:02)

    STEFAN A. [utilizator]

    Diferenta intre dobinzi, se traduce in sistemul bancar in profit (nu este unica voce care creaza profitul ).
    Daca badea Ion a luat imprumut sa cumpere televizor, are sadisfacuta o placere personala si gata.
    Daca acelasi Ion ia un imprumut ca sa cumpere sculele si aparatele necesare pentru a profesa o meserie pe cont propriu , sa zicem electrician , APROAPE sigur , sacrificiul facut va aduce profit pe termen mediu si lung, implicit va avea ,cu timpul, o crestere reala a nivelului de trai personal. Diferentele stau aici, in aceste exemple simple !
    Dolarul, ca si euro, sint schimbate in intreaga lume, de eschimosi sau de super bogati.
    Leul nostru, trecuta granita de stat, este fara valoare reala.
    Deci ,cine are increderea a miliarde de persoane, poate face mult mai mult cu moneda nationala decit o tara mica si cu democratie originale in care nici macar cetatenii tarii nu au incredere in clasa politica ( trecuta , prezenta sau viitoare ).
  • 0 (0 voturi)    
    II poate explica cineva Dlui Popa (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:17)

    Ghita [anonim]

    ca Romania nu se imprumuta pentru rezerve valutare si tot articolul lui este franjuri ca majoritatea pe teme economice? VREAU SA STIU DE UNDE STIE EL CA BNR SE IMPRUMUTA DIN ALTE PARTI PENTRU REZERVELE VALUTARE !!!

    II poate explica cineva si faptul ca rezervele valutare ale unei tari nu stau in boxa cladirii ci sunt plasate la randul lor pe piata in obligatiuni / depozite etc pentru a da randament?

    Nu este suficient sa traduci o bucata de stire si apoi sa o interpretezi ca la piata Dle Popa, macar informeazate pe site-ul BNR-ului ce si cum.

    Un alt articol PENIBIL al unui wannabe ...