Euro a fost cotat luni la 4,2634 lei, cu aproape trei bani mai putin decat vineri

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2009, 13:27 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda nationala s-a apreciat luni cu 2,76 bani in fata euro, cursul de referinta calculat de Banca Nationala a Romaniei (BNR) coborand la 4,2634 lei pentru un euro. Vineri, banca centrala a publicat un curs de 4,2910 lei pentru un euro.

Potrivit NewsIn, leul s-a apreciat de la un curs maxim de 4,2970 lei pentru un euro, cu putin inainte de deschiderea sedintei, pana la 4,2500 lei pentru un euro, insa dupa ora 12:00, cursul a reinceput sa urce usor. La 13:05 bancile cumparau un euro cu 4,2640 lei si il vindeau cu 4,2740 lei.

Moneda nationala s-a apreciat si fata de dolarul american. Astfel, cursul BNR a scazut cu peste sase bani, la 3,2890 lei pentru un dolar, de la 3,3496 lei pentru un dolar, cat era vineri.

Francul elvetian a fost cotat luni la 2,8370 lei, cu 3,6 bani mai putin decat la sfarsitul saptamanii trecute, iar 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,6834 lei, dupa ce vineri cursul bancii centrale era de 3,7945 lei pentru 100 de yeni.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1775 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    ! (Luni, 26 ianuarie 2009, 13:46)

    tudor [anonim]

    sper sa fie ceva natural si ca nu s-a bagat bnr:)
    in rest numai de bine si sa scada cat mai mult
    • 0 (0 voturi)    
      nu e natural (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:32)

      dan [anonim] i-a raspuns lui tudor

      din pacate nimic din ce se intampla nu e natural, anul trecut in luna ianuarie cursul leu/euro a avut aceeasi evolutie si s-a tot speculat ca ar fi vandut bnr euro pt a mentine cursul, dar am fost foarte surprins sa aflu ca rezerva valutara a bnr a crescut in ianuarie 2008 cu 88 milioane de euro si am ramas cu intrebarea "cum a actionat bnr?", faci pariu ca si anul asta creste rezerva valutara a bnr? cu alte cuvinte, pt cine nu a priceput: cursul este dus in sus de guvern, prin intermediul bnr !!!
    • 0 (0 voturi)    
      natural pe naiba (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:38)

      dan [anonim] i-a raspuns lui tudor

      in primele 10 luni din 2008 investitiile straine si sumele trimise de muncitorii romani care lucreaza in alte tari a fost mai mare decat in tot anul 2007, atunci cum se explica deprecierea leului in raport cu euro in 2008 comparativ cu 2007? PRIN MANEVRE ALE GUVERNULUI CU AJUTORUL BNR
  • 0 (0 voturi)    
    Degeaba scade (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:11)

    leo [anonim]

    Degeaba scade euro, preturile vor creste oricum deoarece in romanica orice tip de criza fie ea economica, politica..etc trebuie sa se reflecte in preturi.Creste euro cresc preturile scade euro nu se intampla nimic.
    .
    • +2 (2 voturi)    
      Si? Ce asteptati? (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:41)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui leo

      Sa va dea cineva mura-n gura?!
      Comerciantii romani sunt niste hoti iar poporul este o adunatura de nevertebrate care nu e in stare sa-si apere drepturile!

      In strada cu voi, faceti presiuni asupra celor aflati la putere pentru ca acestia la randul lor sa faca presiuni asupra retailerilor!

      Sa stati si sa plangeti pe forum nu va va ajuta cu nimic, garantat.

      Deci, cand explodeaza mamaliga?
    • +1 (1 vot)    
      asta nu din cauza vanzatorilor... (Luni, 26 ianuarie 2009, 14:50)

      alex [anonim] i-a raspuns lui leo

      Nu e prost cine cere, e prost cine da. Romanii cumpara indiferent de pret, asta e problema. Daca nu ar mai cumpara la preturi mari, sa vezi cum ar scadea preturile toate...
  • 0 (0 voturi)    
    Euro (Luni, 26 ianuarie 2009, 15:54)

    anonim [anonim]

    Deficitul de cont curent va spune ceva? Cand toata tara cumpara euro ca sa isi acopere importurile? Cheltuielile nejustificate, situatia din regiune, criza economica, lipsa bugetului pe 2009 , guvernul incapabil Basescu toate alimenteaza un curs ridicat.