Radu Ghetea: Clientii care simt ca nu mai pot trebuie sa vina la institutia de credit ca la doctor

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 29 ianuarie 2009, 15:38 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele CEC Bank, Radu Gratian Ghetea, a explicat joi ca "bancile fac eforturi în aceasta perioada pentru reesalonarea si restructurarea creditelor. Clientii care simt ca nu mai pot, trebuie sa vina la banca, ca la doctor, pentru a nu ajunge în faza executarii silite". Pentru inceput, se lucreaza la renegocierea creditelor companiilor; ulterior, vor fi analizate si imprumuturile acordate populatiei.

"Cautam metode simple pentru reesalonarea creditelor, astfel încât si operatorul de la ghiseu, consilierul de credit, sa poata, într-o discutie cu clientul, sa ofere solutii. Eu, ca banca, pot spune ca daca ti-au mai ramas 1-2 ani pâna la achitare sa-mi platesti doar dobânda, dar pentru asta clientul trebuie sa demonstreze ca are serviciu, iar banca sa traga concluzia ca nu e în pericolul de a fi disponibilizat", a adaugat presedintele CEC Bank, care detine si functia de presedinte al Asociatiei Romane a Bancilor.

Ultimele date publicate de BNR arata ca restantele populatiei la credite au crescut într-un an cu 73%, pâna la 989,6 milioane lei (261,8 milioane euro) la finalul lui noiembrie 2008. In perioada septembrie - noiembrie 2008, restantele s-au majorat cu 30,5%.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1830 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    intrebare (Joi, 29 ianuarie 2009, 15:48)

    ICS [anonim]

    pentru "malpraxis bancar" unde mergem?
  • +2 (4 voturi)    
    ... ca la doctor (Joi, 29 ianuarie 2009, 15:50)

    Sorin [anonim]

    Adica cu "plicul cu atentii" pentru functionarii de la "front office"?! CA doar e criza si salariile in banci incep sa "inghete". Pe cand si "inghetarea dobanzilor " la credite cu +2-3% peste cele acordate pt. atragerea de depozite?!
  • +2 (4 voturi)    
    Doctorul care va beleste (Joi, 29 ianuarie 2009, 15:52)

    Ovidiu [anonim]

    dupa ce va iau niste dobanzi uriase, dupa ce va baga comisioane peste comisioane... ar trebui ca romanii sa mearga tot la banci.. eventual cu un steag alb pe bat, cu mainile ridicate...spunand... "Ati invins, casa mea este a voastra !!! Aici sunt cheile !!! "

    Din 2014 vom lua si noi credite cu dobanda reglata de Banca Europeana, adica de 3-4-5% pe an si va disparea camata pe care o practica bancile acum....

    Romanii din Spania au mers la banca, au predat cheile, s-au urcat in masina si s-au mutat cu chirie pentru 30% din cat costa rata in fiecare luna...
  • +7 (7 voturi)    
    nesimtitii! (Joi, 29 ianuarie 2009, 15:53)

    Marius [anonim]

    Ce nesimtire! Sa mergi la ei ca la doctor ca sa iti prelungeasca creditul, asta inseamna reesalonare. Poate pe termen scurt pare ca te ajuta, dar pe termen lung banca ia si mai multi bani de la tine!
    Ce povesti frumoase ni se spun in presa.
  • 0 (2 voturi)    
    Daca ma si doare? (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:14)

    sg [anonim]

    Foarte amabil din partea dlui Ghetea, dar nu, prefer sa ma mut la Bellu, decat sa mai imbogatesc alti greci!
    Si ma doare... tare!
  • 0 (2 voturi)    
    si ce? (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:16)

    Alex [anonim]

    tu vrei sa iti radieze creditul si sa nu mai dai niciun ban inapoi?

    toata lumea care ia azi credit pe 30 de ani, il ia in ideea ca le va merge mai bine si vor achita in avans.
    deci nu e o mare schimbare ca se mareste la 35 sau 40 de ani per total, dar e o schimbare mare ca rata sa scada de la 400 la 300 de euro pe luna.
  • 0 (2 voturi)    
    camatarie (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:17)

    cineva [anonim]

    OK. Si daca nu vreau sa vin.... Ca sa poti sa-mi iei casa conform legii trebuie sa ne judecam si asta insemna timp, timp in favoarea imprumutatului. Deci o sa ma dai in judecata, timp in care o sa vad eu ce pot sa fac. Abia dupa ce obtii sentinta definitiva poti sa obtii un mandat de executare silita si doar atunci imi poti lua casa. Asa ca e drum lung pana o sa poti sa imi iei casa, stimabile domn Ghetea, care dupa parerea mea ar cam trebui sa iesi la pensie
  • +1 (1 vot)    
    nimic nu este gratis ! (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:29)

    nufarul alb [anonim]

    tuturor celor de mai sus :
    nici o banca din lumea asta nu face acte de caritate; ai luat un credit pe care trebuie sa-l rambursezi ...
    cand apar situatii de criza generalizata, peste tot in lume bancile cauta minimizarea riscului de faliment al imprumutatului (cel mai costisitor pt. banca); deci, pt. creditor este mai bine sa inteleaga situatia debitorului decat sa ajunga la litigiu;

    nimic anormal in afirmatia D-lui Ghetea ...
    • 0 (0 voturi)    
      Sa mori tu? (Joi, 29 ianuarie 2009, 21:44)

      elf [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      Dar acte de camatarie face? Si tu lucrezi la CEC? Stai linistit(a), nu trebuie sa-mi raspunzi cinstit. Minte-ma frumos...
    • 0 (0 voturi)    
      nu-i intereseaza (Vineri, 30 ianuarie 2009, 10:39)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui nufarul alb

      Tocmai asta e problema. In Romania toti isi baga picioarele pentru ca in cazul in care pica piata .....pleaca. Au facut niste profituri incredibile in ultimii 2 ani si macar pentru asta ar putea sa isi dea un pic interesul fata de social. Am un credit mic la care am intarziat cu plata o luna si ceva. Cu toate ca suma nu era extraodinara...penalizarile mi s-au dublat si m-au bagat si la biroul de credit unde o sa raman 5 ani pentru pentru o suma derizorie si o intarziere de o luna jumate. Dar voi face plata integrala ....dar vreau atat de mult sa le dau peste nas idioatilor care nu stiu sa pastreze client (EFG Retail Services). Stiu ca e nasanatos pentru economie...insa nu mi se pare normal ca bancile sa fie ajutate sa ramana in viata si clientii lor sa fie calcati de tren. Ma umplu de penalizari si imprumuturi pentru ca firma mea nu este suficient de "grasa" sa-si acorde pirderile generate de clientii rau platnici care au parte de aceleasi probleme ca si mine, iar nesimtitii astia din banci fac camatarie la 26-27% dobanda si 50% penalizare in fiecare luna. Imi este o sila teribila de regulile jocului in care eu sunt din ce in ce mai mic.