Dupa OTP Bank, se pare ca si Credit Europe Bank trece discret la disponibilizari

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 15:13 Economie | Finanţe & Bănci

Va spuneam despre OTP Bank ca a trecut la disponibilizari, pe fondul crizei financiare care a lovit din plin banca maghiara. In urma acelui articol mi-au scris mai multi angajati ai altei banci - Credit Europe Bank, sa-mi spuna ca si la ei au inceput presiuni in sensul plecarii 'cu acordul partilor', scrie Dan Popa, pe blogul lui.

Cei care accepta, primesc cateva salarii (putine, sub 3, in functie de pozitia in banca).

"Suntem rugati sa mergem pana la departamentul de HR, unde ni se sugereaza sa semnam o cerere de plecare din banca cu acordul partilor. Daca cerem sa ni se dea in scris asta, suntem refuzati pe motiv ca la ce ne-ar folosi? Cei care sunt de acord primesc echivalentul banesc al unui salariu sau maxim doua, dupa cum te intelegi. Unii au reusit sa plece la alte banci, dar au nimerit din lac in putz", imi scrie unul dintre angajatii CEB.

Mai sunt si altii in situatia lui? Stiti pe cineva?


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

14920 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Concedieri (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 15:21)

    Bancarul [anonim]

    :Banca Transilvania va inchide 28 agentii
    • 0 (0 voturi)    
      ce inseamna 28 agentii?... (Duminică, 1 februarie 2009, 0:26)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui Bancarul

      ...nici macar cate una in fiecare judet.!..sory!...agentiile de la tara le vor inchide in primul rand toate bancile care au vrut 'expansiune'
  • 0 (0 voturi)    
    bcr, brd si alpha (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 15:53)

    mircea [anonim]

    cine se cere, adica cine e de acord cu restructurarea are doua cai: sindicatul sau pana la 16 salarii, functie de vechime.
    In caz contrar, s-a anuntat taierea bonusurilor si a primelor...deoarece nu s-au atins "obiectivele". Si fara bonusuri pleci singur.
    La o alta banca greceasca se reziliaza contractele de incheiere de spatii...adica se vor inchide filiale, sucursale sau agentii.
    Asa cum v-am mai spus, in maximum 4 ani raman 4-5 banci...restul se comaseaza :)
  • +4 (4 voturi)    
    asa le trebuie (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 16:18)

    Mihai [anonim]

    Pai cine i-a pus mama sa deschida 10000 de sedii/filiale/agentii si subagentii in fiecare scara de bloc? Pai ajunsese sa fie mai multe banci in cartier decat alimentare. Daca ar fi vandut si paine pe langa credite azi le mergea mai bine dar deh, ce sa le fac eu? E in Brasov un colt de strada, sunt 5 agentii de banca. Si partea proasta e ca acel colt de strada e in inima unui cartier care pana mai acum 2 ani traia de pe urma a 2 uzini: Tractorul si Rulmentul. De 2 ani de zile incoace, ambele sunt inchise si sunt dezmembrate pentru fier vechi. Pai ce rost au alea 5 agentii bancare in mijlocul saraciei? Cine sa isi ia credite? De fiecare data cand trec pe acolo, bancile sunt pustii! Singura daca cand e lume pe acolo e atunci cand se baga somajul si se face coada la bancomat sau cand mai primesc unii bani din Italia/spania. Eu cred ca isi merita soarta - cine a fost imbecilul care a crezut ca daca nu produci nimic si chiar mai rau, distrugi toata industria, oamenii o sa aiba bani de credita?!? Managerul ala sa vina acum sa explice ce a fost in capul lui cand a hotarat el sa deschida agentie in Tractoru!
  • +4 (4 voturi)    
    Atentie la "cu acordul partilor"! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 17:24)

    Jami [anonim]

    Daca se pleaca "cu acordul partilor" nu se poate beneficia de ajutor de somaj!
    • 0 (0 voturi)    
      Cel mai pertinent raspuns. (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 23:49)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Jami

      echivaleaza cu demisia. Oricum ajutorul de somaj este mic, probabil ce ai scris tu mai sus poate fi un atu sa primesti 2 salarii compensatorii in loc de unul.
  • +4 (4 voturi)    
    foarte bine, ma bucur de nu mai pot (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 21:00)

    intfrm [anonim]

    cea mai nesimtita si profitoare banca cu care am avut de-a face este credit europe - fosta finans. dupa ce ne-au prezentat un contract relativ ok, dupa ce am platit la notari mii de euro pentru ipoteci , ne-au pus sub nas un contract modificat, in care raspundea si pisica familiei in cazul in care nu rambursam creditul. creditul era pe firma , trebuiau sa gajeze si nevestele, si noi cu toate properietatile noastre. le-am zis sa isi bage creditul in cur si ii sfatuiesc pe toti cei care citesc asta sa evite clica asta de camatari.
    • -4 (4 voturi)    
      Minti (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 23:47)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui intfrm

      ma baiatule ... ipoteca se face dupa contract ca altfel nu are valoare ... garantie fara obiect are valoare 0, ipoteca e 0. Da intelegem ca probabil te-ai enervat ca a crescut EUR si nu vrei sa iti platesti rata pe televizorul care acum valoreaza la 50% decat acum 6 luni cand l-ai luat :) <- bitchy
    • 0 (2 voturi)    
      esti frustrat (Duminică, 1 februarie 2009, 12:53)

      nadal [anonim] i-a raspuns lui intfrm

      1. acele mii de euro ti le-au luat notarii nu banca

      2. daca ai dat mii de euro inseamna ca era un credit mare. Pentru astfel de credite chiar si CEB da costuri foarte bune. Daca nu ti-a dat tie inseamna ca aveai un business de cacat si creditul s-ar fi dat doar pentru garantii. Ceea ce inseamna costuri mai mari.

      3. garantia personala este fara valoare daca nu sunt consideratii ambii soti. Pentru ca dupa cum sti bunurile le apartin sotilor si in eventualiatea unui proces daca unul din soti nu a semnat atunci banca nu poate sa execute patrimoniul celui care a venit cu garantie personala.

      4. lucrez in banca si da si noi ne-am saturat de cacaturi de "business mani" care atunci cand era economia pe val luau linii de credit fara garantii de la 10 banci si in loc sa le foloseasca in afacere isi luau masini de zeci de mii de euro si vacante si gadgeturi si acum cand e un pic mai greu se caca pe ei de frica ca pierd tot ce au muncit fara cap atatia ani si vin plangand la banca si ne spun " E CRIZA.....VAI....E CRIZA".

      5. daca nu dadeam credite repede, fara analiza si daca se poate fara nici un fel de garantie eram catalogati ca " ne miscam incet, ca ce cerem si pe mama si pisica, ca suntem camatari". Acum suntem acuzati de acceasi " antreprenori" ca de ce le-am dat, ca de ce nu am vazut ca lor nu linie le trebuia ci credit de investitii".

      6. ar fi multe de spus. Pacat ca din cauza ca 60-70% din afaceri sunt in general de cacao sufera si celelate 30-40 % datorita unor norme rigide facute pentru ceilalti.
  • +1 (1 vot)    
    Urmeaza Raiffeisen (Duminică, 1 februarie 2009, 10:10)

    Badaru Vasilica [anonim]

    Exista discutii la nivelul boardului lui Raiffeisen, privind inchiderea a 30 de agentii (puncte de lucru), si concedierea a 10% dintre angajati!!!
  • +1 (1 vot)    
    ASTA E ... SE VOR REORIENTA (Duminică, 1 februarie 2009, 18:50)

    S.D. [anonim]

    Situatia este cu adevarat grava in sistemul bancar .... se fac presiuni mari din centrala (lucrez intr-o sucursala bancara din tara) .... pentru ca oamenii sa plece ... se trimit tot felul de rapoarte , tot felul de monotarizari care nu au nici o relevanta .... directorii sunt nervosi si te trimit dupa clienti cand de la centrala ti se spune ca : "sa nu dati credite , sa nu faceti dosarul ca nu il aprobam" .... "spune-ti clientilor ca nu e nici o problema" .... "dar niste depozite nu puteti sa aduceti de la clienti"
    Atmosfera de C..... cu C mare si nervi cat vrei ..... Eu deja am vorbit pe la Finante sau pe la Grada ca aici nu mai e de stat .
    Bafta la ceilalti !