Vanzarile de lingouri de aur ating cote maxime, in goana dupa siguranta financiara

de E.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 februarie 2009, 16:38 Economie | Finanţe & Bănci

Americanii cumpara cantitati record de lingouri si monede de aur, abandonand actiunile riscante in favoarea sigurantei oferite de metalele care conserva valoarea, in mijlocul unei piete globale instabile, scrie Financial Times.

Numai luna trecuta, Monetaria SUA a vandut monezi American Eagle in greutate totala de 92.000 de uncii (peste 2.600 kg), de aproape patru ori mai multe decat in aceeasi perioada a anului trecut.

Aportul in fondurile cu acoperire in aur comercializate la schimb au crescut in luna ianuarie, estimandu-se o posesie de lingouri de 1.317 tone.

Pentru piata americana, analistii estimeaza ca cererile de aur s-ar putea dubla in 2009 fata de 2007. Tendinta este accentuata de cei bogati, iar pretul unciei de aur (circa 28 de grame) se indreapta la peste 1.000 de dolari, in conditiile in care, lunea trecuta, era de doar 892 de dolari.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2061 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    inca un bubble (Marţi, 10 februarie 2009, 17:03)

    patrunjel [anonim]

    Si iata cum aurul devine un nou bubble economic. Nu ne-a ajuns ala cu imobiliarele.
    • 0 (0 voturi)    
      bine zis! (Marţi, 10 februarie 2009, 17:49)

      ASD [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      sa nu uitati de pretul petrolului care a scazut de la 148$ la 35$ pe baril in doar 6 luni... (cu toate interventiile OPEC-ului)

      (ps: acum pretul se situeaza in jurul valorii de 40$/baril la bursa din New York.)
    • 0 (0 voturi)    
      Destept! (Marţi, 10 februarie 2009, 19:39)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Eu nu stiu sa fi avut aurul vreo variatie de pret comparabila cu ce a vazut petrolul sau dolarul la viata lui. Nu ma refer doar la ultimele cateva luni. Asa ca nu-i cred tampiti pe aia de cumpara aur. Plus ca in vreme de criza aurul intotdeauna s-a scumpit, asa ca cine o sa-l vanda la vreme va castiga si ceva in plus, pe langa ca-si va proteja capitalul. Parerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      Binenteles ca e o cioaca ala Financial Times ! (Marţi, 10 februarie 2009, 20:30)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      Maine va scrie ca se vand bine barele de iridiu ,poimaine sa faceti depozite de termopane si vineri , ca se vand bine becurile de 100 W si diamantele ,care nu trebuie sa lipseasca din casa oricarui investitor !Totul e o cioaca imensa sa faca profitabile minele din Africa de Sud subventionate de stat !
  • +2 (2 voturi)    
    uncia = 0,0311034768 Kg adica 31,1 g (Marţi, 10 februarie 2009, 17:18)

    stef [anonim]

    acei circa 28 grame - sunt 10% mai putin decat cei 31,1 g cat face o uncie :)

    In cazul aurului vorbim de 1 Troy Oz si nu de 1 Oz
    • 0 (0 voturi)    
      a rotunjit la 28 de grame ! (Marţi, 10 februarie 2009, 20:32)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui stef

      astia ne fura si prin articole
  • 0 (0 voturi)    
    Aviz amatorilor (Marţi, 10 februarie 2009, 19:20)

    gaspy [utilizator]

    Atentie - se pot face bani buni din tranzactionarea aurului pe termen scurt, insa valoarea aurului este foarte volatila pe termen lung.