UPDATE: Banca elvetiana UBS, data in judecata de autoritatile americane. Actiunile s-au depreciat pana la cel mai scazut nivel din istorie

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2009, 7:14 Economie | Finanţe & Bănci

Cea mai mare banca din Elvetia - UBS a fost data in judecata de catre autoritatile de la Washington, care au cerut ca aceasta institutie financiara sa dezvaluie identitatea celor 52.000 de clienti despre care se crede ca ascund miliarde de dolari in conturi bancare secrete.

Potrivit BBC, UBS a fost de acord sa plateasca guvernului american 780 de milioane de dolari, dupa ce a recunoscut ca unii angajati au ajutat clientii americani sa insele autoritatile fiscale americane.

"Investigatiile noastre au descoperit un numar limitat de cazuri de frauda fiscala, conform legislatiei din Statele Unite si a celei elvetiene", a declarat presedintele bancii, Peter Kurer. Confidentialitatea intre banca si clientii sai "nu exista pentru a proteja cazurile de frauda fiscala" - a dat asigurari oficialul bancar.

UBS este una dintre bancile europene cel mai grav afectate de criza creditelor si se afla sub presiune din partea autoritatilor americane, care au inceput o verificare in urma careia directorul diviziei de administrare a averilor a fost pus sub acuzare. De altfel, investigatia ameninta secretul bancar renumit al bancilor din Elvetia - comenteaza Reuters.

Actiunile UBS au atins cel mai scazut nivel din istorie dupa ce a fost data in judecata de catre autoritatile de la Washington. La ora 12:55 GMT, actiunile grupului financiar scadeau cu 13,5%, ajungand la 10,54 franci elvetieni.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3447 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    elvetzieni cinstitzi (Vineri, 20 februarie 2009, 8:01)

    gigi [anonim]

    oameni seriosi,de caracter,vorba i vorba,marmote,ciocolata,

    avem multe de invatzat de la civilizatzia elvetziana...............multe.......
    • 0 (6 voturi)    
      Magaria asta cu Elvetia trebuie rezolvata (Vineri, 20 februarie 2009, 9:32)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Toti bogatii care nu vor sa plateasca taxe isi pun banii acolo. De altfel, acesta este "selling point" pentru bancile elvetiene.

      Tot in banci elvetiene au fost tinuti banii obtinuti de nazisti din protezele dentare ale evreilor ucisi. Bancile elvetiene au tinut acest secret mai bine de 50 de ani (de abia acum cativa ani s-a facut publica sursa banilor).
      • -1 (5 voturi)    
        lool (Vineri, 20 februarie 2009, 11:36)

        kalinix [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        tu chiar crezi ce spui? Sau numai te trezesti vorbind?
        • 0 (2 voturi)    
          Oficiali elvetieni si-au cerut scuze (Vineri, 20 februarie 2009, 12:59)

          Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui kalinix

          Oficiali elvetieni si-au cerut scuze la momentul respectiv. Este dovada de prostie sa contrezi fara sa verifici inainte.
    • +3 (7 voturi)    
      Ce vorbesti ? (Vineri, 20 februarie 2009, 10:02)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Trebuie spart odata aceasta cloaca cu aspect super onorabil care se numeste sistemul bancar elvetian. Toata prosperitatea asta este rau mirositoare pentru ca se bazeaza intr-o masura covarsitoare pe cota parte din fraudele fiscale, banii diverselor mafii, din droguri, afaceri ilegale cu armament, furturi, jafuri si coruptie. Cine ascunde banii proveniti din surse ilegale e si el partas la fapte, de ce trebuie protejat si inchis ochii ? Sper ca americanii sa fie suficient de tari sa le desfiinteze acest paradis financiar putred si fals. Dupa aceea vor urma la rand si diversele insulite de prin Caraibe, Lichtenstein, Cipru etc .
      • -1 (3 voturi)    
        este o nemernicie aceasta organizatzie (Vineri, 20 februarie 2009, 11:18)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui mihai

        care tainuieste bani furatzi si ,vezi doamne,e o democratzie pe baza de referendum........................ce ipocrizie..........ca jena umana............
        • +1 (5 voturi)    
          Dar (Vineri, 20 februarie 2009, 11:54)

          Adi [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Si totusi, de ce este problema elvetienilor de unde vin banii?
          Banca nu tainuieste bani furati, tainuieste orice date despre banii clientilor, oricare ar fi acestia.
          Pentru valoarea exemplului, stii foarte bine ca muncitorii aia chinezi care iti fac iPod-ul sunt exploatati mizerabil si totusi il cumperi; asa ca las-o mai moale cu zvacnirile astea de moralitate.
      • +1 (3 voturi)    
        (Vineri, 20 februarie 2009, 11:36)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Au gasit si americanii un tap ispasitor si acum toata lumea se ia de secretul bancar din Elvetia.
        Daca nu se fraiereau cu cateva mii de miliarde de dolari totul era in regula.
      • 0 (0 voturi)    
        haha - ce am mai ras! (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 0:38)

        goe [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Au zis cumva americanii ca vor sa desfiinteze secretul bancar din Elvetia? Nuuu. Ei vor datele despre 50000 de americani care au bani acolo, ca sa filtreze lista si sa aleaga 2-3 tapi ispasitori, numai buni de facut de rusine in presa. Politicienii americani unde crezi ca isi tin banii? Banii aia nu au fost scosi din tara asa, pur si simplu, ci au fost plimbati prin firme offshore, blabla, sunt ca si legali. Cata vreme vor exista paradisuri fiscale se vor scoate bani pe acolo, legal. Stii cate paradisuri fiscale exista? Cel putin 100! Stii ca Olanda e paradis fiscal? Pun pariu ca nu stiai. Da, e paradis fiscal pentru venituri obtinute din drepturi de autor si e folosita la greu de toate marile firme americane. Si Monaco e paradis fiscal. Toti puternicii lumii au avut sau au in derulare afaceri prin paradisuri fiscale. Si voi va asteptati ca tot ei sa le desfiinteze??? Niciodata! Si pana la urma fiecare tara trebuie cumva sa-si atraga investitori, trebuie sa existe competitie si la taxe.
        Stii vorba aia: legile sunt niste bariere pe sub care se strecoara serpii, peste care sar leii si in care se proptesc boii.
      • 0 (0 voturi)    
        de lobby ati auzit? (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 0:55)

        goe [anonim] i-a raspuns lui mihai

        In America exista firme de lobby, probabil ca ati auzit de ele. Firmele astea taxeaza bani grei de la diferite corporatii ca sa convinga politicienii sa le protejeze interesele prin initiative legislative. Buuun. Frumos, civilizat... dar cum ii conving aia pe politicieni? Oficial, politicienii au voie sa primeasca donatii pentru campania electorala, pentru diferite actiuni, dar banii aia trebuie justificati, contabilizati, deci nu pica nimic. Si atunci politicianul isi deschide frumos un cont in Elvetia si firma de lobby are grija sa nu ajunga niciodata la 0. Toata lumea e fericita? Daaa. Cum transfera firma de lobby banii din Sua in Elvetia, fara sa afle Uncle Sam? Deruland afaceri fictive prin firme offshore. Exista si o estimare a sumei pe care o incaseaza politicienii americani de la firmele de lobby: 500 de miliarde anual. Ca fapt divers, piata mondiala a drogurilor e cam tot de 500 de miliarde anual.
        • 0 (0 voturi)    
          sursa (Luni, 23 februarie 2009, 13:03)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui goe

          interesant! de unde ai informatiile(cifrele) astea? poti preciza o sursa?
  • -1 (5 voturi)    
    e clar (Vineri, 20 februarie 2009, 11:24)

    eunuamid [utilizator]

    ca daca ar fi bani albi, nu ar avea nici un motiv sa fie ascunsi!
    Dar banii negri!!!
    • 0 (0 voturi)    
      imi pare rau... (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 1:14)

      goe [anonim] i-a raspuns lui eunuamid

      ...dar banii nu au miros. Daca nu crezi, intreaba orice evreu.
  • 0 (0 voturi)    
    tax haven countries (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 1:11)

    goe [anonim]

    http://www.lakewayinternational.com/taxhavencountries.html

    Numai 48 de tari, aproape jumatate din numarul tarilor de pe glob. Sa vezi si sa nu crezi :)
    De ce nu e si Romania printre ele? De fraieri ce suntem, desigur. Unii fac bani si altii dezbat dileme morale. Aproape toate tarile din lume care s-au ridicat, au facut-o calcand pe cadavre. Iar acum cel mai mare pradator ne tine lectii de morala.
    • 0 (0 voturi)    
      paradisuri (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 21:22)

      Oecedeu [anonim] i-a raspuns lui goe

      OECD are rapoarte anuale despte competita fiscala neloiala si listeaza un numar de state cu facilitati fiscale, adica paradisuri, din care unele nu fac schimb de informatii. Ceea ce nu listeaza OECD si nu spun americanii, este ca si Delaware, un stat american (nu e singurul, e cel mai cunoscut), este un paradis fiscal pentru non-americani. Altfel spus, SUA e de acord ca non-americanii sa foloseasca paradisul fiscal american, dar americanii nu au voie sa foloseasca paradisuri fiscale... Cine ridica primul piatra?