UPDATE: Banca elvetiana UBS, data in judecata de autoritatile americane. Actiunile s-au depreciat pana la cel mai scazut nivel din istorie

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2009, 7:14 Economie | Finanţe & Bănci

Cea mai mare banca din Elvetia - UBS a fost data in judecata de catre autoritatile de la Washington, care au cerut ca aceasta institutie financiara sa dezvaluie identitatea celor 52.000 de clienti despre care se crede ca ascund miliarde de dolari in conturi bancare secrete.

Potrivit BBC, UBS a fost de acord sa plateasca guvernului american 780 de milioane de dolari, dupa ce a recunoscut ca unii angajati au ajutat clientii americani sa insele autoritatile fiscale americane.

"Investigatiile noastre au descoperit un numar limitat de cazuri de frauda fiscala, conform legislatiei din Statele Unite si a celei elvetiene", a declarat presedintele bancii, Peter Kurer. Confidentialitatea intre banca si clientii sai "nu exista pentru a proteja cazurile de frauda fiscala" - a dat asigurari oficialul bancar.

UBS este una dintre bancile europene cel mai grav afectate de criza creditelor si se afla sub presiune din partea autoritatilor americane, care au inceput o verificare in urma careia directorul diviziei de administrare a averilor a fost pus sub acuzare. De altfel, investigatia ameninta secretul bancar renumit al bancilor din Elvetia - comenteaza Reuters.

Actiunile UBS au atins cel mai scazut nivel din istorie dupa ce a fost data in judecata de catre autoritatile de la Washington. La ora 12:55 GMT, actiunile grupului financiar scadeau cu 13,5%, ajungand la 10,54 franci elvetieni.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

3449 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    elvetzieni cinstitzi (Vineri, 20 februarie 2009, 8:01)

    gigi [anonim]

    oameni seriosi,de caracter,vorba i vorba,marmote,ciocolata,

    avem multe de invatzat de la civilizatzia elvetziana...............multe.......
    • 0 (6 voturi)    
      Magaria asta cu Elvetia trebuie rezolvata (Vineri, 20 februarie 2009, 9:32)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Toti bogatii care nu vor sa plateasca taxe isi pun banii acolo. De altfel, acesta este "selling point" pentru bancile elvetiene.

      Tot in banci elvetiene au fost tinuti banii obtinuti de nazisti din protezele dentare ale evreilor ucisi. Bancile elvetiene au tinut acest secret mai bine de 50 de ani (de abia acum cativa ani s-a facut publica sursa banilor).
        #showComment()
    • +3 (7 voturi)    
      Ce vorbesti ? (Vineri, 20 februarie 2009, 10:02)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Trebuie spart odata aceasta cloaca cu aspect super onorabil care se numeste sistemul bancar elvetian. Toata prosperitatea asta este rau mirositoare pentru ca se bazeaza intr-o masura covarsitoare pe cota parte din fraudele fiscale, banii diverselor mafii, din droguri, afaceri ilegale cu armament, furturi, jafuri si coruptie. Cine ascunde banii proveniti din surse ilegale e si el partas la fapte, de ce trebuie protejat si inchis ochii ? Sper ca americanii sa fie suficient de tari sa le desfiinteze acest paradis financiar putred si fals. Dupa aceea vor urma la rand si diversele insulite de prin Caraibe, Lichtenstein, Cipru etc .
        #showComment() #showComment() #showComment() #showComment()
  • -1 (5 voturi)    
    e clar (Vineri, 20 februarie 2009, 11:24)

    eunuamid [utilizator]

    ca daca ar fi bani albi, nu ar avea nici un motiv sa fie ascunsi!
    Dar banii negri!!!
    • 0 (0 voturi)    
      imi pare rau... (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 1:14)

      goe [anonim] i-a raspuns lui eunuamid

      ...dar banii nu au miros. Daca nu crezi, intreaba orice evreu.
  • 0 (0 voturi)    
    tax haven countries (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 1:11)

    goe [anonim]

    http://www.lakewayinternational.com/taxhavencountries.html

    Numai 48 de tari, aproape jumatate din numarul tarilor de pe glob. Sa vezi si sa nu crezi :)
    De ce nu e si Romania printre ele? De fraieri ce suntem, desigur. Unii fac bani si altii dezbat dileme morale. Aproape toate tarile din lume care s-au ridicat, au facut-o calcand pe cadavre. Iar acum cel mai mare pradator ne tine lectii de morala.
    • 0 (0 voturi)    
      paradisuri (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 21:22)

      Oecedeu [anonim] i-a raspuns lui goe

      OECD are rapoarte anuale despte competita fiscala neloiala si listeaza un numar de state cu facilitati fiscale, adica paradisuri, din care unele nu fac schimb de informatii. Ceea ce nu listeaza OECD si nu spun americanii, este ca si Delaware, un stat american (nu e singurul, e cel mai cunoscut), este un paradis fiscal pentru non-americani. Altfel spus, SUA e de acord ca non-americanii sa foloseasca paradisul fiscal american, dar americanii nu au voie sa foloseasca paradisuri fiscale... Cine ridica primul piatra?