Raportul Garzii Financiare pe 2008: Prejudiciile constatate au crescut cu peste 50% iar amenzile au scazut

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2009, 14:50 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(20 Feb 2009) DOC, 130KB
Numarul sesizarilor penale sau al prejudiciilor a crescut semnifictaiv in 2008, fata de 2007. Cu toate acestea, valoarea amenzilor stabilite si a celor incasate a scazut, reiese din raportul anual al Garzii Financiare. In plus, pentru 10% din agentii economici supusi verificarilor de rutina a fost dispusa suspendarea activitatii din cauza caselor de marcat.

Potrivit comunicatului Autoritatii Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), diminuarea valorii amenzilor se datoreaza "unei activitati noi - sprijinul organelor fiscale". Aceasta noua directie adoptata a presupus "reorientarea activitatii unui numar de cca 20% din personalul institutiei si a condus la rezultate deosebite, respectiv atragerea la bugetul de stat a peste 1,6 miliarde lei, suma care devanseaza cu cca 40 de ori scaderea intervenita in cadrul indicatorului de amenzi", transmite ANAF.

In cadrul verificarilor pentru "mentinerea disciplinei fiscale", in 2008 au fost verificati 53.109 agenti economici din care au fost sanctionati 38.116, cu amenzi contraventionale insumand peste 74.300 mii lei. Neutilizarea caselor de marcat a atras suspendarea activitatii pentru 5.300 dintre agentii economici mentionati.

De asemenea, 982 de firme au fost inchise din cauza neregulilor la marfurile accizabile si au fost confiscate 147.000 litri alcool/bauturi alcoolice si 922.000 pachete tigarete. 40 de agenti economici cu activitate in domeniul jocurilor de noroc au fost sesizati organelor de urmarire penala.

La capitolul <<autocritica>>, ANAF mentioneaza, pe langa realizari, si aspectele negative in activitatea Garzii Financiare:
  • superficialitatea cu care sunt intocmite unele acte de control, tendinta evidenta de “bifare” a unor actiuni fara a se analiza in profunzime cauzele, implicatiile, prejudiciile generate;
  • accentul pus pe aplicarea de sanctiuni contraventionale uneori nefundamentate suficient, asociata cu atitudinea necorespunzatoare a unor comisari in exercitarea atributiilor;
  • lipsa de implicare pentru identificarea unor activitati clandestine, a unor marfuri de contrabanda sau, la fel de important, pentru efectuarea unor constatari cu implicatii semnificative.

 "Alti factori care s-au repercutat negativ asupra activitatii Garzii Financiare:
  • limitarea intr-un mod artificial a competentelor institutiei:
  • lipsa unei minime dotari cu mijloace moderne de lucru in teren;
  • tendinta tot mai accentuata a unor reprezentanti ai agentilor economici, surprinsi savarsind fapte ilicite, de a incerca intimidarea comisarilor de Garda Financiara, inclusiv prin recurgerea la amenintari sau inaintarea unor plangeri/sesizari penale nefondate"
 
Mai multe detalii in documentul atasat.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1405 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Minciuna (Vineri, 20 februarie 2009, 15:07)

    me [anonim]

    Minciuna mare MINCIUNA, Garda Financiara nu pleaca de la un agent economic ( de la tonetar la giganti ) fara sa nu dea amenda min de 3.000 ron pe orice motiv ( de genu lipseste un punct pe factura aia.) si tot ei se si motiveaza " nu sunt bani la buget, e criza".
  • +1 (1 vot)    
    eu zic (Vineri, 20 februarie 2009, 16:06)

    mikaela82 [utilizator]

    sa o lasati mai usor cu amenzile daca vreti sa aveti aveti venituri la buget.In vreme de criza,cand somajul este in crestere,profiturile sunt tot mai mici,datoriile tot mai mari,amenzile nejustificate ale garzii financiare nu ar face decat sa inrautateasca situatia.
  • +1 (1 vot)    
    nazisti (Vineri, 20 februarie 2009, 17:11)

    kllaus [anonim]

    este o scoala de Hitler-i la Garda Financiara. Au impresia ca trebuie sa fie toata lumea la picioarele lor. Este o conceptie gresita care trebuie schimbata cat mai urgent, si asta doar cu ajutorul unei asociatii puternice a oamenilor de afaceri. In cele din urma , statul este format din oameni nu din mafiotii din administratie.
  • +1 (1 vot)    
    zgarda (Vineri, 20 februarie 2009, 17:44)

    CIPONE [anonim]

    Ii rog sa scrie aici pe cei carora Garda nu le-a dat amenda cand au fost in control. Nu punem la socoteala cand au plecat cu spaga sau un telefon dedicat.
    Ne belesc si ne stimuleaza sa facem evaziune, ca sa ne recuperam amenzile nejustificat de mari !
  • +1 (1 vot)    
    GF (Vineri, 20 februarie 2009, 17:50)

    gigi [anonim]

    Garda Financiara trebuie sa ajunga la nivelul institutiilor similare din Italia, Franta, SUA, Germania, Ungaria etc. Acest lucru nu poate fi realizat decat prin largirea sferei de competenta a institutiei si prin implementarea unui sistem de salarizare decent, care sa nu conditioneze venitul comisarului de valoarea amenzilor incasate.
    Este inadmisibil ca un comisar al Garzii Financiare sa aiba un salariu cuprins intre 480 si 1700 RON/luna. Din pacate, aceasta realitate e imbucuratoare pentru mafie.
  • 0 (0 voturi)    
    evaziunea (Vineri, 20 februarie 2009, 17:55)

    dssd [anonim]

    Garda Financiara trebuie sa ajunga la nivelul institutiilor similare din Italia, Franta, SUA, Germania, Ungaria etc. Acest lucru nu poate fi realizat decat prin largirea sferei de competenta a institutiei si prin implementarea unui sistem de salarizare decent, care sa nu conditioneze venitul comisarului de valoarea amenzilor incasate.
    Este inadmisibil ca un comisar al Garzii Financiare sa aiba un salariu cuprins intre 480 si 1700 RON/luna. Din pacate, aceasta realitate e imbucuratoare pentru mafie.
    • 0 (0 voturi)    
      O fii salarul cat e...dar cat e venitul lunar???? (Vineri, 20 februarie 2009, 22:12)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui dssd

      Baietii d-acolo nu se ocupa de lucruri serioase.
      Sunt numa'cu ochii pe:
      1.amenda(pretext clasic:"altfel vine altul si va arde mai rau")=>fondul lor de premiere lunar
      2.spaga...alt pretext pt.ca da amenda cea mai mica=>alt venit lunar
      3.ce produce,comercializeaza firma controlata=>luat produse la pret cu ridicata=>economie la banii proprii.
      Acum...putem cuantifica cat castiga un biet comisar cinstit!
      • 0 (0 voturi)    
        Hotii striga hotii ! (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 17:17)

        gary [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        In ceea ce priveste GARDA FINANCIARA, observ ca se pleaca de la prezumtia relei-credinte a comisarilor (corupti, incorecti, obsedati de amenzi etc.). In acelasi timp, se pretinde ca, in relatie cu institutiile statului, intreprinzatorul privat sa fie tratat ca un contribuabil de buna-credinta.
        O atitudine de acest gen este caracteristica romanului "prost", care vede in celalalt un hot mai mare decat el.
        Trebuie sa distingem intre oameni si institutii, intelegand ca pentru a fi un stat european trebuie sa avem institutii puternice (Justitie, Garda Financiara, Politie etc.). Numai astfel, putinii oameni cinstiti care lucreaza in institutiile statului vor avea sansa sa se remarce. In caz contrar, dam castig de cauza coruptilor si impingem la coruptie pe cei cinstiti.
        Sunt convins ca prea putini imi vor sustine opinia. Este de actualitate un "proverb" care circula prin Europa in anii '30: "Quand quelq'un vole, c'est cleptomanie. Quand plusieurs volent, c'est une manie. Quand tout un peuple vole, c'est la ROUMANIE". Hotii striga hotii!
  • +1 (1 vot)    
    Sa fim seriosi (Vineri, 20 februarie 2009, 18:19)

    Garda2 [anonim]

    Sa le fie majorate salariile, insa doar dupa ce fiecare comisar isi justifica viloaiele, masinile, afacerile inflorite dupa ce au intrat in Garda. Pana atunci insa, guvernele vin si pleaca si aceasta cangrena ramane. In SUA sau in statele civilizate nimeni nu ia spaga pentru ca le este frica! La noi isi bat joc de oameni, iar acei oameni cand ajung si ei in posturi importante fac acelasi lucru...
    • +1 (1 vot)    
      Ne meritam soarta (Vineri, 20 februarie 2009, 18:50)

      Patriciu si ai lui [anonim] i-a raspuns lui Garda2

      NOUA NE PLACE ASA !!!
      De ce sa ajungem ca in Germania? Acolo nu poti sa-ti cumperi o masina mai scumpa, ca imediat te ia FISCUL la ochi si iti cere sa justifici venitul. Daca se constata o disproportie vadita intre venitul declarat si cel real, ai imbulinat-o. Platesti pana te saturi sau faci putina inchisoare. Cum sa mai speli un ban din privatizari frauduloase sau din evaziune fiscala ! Lasa-i pe comisari cu salarii de mizerie! Asa vor fi dependenti de spagile noastre. Lasa Garda Financiara cu competente limitate! Asa vom fi linistiti ca nu se gaseste vreun comisar nebun care sa ne investigheze "afacerile" ingenioa
  • 0 (0 voturi)    
    daaaaaaaaaaaaaaaaaaaa (Vineri, 20 februarie 2009, 20:58)

    asas [anonim]

    problema e alta.ca sa poti supravitui trebuie sa calci pe bec.daca ii trece cuiva prin cap sa inceapa o afacere pe cinstite il sfatuiesc s-o lase balta pt a-si proteja bruma de bani care vrea s-o investeasca.Astia stiu chestia asta si numai pt simplu motiv ca esti pe piata ai incalcat legea(pt ca altfel nu rezisti).Ei iti dau amenda si tu trebuie sa te afunzi si mai in mocirla ca sa incerci sa iti recupe4rezi paguba .Astfel cerciul e complet.....................uuraaaaaaaaa......Am gasit si solutia pt a iesi din cerc.Incercati sa ajungeti angajat la stat .ACOLO POTI FURA LEGAL(am vazut o chestie scrisa pe omasina:NU FURA STATUL URASTE CONCURENTA)
  • 0 (0 voturi)    
    G F (Marţi, 24 martie 2009, 19:50)

    yo [anonim]

    Comisrii garzii Financiare ar trebui sa se ocupe de plata taxelor catre stat ,accize la marfurile speciale.Dar ei se ocupa de orice domeniu in care poate sa gaseasca o nergula cat de mica in activitatea agentiilor economici.Ei fac treaba OPC ului ,a ITM ului,a tuturor organelor de control tot sa ti gaseasca ceva gresit.Iau Spagi enorme in functie de domeniul de activitate al agentului economic nainteresandui ca activitatea comerciala sa resstrans atat de mult din cauza crizei,pur si simplu nu i intereseaza .Spaga data te obliga sa lucrezi la negru pentru recuperarea ei ,ca nu poaate fi decontata si trebuie so dai ca na i incotro,pentru ca ei au intotdeauna dreptate.Asa ca este un cerc in care daca intri nu mai poti iesi. Contribuabilul ori cat de mic este contribuabil ,si munceste sa si plateasca inpozitele ,el este vazut ca un contravenient ,care trebuie sa plateasca mereu mai mult la stat.