Atentie la atacurile de tip phishing

de Cristian Orgonas     khris
Sâmbătă, 21 februarie 2009, 10:58 Economie | Finanţe & Bănci

Nu as fi scris despre asta daca in ultimele trei saptamani nu as fi primit 36 de e-mailuri, toate legate de aceeasi banca cu actionar majoritar austriac si cu logo galben-negru, e-mailuri prin care eram invitat sa imi accesez contul de online-banking pentru diverse motive - ultimul a fost legat de un bonus de 200 ron pe care l-as fi primit.

Aveti mai jos adresa-pirat, care este inca activa desi notificarea a venit in urma cu doua zile

http://bedlum-beds.co.uk/=https//www.raiffeisenonline.ro/eBankingWeb/login.html


NU sunt clientul bancii respective si nici nu raspund la asemenea e-mailuri, insa fiind vorba de bani unora dintre dv., m-am gandit ca ar fi bine sa atentionez si eu lumea sa nu sa lase pacalita.

Sper ca adresa de mai sus sa fie banata cat mai repede.

Citeste si comenteaza pe blogul lui Khris.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2516 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 11:48)

    Daniel Schneider [anonim]

    Dat fiind patul ca adresa este inca foarte valabila... imiplace sa yambesc spunand ca va adrmir pentru felul cel putin retinut in care faceti din "avertisment" cea mai frumoasa (si evident) practica reclama! Felicitari hotnews pentru sustinerea si publicare URL-urilor de phising & co.!

    Un weekend falimentar frumos!
  • -1 (3 voturi)    
    da' chiar asa! (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 12:03)

    Codruta N [utilizator]

    De CE numai pentru Raiffeisen primesc chestii de-astea (uneori cateva zeci pe zi) si nu si de la altele: BCR, BancPost, Transilvania... orice alte banci???

    Care e explicatia logica? La celelalte nu se "rentabil" sa faci phishing? De ce?

    Si mai ales: DE CE nu-si pun si cei de la Raiffeisen intrebarea asta?
    • +2 (2 voturi)    
      e singurul sistem f simpplu pt persoane fizice (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 22:50)

      mp [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      e singurul sistem fara token, din cate stiu. la toate celelalte faci un milion de pasi, introduci un milion de parole de securitate pt a accesa internet banking, care, in anumite cazuri, e duplicat de o munca manuala in banca (de ex., la banc post)

      eu apreciez rapiditatea serviciului r. pe de alta parte, vorba unui ofiter al RB, cat de prost tb sa fie cineva sa creada ca operatiunile se fac prin emailuri si sa-si dea datele?
      • 0 (0 voturi)    
        Din cite stii? (Duminică, 22 februarie 2009, 17:19)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui mp

        Nu stii.
  • 0 (0 voturi)    
    nemernicii (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 12:08)

    gugekes [anonim]

    daca i-as prinde pe nemernicii care fac asta, le-as da 25 de ani de puscarie si la idiotii aia care cloneaza carduri... de fapt le-as taia si cate o mana. Fiti foarte reticenti cu adresele voastre de mail si evitati sa le expuneti "public" pe internet. Zilnic primeam spam/phishing d-asta nenorocit de la raiff, pana am dat sa stearga automat. Dar se pare ca sunt o infinitate de astfel de fake-uri facute...
  • -1 (1 vot)    
    RAIFFEISEN BANK, (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 12:35)

    Surfer [utilizator]

    Da, ne-am prins ce de ea e vorba!

    M-am mai intrebat si eu in trecut de ce e singura banca cu atacuri record de tip psihing?? Am online banking de la mai multe banci, inclusiv de la ei, dar numai raiff e tinta atacurilor de tip psihing.... ceva e necurat cu ei
    • -1 (1 vot)    
      raiffeissen necurat (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 14:25)

      Goethe [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Si eu le-am trimis mail pe adresa lor oficiala si nesimtitii nu s-au sinchisit sa dea un reply si sa zica ca nu e de la ei. E intr-adevar ceva necurat legat de banca asta. Poate ca astia care incearca sa faca phihising sunt mana in mana cu angajatii lor. Sper sa-i prinda pe toti si sa le taie cate-o mana.
  • 0 (0 voturi)    
    ...si eu (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 13:10)

    Johnny [anonim]

    Si eu am primit acest e-mail de la Raiffeisen.
    Mi-am dat seama imediat ca e ceva necurat, pt ca nu-s client acestei banci. Asa ca aveti grija oameni buni, nu va lasa-ti pacaliti pt ca va goleste buzunarele cu un singur click.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 13:30)

    Sami [anonim]

    Sunt client al acelei banci, am internet banking de la ei, adresa aceea web e doar una din multele primite...

    Partea interesanta este ca la un moment dat asaltat de atatea emailuri de acest gen am inceput sa cred ca e adevarat, ca intr-adevar o fii vro problema cu contul meu si ca acele emailuri o fii chiar de la banca... Am trimis email la banca la adresele de email care apar pe site-ul lor autentic, punand doar intrebarea daca acel email e veridic sau nu.. NU am primit nici un raspund de la banca, am trimis 3 emailuri si nimic...
    Macar un email in care sa ma avertizeze sa nu dau curs emailului , nimic...
    Asa ca ma intreb oare de ce aceasta banca este atat de folosita in aceste tentative de frauda... Au mai fost tentative de pishing si asupra altor banci, dar mai rar...
    Daca tot nu prea ai cum sa lupti impotriva acestor hoti, macar un departament eficient de informare a clientilor ai putea avea..
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit cineva ne lamureste! (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 14:01)

    Razvan Ionascu [anonim]

    Si eu am tot avut aceeasi problema. Primeam mailuri de la Raiffeisen fara a avea macar deschis un cont vreodata acolo si nu prea intelegeam ce se intampla exact, pt ca in cazul meu este vorba de o firma. Cu toate ca i-am dat spam mailurile astea tot apar. Ar fi bine, daca cumva poti descoperi sursa mesajelor sa anunti organele abilitate.
    • 0 (0 voturi)    
      n-ai cum! (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 14:47)

      echos [anonim] i-a raspuns lui Razvan Ionascu

      se poate trasa de unde vine emailul.. si de obicei e vre-un server din korea, china, malaezia, rusia sau state.... si aici te inpotmolesti..:)
  • 0 (0 voturi)    
    tzapa (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 15:06)

    dan [anonim]

    le-am dat niste date "fake", sa le ocup timpul :))
  • 0 (0 voturi)    
    cuidat (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 16:26)

    eu [anonim]

    cuidat si cu phishing asta! desi am diverse servicii de la raiffeisen, nu retin sa fii primit vreodata emailuri din astea. ar fi bine sa va ganditi pe unde va lasati emailurile. va poate dauna serios...

    cat despre banca, e exact asa cum o prezinta cei de mai sus. relatiile cu clientii sunt slabe in general, iar pe online in special!
  • 0 (0 voturi)    
    si eu primesc acest mail.. (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 17:24)

    Andrei [anonim]

    si eu am primit acest mail de foarte multe ori...desi nu am nici un produs la banca asta...
  • 0 (0 voturi)    
    m-au furat (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 18:18)

    Silvia [anonim]

    De idioata ce sunt nu mi-am dat seama ca e phishing si mi-au sustras 500 lei, abia imi intrase salariul in cont...S-a dus munca mea pe-o luna. Bineinteles ca la Raiffeisen
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt inteligenti spammerii astia (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 19:32)

    -Ovidiu- [utilizator]

    Am avut o asemenea tentativa in firma noastra si sefii au facut un contract cu FastSec (.eu), si de atunci au disparut.

    Oricum in ultimul timp s-au cam intensificat aceste atacuri de tip spam si sunt din ce in ce mai inteligente.
  • +1 (1 vot)    
    Atacuri phishing la Raiffeisen (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 21:04)

    Alex [anonim]

    Pe pagina de web a bancii www.raiffeisen.ro
    apar zilnic atentionari privitoare la atacurile phishing . Cei care au dubii privitoare la mesajele primite trebuie sa scrie la adresa centrala@rzb.ro si primesc intotdeuna raspuns.
    Initial credeam ca le-a furat cineva baza de date cu clientii . Pare o agresiune mai complexa totusi : se fac atacuri informatice malware cu "viermi informatici " . Acestia ajung in retelele firmelor si paraziteaza unul sau mai multe calculatoare. De aici se culeg informatii inclusiv adrese de e-mail din toata firma , care se transmit la ore fixe de catre programe autoexecutabile. Incercati sa depistati viermii informatici . Activitatile ascunse malware se pot depista cu combofix.exe. Urmariti siteurile firmelor specializate privitoare la ultimele atacuri informatice. Se pare ca numai un program antivirus nu mai ajunge , chiar daca e actualizat.
    Infractorii acestia informatici "pescuiesc" la intimplare dar afla prin tehnica prezentata mai sus mii de adrese de e-mail din Romania .
    • 0 (0 voturi)    
      un pont (Sâmbătă, 21 februarie 2009, 22:53)

      mp [anonim] i-a raspuns lui Alex

      phishingul e ca scrisorile nigerine. tb sa te mai si prinzi, nu cazi in capcana, pur si simplu.

      dar va vand un pont: cei care o patiti, faceti o incercare: nu cumva conturile sunt asigurate? ar tb sa va cereti banii inapoi. in cazul unei sustrageri de pe card (fara sa fie din vina posesorului), banca l-a despagubit pana la ultimul banut. dar omul era informat si, repet, nu era din vina lui. cineva ii clonase cardul, luand amprenta de la un bancomat
    • 0 (0 voturi)    
      Serios? (Duminică, 22 februarie 2009, 11:48)

      Sami [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Primesc intotdeauna raspuns, serios ???
      Am trimis 3 emailuri, in 3 zile consecutive punand acceasi intrebare, daca acel email e de la banca sau nu, si nu am primit NICI UN raspuns !!!!!.

      Si ghici unde am trimis, ca sa vezi, la: centrala@rzb.ro !!!!

      Folosesc banca asta si pentru conturile proprii si pentru conturile SRL-ului meu si ma gandesc serios sa schimb banca, si asta numai datorita relatiilor jalnice cu clientii !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Duminică, 22 februarie 2009, 13:39)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Sami

        Va inteleg supararea. Mesajul dubios primit trebuie trimis forward la centrala@rzb.ro astfel incit headerul mesajului sa fie vizibil; eventual se trimite forward cu atasament e-mailul suspect. In acest caz banca raspunde si multumeste si doar atit : mesajele spam continua sa vina . Informatiile pe care le dati forward contribuie la depistarea pina la urma a infractorilor.
        Folosind linkul : http://whatismyipaddress.com/staticpages/index.php/lookup-results
        puteti afla de unde a fost trimis mesajul pe care l-ati primit.
        Mesajele primite sint inervante . Trebuie declarate spam sau blocate , daca e posibil.
  • 0 (0 voturi)    
    tentativa de hotie (Duminică, 22 februarie 2009, 9:44)

    Costel Ivu [anonim]

    cred ca ar fi bine ca atunci cand primesti un card cu o serie buna , ar trebui sa primesti si o serie de alarma , pe care sa i-o dai celui care incearca sa te fure . Daca individul tasteaza respectiva serie , sa sune o alarma, sa-i gaseasca IPu etc .
  • 0 (0 voturi)    
    banca (Duminică, 22 februarie 2009, 10:56)

    AS [anonim]

    shi eu am informat in mai mule rinduri banca de aceste atacuri si nu am primit nici macar un "va multumesc"... bla bla de la ei. Pur si simplu nu ii intereseaza. Este vina ta daca te pacalesti. Eu chiar sint clientul lor si cred ca lista de adrese de email este furata de la ei. Link-ul dat mai sus se schimba periodic chiar daca mesajul este identic, mi-au aparut link-uri din Rusia, Polonia etc..... MARE ATENTIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    s-a spus de nenumarate ori... (Duminică, 22 februarie 2009, 11:22)

    emi [anonim]

    s-a spus de nenumarate ori si la tv si in mass media ca bancile,indiferent de numele lor,nu cer niciodata date clientilor on-line ci numai personal la sediu sau agentie.asa ca cine-i prost si face asemenea greseli sa plateasca.
  • 0 (0 voturi)    
    add. (Duminică, 22 februarie 2009, 11:28)

    emi [anonim]

    eu nu am deschis niciodata un spam.intotdeauna l-am sters fara sa-l citesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Selectia victimelor (Duminică, 22 februarie 2009, 17:22)

    Frobenius [anonim]

    E interesant cum sint alese posibilele victime. Primesc e-mail doar cei care pot pica in plasa. E criza sau este optimizare?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu fac selectie (Marţi, 3 martie 2009, 10:48)

    Toma N [anonim]

    Nu fac selectie ci trimit mesaje la oricate adrese gasesc si pe care le colecteaza din serverele firmelor. Exemplu: sunt client RB de mult si am si online. Nu am primit mesaje de atac la RB ci la BRD. In schimb colegii mei in prop de >70%au primit si doar 10% sunt clienti RB. Oricum nu mi se pare ca sist de securitate la serv. online este prea bun.
  • 0 (0 voturi)    
    mda aceeasi problema (Luni, 9 martie 2009, 19:16)

    Andrei Viorel [anonim]

    Daca primit mailuri cel mai simplu sa aflati IP`ul este sa dati un click pe butonul "Full headers" sau "View full headers" ... de ex eu astazi am primit de la IP-ul "Received: from 24.71.223.10 (EHLO idcmail-mo1so.shaw.ca) (24.71.223.10) " ... nu stiu daca acum mai raspund la mailuri cei de la rfb .. dar acum un an jumatare cand am primit prima data aceste mailuri de phishing am primit inapoi nu unul ci 2 mailuri de multumire :)