Jean-Claude Trichet: Sistemul financiar din zona euro se confrunta cu presiuni severe

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 14:13 Economie | Finanţe & Bănci

Sistemul financiar din zona euro se confrunta cu presiuni severe, iar fluxurile de credit au inceput sa se reduca in ultimele saptamani, a declarat luni Jean-Claude Trichet, presedintele Bancii Centrale Europene (BCE), potrivit Reuters. El a mai spus ca reducerea gradului de indatorare trebuie supravegheata indeaproape, deoarece ar putea afecta intregul sistem bancar.

"Sistemul financiar din zona euro, asemenea celor din alte economii industrializate, este supus unor presiuni puternice. Aceasta nu mai reprezinta o noutate pentru nimeni. Devine insa tot mai clar ca intensificarea crizei, inceputa la mijlocul lunii septembrie a anului trecut, afecteaza economia reala", a declarat Trichet in cadrul unei conferinte de presa.

Trichet a mai spus ca problemele din sistemul financiar afecteaza rederesarea economiei, in vreme ce recesiunea economica pune presiune asupra sistemului financiar. "Aceasta situatie este mai dificil de combatut decat daca problemele s-ar limita la sectorul financiar", a adaugat seful BCE.

Fluxurile de credit din zona euro au crescut in ultimul an si jumatate. "In ultimele saptamani, insa, au inceput sa apara primele semne ale reducerii fluxurilor de credite", a precizat Trichet.

Aceasta se datoreaza amanarii investitiilor companiilor si temperarii creditarii.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2292 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Aceste este sfarsitul unei ere... (Luni, 23 februarie 2009, 15:22)

    Armando [anonim]

    ...este un lucru absolut cert. Acest final se apropie intr un ritm foarte rapid. Ramane de vazut ce urmeaza...
  • -1 (1 vot)    
    urmeaza... (Luni, 23 februarie 2009, 15:31)

    Amsterdamer [anonim]

    Urmeaza Mare Anarhie!
    • -1 (1 vot)    
      ravas cu noroace (Luni, 23 februarie 2009, 16:09)

      mama omida [anonim] i-a raspuns lui Amsterdamer

      @ Amsterdamer & EVERYBODY

      naah, aia cu haosul si anarhia e faza terminala si vine dupa ce se instaleaza marea depresiune. in depresiune poporul sta la coada cu gamela sa capete un polonic de ciorba calda. cu biscuiti din secara.

      acum este inca criza. ea se transforma in depresiune in dimineata zilei in care lumea va constata consternata ca bancile sunt inchise, ca atm-urile au fost scose din priza si ca dragutul de card pe care-l ai in mana este doar o biata bucatica de plastic.

      capitalismu', copii, e cumplit. pana acum, timp de 20 de ani, ne-am scaldat in iluzii, poleiala sclipicioasa, minciuni zaharisite, reclame idioate, show-uri pentru tonti. dar momentul adevarului se apropie vertiginos si implacabil.

      dzeu sa va ocroteasca, oitze ratacite ce sunteti!
      • +1 (1 vot)    
        sa nu (Luni, 23 februarie 2009, 16:48)

        marius [anonim] i-a raspuns lui mama omida

        sa nu exageram. nu cred ca se va ajunge acolo. Criza din 29 venea la nici un deceniu dupa un mare razboi. Cea de acum vine dupa o indelungata perioada de prosperitate (pt. unii). Statul acum e dispus sa intervina mult mai mult decit in 29.
        • +1 (1 vot)    
          mare razboi (Marţi, 24 februarie 2009, 8:30)

          emilper [utilizator] i-a raspuns lui marius

          "mare razboi" e un eufemism ... in primul razboi mondial au fost macelarite cateva generatii de barbati. Romania a pierdut aproximativ 900000 de oameni (~340000 militari, 150000 cu tifosul si restul civili), adica aproape 10% din populatie. Comparativ cu 1914, tot intervalul dintre 1918 si 1936 a fost "criza".

          Comparatiile cu criza din '29 nu sunt doar exagerari, sunt exagerari interesate: GM, Ford si cateva banci care au speculat cu petrol vor sa fie acum salvati de guverne. Toti striga "somaj", si uita ca inainte de spargerea bulei era criza de forta de munca, si ca multi din cei concediati sunt reangajati imediat in alta parte. Ce se intampla acum e comparabil cu criza de la inceputul anilor '90 din occident ... noi nu ne aducem aminte pentru ca treceam deja prin prabusirea economiei centralizate.
  • -1 (1 vot)    
    Da , si ? (Luni, 23 februarie 2009, 15:33)

    anonimus [anonim]

    ...si ce e nou ? Inca o stire care ne spune ce naspa' stam cu banii si ca o sa fie si mai si ! - ca suntem legati de UE , nu ?
    Hai cu totii acasa , sa nu facem nimic , ca oricum e CRIZA ! .....nu cred ca asa vom rezolva ceva !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce urmeaza ? (Luni, 23 februarie 2009, 16:42)

    Mircea [anonim]

    Urmeza .....insularizarea !