Mugur Isarescu: Banca Nationala e pregatita sa evite miscarile destabilizatoare ale cursului de schimb

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2009, 16:20 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
Banca Nationala a Romaniei este pregatita sa evite miscarile destabilizatoare ale cursului de schimb, a afirmat, luni, guvernatorul BNR, Mugur Isarescu. El a adaugat insa ca este necesara o ajustare controlabila a leului, ca si a altor valute emergente din zona.

Mugur Isarescu este insa de parere ca ""Volatilitatea cursului a fost rezonabila in conditiile date." "O anumita ajustare a valutelor din regiune este intr-adevar necesara, dar deprecierea excesiva a monedelor locale poate crea miscari destabilizatoare in economie si trebuie evitata", a declarat Mugur Isarescu, citat de NewsIn.

Mugur Isarescu a mai adaugat ca "BNR nu a intervenit deloc pe piata valutara de la jumatatea anului 2006 pana in 2007", insa spune ca "banca centrala isi rezerva dreptul unor interventii neanuntate, pentru a evita miscarile destabilizatoare ale cursului de schimb".

In plus, guvernatorul BNR nu a exclus revenirea pe apreciere a monedei nationale: "Anul nu este format numai din doua luni, sunt si reveniri ale cursului si nu sunt excluse".

Totodata, Mugur Isarescu considera ca nivelul actual al cursului de schimb este sustenabil, tinand seama de ajustarea foarte rapida a deficitului de cont curent. "In dinamica sa si uitandu-ne la corectia deficitului de cont curent, poate ceva prea rapida luand in calcul cresterea economica, consider ca nivelul cursului este sustenabil", a precizat oficialul BNR.

Isarescu a tinut sa precizeze ca ideea potrivit careia prin deprecierea cursului putem sa ajutam balanta de plati nu este adevarata. "Daca cursul depaseste anumite cote si deprecierea nu are in spate o politica fiscala tare, inclusiv abordarea rezonabia a politicii salariale, deprecierea nu numai ca nu contribuie la ajustarea deficitului de cont curent, ci stimuleaza inflatia, adanceste recesiunea si creaza dezechilibre majore", a spus Isarescu.

"BNR are sanse sa isi atinga tinta de inflatie in acest an, de 3,5% plus sau minus un punct procentual (2,5-4,5%). Rata anuala a inflatiei a urcat in ianuarie la 6,71%, nivel usor peste estimarile analistilor, de la 6,3% la finalul anului trecut."

Guvernatorul BNR a criticat modul in care analistii economici si presa reflecta criza pe care o traverseaza Romania. Mugur Isarescu spune ca trebuie ca masurile anti-criza sa fie luate prudent: "Sub nicio forma nu trebuie sa intram intr-o vraiste din asta si intr-o confuzie generala, sa luam tot felul de masuri nenecesare si periculoase in numele crizei!"


Citeste mai multe despre   










7791 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Da' speculatorii... unde sunt speculatorii? (Luni, 23 februarie 2009, 16:40)

    Anonim [anonim]

    Aia de-si iau tzeapa de la BNR si fac pasi in aer ca in desene animate?
    Unde e misto-ul BNR?
    Cum ramane cu "pariati pe leu" ?

    "Banca Nationala a Romaniei este pregatita sa evite miscarile destabilizatoare ale cursului de schimb" && "O anumita ajustare a valutelor din regiune este intr-adevar necesara, dar deprecierea excesiva a monedelor locale poate crea mişcari destabilizatoare in economie şi trebuie evitata" == "Hai ma, va rugam frumos, nu ne mai bateti cu cureaua de la ceas, ca face rau la economie, ne pare rau c-am facut pe jmecherii, de fapt suntem niste amarati"
    • +4 (8 voturi)    
      FYI (Luni, 23 februarie 2009, 16:51)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Speculatorii pot castiga nu doar din depreciere ci si din aprecierea leului

      Pariul pe lei, ramane cea mai buna varianta pe termen lung.

      Pariul pe lei nu se refera doar la creditarea in lei ci si la acumularea de rezerve in lei.

      Referitor la partea a doua a mesajului tau: suna exact Leu vs Eur ca si Dacia vs nemteshti. Flame ieftin.
      • 0 (10 voturi)    
        FYI (Luni, 23 februarie 2009, 17:09)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Ghita

        Mesajul meu era unul ironic daca nu ti-ai dat seama.... nu m-am legat de "speculatori" ci de amatorismul BNR.

        "Pariul pe lei nu se refera doar la creditarea in lei ci si la acumularea de rezerve in lei."

        Ptiu.... si eu cum de nu m-am gandit....
        A.... stiu de ce, pentru ca acum cativa ani nimeni nu acumula rezerve in lei... da.... cred ca de asta.
        Aaa.... si ar mai fi o chestie: si pentru cei cu depozite si pentru cei cu credite, TZEAPA a fost la fel de mare, fie ca au luat credit/ facut un depozit in lei cand euro era la 3.1, nu crezi?

        "Referitor la partea a doua a mesajului tau: suna exact Leu vs Eur ca si Dacia vs nemteshti. Flame ieftin. "

        Fals, ma doar fix in pix si de leu si de euro, am vrut sa arat cat de aerieni au fost baietii de la BNR, cat de inganfati si increzuti si in acelasi timp prosti gramada au fost (si inca sunt).
        Eu dupa declaratiile sforaitoare din trecut n-as mai iesi din casa.
        • -1 (3 voturi)    
          Ne-am dat seama (Luni, 23 februarie 2009, 17:55)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          ca te-ai legat de BNR si ca vorbesti prostii.
    • -3 (5 voturi)    
      lol (Luni, 23 februarie 2009, 17:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Esti varza...
      • +1 (7 voturi)    
        folosesti lol = esti varza (Luni, 23 februarie 2009, 17:24)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

        loool
  • +3 (17 voturi)    
    statuia Isarescu din Universitate (Luni, 23 februarie 2009, 16:47)

    George [anonim]

    Ar trebui sa-i facem o poza domnului Isarescu, sa-l inramam si sa-l pastram fiecare in casele noastre pe peretele de la rasarit. Plus o statuie in piata Universitatii.

    Rar mi-a fost dat sa vad un om atat de integru, inteligent, cinstit si in permanenta conectat la realitatile economice. Si mai cred ceva despre acest domn! Sunt convis ca este si un mare patriot, un om care isi iubeste poporul.

    Sunt convins ca in istorie se vor scrie numai lucruri marete despre acest domn.

    Se tot vorbeste de un Obama din Romania. Cred ca domnul Isarescu ar valora de 10 ori mai mult decat originalul.

    Pacat ca romanii prefera presedinti mai pe stilul lui Caragiale...
    • +2 (14 voturi)    
      obasarescu (Luni, 23 februarie 2009, 16:55)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui George

      Mai sa fie! Ce vorbe mari folosesti,probabil ai reusit sa-ti inmultesti banii prin speculatii la sfatul acestui domn de vorbesti asa.In orice caz in perioade de criza nu se mai fac statui-se impaiaza direct exponatul.
      • -1 (5 voturi)    
        :) (Luni, 23 februarie 2009, 17:15)

        alex [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

        Pai daca si-a inmultit banii prin sfaturile lu Isarescu... inseamna ca a dat sfaturi bune din care s-au castigat bani :)
        • +3 (5 voturi)    
          Da, dar nu asta era job-ul lui Isarescu :) (Luni, 23 februarie 2009, 17:26)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

          ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Da , (Marţi, 24 februarie 2009, 8:22)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

        e mai ieftin !
    • +3 (5 voturi)    
      ? (Luni, 23 februarie 2009, 17:05)

      steliadis [anonim] i-a raspuns lui George

      mai nene tu vorbesti serios?
      fiindca mi se pare ca asta e cea mai buna gluma pe care am auzit-o pe ziua de azi
    • +5 (9 voturi)    
      CORECT (Luni, 23 februarie 2009, 17:34)

      CALU LU FAT FRUMOS [anonim] i-a raspuns lui George

      Asa ar trebui sau macar marii analisti care se pricep la toate sa sublinieze masurile bune luate de Isarescu. Dar n-o sa vedem asa ceva. Cum e unu care stie meserie, trebuie lovit si improscat si dat cu pietre sau in cel mai bun caz ignorat. Astia sunt asa-zisii ziaristi si analisti de la noi. La BNR sunt singurii care stiu ce fac in tara asta.
    • +1 (1 vot)    
      dai in mugur, dai in mine, dai in fabrici si uzine (Marţi, 24 februarie 2009, 14:52)

      meh [anonim] i-a raspuns lui George

      cam asta e mentalitatea bizonului mioritic.
      fii sigur ca majoritatea care ti-au dat vot+ nu au priceput sarcasmul.

      romanii au nevoie de tatuci si de eroi cu figuri paterne. dupa ilici l-au luat in brate pe basescu, iar acum a venit rindul lui isarescu sa fie "salvatorul natiei".

      si cind te iei de un asa erou national superi bizonii si incep sa te injure si sa dea voturi negative.
    • 0 (0 voturi)    
      De acord (Miercuri, 25 februarie 2009, 6:24)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui George

      Perfect, de acord!
  • +11 (15 voturi)    
    Leul e mai bine protejat decat monedele vecinilor (Luni, 23 februarie 2009, 16:58)

    Isarescu [anonim]

    Serbia a anuntat azi ca vrea sa mareasca de 4 ori imprumutul initial de la FMI special pentru a "proteja moneda nationala".
    Ungaria se chinuie inca din toamna sa apere forintul, cam degeaba, a pierdut circa 40%, mai mult ca leul, si continua sa fie atacat.
    Polonia si-a aparat zlotul insa acesta a plecat din spatele leului si acum e mai slab ca acesta, guvernul polonez a anuntat ca va apara "pragul psihologic de 5 zloti/1€" !
    Ucraina si Rusia si-au vazut valoarea la monede scazuta cu peste 50%, pentru 1 leu romanesc obtii deja 10 ruble la cursul oficial !

    Oricat de criticat era Isarescu, s-a dovedit ca prudenta sa obsesiva in a acumula rezerva valutara (e la 28 de miliarde€) a fost un imens baraj in fata atacurilor contra leului, in toamna, cand speculantii au pierdut zeci de milioane de € degeaba.

    Acordul pt. un imprumut nu e "vital" pentru Romania, insa e destinat sa fie un semnal catre cei care se uita doar la ce spun FMI-ul si agentiile de rating. "FMI-ul garanteaza", asta e sintagma cheie.
    • +4 (8 voturi)    
      Cuvinte cheie: "inca", "deocamdata", "mai vedem" (Luni, 23 februarie 2009, 17:12)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Isarescu

      Cuvinte cheie: "inca", "deocamdata", "mai vedem"
    • +2 (6 voturi)    
      Constiinta romanilor (Luni, 23 februarie 2009, 17:15)

      west [anonim] i-a raspuns lui Isarescu

      Romanii s-au trezit dupa 20 ani de comunism invelit intr-un capitalism barbar cu posibilitatea de a accesa bani ieftini si ca orice copil inconstient, a folosit acesti bani ca sa-si cumpere masinute de fier si papusi barbi.
      Isarescu ne-a salvat practic prin ridicarea dobanzilor si RMO. Imaginati-va ce s-ar fi intamplat cu cursul daca acei 11 miliarde E acumulati in ultimii 3 ani ar fi fost in piata... RONu era 5 lei lejer acu; asa ca, espertilor, ciocu mic.
      • -1 (7 voturi)    
        5 lei va fi, stai calm... (Luni, 23 februarie 2009, 17:28)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui west

        Masura e tardiva.
        Dar poti s-o privesti si altfel: mai rau de-atat nu se poate.... eee.... si daca cu asa dobanda euro e pe la 4.3...
        • -1 (5 voturi)    
          Poate ne spui ce speculezi tu pe aici? (Luni, 23 februarie 2009, 18:01)

          un roman [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

          Crezi ca o sa te credem mai degraba pe tine, un speculant, probabil fost securist?
          Sau o sa-l credem pe Isarescu, care a scos deja tara din cacao?!

          Du-te sa-i vrajesti pe altii, aici nu tine!
          • +3 (5 voturi)    
            1,2, 3 si : 4.7 apoi 5 (Luni, 23 februarie 2009, 23:20)

            Anonim [anonim] i-a raspuns lui un roman

            Tine minte si tine-te bine.
            • 0 (0 voturi)    
              posibil!! (Miercuri, 25 februarie 2009, 11:49)

              psihologul de serviciu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

              Dar si invers este posibil 5,4,3-si zona euro sufera o inflatie .Depinde de enorm de multi factori
  • -2 (10 voturi)    
    nu, multumim (Luni, 23 februarie 2009, 17:00)

    vasile [anonim]

    Nu mai am nici o incredere in acest Dumnezeu al Romaniei care le face si le desface pe toate. Ar trebui facut un control mai amanuntit al acestor ipoteze spuse de Isarescu. Oare poporul roman are o soarta asa de trista sa plateasca mereu imprumuturi de la FMI, Banca Mondiala, BERD, UE? Si ma rog unde se duc aceste imprumuturi? In banci si in marile companii multinationale? Nu, merci. Fiecare trebuie sa plateasca greseala proprie, inclusiv Isarescu. Mi se pare o nedreptate ca poporul roman sa plateasca greselile marilor bancheri.
    • +3 (9 voturi)    
      da sigur...ai incredere in FMI (Luni, 23 februarie 2009, 17:19)

      alex [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Mie mi se pare ca BNR au ceva in cap, insa in purul stil romanesc nu vor fi lasati sa isi faca treaba de Casandrele locale.

      Io vad momentan situatia in felul urmator: USA, UK, UE sunt in rahat (maxim) si au creat mii de miliarde de EUR/USD/GBP bani noi (electronici) pentru a combate criza. Banii astia ori vor fi imprastiati in sistem (in lumea larga) prin imprumuturi catre tarile "lovite de criza" (daca nu se lovesc ele singure pot fi ajutate- printr-un raport Moody's, S&P, Fitch etc) si astfel se mentine echilibrul lumii iar USA/UK/UE devin si mai influente in lume pentru ca ii vor avea pe toti la mana cu imprumuturile. Dezavantajul strategiei este ca daca tarile nu se imprumuta va exploda inflatia chiar in USA/UK/UE iar monedele lor se vor devaloriza foarte mult (hehe o sa ajunga leul egal cu dolarul).
      • -1 (5 voturi)    
        deja vu all over again... (Luni, 23 februarie 2009, 17:33)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui alex

        "hehe o sa ajunga leul egal cu dolarul"

        Sau obiceiurile vechi mor cel mai greu.
    • +4 (6 voturi)    
      top 100 RO (Luni, 23 februarie 2009, 17:22)

      liviu rene [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Romania platise datoriile dar cu ce pret......Iar azi ecuatia este simpla. Datoria externa a Romaniei=Averea cumulata a celor mai bogati romani. deci unde sunt banii?
  • 0 (6 voturi)    
    Sa traiti Domnule Isarescu (Luni, 23 februarie 2009, 17:36)

    marian [anonim]

    Si sa nu luati imprumuturi prea mari de la FMI si altii ca ei, care sa ne faca la buzunare, ci numai cat e necesar asa de ochii lumii, sa zicem si noi ca suntem "trendy" adica in criza financiara. Suntem prea saraci ca sa ne loveasca vreo criza financiara.
  • -2 (10 voturi)    
    1 Euro=7 lei (noi) (Luni, 23 februarie 2009, 18:00)

    Economistul [anonim]

    Mugur Isarescu inca nu ne-a lamurit cand va ajunge 1 Euro=7 lei (noi): in vara sau in iarna lui 2009?

    Daca mai tine mult cursul artificial la 4,3 lei si nu-l lasa la valoarea sa intriseca (7 lei pt 1 euro) s-ar pute ca peste 1 an sa termine toata rezerva valutara a tarii si sa fuga cursul aiurea in "BALARII" pe la peste 15-20 lei... Atinci sa vedem daca "pompierul" BNR va mai avea suficienta "apa" in rezervor sa stinga "focul" recesiunii si al dezastrului economic
    • 0 (10 voturi)    
      la 7 lei pe euro (Luni, 23 februarie 2009, 19:22)

      ics [anonim] i-a raspuns lui Economistul

      ....nu sunt economist....dar ma gandesc ce ar fi la curs de 7/euro...cam asta imi vine in minte
      1. isi vor inchide unii dealeri pozitiile pe leu super bine...atac la leu profitabil
      2. cresc spectaculos creditele cu probleme ...bancherii isi beau algocalminul
      3.preturile la papa, utilitati...la cer cu ele
      4.haos in sanatate la medicamente
      5.popor in strada
      6.dv ca si economist veti fi multumit de prognoza dv
      7. plus altele care se vor duce dracului (vezi companii cu credit in incapacitate, municipalitati idem)
      poate ca mai sunt si altele....personal cred ca 7 lei e o prognoza fara temelie!
      scuze daca v-am deranjat!
  • +5 (7 voturi)    
    Pariati pe leu? (Luni, 23 februarie 2009, 18:31)

    duduS [anonim]

    Si eu am avut toata stima pentru d-nul Isarescu (l-am votat si la presidentie), dar de cand mi-am luat-o cu pariul pe leu, nu mai pot avea incredere in el.
    Va reamintesc ca prin 2007 afirma cu incredere "pariati pe leu" ca nu o sa va para rau.
    Eu chiar l-am crezut si acum va rog sa calculati ce teapa am luat cu depozitele in moneda nationala.
    Si ca sa aveti o baza de calcul sa zicem 50.000 lei sa vad daca mai are cineva curajul sa mai tina depozite in lei.
    Banca Nationala o sa se straduiasca sa tina cursul la 4.3 - 4.5 pentru ca peste aceasta valoare TOATE creditele in valuta devin nerambursabile, cu o consecinta implicita - caderea tuturor bancilor din romania.
    Puteti calcula, majoritatea creditelor in valuta s-au dat pentru un grad de indatorare de 50%, acesta s-a marit prin cresterea de dobanda (datorita ratingului de tara) la 60% si din diferenta de curs (30%) la 90%.Mai mult nu poate creste pentru ca realist nu poti plati mai mult decat castigi. Sa ajunga bancile sa vanda bunurile oferite ca garantii nu-si vor recupera paguba.
    • -2 (6 voturi)    
      pariat pe leu (Luni, 23 februarie 2009, 23:47)

      nero [anonim] i-a raspuns lui duduS

      imi pare rau dar cu minimul de cunostiinte economice pe care le am simt ca gresesti. Cred ca acum e cel mai bun moment de "pariat pe leu" analizand in perspectiva. Cu dobanzi la lei de 15% in crestere si cu o criza internationala care va face clar ca leul sa se intareasca (motive simple : romania produce ieftin iar in timp de criza cei ce produc ieftin castiga, reversul medaliei este ca leul se intareste, ceea ce va fi usor neplacut pentru exporturi dar nu le va deranja prea mult la nivelul nostru). Eu cred ca chestia cu "pariat pe leu" de abia acum incepe... poate gresesc dar nu prea cred!
      • +4 (6 voturi)    
        Dar (Marţi, 24 februarie 2009, 8:26)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui nero

        ce produce Romania ?
      • -1 (3 voturi)    
        daca ai minim de cunostinte econ., mai bine taci (Marţi, 24 februarie 2009, 14:56)

        meh [anonim] i-a raspuns lui nero

        decit sa iti dai aiurea cu parerea.
        dar deh ... toti bizonii mioritici se pricep la de toate. de la foLbal la politica, trecind prin economie, finante etc.
        • 0 (0 voturi)    
          argument? (Miercuri, 25 februarie 2009, 14:42)

          nero [anonim] i-a raspuns lui meh

          eu am incercat sa argumentez, tu?
  • +7 (7 voturi)    
    despre leu....numai de bine (Luni, 23 februarie 2009, 18:48)

    bnreu [anonim]

    nu ca ar fi defunct, dar asa e patriotic.
  • +1 (9 voturi)    
    banii lui isarescu (Luni, 23 februarie 2009, 20:41)

    vasileasca [anonim]

    Ce sa zica si domn Isarescu? Ca sustine leul? Pai se vede cu ochiul liber. Il sustine pana se face 5lei un euro. Si il sustine si dupa aia. Cred ca omul asta vine dupa alta planeta. Cat vrea sa-i cocoseze pe romani ? Imi pare rau de naivii care il vad drept un mare economist. Nu e deloc mare. E chiar mititel, dar stie sa-si faca interesele, sa-si serveasca stapanii din afara si sa nu-i supere pe mafiotii din interior. In rest, sa vina potopul. I-a iesit vreo pasenta? Cu inflatia sau cu rata de schimb? mai bine ar lasa leul in pace ca s-ar putea sa ne nenoroceasca>
  • +1 (5 voturi)    
    backward si wishful thinking (Marţi, 24 februarie 2009, 0:31)

    iar mugurel [anonim]

    citez din ZF din 4 august 2008:
    "Moneda nationala va continua trendul de crestere fata de euro, cursul de schimb din luna decembrie a acestui an plasandu-se la 3,5 lei/euro, potrivit unei prognoze publicate astazi de grupul financiar Raiffeisen". Un VP de-al lor declara ca ei rezista pina pe la 4,2 lei/euro. Cam pesimist, ca inca n-au murit nici la 4,3
    Seful riscului de la Erste zicea (tot in august 2008) ca ei rezista pina la 5,9. Cam optimist, dar inseamna ca totusi si-au pus problema chiar si pentru 5,9, nu?
    Astia sunt bancherii, ce rost are sa-i asculti?

    Dl isarescu zice: "este necesara o ajustare controlabila a leului". Nu CONTROLATA, ci CONTROLABILA. adica in traductie: problema noastra e sa nu pierdem controlul ajustarii! Great! Nu va obositi voi cu fondurile speculative, ne dam jos singuri chilotii, ne aplecam in fata - dar cu oarecare pudoare, gratie si incetisor ... si rezultatul nu-i tot ala?
    OK, got your point, deci cursul nu se duce brusc in 4,7, ci aluneca usor, saptaminal, fara panica, in trend sanatos (wave 3 elliott), cit sa se obisnuiasca romanul si sa nu se mai dea asta cu exchange rate zilnic la tv, la panica.
    Problema e ca tot acolo ajungem, cum ziceam mai sus: rezultatul nu-i tot ala?
    Iar chestia cu "anul nu are doua luni.... poate ca scade..." ce adinc, ce truism, ce misto! traindo sperando! Sigur ca scade, dupa 4,7 urmeaza 4,5 , dupa care, sus sus sus... cit de sus? cam spre pragul de rezistenta Erste sau ne oprim la 5,1?

    as da bani grei sa aud o conversatie economica intre dl Isarescu si dl Boc. Ia ginditi-va CUM AR FI.... cred ca dl Boc isi tine banii in marci, ca la el acasa merg mai bine marcile :-)
    • +3 (3 voturi)    
      Cerere si oferta (Marţi, 24 februarie 2009, 9:14)

      messe [anonim] i-a raspuns lui iar mugurel

      Acum ca toata lumea nu se mai pricepe la fotbal ci toti se pricep la criza imi dau si eu cu parerea. Eu asa am invatat la scoala (de mult de tot) ca intr-o piata libera totul se regleaza in functie de cerere si oferta si ma intreb si eu de ce ar fi cerere de lei in perioada urmatoare si nu prea gasesc argumente dar eu recunosc ca ma pricep mai mult la fotbal. Ce imi este si mie clar e ca Isarescu nu are de gand sa contrabalanseze cererea de EUR, vrea doar sa o "pacaleasca" cu acele interventii de la pranz plus sa zicem o protejare a cursului impotriva fluctuatiilor bruste (intentie care e ok si intr-o piata libera). Deci probabil ca micii gainari de la trezoreriile din banci o sa faca bani frumosi in perioada urmatoare vanzand EUR dimineata si cumparandu-i la pranz. In alta ordine de idei pe mine ma ingrijoreaza cat de des apare Isarelu la TV, ati vazut si Copos ce des apare si in ce situatie e Rapidu, sper sa nu fie asa si cu Romania.
    • +1 (1 vot)    
      bancile poate rezista, dar clientii lor nu prea! (Marţi, 24 februarie 2009, 9:28)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui iar mugurel

      Cursul de 4.3 vs. euro deja duce in groapa o multime de firme. Sunt multe firme care au obtinut finantare in euro, la dobanzi "promotionale", iar acum dau din colt in colt la resetarea dobanzii coroborata cu cresterea cursului. Costurile pot creste cu 50% fata de anii 2007-2008... Asta inseamna ori faliment si disponibilizari si scaderi de salarii, ori doar disponibilizari masive si scaderi de salarii.
      Ce sa mai vorbim de sutele de mii de romani care au facut credite ipotecare in valuta punand botul la minciunile guvernantilor cum ca vom avea salarii de peste 1000 euro in curand si crestere economica continua de legenda. Iar toti acesti romani AU IN PREZENT salarii in lei! Asta a fost un fel de CARITAS si cine credea ca romanii nu mai pot fi fraieriti, ca si-au invatat lectia, s-a inselat.

      Ne va fi mai rau inainte sa ne fie mai bine. Iar wishful thinking nu este decat atat: "speranta". Mai bine ne-am obisnui cu gandul ca asta este poate doar inceputul crizei pt. Romania si ca trebuie sa ne punem serios mintile la contributie si sa cautam fiecare dintre noi solutii, ca statul nu ne va ajuta cu nimik.
  • +1 (1 vot)    
    cautati arhiva hotnews (Marţi, 24 februarie 2009, 9:59)

    cuvinte cheie [anonim]

    Acelasi guvernator avea alt discurs in iulie 2008, la a saptea marire consecutiva a dobanzii de referinta, sau in septembrie 2008 cand a tinut "piept" atacurilor speculative care impingeau leul de la 3,6 la 3,9. In iulie sau septembrie un guvernator avea informatii mai detaliate decat publicul larg. Tot el ne spunea ca nu avem criza de lichiditati, fata de alte tari care au marit si ele dobanda de referinta. In schimb, Anglia, Banca Centrala Europeana si FED au scazut dobanzile la minime istorice. Noi preferam sa ne doara maseaua o saptamana stand in casa si band ceaiuri din ierburi, ei se duc la dentist si-i doare maseaua o ora, cat timp o trateaza.
  • 0 (2 voturi)    
    La naiba! (Marţi, 24 februarie 2009, 10:02)

    Alexios [anonim]

    Vad ca nu se renunta in ruptu' capului la ideea imprumutului; e bine asa, macar ne asumam in cunostinta de cauza conditia de sclavi si pentru generatiile viitoare.
  • +1 (1 vot)    
    Isarescu - Greenspan (Marţi, 24 februarie 2009, 10:20)

    same.dan [utilizator]

    Eu vad si in urma cand in ultimii ani ai guvernului Tariceanu (de cand nu ne-a mai controlat in nici un fel FMI) Isarescu a contribuit masiv la cresterea deficitului cu cateva zeci de miliarde € prin lasarea "la liber" a posibilitatii de imprumut pt consum.

    Desi zicea din cand in cand ca ne ducem in jos, nu a facut absolut nimic practic pana in august 2008. Cred ca asta se datoreaza fricii de a supara politicul si de a fi legat de scandalul din politic. Decizii care trebuiau luate fara mila au fost amanate din cauza protejarii propriei imagini a omului Isarescu care tinea neaparat sa fie cat mai "independent". In conducerea Romaniei numai incapabilii pot crede ca ar ramane independenti. Ne trebuie un om cu "balls" in postul sau.

    Ii prevad un sfarsit urat, ca si al lui Greenspan, pe care marii "analisti" de la noi in ridicau in slavi. Chiar, or fi aflat cam ce a facut omul ala?
  • -1 (1 vot)    
    paranoia (Marţi, 24 februarie 2009, 10:35)

    anonim [anonim]

    Ne aflam intr-un moment de varf, euro a mai fost pe-aici si apoi a scazut puternic. Sunt fluctuatii obisnuite, la fel ca si pretul caselor. Pe termen lung lucrurile sunt diferite de o evolutie de 2-3 luni.
    • +1 (1 vot)    
      Ai si tu dreptate, dar nu chiar, e abis nu varf... (Miercuri, 25 februarie 2009, 9:42)

      Radio Erevan [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Abis al economiei, al monedei nationale, al imobiliarelor.
      Sigur ca ti se citeste optimismul din mesaj, inclusiv din alegerea cuvintelor: "ne aflam intr-un moment de varf".
      Eu as zice ca suntem in cacat pana la brau, dar asta e parerea mea.
  • -1 (1 vot)    
    Un fond comun contra speculatiilor. (Marţi, 24 februarie 2009, 11:12)

    marcel [anonim]

    De ce dreaq nu faceti un fond comun al tarilor emergente pentru apararea monedelor nationale ,atunci cand seculatorii ataca o moneda.Uniti va fi mult mai usor sa va aparati moneda,pentru ca si atacatorii sunt uniti in fondurile de investii ce promit randament maxim pe spinarea fraierilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Solutia era trecerea la euro.... (Miercuri, 25 februarie 2009, 9:39)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Dar Mugurel a zis pas!
  • 0 (0 voturi)    
    MUGURel de poama dulce-acrisoara (Marţi, 24 februarie 2009, 20:00)

    pician [anonim]

    Cand economia duduia; "mustata-i" zambea, zeama de poama dulcea o bea; dar, vai, criza aparea; poama acra devenea; zambetul ii disparea; din gura nu tacea; indicatii pretioase avea; avertizari dadea. p.s.: e singurul finantist din Romania!