O banca din SUA care a primit ajutoare guvernamentale de 1.6 miliarde de dolari a sponsorizat turnee de golf si concerte de muzica

de Adrian Novac     HotNews.ro
Miercuri, 25 februarie 2009, 15:03 Economie | Finanţe & Bănci

O banca din Statele Unite care a primit ajutoare guvernamentale in valoare de 1.6 miliarde de dolari a sponsorizat o serie de evenimente mondene la sfarsitul saptamanii trecute, printre care un turneu de golf si concerte de muzica, transmite CNN, care citeaza site-ul TMZ.com. Potrivit informatiilor, Northern Trust a cheltuit o suma neprecizata pentru sponsorizarea unui turneu din cadrul Professional Golf Association (PGA) si a unor concerte cu Sheryl Crow si Earth Wind & Fire.

Banca ar fi cheltuit milioane de dolari pentru turneul Northern Trust Open, dar si pentru concerte cu Crow, Chicago si cei de la Earth Wind & Fire si o petrecere privata la clubul House of Blues. In plus, banca a sponsorizat cadourile oferite de Tiffany & Co.

TMZ.com a precizat ca angajatii banci si clientii care au participat la eveniment au avut un meniu extravagant si au stat la unele dintre cele mai scumpe hoteluri din Los Angeles.

Vicepresedintele pe probleme de comunicatie de la Northern Trust, Doug Holt, a confirmat ca banca a sponsorizat turneul de golf si petrecerile din Los Angeles, insa a afirmat ca banii nu sunt cei "ai contribuabililor americani". Presedintele Frederick H. Waddell a precizat, la randul sau, ca banca sponsorizeaza pentru al doilea an consecutiv turneul de golf, in urma unui contract semnat in 2007.

Democratul Barney Frank (Massachusetts), care este presedintele Comitetului pentru Servicii Financiare al Camerei Reprezentantilor, a trimis o scrisoare in care solicita bancii sa returneze banii pe care i-a cheltuit pe turneul de golf.

Northern Trust a anuntat in decembrie ca va disponibiliza 450 de angajati, ca parte a unei initiative care urmareste "cresterea profitabilitatii si o crestere globala continua in aceste conditii economice dificile".


Critici la adresa unor mari companii

Mai multe companii americane au fost criticate din cauza cheltuielilor masive in perioada in care se luptau sa supravietuiasca crizei financiare.

Directorul executiv de la Merrill Lynch, John Thain, a demisionat recent din functie la doar cateva saptamani dupa ce compania sa a fost preluata de Bank of America. Presa americana a sustinut ca Thain ar fi oferit bonusuri financiare in valoare de miliarde de dolari cu doar cateva zile inainte ca firma sa sa fie achizitionata de BofA si ca ar fi cheltuit sume importante pentru redecorarea biroului sau.

CEO-ul bancii Lehman Brothers, Richard Fuld, a fost criticat pentru ca a castigat 240 de milioane de dolari intre 2005-2007, adica exact in perioada in care a luat decizii gresite pentru viitorul firmei. De asemenea, Fuld si alti sefi ai bancii au fost acuzati ca au pierdut 75 de miliarde de dolari prin faptul ca nu au planificat "un faliment organizat" pentru Lehman Brothers. Banca a falimentat in septembrie 2008, dupa ce autoritatile federale au refuzat sa-i arunce un colac de salvare.

De asemenea, presa de peste Ocean a relatat ca sefii AIG au mers in vacante de lux care au costat sute de mii de dolari la doar cateva saptamani dupa ce guvernul a oferit un ajutor de 124 de miliarde de dolari asiguratorului american.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1575 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Fara comentarii (Miercuri, 25 februarie 2009, 15:24)

    Vaicarila [anonim]

    Cred ca lumea sa dilit dea binele.
    Continuati tot asa !
    • +1 (1 vot)    
      Gramatica (Miercuri, 25 februarie 2009, 16:03)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Vaicarila

      Ai cam ratat orele de gramatica in scoala generala, nu? :)) Vezi ca erau bune si ele la ceva? Este "s-a"...Asa pentru cultura ta generala.
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 25 februarie 2009, 16:07)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Vaicarila

      lumea nu s... - ...a dilit, lumea era dilita, dar acum fiindca a dat in gropi, unii incep sa se intrebe de ce. ...tipic uman :)
  • +1 (1 vot)    
    Asa trebuie ... (Miercuri, 25 februarie 2009, 15:28)

    yo [anonim]

    Cine mama drq a inventat aceste "ajutoare" ???
    Foarte bine !!!
    Cat dureaza sa mai tipareasca cateva sute de miliarde de dolari ?
    Buuuaaahhhh ...
  • +1 (1 vot)    
    Mda ... mai penibil nu se poate !!! (Miercuri, 25 februarie 2009, 15:46)

    YO [anonim]

    Auzi, cica ... "banii nu sunt cei "ai contribuabililor americani".
    S-au inregistrat cumva seriile bancnotelor celor 1,6 miliarde ?
    Mai bine tacea ca macar nu era penibil !
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Miercuri, 25 februarie 2009, 16:01)

    tudor [anonim]

    probabil in vizitele din romania americani si-au dat seama ca totusi la noi e un progres :) ajutoare din bani statului dupa 89 s-au dat la toti acoliti clasei politice corupte pana la maduva si au implementat si ei sistemul :))
  • -1 (1 vot)    
    Asta nu-i nimic! (Miercuri, 25 februarie 2009, 16:06)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Am aflat ca de fapt concertul Madonei din 26 august de la Bucuresti e sponsorizat de ACR - Asociatia Cersetorilor din Romania.

    Asa ca bietii bancheri au concurenta serioasa, nu gluma, si au tot dreptul sa intinda si ei mana - doar n-or sa se lase umiliti chiar asa, cu una, cu doua!
    • +1 (1 vot)    
      uite asa isi mai recupereaza taratura (Miercuri, 25 februarie 2009, 16:41)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      banii pe care i-a pompat in campania mascariciului de la Casa Alba... sper sa fie sala goala!
  • +1 (1 vot)    
    shit happens! (Miercuri, 25 februarie 2009, 16:19)

    BPM [utilizator]

    pai cam asa se intampla peste tot cand se dau bani fara nici un fel de control...ce credeati ca in america da lumea pe dinafara de onestitate?
  • -1 (1 vot)    
    la romanica la fel (Miercuri, 25 februarie 2009, 18:45)

    popys [anonim]

    Sa nu va mirati acum se dau cele mai mari tunuri se dau bani publici ( a j u t o r ) nu imprumut ! gen dacia renault de la Tariceanu fara numar 36 milioane euro anul trecut de la Boc fara numar 15 milioane anul asta conditia sa se intoarca anume cota la politic ca de avem prezicentiale la toamna de unde bani de campanie asa si la americani contribuabilu dal dracu ce le pasa lor Boc si-a adus nepoata la guvern pe fata ce sa mai discutam de onestitate .
  • 0 (0 voturi)    
    varful aisbergului (Miercuri, 25 februarie 2009, 18:49)

    ioanel [anonim]

    asta e doar varful aisbergului:
    AIG sponsorizeaza cu zeci de milioane intre altele pe manchester United, RBS sponsorizeaza turneul celor 6 natiuni, Commerzbank stadionul din Frankfurt, si bancile austrieci sponsorizeaza o gramada de lucruri prin Austria..
  • +2 (2 voturi)    
    dezinformare (Miercuri, 25 februarie 2009, 18:50)

    Din America [anonim]

    Articolul e sub orice critica. Aceasta banca a avut profit anul trecut peste 500 milioane dolari, iar clientii ei sunt numai oameni bogati. Banca a fost obigata de FED sa ia banii asa cum au fost obligate mai multe bancii din America, care nu aveau probleme cu banii. Pentru a nu afla care dintre banci (in special banci mari gen CITIGROUP) aveau probleme, FED a decis sa dea bani mai multor banci (peste 1000) printre care si banca aceasta.
    Turneul de golf face parte din strategia de marketing a bancii, ca nu o sa atragi clienti milionari cu mici si bere. Vad ca e usor sa dezinformezi in tara, asa ca oameni buni nu luati de bun tot ce va spun unii si altii. Domnu ziarist ar trebui sa se informeze mai bine si sa verifice informatiile din mai multe surse.