Un grup de americani bogati a dat in judecata banca elvetiana UBS

de Adrian Novac     HotNews.ro
Miercuri, 25 februarie 2009, 18:15 Economie | Finanţe & Bănci

Banca UBS a fost data in judecata de mai multi clienti americani bogati care vor sa impiedice institutia financiara elvetiana sa le dezvaluie identitatile in cadrul unei anchete realizate de Departamentul Justitiei din SUA, informeaza New York Times. UBS a fost actionata in justitie de catre autoritatile de la Washington, care au cerut ca banca elvetiana sa dezvaluie identitatea celor 52.000 de clienti americani despre care se crede ca ascund miliarde de dolari in conturi bancare secrete.

Americanii bogati acuza USB si autoritatea financiara elvetiana FINMA de incalcarea legilor din Elvetia privind secretul bancar si de recurgerea la "activitati ilegale in colaborare cu autoritati straine". 

Plangerea a fost depusa de un avocat din Zurich, Andreas Rued, in numele a aproximativ 12 clienti americani.

NYTimes precizeaza ca plangerea dezvaluie ciocnirile tot mai numeroase intre legile elvetiene legate de secretul bancar si legislatia americana. Evaziunea fiscala nu este considerata o crima in Elvetia, in timp ce dezvaluirea numelor clientilor este o ofensa criminala. Directorii si angajatii bancilor care dezvaluie numele clientilor sunt pasibili de amenda, inchisoare si alte penalitati.

Cea mai mare banca din Elvetia - UBS a fost data in judecata de catre autoritatile de la Washington, care au cerut ca aceasta institutie financiara sa dezvaluie identitatea celor 52.000 de clienti americani despre care se crede ca ascund miliarde de dolari in conturi bancare secrete.

Potrivit BBC, UBS a fost de acord sa plateasca guvernului american 780 de milioane de dolari, dupa ce a recunoscut ca unii angajati au ajutat clientii americani sa insele autoritatile fiscale americane.

Saptamana trecuta, UBS a fost de acord sa dezvaluie numele a 250 de americani instariti, suspectati ca au folosit conturi ale bancii pentru a nu plati taxe, in ciuda faptului ca Tribunalul federal administrativ din Elvetia a decis ca UBS sa nu transmita Departamentului Justitiei datele privind aceste conturi.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1545 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    acei "amerikini" ar fi (Miercuri, 25 februarie 2009, 18:21)

    mircea [anonim]

    d'alde rotschild, rockefeller or agenti d'ai lor
    • +6 (6 voturi)    
      stai tu linistit (Miercuri, 25 februarie 2009, 19:03)

      gabbone [anonim] i-a raspuns lui mircea

      aia controleaza guvernu' american mei, cum sa se ascunda ei la UBS. probabil ca sunt americani destepti care nu au pus botu la vrajeala numita Fed Reserve si au refuzat sa plateasca taxe. si acum pe timp de criza, au sarit pe ei.

      un fel de - uitati-va oameni buni, voi muriti de foame si astia au miliarde in conturi elvetiene. si americanii chiar pun botu la tot ce le zice guvernu, asta-i mai grav.
  • -1 (1 vot)    
    Prostia nu are granitze (Miercuri, 25 februarie 2009, 21:28)

    Ingirjorat si nu prea [anonim]

    Acei americani care demareaza actiuni in instanta trebuie sa isi declare identitatea, complet si corect, pentru a se putea constitui parte civila intr-un astfel de proces.

    Eu nu am bani in conturi elvetiene, tu nu ai conturi elvetiene, ei au bani in conturi elvetiene.

    Ca urmare eu nu deschid actiune in instanta, tu nu deschizi actiune in instanta, dar ei deschid actiune in instanta.

    Evident ca reciproca nu este valabila, dar motivatia de a deschide actiune in instanta este foarte slaba pentru un client cinstit sau pentru o persoana care nu are bani in conturi elvetiene si este extrem de puternica pentru cineva care este interesat sa nu fie dezvaluite numele titularilor.

    Cum numele celor care deschid actiuni in instanta este informatie publica, deci fiscul american se va informa de la instante despre cine are interes, fara a mai fi nevoit sa preseze bancile.

    Noroc bun la vanatoare!
    • -1 (1 vot)    
      nenea (Miercuri, 25 februarie 2009, 22:56)

      Empire [anonim] i-a raspuns lui Ingirjorat si nu prea

      avocatul poate sa fi deschis procesul in numele lui, platit in secret de 12 americani "cu bani la saltea"...
    • 0 (0 voturi)    
      aberezi (Miercuri, 25 februarie 2009, 23:41)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Ingirjorat si nu prea

      Actiunea celor care au deschis procesul poate fi un motiv de suspiciune, dar in nici un caz dovada ca au ceva de ascuns. Ei au un contract cu UBS, prin care UBS se obliga sa pastreze secretul bancar. Guvernul, prin actiunea lui, incearca sa violeze acest contract. Imi pare rau, dar daca au fost incapabili sa dovedeasca ceva inainte ca banii sa ajunga la UBS, sa fie sanatosi. Vorba aia: hotul neprins, negustor cinstit. Si chiar daca vor afla conturile si sumele, ce urmeaza? Sa demonstreze aia ca n-au furat banii? Parca era invers pe vremuri, erai nevinovat pana la proba contrarie. Acum e pe dos?
      Prezumtia de nevinovatie este calcata in picioare tot mai des. Nu ar trebui sa permitem asa ceva, nici macar daca ar putea scapa un vinovat din cauza asta. E mult mai important sa nu fie condamnat pe nedrept un nevinovat decat sa scape un vinovat.
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat (Joi, 26 februarie 2009, 2:50)

    Cojones [anonim]

    Frate, autoritatile americane sa faca bine sa-i prinda pe evazionisti cum fura banii, nu cautandu-le conturile ... probabil ca doar vor sa mai mulga niste bani de la milionari ... pun cei 52.000 de clienti mana de la mana, 10.000$ de fiecare, si poc mituiesc anchetatorii cu 520.000.000$, o suma imensa ...

    Daca SUA vrea sa-i prinda, sa-i prinda cand fura banii astia, nu cand ii depoziteaza in Elvetia ... ce-are sula cu prefectura ...
  • 0 (0 voturi)    
    ELVETIA (Joi, 26 februarie 2009, 8:38)

    soros [anonim]

    vai..mandra si tainica elvetie...locul unde se depun prazile!!!