Mugur Isarescu: Cat de usor ne va fi sa intram in zona euro, cand noi nu suntem in stare sa construim o autostrada?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 25 februarie 2009, 22:17 Economie | Finanţe & Bănci

Romaniei ii va fi greu sa adere la un "club cu reguli stricte" cum este zona euro, in conditiile in care tara noastra nu este in stare sa construiasca nici autostrazi. Declaratia a fost facuta, miercuri, in fata studentilor Facultatii de Stiinte Economice din cadrul Universitatii “Babes-Bolyai” din Cluj, de guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.

"Cand intri intr-un club, inainte de a intra in acel club trebuie sa respecti regulile clubului. Noi vorbim acum de largirea zonei euro, dar pe plan mondial se vorbeste si de dezintegrarea zonei euro pentru ca sunt tensiuni suficiente care apar", a afirmat Mugur Isarescu, citat de NewsIn.

"Nu exista o singura taxa unitara, una singura. Si cand s-a facut propunerea de a introduce un impozit european stiti ce reactie a fost. tarile au renuntat la un simbol al suveranitatii, care este moneda nationala, dar nu renunta la un singur impozit", a mai adaugat el.

In opinia lui Mugur Isarescu, aderarea Romaniei la zona euro ar fi un lucru bun, insa exista si dezavantaje. El a dat exemplul unor tari ca Italia si Grecia, care, din cauza scumpirii alimentelor, iau in calcul posibilitatea de a iesi din zona euro.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6725 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Prabusirea Imperiului UE (Miercuri, 25 februarie 2009, 22:30)

    Sectoristu [utilizator]

    Marele Imperiu Roman, care este acum UE, nu a dainuit niciodata, exact din cauza marilor conflicte cultural-economice. Vom tranzita din nou o perioada care este extrem de defavorabila Romaniei. Ne indreptam pe un drum care se cheama UE dar tinta este "NICAIERI".
    • +14 (16 voturi)    
      Prabusiti suntem noi dintotdeauna... (Miercuri, 25 februarie 2009, 23:17)

      Shoeman [anonim] i-a raspuns lui Sectoristu

      Sau poate ca UE a fost destabilizat prin aderarea unor state cu putere economica redusa. Precum... tada, Romania! Sa nu uitam ca UE exista de mai bine de 50 de ani, si a functionat, atata timp ca nu era prea mare si prea diversa. Fara a fi apocaliptici, sa acceptam realitatea. Si apropo, Isarescu ramane unul din putinii oameni politici demni de respect.
      • +7 (9 voturi)    
        . (Miercuri, 25 februarie 2009, 23:59)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Shoeman

        de acord, dar Mugur Isarescu nu e om politic. e tehnocrat. cand a fost prim ministru, tot ca tehnocrat a fost adus.
        • -4 (4 voturi)    
          . (Joi, 26 februarie 2009, 11:18)

          Ghita [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Poate vrea sa isi faca intrare in politica, iar asa s-ar explica si faptul ca in ultimele luni limbajul este din ce in ce mai politicianism (nu doar mesajul ci si modul mai sprintar de a vorbi).
  • -22 (30 voturi)    
    mugurel (Miercuri, 25 februarie 2009, 23:48)

    nicu [anonim]

    Tu vezi de alte treburi, nu te interesa de autostrazi. Vad ca si tu ai lasat euro asta sa o ia la fuga! Acum nu mai iesi sa dai declaratii cu speculatorii. Si cu dobanzile pe la banci vad ca sunt doar de 8 ori mai mari ca in occident.
    Vai de noi!
    • +14 (18 voturi)    
      Realitate (Joi, 26 februarie 2009, 1:59)

      aph [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Oamenii ca tine, si statiile de tren din Amsterdam, ma fac sa-mi dau seama ca la ceea ce incearca Romania sa tinda nu o sa ajunga niciodata!
      • -6 (6 voturi)    
        bravo ma aph (Joi, 26 februarie 2009, 10:07)

        nicu [anonim] i-a raspuns lui aph

        Ce tare esti tu! Ce ne-am face daca nu ar fi oameni ca tine!? Ai vizitat si tu Amsterdamul si te dai in petec.

        In Romania problema este ca sunt prea multi oameni care isi dau cu parerea.
        • +2 (2 voturi)    
          nu datul cu parerea (Joi, 26 februarie 2009, 12:07)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui nicu

          e problema, ci faptul ca sunt multi ca tine ... care nu pricep nici macar ceea ce spun, dar tin mortis sa spuna

          Apropos: ce te deranjeaza la cursul actual? esti cumva vreunul din bizonii care si-a facut credite mai mari decat poate duce? ai vrea ca rezerva BNR sa fie cheltuita doar ca sa se mentina Euro la vechiul curs, in conditiile in care economia tarii merge cum merge ?
          • 0 (0 voturi)    
            Nu prietene... (Joi, 26 februarie 2009, 17:32)

            nicu [anonim] i-a raspuns lui gigel123

            Am un credit dar e in lei cu dobanda fixa. Nu ma plang de bani, nici nu sunt in Romania acum.
            Ce am vrut sa spun e doar ca datorita lui Isarescu si bineinteles lui Tariceanu acum avem un curs de 42mii. Asta vara cand era 34 mii (datorita faptului ca au trimis capsunarii E in tara) Isarescu spunea mare si tare ca uite ce tare e leul. Ce economie avem! In loc sa intervina atunci sa cumpere euro, sa mentina euro sus la 35-37 mii, acum putea sa vanda E sa fie pe piata. Sa nu dam 42 mii pe unul. Asta toamna striga ca "i-am prins pe speculatori"! Acum ce s-a intamplat?
            In Romania sunt f putini care vor sa faca ceva si care chiar vor face. Nu e Isarescu salvatorul, relax!
  • +6 (8 voturi)    
    isarescu nu este om politic (Miercuri, 25 februarie 2009, 23:55)

    nelu [anonim]

    Isarescu nu este om politic. E prea destept sa intre in politica
  • +5 (5 voturi)    
    hmm (Joi, 26 februarie 2009, 0:08)

    ciobanu [anonim]

    Domn Presedinte zici ce sa facem.

    Pe cine sa schimbam cu cine si cand.

    Ca pe cuvantul meu daca politrucii astia ce ii vedem prin fata noastra de vreo 15 ani nu au iesit cu totii de prin filme xxx....

    Iar cu UE - daca nu s-a desfiintat inca - da, cred ca o vor face romanii. La dezmembrat suntem excelenti...
  • -4 (8 voturi)    
    prin noi insine,cind? I (Joi, 26 februarie 2009, 0:10)

    un vechi constructor [anonim]

    mini transporturilor(fost maxi) sa reactiveze proiectantii nostrii autohtoni dinainte de '89:IPTANA-Institutul de Proiectari Transporturi Auto Navale si Aeriene(avea sediul chiar in palatul mini transporturilor-a proiectat A1,aeroporturile, porturile, drumuri,atit in tara cit si prin alte tari),IPCF-Institutul de Proiectari Cai Ferate, sa ,constructorii nostrii:CCCF:Centrala Constructii Cai Ferate,TCDPPA-Trustul Constructii Drumuri Poduri Porturi si Aeroporturi,sa.toata ziua, buna ziua licitatii cu firme straine de proiectare,constructii,receptie.pai, compania de autostrazi ca beneficiar, n-are nici macar diriginti de santier si comisie de receptie romana?cine sunt ceei care arunca banii(valuta, care nu o avem) asa pe fereastra, cind noi pe vremuri am facut lucrari similare, cu forte proprii.nu mai avem pic de mindrie,nici macar profesionala, ca sa nu mai vorbim de cea patriotica.lasam medicii sa-si dea cu parerea in probleme de autostrazi.mai nou,toata lumea se pricepe la autostrazi, ca si la fotbal, ca la agricultura.aici deja nu ne mai pricepem.dovada ca importam 80%,ruinind in datorie externa next generation,cind altadata asiguram in totalitate consumul intern de produse agricole si dadeam si la export.in plus, exportam si produse industriale complete, nu componente!
    • +3 (3 voturi)    
      cauzele reale (Joi, 26 februarie 2009, 10:49)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui un vechi constructor

      Usurel cu IPTANA! Calea nu e sa etatizam totul, asa ajungem la ce era inainte de 1989. Ar trebui sa avem un sector privat puternic si o concurenta reala.

      Din pacate, cum sa faci asta, cand in toate licitatiile conditia de eligibilitate (eliminatorie) este pusa (abuziv) cifra de afaceri de 3 ori valoarea contractului??

      Aia e cauza reala, degeaba ne tot uitam in stanga si in dreapta...

      Mecanismul distructiv e urmatorul: se pune cifra de afaceri mare, vin doar firme extrem de mari (de obicei straine). Firma subcontracteaza firme mai mici sau persoane individuale, in unele cazuri pentru a face 99% din lucrari (proeictare sau executie, depinde) cu daor 10% din vbaloarea contreactului.

      La urmatoarea licitatie, firma mica romaneasca nu are cum sa indeplineasca respectivul criteriu, pentru ca a incasat doar 10% din ce a fost platit firmei straine respective.

      Astfel, contractele sunt de 8-9 ori mai scumpe, diferentea fata de valoarea de piata merge la intermediari straini, iar firmele autohtone nu reusesc niciodata sa ajunga la cifra de afaceri necesara contractarii directe, asa ca sunt nevoite sa lucreze tot timpul in subccontractare, pe sume din ce in ce mai mici.

      Asta este cauza reala a dificultatilor in infrastructura din Romania, combinata cu puterea nelegal data ADR-urilor, care prelungesc si complica procesul de achizitie publica.

      Nu se renunta explicit si clar la conditia cifra de afaceri si nu se elimina veriga corupta a ADR-urilor in proeictele de infrastructura europene, nu se va face nimic ca lumea niciodata
  • +1 (9 voturi)    
    prin noi insine,cind? II (Joi, 26 februarie 2009, 0:11)

    vechi constructor [anonim]

    inlaturarea acestei anomalii trebuie sa fie preocuparea conducerii politice a tarii.ca nu se intimpla asa, e o singura explicatie-background-ul din ce in ce mai slab al acesteia si lipsa de aplecare si vointa, de documentare spre istoricul si traditiile noastre tehnologice de dinainte de '89, dar si big eroarea cum ca legea cererii si ofertei ar actiona spontan reglind totul de la sine.fals,ea regleaza,dar, in absenta unor mari dezechilibre,..in caz de mari dezechilibre,statul trebuie sa intervina masiv si inteligent..ori,deocamdata, suntem in criza economica.
    ex., de "prin noi insine",inainte de anul 1900, inginerul roman Anghel Saligny proiecta si executa podul de la cernavoda si Silozul din Portul constanta.iara,noi,noi,epigonii,cind?
  • -2 (6 voturi)    
    reforma in constructii capitale (Joi, 26 februarie 2009, 0:16)

    constructor [anonim]

    pt. a da de lucru ceva strategic cj,infiintatarea de companii judetene pt mari investitii sub coordonarea presedintilor cj, care au tot interesul si putinta sa realizeze tronsonul de autostrada, devine targetul lor politic-vezi soseaua de centura pitesti realizata cu forte proprii.vor sta calare pe lucrari pina se vor realiza, ca pe vremuri prim-secretarii. nu tot asta clameaza toti: descentralizare!. intii cu munca, in judet! in prezent, e bine ca desi platim valuta forte,care n-o avem, atit pt. proiectare(cind inainte aveam IPTANA), executie(cind inainte aveam CCCF,ACCFDP, sa), receptie(cind inainte aveam dirigintii de santier ai beneficiarului), prin diferite chichite avocatesti executantii straini bat pasul pe loc? presedintii cj se vor lua la intrecere care vor finaliza primii.in plus, constructoriilocali vor putea utiliza si alte lucrari mari ca: sere, porturi, aeroporturi, canale de irigatii, blocuri de locuit(izolarea blocurilor e inceputa deja de cetateni),etc. absorbind forta de munca disponibilizata si alti tineri fara servici, care se vor educa astfel prin munca, nu prin alba-neagra sau k1.
    fondurile trebuie date conf.tabel:
    nrc|necesar|realizat|target|%(realizat/target) desfasurat pe puncte, subpuncte, obiective,etc., nu numai filozofie ci si contabilitate, controlate: decadal, lunar, trimestrial, anual,mandat, sa..
    • +2 (2 voturi)    
      Scrie si tu la ANRMAP! (Joi, 26 februarie 2009, 11:04)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui constructor

      Fii serios!

      Presedintii de Consiliii Judetene nu pot decat sa raga a pustiu, adevarata piutere apartine directorilor de Agentii de DEzvoltare Regionala. Aia dau fondurile cui vor, conduc licitatiile cum vor ei, ameninta primarii ca daca nu fac cum vor ei nu o sa mai primeasca banii...

      Daca dai drumurile la Consilii Judetene prin Companii judetene, nu faci decat sa dai si mai multa putere acestor Agentii de DEzvotlare REgionala (de fapt acestea NU reprezinta autoritatile locale, funcionarii lor NU sunt funcionari publici, NU isi decalra averea si NU raspund in fata comunitatilor locale de ceea ce fac).

      Adica, vei consolida un mecanism parazitar si corput care va incurca si mai tare lucrurile.

      Problema actuala a drumurilor judetene este fix acest control aberant al ADR-urilor in selectia proiecelor si in licitatii.

      Solutia este intr-adevar responsabilizarea Consiliilor Locale si Judene, dar insotita de SCADEREA controlului ADR asupra implementarii acestor proiecte.

      Povestea asta trebuie insotita de eliminarea criteeriului "cifra dea afaceri minima" din licitatii, critteriu care nu face decat sa incurajeze intermedierile, sa scada coincurenta si sa favorizeze treaba de mantuaia.

      Daca esti constructor roman, cred ca intelegi ca nu vei putea lua niciodata o lucrare de 10,000 EUR daca ti se a pune conditia sa ai o cifra de afceri de 30,000 EUR. Oricum, ocntractul il va lua o firma straina, va incasa 10,000 EUR, tie iti va da 2000 EUR, el va lua 8000 EUR.

      La urmatoare licitatie, el va avea cifra de afaceri de 8000 de eur, tu doar de 2000 eur. Strainii vcor impune cifra de afaceri de 8000 EUR, drept conditie de eligibilitat. Tu nu vei avea cum sa o indeplinisti, dar firma straina da! Prin urmare, iar va lua ea contractul si te va subcontracta pe tine.

      Prin acest mecanism de cosmar a fost pusa pe butuci intreaga capacitate de proeictare si constructie a tarii, totul s-a platit de 4-5 ori mai mult decat facea.
  • -1 (3 voturi)    
    asa este (Joi, 26 februarie 2009, 2:33)

    I [utilizator]

    toti vor sa fim uniti dar sa nu se schimbe nimic..
  • +3 (3 voturi)    
    la MUNCA daca vreti crestere! (Joi, 26 februarie 2009, 3:10)

    atreus [anonim]

    Drumul finantarii publice pentru orice (sanatate, infrastructura etc.) trebuie simplificat prin intermediul unor legi clare si limpezi. E adevarat! Nu e admisibil sa arunci bani intr-un proiect si ei sa se scurga in mocirla...
    • +1 (1 vot)    
      daca nu se vrea... (Joi, 26 februarie 2009, 10:55)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Omule, e simplu!

      Sunt doua piedici esentiale in infrastructura din Romania:
      a) Introducerea unor criterii de calificare in licitatiile de proiectare si de constructie care sunt ilegale si abuzive, dar care sunt indeplinite numai de firmele strainie, ce actioneaza ca intermediari (subcontracteaza totul, pe 10% din suma, astfle incat firmele romanesti nu mai reusesc sa indeplineasca niciodata cirteriul "cifra de afaceri" in licitatii si sunt nevoite sa accepte sa fie subcontractate, daca vor sa ia ceva bani)
      b) Existenta unui mecanism de aprobare a documenttiilor de licitatie de catre Agentiile de Devoltare REgionala (care, atentie! NU reprezinta autoritati locale, ci sunt doa niste ONG-uri de utilitate publica), loc in care totul se incurca si se intarzie cu anii (ca sa nu mai vorbim de suspiciunile de coruptie la nivelul acestor ADR-uri).

      Tota povestea este sustinuta de lipsa de cunoastere a aturoitatilor si a populatiei. Politicileni nu se baga in aceste trebuiri spunind ca "sunt detalii", unii finnd de fapt consitenti de efectul catastrofal, dar preferand sa nu se bage si sa se ascunda in spatele acestei afirmatii.

      Trebuie intati sa se vrea, si atunci o sa se si poatea... Daca nu vrei sa vezi efectul catastrofal al acestor doua situatii, nu o sa-l vezi in veci. Si politicienii nu vor sa-l vada, aia e...
  • +2 (2 voturi)    
    Clubul Euro (Joi, 26 februarie 2009, 5:26)

    gogu [anonim]

    Domnule guvernator, este vorba doar de principii generale care trebuiesc respectate in orice economie.Din pacate in Romania, legea bunului plac si citiva smecheri care au facut ceva banuti au ajuns sa dicteze.Dar lucrurile nu pot tine la infinit, nu?...
  • +3 (3 voturi)    
    adevar graieste (Joi, 26 februarie 2009, 7:09)

    mircea [anonim]

    sa-i dea D-zeu sanatate lui Isarescu, cred ca e singurul om cu capul pe umeri din tara asta aflat la conducerea unui organism vital de stat cum e BNR-ul.
    mi-e groaza sa ma gandesc ce ar fi fost fara acest om, tinand cont ce aberatii umane se perinda prin restul institutiilor gen guvern si parlament.
    • -2 (2 voturi)    
      CLUBURI SI CLUBURI (Joi, 26 februarie 2009, 12:12)

      bilderman [anonim] i-a raspuns lui mircea

      adica voi chiar asa naivi sunteti - sa credeti ca Isarescu nu primeste directive de la nimeni???
  • 0 (2 voturi)    
    Mugur Isarescu : Cat de usor ne va fi sa (Joi, 26 februarie 2009, 8:04)

    manzu [anonim]

    Pai ce sa mai scumpiti la alimente in Romania ? Si asa suntem cu totii pe diete de slabire ale diferitilor nutritionisti. Fara ulei ca faci colesterol, fara zahar ca faci diabet, fara paine ca are multi carbohidrati , fara fructe ca ingrasa . Si tot asa ... Fara cu nimic asa cum spune fetita mea de 4 ani. Sunteti penibili! Doar sa muncim sa platim impozitele si taxele voastre nenorocite suntem buni. Sa nu mancam ca ne ingrasam si devenim obezi si puturosi. Hai sa trecem la euro, ca si asa am facut mare branza ca suntem cetateni europeni. Suferim atata doar pentru "a circula liber" prin Europa. Cine circula se vede si se vad si faptele lor . Cine munceste aici nu se vede ci intra in aceeasi oala cu borfasii si e judecat ca atare.
  • +2 (2 voturi)    
    Isarescu e un fel de Lucretiu Patrascanu... (Joi, 26 februarie 2009, 9:09)

    Dedalus [anonim]

    Adaug eu: pai nici amaratele alea de proiecte PHARE de un milion eur bucata infrastructura nu am fost in stare sa le facem. Toate care s-au mai facut au avut timp de implementare trtiplu, bugete aiurite si rezultate nici 25% din ce s-a prevazut.

    De ce? Pentru ca Agentiile de Dezvoltare Regionala conduc intreaga procedura (fara ca de fapt sa semneze nimic, ii obliga pur si simplu pe primari sa semeneze ce vor ele, prin tot felul de amenintari), primarii sunt niste papusi trase pe sfoara de Directorii Agentiilor de Dezvoltare Regionala (unii chiar se lauda ca fac "ce vrea muschii lor" cu presedintii de Consilii Judetene..).

    S-a ajuns inclusiv la amenintari voalate ale acestor ADR-uri asupra celor care "ies din rand". Nu intereseaza pe nimeni...

    Ce intrare in zona Euro?! Sa fim seriosi, statul a pierdut de mult controlul asupra societatii, fiecare face de fapt pur si simplu ce vrea.

    Zona Eur inseamana un minim de suveranitate. In UE se vorbeste de "suveranitate imparatsita".

    In Romania exista, as spune, "suveranitate mimata".
  • -5 (7 voturi)    
    moneda (Joi, 26 februarie 2009, 9:10)

    roman [anonim]

    "tarile au renuntat la un simbol al suveranitatii, care este moneda nationala"

    Eu pot fi de acord cu EUR in conditiile in care moneda va purta pe ea si inscriptia LEU.
    Adica EURO - LEUL.
    De acord sa intram in UE dar asta nu inseamna sa renuntam la tot ce-i al nostru.
    • +5 (5 voturi)    
      Totusi... (Joi, 26 februarie 2009, 9:31)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui roman

      ...la prostie am putea renunta nu-i asa?
      Si la manele?!
  • +3 (5 voturi)    
    Autostrada lui EURO (Joi, 26 februarie 2009, 9:48)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Nici pe departe nu sunt de acord cu ce spune Guvernatorul .
    Romania este capabila sa realizeze ritmuri economice care sa-i permita sa intre cu fata sus in zona EURO , deoarece economia adevaratei Romanii nu a raspuns inca la ce se intampla in viata sociala si economica a tarii .
    Practic nu mai producem mare lucru despre care sa spui ca e al nostru .
    Cand se va trezi ADEVARATUL ROMAN din somnul tranzitiei dat de structura lui ILICI si ai lui veti vedea o dezvoltare fara precedent a Romaniei .
    Ma tem insa ca daca nu suntem in stare sa vedem ca ne putem descurca in fata acestei crize atunci ROMANUL va mai motaii o vreme .
    Sa ma explic :
    1-In timp ce ROMANUL de rand saracea pe zi ce trecea - BNR acumula peste 27 mld EURO in Trezorerie .
    2-Populatia care a plecat sa munceasca afara a trimis acasa bani care au permis inviorarea economiei romanesti si au dus economiile populatiei la 67 mld EURO depuse in conturile bancare .
    De ce trebuie sa ne imprumutam de la altii si nu ne imprumutam de la romani .
    Nici asta nu stim sa facem ?
    Pai daca am stiut sa facem LEUL sa creasca asa de mult incat de la 50lei /1 dolar in 1990 sa ajungem azi sa dam 37.000 lei / 1 dolar inseamna ca stim ce avem de facut ca sa depindem de altii .
    Bagati bani in economia romaneasca si incurajati romanii (altii decat ce 500 sau 1000 din top care nu se mai satura sa fure) sa-si puna ideile in aplicare .
    In loc de "Valentines dey" vorbitile romanilor de Vlaicu , Coanda ,Saligni , Paladi , Brancusi , Enescu , etc si veti avea bani pentru toate .
    Nu stiti domnilor sa stimulati un popor harnic si prea mult indurator.
    Cu stima
    Gheorghe Buhac
    • +1 (3 voturi)    
      asa e, dar... (Joi, 26 februarie 2009, 10:42)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

      Ca de fapt nici un Guvern nu conduce Romania, ci se conduce pe el, cam in genul unui SRL , asta sunt de 10 ori de acord.

      Nu vad insa rolul BNR in aceasta poveste, nici politic si nici economic (BNR nu e o banca comerciala, nu are cum sa "bage bani" in economie).

      Dar, intr-adevar, masurile de stimulare economica de pana acum s-au adresat exclusiv corporatiilor straine, nu intregului secotor economic privat din RO.

      Cata vreme cine plateste nunta comanda lautarii, tara va fi in continuare condusa de fapt de Guvern SRL cu un Consiliu de Administratie format din corporatii.

      Noi doar platim...
    • +1 (1 vot)    
      DACA AR FI EURO IN ROMANIA, acum (Joi, 26 februarie 2009, 12:23)

      napoleon [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

      cum ar mai regla ei cresterile de salarii? Acum a fost usor, au dat ceva la pensionari, la profesori si apoi BNR a devalorizat controlat leul cu 30% si toate majorarile au devenit negative.
      Ce s-ar fi intamplat daca am fi avut euro? Revolutie, cred.
    • +1 (1 vot)    
      Da da..mare dreptate! (Joi, 26 februarie 2009, 15:48)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghe Buhac

      Adica pe vremea lu Ceausescu cum s-a putut? Intradevar...romanul era ingradit, insa cum terminai facultatea, cum aveai de ales intre 2-3 job-uri, tara producea incontinuu, si de bine de rau aveai bani in casa, plecai intr-un concediu bine mersi, nu aveai cine stie ce griji....insa cum au scapat romanii din mana, cum a inceput haosul. Am zis ca, avand in vedere potentialul imens neexploatat al agriculturii, sa investesc ceva banuti pt a produce ceva ce noi importam din alte tari, insa dupa un calcul scurt am ajuns la concluzia ca as pierde 10 mii pe an, la o investitie de 80 de mii. Si stau si ma gandesc ca in alte tari scoti profit din agricultura...De ce? De ce nu se stimuleaza productia interna? De ce preferam sa trimitem banii nostri in alte tari, cand am putea sa-i rulam in tara intai, si dupa aia prin exporturi sa ne bage altii bani in Romania. Suntem condusi de 17 ani de niste incompetenti, care nu stiu sa exploateze aceasta tara, aceasta tara care sub o mana competenta ar putea fi una din cele mai dezvoltate tari din UE. Dar nu...mai bine fura, sa le fie lor bine....restu nu conteaza. "Noi cu voi, ei cu ei"...bine bine. Numai "bine".
  • 0 (2 voturi)    
    bravos (Joi, 26 februarie 2009, 12:36)

    jix [anonim]

    Impulsionarea care a dat-o domnu Isarescu economiei nationale e majora. Un upercut la ficatei cand a lasat liber la credite incurajand cresterea preturilor apartamentelor la niste sume fabuloase, imbogatind atat bancile cat si speculatii imobiliari. Mai trage un pumn in cap economiei pentru ca a previzionat ca nu o sa fim afectati de criza. Ce frumos grait din gura lui la inceputul crizei, si cand colo a crescut euro cu ~10%.
  • +1 (1 vot)    
    Daca aveam euro (Joi, 26 februarie 2009, 15:13)

    americanul [anonim]

    Nu mai puteau creste salariile cu 50% tam nesam in campanie electorala, preturile la carburanti si la restul utilitatilor ar trebui sa nu creasca , decat in masura in care cresc si in resul UE. Comisia europeana s-ar sesiza cu privire la cuantumul taxelor si al impozitelor din romania si ar fi mai usor de identificat cei care scumpesc artificial viata aici. Isaresc , daca ar fi dupa el, ar trece la Euro prin 2050 sau mai incolo. NU are niciun interes sa treaca la euro si daca mai ramne in functie noi nu prindem euro.
    Multi spun aiurea ca euro ar aduce nu stiu ce pagube ca ne-ar nenoroci, AIUREA, noi platim deja in lei, raportat la euro cam cele mai mari preturi din UE la orice. Desigur exista exceptii insa majoritatea costurilor in romanica sunt peste UE. Except sallaries!!:))