UPDATE: Banca Transilvania infirma informatiile potrivit carora va cere garantii de stat pentru finantarile in euro, ca sa faca fata competitiei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 15:02 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Transilvania dezminte informatiile aparute luni care aratau ca institutia a solicitat garantii de la stat pentru finantarile in euro si precizeaza ca nu a avut nicio abordare de acest gen. Aceasta reactie vine dupa ce agentia de stiri Reuters a publicat un interviu cu Robert Rekkers, directorul general al Bancii Transilvania, in care se arata ca institutia a solicitat garantii guvernamentale pentru nevoile de finantare in euro, ca sa poata concura cu subsidiarele locale ale unor mari grupuri financiare internationale, ce au beneficiat de ajutoare de stat.

“Banca Transilvania nu a solicitat garantii de la stat pentru nevoile finantarile in euro si nici nu a avut nicio abordare de acest gen. In plus, suntem adeptii unei piete cu adevarat concurentiale, iar in ceea ce priveste statul roman, am incredere ca va propune pentru toate bancile locale cea mai buna formula nediscriminatorie, pentru o concurenta corecta, in interesul clientilor si consumatorilor romani”, se arata in comunicatul bancii.

Reuters a publicat luni un articol, preluat de NewsIn, in care se arata ca Banca Transilvania a solicitat garantii guvernamentale pentru nevoile de finantare in euro, ca sa poata concura cu subsidiarele locale ale unor mari grupuri financiare internationale, ce au beneficiat de ajutoare de stat.

Mai multe banci internationale cu subsidiare in Romania au primit ajutoare guvernamentale de la statele de provenienta, prin injectii directe de capital sau prin garantii pentru emisiuni, pentru a face fata mai bine crizei financiare mondiale. Cel mai recent exemplu este Erste Bank, ce detine cea mai mare banca romaneasca, BCR, care a semnat vineri un acord cu guvernul austriac, pentru a-si majora capitalul cu 2,7 miliarde de euro.

"Este o competitie neloiala, atunci cand bancile din Austria, Olanda sau Grecia primesc ajutor de la stat", a declarat Robert Rekkers, directorul general al Bancii Transilvania, intr-un interviu pentru Reuters.

"Este clar ca daca nu ar fi beneficiat de aceste ajutoare, si-ar fi redus activitatea in Romania sau chiar s-ar fi retras de pe aceasta piata. Garantiile de stat pentru finantarile in euro ar fi o idee buna, pentru ca, in caz contrar, am fi dezavantajati", a mai spus acesta.

Rekkers a declarat ca Banca Transilvania, ce are o rata de solvabilitate de circa 15%, nu are probleme de lichiditate si nu are nevoie de o infuzie de capital din partea statului.

Acesta a adaugat ca, in timp ce guvernul nu sustine bancile cu capital romanesc, a prevazut in bugetul pentru 2009 injectii de capital in CEC Bank si Eximbank, detinute de stat, ceea ce este "un alt exemplu de situatie incorecta", potrivit lui Rekkers.

Analistii avertizeaza din ce in ce mai mult ca bancile din Europa Centrala si de Est ar putea avea nevoie de numerar suplimentar de miliarde de euro, pentru a evita o criza, din cauza creditarii externe masive si a dependentei de linii de imprumuturi din strainatate.

Rekkers a spus ca nu este ingrijorat din cauza deprecierii recente a leului, pentru ca majoritatea portofoliilor bancii sunt in lei.

Seful Bancii Transilvania a mai spus ca banca va incerca sa fie prudenta, tintind masuri de reducere a costurilor, in timp ce va abandona planurile privind o extindere a retelei de 500 de unitati. Rekkers nu a furnizat detalii suplimentare.

Banca Transilvania are active totale de 17 miliarde de lei si a afisat un profit net de 398 milioane de lei anul trecut, cu 17% mai mult decat in 2007.

Actiunile Bancii Transilvania s-au depreciat luni pana la un nivel minim al ultimilor cinci ani, de 0,6350 lei, in contextul in care cotatiile titlurilor de pe pietele de capital au coborat la un nivel minim nemaiatins din septembrie 2003, inregistrat luna trecuta, ca urmare a ingrijorarii cu privire la stabilitatea economica a Romaniei si a turbulentelor internationale. 


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2559 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Inceputul sfarsitului (Luni, 2 martie 2009, 15:20)

    Peshte Fript [anonim]

    Asta e inceputul crizei finaciare la Romanica.
    O sa fie oribil de neplacut.
    Zbor placut!
  • +4 (6 voturi)    
    unde e sustinerea capitalului autohton? (Luni, 2 martie 2009, 15:39)

    Zamolxisz [anonim]

    E foarte corecta interventia lui Rekkers, statul roman ar trebui sa sustina bancile cu capital romanesc (adica Transilvania, Carpatica, CEC, EXimbank, Romexterra), in ordinea de mai sus, mai ales ca pe cele private, deoarece cele de stat stim cu totii ca nu sunt banci... si actioneaza doar ca falange politice.
    Statul austriac trebuie sa-si sustina propriile banci (Erste-BCR, Raiffeisen, Volksbank, etc), cel italian pe cele italiene (unicredit, San Paolo, etc) cel grec pe ale sale (Alpha, Pireus, etc).
    Deciziile operationale si comerciale luate de bancile straine in Romania sunt imputabile managementului acestora, iar daca lacomia lor a fost prea mare, si si-au dorit indatorarea cu orice pret a populatieie romanieie, intr-un efort mimetic de subprime, nu vad de ce Romania ar plati a doua oara, din buzunural public de data asta (deci in final tot din buzunarul indatoratilor!!), pentru deciziile gresite ale unor strategi infatuati, care pe langa faptul ca au cumparat pe doi lei active importante ne obosesc tinandu-ne lectii de banking, morala, etica si cultura generala.
    De ce cred eu, ca trebuie ajutate bancile romanesti? Pentru ca :
    - nu au avut larghetea sa ia decizii de finantare laxa, pentru ca au dramuit cu atentie banutzi pe care-i aveau disponibili pentru creditare,
    - pentru ca sunt povesti de success antreprenorial ROMANESTI, nu povesti de coruptie austriece sau italiene (vezi dosarele privatizarilor)
    - pentru ca nu au finantat decat economia romaneasca, nu au dat locuri de munca decat romanilor (cu mici exceptii in senior management insa numarul expatilor e ridicol de mic- poate 10 in toate aceste banci!!), nu au repatriat profitul la bancle mama, ci l-au reinvestit aici, sau la distribuit aici, in mare parte celor de aici.
    - si nu in ultimul rand pentru ca nu au unde sa plece, vor ramane aici, in continuare....
    • -3 (3 voturi)    
      Si totusi (Luni, 2 martie 2009, 17:21)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Zamolxisz

      Ajutorul cerut de Banca Transilvania (desi se mentioneaza ca o duce bine, iar in sistemul bancar romanesc nu sunt probleme) este pentru (si citez):
      Rekkers a declarat ca Banca Transilvania, ce are o rata de solvabilitate de circa 15%, nu are probleme de lichiditate si nu are nevoie de o infuzie de capital din partea statului.
      ---deci nu se solicita ajutor
      "Este clar ca daca nu ar fi beneficiat de aceste ajutoare, si-ar fi redus activitatea in Romania sau chiar s-ar fi retras de pe aceasta piata.
      --- ... ci bani pentru expansiune.

      "Este o competitie neloiala, atunci cand bancile din Austria, Olanda sau Grecia primesc ajutor de la stat",
      --- De la cine ar trebui sa vina respectivele ajutoare?! Sau nu ar trebui sa vina?!

      Acesta a adaugat ca, in timp ce guvernul nu sustine bancile cu capital romanesc, a prevazut in bugetul pentru 2009 injectii de capital in CEC Bank si Eximbank, detinute de stat, ceea ce este "un alt exemplu de situatie incorecta",
      --- Nu mi se pare incorect, intrucat profitul (daca exista) este repartizat statului -principalul actionar.

      Pe scurt, daca marea parte a datoriei este neguvernamentala, de ce s-ar dori in conditii in care activitatea bancara la noi nu este in colaps, transferul datoriei private in datorie publica (ma rog public garantata).

      In plus nu cred ca BTRL ar trebui sa se simta amenintata de CEC sau Eximbanc, sunt inca banci mici. Iar capitalizarea acestora mai mult ca sigur va fi urmata de o privatizare in cativa ani, nu neaparat de criza sunt capitalizate acum.
      • 0 (0 voturi)    
        si TOTUSI (Marţi, 3 martie 2009, 11:08)

        cld [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        ""Este o competitie neloiala, atunci cand bancile din Austria, Olanda sau Grecia primesc ajutor de la stat",
        --- De la cine ar trebui sa vina respectivele ajutoare?! Sau nu ar trebui sa vina?!"
        nu se pune problema ca bancile respective sa nu fie ajutate, dar cand tu esti un jucator pe o piata, si toti din jurul tau primesc ajutoare, oare nu cumva esti nedreptatit?
        "Acesta a adaugat ca, in timp ce guvernul nu sustine bancile cu capital romanesc, a prevazut in bugetul pentru 2009 injectii de capital in CEC Bank si Eximbank, detinute de stat, ceea ce este "un alt exemplu de situatie incorecta",
        --- Nu mi se pare incorect, intrucat profitul (daca exista) este repartizat statului -principalul actionar."
        Mie mi se pare ca e totusi incorect , pentru ca banca Transilvania plateste impozit pentru profitul pe care il obtine activind pe piata romaneasca. O parte din profitul respectiv platit ca si impozit se intoarce la CEC , care avind acces la banii statului isi permite sa ofere credite in conditii mai avantajoase.
        Parerea mea!
    • +1 (1 vot)    
      romexterra? (Luni, 2 martie 2009, 18:03)

      xy [anonim] i-a raspuns lui Zamolxisz

      Romexterra nu mai are capital romanesc. a fost a gruparii Vantu, care a vandut-o unui grup german.
    • -3 (3 voturi)    
      raspuns pentru Zamolxisz (Luni, 2 martie 2009, 18:34)

      willy [utilizator] i-a raspuns lui Zamolxisz

      Domnule draga, dumneata esti actionar la Banca Transilvania? Daca esti actionar la Banca Transilvania nu ar fi mai corect sa aduci un aport in numerar la Banca Transilvania si sa ne scutesti pe noi (adica contribuabilii acestei tari) sa finantam gratis aceasta banca falimentara. Pentru ca noua nu ni se pare corect ca bonusurile si dividendele sa le ia unii si la plata sa fie buni altii. Deci mai bine ciocu mic ca macane!
  • -4 (6 voturi)    
    oioioii (Luni, 2 martie 2009, 15:41)

    mujicu [anonim]

    dom'le io tot nu pricep de ce o banca, institutie privata
    dealtfel, trebuie ajutata de stat in cazul in care da chix
    cum vine asta?
    deci banca isi face de cap cu credite aiurea, cu cheltuieli aiurea, bonusuri, cladiri bengoase, mashini, figuri apoi daca da in bara striga sa vina statul in ajutor sa astupe gaurile, iar statul acopera asta bineinteles din banii contribuabililor adica tot noi

    asta e furt legalizat

    pai asa de ce sa nu iau io imprumut pe firma 1 milion de EUR imi dau bonus 500000, imi iau un iaht apoi strig sa m-ajute statul pt ca in caz contrar o sa trebuiasca sa concediez angajatzii

    pfoai mah...




    adica
  • +4 (4 voturi)    
    si eu vreau ajutor de la stat... (Luni, 2 martie 2009, 17:41)

    c [anonim]

    Si eu vreau ajutor de la stat, motivul fiind ca traiesc in Romania si sunt dezavantajat de infrastructura proasta pe care statul mi-o pune la dispozitie fata de un cetatean german sau austriac, eu avand costuri mai mari cu transportul, cu mancarea, cu administratia, cu spitalele....
    Cum nu au nici bani de pensii, probabil ca o sa dea faliment 10 banci ca B. Transilvania pana sa intervina statul. Cand o sa inceapa sa dea faliment bancile mari probabil o sa intervina statul.