Restantele la credite au crescut cu 23% in ianuarie, pana la 3,53 miliarde lei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2009, 16:23 Economie | Finanţe & Bănci

Restantele populatiei si a firmelor la credite au ajuns la 3,53 miliarde de lei la finalul lui ianuarie, in crestere cu 23% fata de luna precedenta, ponderea datoriilor neplatite in volumul total al imprumuturilor acordate urcand la 1,7%, potrivit NewsIn care citeaza date ale BNR. Restantele la imprumuturile in lei insumau 2,07 miliarde de lei in ianuarie, iar cele in valuta erau de 340,7 de milioane de euro.

La finalul anului trecut, ponderea restantelor in volumul total al creditelor acordate era de 1,44%. Ponderea restantelor in volumul creditelor acordate s-a dublat in perioada ianuarie 2008 - ianuarie 2009, de la 0,817% la 1,7%.

Fata de aceeasi luna din 2008, volumul total al restantelor populatiei si firmelor a urcat in ianuarie cu 178%. Restantele in lei au crescut in ianuarie cu 197 milioane de lei fata de luna anterioara, la 2,07 miliarde de lei, iar cele in valuta au urcat cu 91,4 milioane de euro, la 340,7 milioane de euro.

Soldul creditelor acordate de banci a ajuns in ianuarie la 207,44 miliarde de lei, din care 83,87 miliarde de lei, respectiv 40%, erau imprumuturi in moneda nationala.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

791 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Statistica (Marţi, 3 martie 2009, 16:33)

    xyz [anonim]

    Ceva e ciudat rau in statistica asta. Nu cred ca romanii aveau rate scadente neplatite de 3.53 miliarde lei noi la sfarsitul lunii asteia - asta inseamna ca anual vor fi de ~10-12 ori mai mult, adica 10% din suma imprumutata?
    • +1 (1 vot)    
      NU (Marţi, 3 martie 2009, 17:13)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui xyz

      pentru ca in general oamenii mai si platesc (contrar dorintei unora). si sunt ratele scadente per total nu doar aferente lunii ianuarie.
  • -1 (3 voturi)    
    :P (Marţi, 3 martie 2009, 16:39)

    bgd [utilizator]

    Propun ca guvernul sa plateasca din rezerva statului toate restantele la credite intre 50de mii si 150 de mii de euro. Majoritatea sunt credite ipotecare, iar restantele sunt datorate imposibilitatii romanilor de a le mai plati, direct raspunzator fiind guvernul datorita politicilor fiscale gresite si imposibilitatii aplicarii unui plan eficient anti-criza. As vrea eu....
    • +3 (3 voturi)    
      pai hai la credite (Marţi, 3 martie 2009, 17:06)

      PP [anonim] i-a raspuns lui bgd

      atunci sa luam toti credite si sa le plateasca statul.
      nu poti dezavantaja pe cei care nu si-au luat credite tocmai ca stiau ca se expun la riscuri
    • +3 (3 voturi)    
      Rea propunere (Marţi, 3 martie 2009, 17:49)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Pai eu de ce sa suport ratele pe care nu le poate plati un individ ?
      Ce treaba am eu cu ratele lui ?
      Foarte ciudata parerea ta.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu merge, (Marţi, 3 martie 2009, 18:17)

      Gicu [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Pai nici comunistii nu ar fi facut asa ceva.
      Ai riscat, plateste!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Doar 1 miliard de $? (Marţi, 3 martie 2009, 18:21)

    FMI [anonim]

    Deci pentru 1 miliard $ pentru toata populatia si toate firmele din Romania?
    Doar atat s-a adunat, adica 0,5% din PIB-ul Romaniei?
    Pai si pentru suma asta de rahat pe care o are si Tiriac ne f.. pe noi la cap lab...gii aia de la S&P, FMI, etc.?
    Cata mizerie, unde s-a ajuns frate, doar ca sa scoata ceva lichiditati de pe la estici..
  • 0 (0 voturi)    
    Credite (Marţi, 3 martie 2009, 19:32)

    Someguy [anonim]

    Statistica asta e cam aiurea.. Nu spune cit % sint credite ipotecare.
    De asemeni nu spune cit e revolving adica cit din credit este tirit de la o luna la alta platind numai dobinda.
    Altfel 1.7% este f putin si poate fi acoperit numai din dobinda perceputa pe o luna.