Romania discuta cu FMI si CE pentru un eventual imprumut. Pogea: Daca nu ne convin conditiile, poate nu-l luam

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2009, 13:23 Economie | Finanţe & Bănci

Romania duce tratative cu Comisia Europeana si Fondul Monetar International pentru evaluarea unui eventual imprumut, a anuntat miercuri ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, citat de Mediafax. Sunt verificate structura, volumul si conditionalitatile acestui posibil imprumut, a precizat el.

"Suma o s-o stabilim dupa ce vedem toate conditiile. Daca nu ne convin, poate nu-l luam", a declarat ministrul.

Bucurestiul a admis abia miercuri ca ar fi abordat creditorul mondial FMI, desi sursele anuntau inca de luni ca o delegatie romana s-ar afla la Washington pentru a purta discutii in acest sens. Este vorba despre viceguvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Cristian Popa, si secretarul de stat in Ministerul Finantelor Publice, Bogdan Dragoi.

Purtatorul de cuvant pentru Europa al FMI, Angela Gaviria, declara zilele trecute ca delegatia romana se afla la Washington, de luni pana miercuri, pentru a discuta cu FMI despre evolutia economiei, in contextul provocarilor cu care se confrunta aceasta.

"Romania poarta discutii cu FMI pe probleme de imprumuturi aditionale", a spus insa ministrul de externe german, Frank-Walter Steinmeier, dupa o intalnire la Berlin cu omologul sau roman, Cristian Diaconescu. "Sper ca vor avea succes", scria marti Reuters.

La sfarsitul saptamanii trecute, Cristian Popa si Bogdan Dragoi au mers si la Bruxelles, pentru un dialog preliminar cu reprezentantii Comisiei Europene privind un sprijin financiar pentru Romania.



Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1064 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Iar facem lucrurile pe dos sau e gargara? (Miercuri, 4 martie 2009, 13:32)

    hic sunt leones [utilizator]

    "Suma o s-o stabilim dupa ce vedem toate conditiile", pai de obicei nu e invers? conditiile se pun in functie de sumele cerute?
    Sau a scapat "dl min" adevarul: Romania trebuie sa ia bani (chiar daca nu are nevoie) dar vor sa vada mai intai ce se castiga pe plan extern?
  • +3 (3 voturi)    
    MOARTE FMI (Miercuri, 4 martie 2009, 14:22)

    patrunjel [utilizator]

    Cand multi iau in considerare desfiintarea FMI si bancii mondiale in contextul in care deja s-a recunoscut ca ei au functionat doar ca si criminali economici in folousul exclusiv SUA , ne-am trezit noi sa luam bani de la astia.

    FMI= o forma de mulgere a tarilor lumii in folosul SUA. Intai te obliga sa iei credit , adica hartii de dolari scoase din tiparnita. Ce misto pt SUA , tot ce au de dat e hartie colorata in verde.

    Apoi tarile tarile trebuie sa faca export la greu de bunuri concrete casa poata plati dobanzile si sumele initiale.

    Concluzia ? Pe final noi dam fizical assets contra hartie scoasa din tipografie.

    Noroc ca la vara SUA o sa se prabuseasca economic si dolarul o sa devina ca valoare hartie igienica .
    • 0 (0 voturi)    
      SUBSCRIU (Miercuri, 4 martie 2009, 18:20)

      yo [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

      confirm si subscriu!!! fara FMI!
  • +4 (4 voturi)    
    sunt sigura (Miercuri, 4 martie 2009, 14:24)

    mikaela82 [utilizator]

    ca ne vom indatora tot mai mult pe zi ce trece,criza se va adanci fiindca in conducerea tarii nu sunt oameni pregatiti sa gestioneze situatia.Eu cred ca managerii din sectorul privat sunt cu mult mai apti decat stimabilii bugetari.De ce nu sunt consultati?
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Miercuri, 4 martie 2009, 15:43)

      toto [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

      surprize, surprize

      din cate imi aduc aminte stimabilii ministrii vin domeniul privat.
      sau ma insel eu?

      si pe functiile de conducere din domeniul public directori de institutii - majoritatea provin din domeniul privat.

      deci gandeste putin inainte de a vb
    • 0 (0 voturi)    
      mai hoti (Miercuri, 4 martie 2009, 17:15)

      naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui mikaela82

      Managerii din privat sunt mult mai hoti poate, caci majoritatea bogatasilor au facut averi pe spatele bugetului de stat, asa ca nu mai aburiti lumea cu aptitudinile privatilor, e o harababura acolo de nedescris.
      Singurele lor aptitudini sunt acelea de a da mita, pentru obtinerea de contracte grase cu statul.
      Pe mine ma amuza tare pasiunea cu care cei care lucreaza in privat, cred ca sunt mai profesionisti, uitand in ce mediu lucreaza, de fapt nestiind in ce mediu lucreaza.
      Pe cine din privat sa intrebi ? pe cei de la CEZ, Rompetrol, Romtelecom sau pe care, da-mi exemple ?
  • +1 (1 vot)    
    Adica noi... (Miercuri, 4 martie 2009, 14:49)

    Papura Voda [anonim]

    ...luam imprumut de la FMI si ne arde sa facem pasapoarte biometrice?
  • 0 (0 voturi)    
    FARA FMI !!! (Miercuri, 4 martie 2009, 16:16)

    Ion I [anonim]

    nu vrem sa fim datori celor care au provocat atatea lucruri rele..