UPDATE: BCE a redus dobanda de referinta la 1,5%

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2009, 6:47 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Centrala Europeana (BCE) a redus rata dobanzii de politica monetara cu 0,5%, la 1,5%, aceasta fiind cea de-a cincea scadere a dobanzii cheie din luna octombrie si pana in prezent, potrivit AFP. Analistii economici anticipau ca BCE va reduce dobanda de referinta la cel mai scazut nivel din istorie, in speranta ca va putea contracara recesiunea din zona euro.

Presedintele BCE, Jean-Claude Triche a declarat joi ca institutia pe care o conduce ar putea opera noi scaderi ale dobanzii cheie.

Insa, intr-un intr-un interviu acordat televiziunii japoneze NHK, acesta a exclus scaderea dobanzii cheie la 0%. El a afirmat ca banca ar putea adopta mai multe masuri neconventionale pentru a contracara efectele crizei economice globale. 

BCE a revizuit in scadere previziunile de crestere ale economiei zonei euro

Totodata, BCE a anuntat ca se asteapta la o comprimare cu 2,7% a economiei zonei euro in 2009, revizuind in scadere estimarile anterioare, care prevedeau o contractie de 0,5%.

Reprezentantii BCE se asteapta ca PIB-ul zonei euro sa stagneze anul viitor, dupa ce prognozele anterioare prevedeau o crestere de 1%.

Rezerva Federala, Banca Centrala a Angliei si cea a Japoniei au redus dobanda de referinta aproape de zero, dar au prevazut si masuri de stimulare a economiei, considerand insuficienta scaderea dobanzii cheie.

UPDATE: Moneda unica europeana s-a depreciat, din nou, joi dimineata, pe pietele asiatice, in fata dolarului, scrie Reuters. In jurul orei 7:00 GMT, or 9:00 ora Romaniei, euro era cotat la 1,2592 dolari, fata de 1,2657 dolari miercuri seara.

Euro s-a devalorizat in asteptarea ca BCE sa reduca dobanda de referinta la minimul istoric de 1,5%.


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3284 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    dobanda (Joi, 5 martie 2009, 8:41)

    lemn [anonim]

    in conditiile astea, normal ca romania este un paradis pentru banci. nu cred ca mai exista undeva in lume dobanzi mai nesimtite ca in romania.
    • +3 (5 voturi)    
      Veniti la Raiffeissen (Joi, 5 martie 2009, 11:26)

      tzeputiu [anonim] i-a raspuns lui lemn

      Daca vretzi dobinzi bune luatzi de la Raiff un card de cumparaturi - aza ii zic ei la cardul de credit :-)

      Si dupa aia sa iti fure niste nenorocitzi cardul - il blochezi, te duci la Politie, etc (tot tacimu corect). In schimb Raif te considera exclusiv responsabil pe tine si umbla sa recupereze banii de la tine cu presiuni (prin telefon). Nu asigura nici cea mai mica protectie, va spune omu patit - avetzi grija cu cardurile de "cumparaturi" oferite de Raiffhotzii.

      Si acum dobinda: 28 % !!!!! si asta in conditiiile in care daca nu ai platit totu dupa perioada de 45 ziel dobinda se aplica in continuare la totalul sumei cheltuite si nu la balanta restanta.

      Daca faceau asta in Austria le dadeau aia foc - la noi tiotul e posibil (cu acceptul tacit al Bancii Nationale).
      • 0 (2 voturi)    
        si eu am patit la fel cu Banca Transilvania (Joi, 5 martie 2009, 15:47)

        danielt [anonim] i-a raspuns lui tzeputiu

        si eu am patit la fel cu Banca Transilvania dar e vina mea ca nu m-am documentat mai bine. si eu am crezut ca iti iau dobanta doar la balanta restanta si cand colo m-am trezit ca mi s-a incasat pentru suma cheltuita. eu cred ca toate bancile au acelasi sistem.
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie (Joi, 5 martie 2009, 18:38)

      alex [anonim] i-a raspuns lui lemn

      nu intelegi :))
      dobanda de referinta este dobanda pe care o plateste banca pentru a se imprumuta la randul ei de la alte banci.

      dobanda finala = dobanda de referinta + marja bancii

      Deci, daca dobanda pe care o platesti tu la un credit in euro este de 12% iar dobanda de referinta a BNR este de 10.5%, cat este marja bancii?
      Raspuns: 12%-10.5% = 1.5%

      In alte economii nationale in care dobanda de referinta este de 1.5%, iar dobanda finala este de 4%, cat este marja bancii?
      Raspuns: 4%-1.5% = 2.5%

      Dupa cum vezi, in economiile in care dobanda de referinta este mai mica, bancile pot castiga mai mult. Dobanda de referinta este un cost pentru banci, nu un venit... Iar in Romania sunt cam 42 banci comerciale, asa incat exista concurenta. Crede-ma, concurenta face ca marjele de dobanda percepute de banci sa fie foarte mici.
      Faptul ca platim dobanzi mari se datoreaza:
      - dobanzii de referinta
      - riscului de tara mai ridicat decat pentru alte state UE
      - costul de lichiditate

      Este foarte trist ca unii ziaristi procedeaza gresit, incat pun tunurile pe banci, sperand la rating mai bun, alimentand astel setea romanilor de a ataca ceva, de a da vina pe cineva pentru situatia lor.
      Frumos, constructiv si benefic ar fi daca acestia ar informa publicul prin articole care sa explice ce este acela sistem bancar, modul in care functioneaza, beneficiile si dezavantajele acestuia.

      Cititorul "lemn" nu are nicio vina ca nu cunoaste mecanismul dobanzii de referinta, nu este vina lui, ci a ziaristilor care-i informeaza gresit, si e pacat...
      • 0 (0 voturi)    
        explicatia lui alex (Vineri, 6 martie 2009, 10:04)

        cojocaru [anonim] i-a raspuns lui alex

        1. Domnule Alex. Nu intelegi , sau te plateste cineva sa creezi confuzie? Marja bancii nu este diferenta dintre dobanda pe care o incaseaza banca de la client si dobanda de referinta, ci diferenta dintre dobanda pe care o incaseaza banca de la client si dobanda pe care o plateste banca deponentilor sai. Ai inteles? In Romania de astazi, marja bancilor nu este egala cu 12,0%-10.5,5, cat spui tu; ea este egala cu 32,5%-10,5%, deci 22,0%. Acum , calculeaza diferenta intre "marja" din Romania si aceea din tarile civilizate.
        2. Bati campii. Noi platim dobanzi de zece ori mai mari pentru ca avem o economie oligarhica, nu din cauza "riscului de tara", a costurilor de 'lichiditate" si altor bazaconii de acest gen. Care concurenta? Care 42 banci? Nu stii ca 5 dintre acestea detin 90% din piata?.
        3. Noi platim dobanzi aberante din cu totul alte cauze, printre care si urmatoarele: in anul 2000, guvernul Romaniei a distrus bancile populare, care devenisera un concurent periculos pentru bancile oligarhice (straine si autohtone); romanii au fost deposedati de capitalul pe care il acumulasera pana in 1989, fiind deposedati, astfel,si de profiturile care se realizeaza cu acest capital; salariile, pensiile romanilor sunt atat de mici incat marea majoritate a cetatenilor tarii nu poate economisi mai nimic, depozitele in lei sunt mici, la fel si oferta de credide in lei; raman creditele in valuta, realizate prin incalcarea Constitutiei(care prevede ca moneda nationala a Romaniei este leul, ceea ce inseamna ca toate tranzactiile comerciale si financiare dintre persoanele fizice si juridice romane se fac in lei, inclusv creditarea), cu dobanzile despre care am vorbit, cu consecinte catastrofale asupra cursului de schimb, asupra contului curent, asupra preturilor, asupra buzunarului cetatenilor. Pricepi?.
  • 0 (2 voturi)    
    va duce aceasta la scaderea eur fata de dolar? (Joi, 5 martie 2009, 9:21)

    alex [anonim]

    daca BCE v-a scadea dobanda cheie, aceasta scadere va duce la scaderea eur fata de dolar? ma gandesc ca daca dobanda e mai mica, eur e mai putin atractiv, deci ar trebui sa scada..
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Alex (Joi, 5 martie 2009, 15:09)

      ic [anonim] i-a raspuns lui alex

      Raspunsul e aici :
      http://www.ktd.ro/fin/forex_cotatii.php
  • 0 (0 voturi)    
    Curs valutar (Joi, 5 martie 2009, 11:02)

    Simedru [anonim]

    Un dolar puternic ii avantajeaza pe exportatorii europeni, dar ii dezavanteaza pe cetatenii care ies in spatiul european.

    Din astfel de ratiuni China a controlat atent paritatea yuanului fata de dolarul american.

    Dobanda de referinta e scazuta ca sa impulsioneze bancile sa imprumute, dar increderea acestora in piata imobiliara e destul de scazuta, asa ca nimeni nu va face primul pas, pentru ca exista deja exemple periculoase, Lehman Brothers, ca oricine poate da faliment pe piata actuala.

    Dupa ce RBS a postat pierderi masive, e normal ca increderea consumatorilor in piata de capital sa scada foarte mult.
  • +2 (2 voturi)    
    vesti bune (Joi, 5 martie 2009, 16:40)

    anonim [anonim]

    Cei care au luat credite in euro in ultimii ani se pot bucura acum de dobanzi mai mici decat cele promotionale din momentul creditarii. 4% dobanda la euro e excelent.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Joi, 5 martie 2009, 21:54)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Asa este...acesta este singurul rezultat favorabil al crizei...de trei luni imi tot scade rata ....a scazut cu 100 euro...astept ca si luna aceasta sa fie la fel, caci euribor va scadea....
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare (Vineri, 6 martie 2009, 9:13)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Geo

        La ce banca iti scade rata ?
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Vineri, 6 martie 2009, 10:07)

          Geo [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

          ...la Alpha Bank...in fiecare luna in care BCE a redus dobanda, si ei au redus cu acelasi procent dobanda mea...am fost placut surprinsi
          • 0 (0 voturi)    
            detalii (Vineri, 6 martie 2009, 13:01)

            b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Geo

            sa inteleg ca tie ti se recalculeaza dobanda lunar ?

            ce dobanda ai acum ?

            Ma intereseaza pentru ca mie mi-au crescut dobanda in Ianuarie si urmatoarea recalculare este dupa un an.

            M-ar interesa o oferta de refinantare.
          • 0 (0 voturi)    
            Alpha Bank (Vineri, 6 martie 2009, 13:09)

            b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Geo

            M-am uitat pe site-ul lor si eu vad ca au crescut mereu dobanda la creditele in Euro:

            Credite acordate in EUR
            Rata dobanzii de baza valabila incepand cu data de 02.02.2009 este 8,50% p.a.

            si iata evolutia:

            2007 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25% 7,25%

            2008 7,75% 7,75% 7,75% 7,75% 7,75% 7,75% 8,25% 8,25% 8,50% 8,50% 8,50% 8,50%

            2009 8,50% 8,50%

            Cifrele reprezinta dobanda pentru lunile ian feb mar apr mai iun iul aug sep oct nov dec
        • 0 (0 voturi)    
          Mie la GarantiBank imi scade (Vineri, 6 martie 2009, 11:47)

          TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui b09d4n

          De la 940 de euro mi-a scazut la 740 euro, in ultimele 6 luni.
  • 0 (0 voturi)    
    Rate in Euro (Vineri, 6 martie 2009, 19:38)

    platitor de rate [anonim]

    Eu am rata la BRD. Dobanda este EURIBOR plus 2,5% dobanda bancii. Astfel ca si mie mi-a scazut rata.
    Problema este de ceea ce scrie in contract. Nu toate contractele au astfel de clauze. Majoritatea au dobanda dupa cum vrea banca. Si tot in contract scrie daca este reevaluata la 3-12 luni sau in fiecare luna. Mai sunt banci care daca vor sa creasca o cresc iar daca este de scazut trebuie sa ceara clientul o reevaluare.
    La BCR am un credit in Euro care a ramas la fel si unul in RON care imi creste in fiecare luna cate putin de un an de cand am creditul.
    Cate marii atatea palarii...
    Pentru refinantare trebuie considerat si comisionul de rambursare anticipata. Care la sume mari este posibil sa nu mai fie rentabil sa refinantezi. Plus ca o refinantare tine cont de inchiderea creditului de refinantat, dar este posibil sa nu te mai incadrezi in conditiile de creditare din cauza scaderii procentului de indatorare din ultima vreme.