BM recomanda autoritatilor romane inghetarea salariilor, a angajarilor si eliminarea sporurilor

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2009, 14:21 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Mondiala recomanda autoritatilor romane ca, pe termen scurt, sa limiteze cresterea salariilor la inflatie, sa inghete angajarile si sa inceapa un plan multianual de eliminare a sporurilor, potrivit Mediafax care citeaza un raport realizat pentru autoritatile romane. Expertii institutiei arata ca absenta unei strategii coerente in domeniul salarizarii din sectorul public a permis sindicatelor sa aiba solicitari excesive, sa existe compensatii inechitabile si a determinat aparitia unor distorsiuni pe piata muncii.

"Costurile cu personalul consuma o componenta importanta si aflata in crestere din bugetul Romaniei. Cheltuielile agregate cu personalul au crescut cu 73% din 2005 pana in 2007, in timp ce PIB a avansat cu doar 40% in aceeasi perioada. Majorarea cheltuielilor a fost determinata partial de cresterea numarului de posturi, in special in cadrul autoritatilor locale si in asa numitele sectoare speciale (politie, jandarmerie, pompieri), insa cea mai mare pondere in avans au avut-o majorarile salariale importante", se arata in raport.

Expertii institutiei noteaza ca sporurile au o pondere disproportionata in valoarea finala a sumelor primite de angajatii din sectorul public, peste nivelul din UE, si afecteaza transparenta. De asemenea, remunerarea experientei nu este corelata cu performanta, iar compensatiile nu au la baza comparatii cu sectorul privat.

Institutia recomanda, ca masuri pe termen mediu, stabilirea unor limite ale costurilor angajatilor publici, dezvoltarea unui plan multianual pentru eliminarea sporurilor si cresterea salariului de baza ca pondere in compensatia totala, implementarea unui sistem de gradare si a unor expertize care sa evalueze remuneratiile primite de diverse categorii de angajati.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2551 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    inghetare (Joi, 5 martie 2009, 14:32)

    valeriu [anonim]

    Daaaa, acum, dupa ce imprumutam bani de la ei ne si invata ca trebuie sa traim prost, sa ne vedem lungul nasului, niste sclavi ordianari ce suntem. Ne meritam soarta...
    • +6 (14 voturi)    
      Dezghetare (Joi, 5 martie 2009, 14:54)

      Vasile Economu' [anonim] i-a raspuns lui valeriu

      Noi suntem sclavii propriei noastre prostii. Se vede din avion ca s-au marit salariile fara nici un discernamant si s-au acordat sporuri de-a dreptul demente. Cu bugetarii ati daramat si bruma de economie pe care o aveam. Sunt pline marginile oraselor cu vile de bugetari. Magistrati, politisti, securisti, chirurgi, inspectori financiari, vamesi, lucratori in primarii si prefecturi, ofiteri si superofiteri pensionari sau activi nu se mai satura de spagi, sporuri SI FURAT. O mana de oameni munceste pe rupte ca sa tina o tuma de capuse.
      Trebuie sa vina BM sa ne traga de maneca. Mai mare rusinea!!
      • +1 (1 vot)    
        gresesti (Joi, 5 martie 2009, 17:28)

        kllaus [anonim] i-a raspuns lui Vasile Economu'

        muncesc o multime de oameni ca sa sustina salarii foarte mari ale bugetarilor. Daca ar fi doar o mana de oameni nu ar fi rau, dar din pacate prostimea e multa. Pe de alta parte, daca si-ar face doar vile ar fi bine, mai nou insa si case de vacanta, si excursii in strainatate, si multe altele. Ii rugam sa nu uite si de cavouri.
    • +6 (8 voturi)    
      dar... (Joi, 5 martie 2009, 14:55)

      skeptika [anonim] i-a raspuns lui valeriu

      cam au dreptate...
    • +7 (7 voturi)    
      nu vad unde este problema (Joi, 5 martie 2009, 15:01)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui valeriu

      in mare parte Banca Mondiala are dreptate.Este vorba de angajatii la stat,unde sistemul de salarizare este ineficient.Ti se pare normal sa existe diferente asa de mari intre salariile bugetarilor?Adica unul sa aiba 20000lei salariul si altul 700 ron???Sporuri multe,cheltuieli mari,angajati multi,etc.Astfel ca recomandarile bancii mondiale mi se par juste si logice.Trebuie stransa cureaua si la bugetari ca la privat e jale.
    • 0 (0 voturi)    
      Nervos fara motiv! (Joi, 5 martie 2009, 15:22)

      lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui valeriu

      Te imprumuti de la FMI nu de la BM! Nu stiu de ce esti asa de vocal; nimeni nu te obliga sa te imprumuti de la ei ci tu ca tara apelezi la ei de nevoie.
  • 0 (2 voturi)    
    Criogenia salveaza Romania (Joi, 5 martie 2009, 14:50)

    vlad [anonim]

    cool! inpostura mea de angajat, astept sa fiu inghetat.
  • -3 (5 voturi)    
    Hai Basescule cu imprumutu' (Joi, 5 martie 2009, 14:55)

    dragon [utilizator]

    Repede pana nu se razgandesc astia... Daca astia au inceput deja cu recomandarile, cand inca nu am luat bani de la ei, ma gandesc ce urmeaza dupa aia... O sa calcam pe urmele Argentinei. Si bine ar fi, ca aia macar le-a trantit usa in nas la boii astia de la finante mondiale.
  • +4 (8 voturi)    
    inca o recomandare (Joi, 5 martie 2009, 15:04)

    AB [anonim]

    Inca o recomandare sanatoasa ar fi ca toti bugetarii sa lucreze - macar un stagiu mititel - catva timp in sectorul privat ca sa intelega cum se castiga cu adevarat un salariu...
    Un lucru e clar, banul public nu e produs de angajatul public; produc cel mult niste servicii de toata sila (si mila).
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Joi, 5 martie 2009, 15:35)

      toto [anonim] i-a raspuns lui AB

      de unde stii tu ca nu au muncit in sectorul privat? si ca nu stiu cat se lucreaza in sectorul privat?

      nu vreau sa-ti dau lectii dar ar tb sa citesti putin inainte si, de asemenea, sa lucrezi in mediul public pe 600 ron. sa vad daca-ti convine.

      problema in sistemul public nu se rezolva taind niste sporuri sau dand afara personal. reforma in acest sistem presupune mult mai multe - si aici e vb de infrastructura si de resursele umane. daca incerci sa rezolvi o componenta fara cealalta iese prost. si nu ar fi singurul loc unde am lucra cu picioarele. vezi masurile luate in romania in 20 de ani:)

      in romania nu se va face reforma si nu vom progresa atata timp cat aruncam vina unii pe altii.
      guvernul acual pe precedentul, cei din privat pe sectorul public si asa mai departe.
      vom fi altfel niste vesnic nemultumiti.
      problema e in alt loc - se pare ca nu prea avem oameni care sa stie ce vor in sectorul decizinal. in 20 ani nu am vazut decat rezolvarea unor interese.
      iar acum cu aceasta campanie impotriva salariilor din sectorul bugetar tot rezolvarea unor interese - si va atrag atentia sa va ganditi la asta peste 1 an. inghetarea salariilor in domeniul privat la nivelul actual si chiar scaderea acestora. sectorul public mai tragea dupa el salarizarea.

      chiar sunt curios sa stiu cum va creste nivelul de trai -conform programelor de guvernare in situatia asta. nu vorbesc aici de salariile din multinationale, sectorul bancar sau firmele puternice-si care-si permit salarii mari. numarul salariatilor aici e mic in numarul total al salariatilor din sectorul privat. cred ca 80% din salariatii din mediul privat din romania castiga salariul minim pe economie. si va spun ca in multe cazuri patronii nu vor sa le creasca salariile desi pot face asta. dar nu vor sa renunte la 5 % sau 10% din profit.
      • 0 (2 voturi)    
        piata muncii (Joi, 5 martie 2009, 16:52)

        AB [anonim] i-a raspuns lui toto

        Nu te contrazic in cele ce spui; si nu vorbesc de cei cu 700 ron pe luna.
        Dar se stie cat de cat, apropo de "resurse umane" in sectorul bugetar cam ce calitate a serviciilor presteaza.
        Si in acest context, o experienta pentru bugetarii care nu au idee ce inseamna "calitate +performanta munca prestata = salariu", ar fi o experienta sanatoasa.
        Ar invata ce insseamna COMPETITIA.
        Si mai mult, si-ar pune in valoare COMPETENTELE.

        Reality check, asta le lipseste multor bugetari (asta este doar ptr cei cu competente in limbi straine :)).
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Joi, 5 martie 2009, 17:00)

        alex [anonim] i-a raspuns lui toto

        toto, guvernul nu poate limita cresterea salariilor in sectorul privat, este o chestie de management privat... cu atat mai putin scaderea salariilor (vezi Codul muncii). Limitarea salarizarii se faca la treapta de jos (vezi salariul minim pe economie), nu vei vedea "salariul maxim pe economie".
        Suferi ca altii din mediul privat au salarii mai mari decat ai tu in administratia de stat? nimeni nu te obliga sa ramai in administratie, poti oricand sa iti dovedesti competenta, lucrand in mediul privat..

        BM atrage atentia asupra cheltuielor din mediul public, intrucat aici se pierd bani prin salarii acordate fara a se tine cont de productivitate.

        Vezi? Salariile au crescut cu 73%, in timp ce PIB a avansat cu doar 40%.
        In ce fel trageau (salariile bugetarilor) salariile din mediul privat? Nu inteleg de fel... Cine lucreaza in mediul privat, nu va merge in cel public pentru un 10% mai mult, intrucat in administratie te plafonezi, nu te mai poti angaja in mediul privat dupa cativa ani.
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns (Joi, 5 martie 2009, 19:22)

          toto [anonim] i-a raspuns lui alex

          ai partial dreptate asa cum si eu ti-am indus doar o parte din adevarul existent in sitemul bugetar.

          unu . daca as gasi ceva motivant -salarial vorbesc -in mediul privat -nu m-as uita inapoi. dar gasesti greu un loc de munca bine platit in mediul privat. nu fug si nu am fugit de munca:). asta e adevarul. cand am spus ca majoritatea patronilor nu vor sa scoata banii sa plateasca salariatii decent stiu ce vorbesc.chiar tu spui in ce ai scris asta - "Limitarea salarizarii se faca la treapta de jos (vezi salariul minim pe economie), nu vei vedea "salariul maxim pe economie"." asta nu mi se pare normal. in general patronii isi maximizeaza profitul propriu pe munca angajatilor- pe care ii plateste la limita de jos a grilei.
          cunosc destul de bine mecanismele salarizarii in mediul privat - si stiu cum gandesc 90% din patroni. vb aia cu slugile:)
          as pleca din public in privat tocmai pentru faza cu plafonarea. am venit din privat in public din intamplare ca o etapa- fara spaga curios-poate am avut noroc(sau ghinion?) sau o intamplare si am ramas aici. ideea e ca nici sa plec in privat pentru munca patriotica nu imi convine-mi se ofera salarii la nivelul minim pentru o pers.cu studii superioare. eu zic ca nu e normal:(. si ca mine sunt multi in sistemul public. problema e in acest moment la sistemul privat daca vor sa atraga personal din sistemul public-sunt destui care sunt mai bine pregatiti decat multi care activeaza in mediul privat.

          dar nu as vrea sa fiu in partea celalalta cand vor ramane in sistemul public doar cei pe care ii huliti voi. va fi vai si amar de mediul privat -stiu ce vorbesc. si ar fi bine sa va ganditi la asta.
          si inca ceva -adevarurile sunt undeva la mijloc dar nimeni nu vrea sa spuna tot. nici din mediul privat nici din sectorul public.
          fiecare spune doar cate ceva -citeste toate mesajele de colo pana colo, din mai multe forumuri, legislatia aferenta, mai trage cu urechea pe ici pe colo si te vei cruci.
    • -2 (6 voturi)    
      da mai... (Joi, 5 martie 2009, 17:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui AB

      deci
      1 - sunt bugetari care muncesc mai mult ca la particulari
      2 - sunt platiti foarte prost
      3 - de unde sti ca nu au lucrat la particulari???

      sa nu uitam bugetarii de ran care iau 5-10 mil/luna nu sefii lor care iau 50-100 mil pe luna...

      marea majoritate oricum muncesc mult mai mult decat banii care-i primesc...
      nu stiu d c aveti toti impresia ca bugetarii o freaca...

      PS: bugetar != functionar public
  • +2 (6 voturi)    
    se kk pe ei de frica bugetarii (Joi, 5 martie 2009, 15:10)

    fefe [anonim]

    ... si se dau loviti. Cu imprumut sau nu, ce zic cei de la BM e perfect normal si trebuie facut oricum.

    Cateva exemple de sporuri>

    - spor de lucru de calculatorul - fratica astazi daca nu esti la prasila sau la carat beton cu carca e musai sa lucrezi cu calculatorul, e hotie sa ceri spor pentru asta
    - spor de confidentialitate - functionarii publici au toti obligatia de confidentialitate prin lege. Dar pentru asta vor spor.
    - spor de pericol la poltisti - adica daca te faci politist te astepti ca o sa sa stai la birou sau o sa culegi panselute, nu ca o sa ai de a face cu infractori si situatii conflictuale. Deci pentru ca ne facem meseria pentru care suntem platiti vrem spor.
    - spor de limbi straine la externe. oare se pune si tziganeasca la socoteala?

    Si lista la astfel de aberatii poate continua.
    • +1 (1 vot)    
      ? (Joi, 5 martie 2009, 15:42)

      toto [anonim] i-a raspuns lui fefe

      problema e in alta parte -functionarii-cei marunti nu au nici o vina referitor la nr de sporuri.
      din 2004 au circulat vreo 5 variante de legii privcind salarizarea functionarilor publici -nu vb de restul bugetarilor-. disparea toate sporurile -mai putin cel de vechime. intreresul a fost al altcuiva de nu a ajuns nici un proiect in dezbaterea paralmentului.
      nu mai vorbiti fara sa cunoasteti aceste amanunte

      acum cineva are un anumit interes in acest joc. tb sa vedem care e acel interes. asta ar tb sa va preocupe-scopurile ascunse si de ce nu au ajuns proiectele de lege in parlament.
    • +2 (2 voturi)    
      iar vin astia cu sfaturi (Joi, 5 martie 2009, 15:45)

      yo [anonim] i-a raspuns lui fefe

      ce sa-ti spun... si trebuia sa ne-o spuna BM, parca nu stiam. dar magaria e ca nu vor suferi decat simpli bugetari, nu capusele care ii conduc.
    • +1 (1 vot)    
      ce sa mai zic... (Vineri, 6 martie 2009, 10:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fefe

      nu vreau sa comentez rautatea ta...

      dar sa sti ca unii bugetari chiam muncesc si ca chiar sunt salarii de mizerie

      da ce sa zic traiasca romania... sa moara si capra vecinului...

      sa stii ca intr-o tara cilizata statul plateste cel mai bine

      si oricum nu ma freca la cap ca se munceste mai mult la particulari ca si acolo sunt locuri si oameni care o freaca crunt
  • -1 (3 voturi)    
    Criminali (Joi, 5 martie 2009, 15:19)

    Anti NWO [anonim]

    Lucrurile sunt simple: niste indivizi vor sa se imbogateasca si mai mult. Si cum pot sa o faca ? Pe spinarea sclavilor, evident. Ca doar n-or fura de la ei, ci tot de la "pulime". Si asta in numele unei crize finaciare create tot de ei, niste asa-zisi "domni" de undeva (nu conteaza de unde) din anumite varfuri al puterii mondiale si care mai au nevoie de bani.
    Si cum statul a fost dintotdeauna supus, servil si obedient Marii Porti (indiferent cum s-a numit : Istanbul, Moscova, Washington) a executat ordinele intocmai si la timp. Asa ca si de data asta o sa faca la fel.
    Cat despre faptul ca totul merge prost la ora actuala, vina este a tuturor celor care au condus tara asta din '90 pana acuma, indiferent ca au fost la guvernare sau in opozitie. Toti au furat si au distrus. Nu cred ca exista vreo exceptie. Si nu cred ca se va schimba ceva vreodata in tara asta. Vor fura la fel de mult si vor conduce tara la fel de prost.
    Iar ceea ce ni se serveste noua drept explicatie e vrajeala de 3 lei. Punct.
  • 0 (2 voturi)    
    Raspuns inghetare (Joi, 5 martie 2009, 15:30)

    Angajat sector privat [anonim]

    Nu inteleg de ce ti se pare anormal ceea ce recomanda BM. Este un mod mai nuantat de a spune ca e deja nesimtire ca in conditiile actuale tu sa vii si sa ceri majorari salariale.
    • 0 (0 voturi)    
      ce inghetare? mai citeste o data! (Joi, 5 martie 2009, 18:44)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Angajat sector privat

      "Banca Mondiala recomanda autoritatilor romane ca, pe termen scurt, sa limiteze cresterea salariilor la inflatie". Daca nu ma insel, asta inseamna inghetarea puterii de cumparare, deci cresterea limitata a salariilor, nu inghetarea lor!
  • 0 (4 voturi)    
    da... (Joi, 5 martie 2009, 15:30)

    liviu_ [utilizator]

    ma rog o prostie...
    nu se cheltuie atat de mult cu bugetarii
    + ca majoritatea au salarii foarte mici
    6-10 milioane vi se pare mult?@

    sporurile sunt aberante, corect, dar mai maresc putin salariilesi asa foarte mici.
    fara sporuri un salariu ar fi 5-7 milioane... chiar vi se pare normal?!

    oricum micsorarea salariilor NU scade criza, dimpotriva... criza e si pentru ca oamenii nu cheltuie, daca ei nu au bani o sa cheltuie si mai putin si criza o sa se faca si mai mare si puternica...
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 5 martie 2009, 17:09)

      alex [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      liviu, scopul urmarit prin diminuarea cheltuielilor cu salariile NU este "scaderea crizei", ci LIMITAREA EFECTELOR acesteia.

      Daca stii ca vei avea venituri mai mici un urmatorul an, ti se pare normal sa iti ceara copiii tai sa maresti bugetul de cheltuili familiale, si sa le cumperi biciclete, sa ii duci in excursii, sa le faci petreceri? Astea te vor falimenta!

      E fff adevarat ce spui despre consum, acesta alimentand cresterea economica, insa nici cresterea veniturilor nu aduce neaparat crestere economica prin consum - in acest sens, studiaza teoria keynesiana ref inflatie, si vei vedea ca pe masura ce cresc veniturile, si cheltueilile cresc, ceea ce genereaza inflatie (spirala pret/ salariu).

      Este imoral ca productia din mediul privat sa mearga pe salarii pe salariile bugetarilor.
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Joi, 5 martie 2009, 20:24)

        toto [anonim] i-a raspuns lui alex

        dar nu complet- e vb de teoria keynesiana- se pare ca suntem adeptii unor politici contrare. consider ca la noi nu s-a ajuns la situatia asta dintr-un singur motiv. stam prost la toate si ar tb sa cheltuim foarte mult -e vb de investitii- si din cate stiu in acest moment statul e singurul care o poate face. nu vreau sa ma refer la interesele care au dus la asta- nu are sens si nu e momentul. e vb de concesionarea tronsoanelor de autostrazi:(.

        asta e principalul motiv pentru care sustin ca statul poate fi principalul pion in evitarea crizei.
        doar ca cei care conduc tb sa lase orgoliile si interesele personale deoparte -vezi aici adevaratele probleme ale premierului:(.
        de aceea consider ca nu trebuiesc scazute veniturile persoanelor dinsitemul public. le putem folosi ca o caramida in consum -unul mic nu mare.
        asta e o solutie de inceput -si as merge cu rezolvarea acestor sporuri pe termen mediu sau as urgenta faimoasa aia de lege. problema e ca se va face o mare porcarie-prin idea de lege unica. e ca si cum ai pune egal intre salariile celor de la orange cu cele de dacia.
        de ce spun asta: tb avute in vedere la salarizare si restrictiile -incompatibilitatile impuse. nu poti interzice unei persoane sa faca altceva in timpul liber pentru a castiga un ban si sa-l plateste cu 600 ron. alti bugetari nu au aceste restrictii.
        si aceasta lege va fi tot originala ca si altele de pe la noi.
      • 0 (0 voturi)    
        da... (Vineri, 6 martie 2009, 10:39)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui alex

        dar nu am spus ca o crestere a salariilor va creste economia...
        am spus ca ar fi bine ca salariile sa ramana asa, pentru ca oamenii sa nu taie si mai mult din chetuieli
  • +2 (2 voturi)    
    BM ciocul mic (Joi, 5 martie 2009, 15:57)

    sorind [anonim]

    Banca Mondiala ce recomandari a facut statului american?
    Ce recomandari a facut bancherilor americani care au devalizat economia mondiala?
    Am o recomandare celor care au un dinte impotriva functionarilor publici:
    Sclavilor,
    daca erati uniti beneficiati si voi de sporurile astea de la patroni, dar voi va-ti lucrat unii pe altii ca sa intrati in gratiile sefilor mai capacitatilor ce sunteti!
  • +3 (3 voturi)    
    info (Joi, 5 martie 2009, 16:01)

    info [anonim]

    la ce zice banca mondiala e cam o gluma proasta...sau.....nu stiu ce da e ceva...In america , obama a zis cand a intrat ca presedinte...ca sa trecem de criza tre sa bagam bani in infrastructura si constructii ca sa angajam oameni care la randul lor sa plateasca darile, cum de pana mea la noi e invers ??? :)))))Doamne
  • 0 (2 voturi)    
    suntem niste stipici (Joi, 5 martie 2009, 16:22)

    toto [anonim]

    e foarte curios.

    daca privim deciziile pregatite de toate tarile referitoare la criza sunt la 180 de grade fata de ale noastre

    ce solutii ni se propun noua sunt 180 de grade fata de ale noastre

    chiar atat de atipici suntem? sau alta este cauza?

    poate sa-mi dea si mie cineva o explicatie logica?

    priviti indicatorii statistici din celelate tari -uitati-va doar la sectorul public si urmariti modificarile salariale

    atentie mare nu priviti scaderea cheltuielilor salariale din sectorul public ca o componenta in afara crizei economice. aici in perioada asta statul nu ar tb sa intervina ci sa caute parghii sa ajute mediul privat

    acolo e problema - parghiile si masurile necesare sprijinirii mediului privat. asupra sectorului public trebuie lucrat cu pasi marunti in aasa fel sa se nu loveasca in sectorul privat -suprataxare.
    • +1 (1 vot)    
      of of of (Joi, 5 martie 2009, 17:19)

      alex [anonim] i-a raspuns lui toto

      toto, vorbesti generalitati... ce masuri sunt la 1890 de grade fata de cele propuse noua?

      "priviti indicatorii statistici din celelate tari -uitati-va doar la sectorul public si urmariti modificarile salariale "
      arata-ne si noua statisticile astea, sa facem o comparatie. ma indoiesc de faptul ca in Olanda, Spania, Italia au crescut salariile bugetarilor cu 73%

      "acolo e problema - parghiile si masurile necesare sprijinirii mediului privat. asupra sectorului public trebuie lucrat cu pasi marunti in aasa fel sa se nu loveasca in sectorul privat -suprataxare. "
      Ce pasi marunti fratioare? da-ne ceva concret nu gargara din asta ieftina... cand ai o barca cu cateva gauri in coca si te afli pe mare, ce faci daca acestea se largesc tot mai tare??? scoti apa cu galeata mai repejor, sau acoperi gaurile sa diminuezi pericolul?

      "ce solutii ni se propun noua sunt 180 de grade fata de ale noastre"
      pai la asa comportament, asa solutii! unde ai mai vazut in lumea asta ca pe timp de criza, cand oamenii sunt amenintati cu somajul, bugetarii sa ceara cresteri salariale??? ei nu se tem ca isi vor pierde locul de munca? se pare ca NU!
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Joi, 5 martie 2009, 19:38)

        toto [anonim] i-a raspuns lui alex

        germania-crestere salariala acum pe perioada de criza de 5%.:) si nu vei vedea disponibilizari in sectorul public.

        asta spuneam

        arata-mi un act normativ care a aparut pana acum si a ajuatat mediul de afaceri - in ultimele 3 luni.

        nu am auzit decat vorbe si atacuri directe sau indirecte la sectorul public.

        asta ar tb sa va doar in primul rand.
        fii convins ca daca s-ar vorbi-de catre gubvernanti- mai putin in media si s-ar face mai mult ar fi mult mai bine

        dar pana acum nu am auzit decat gargara de doi lei.
        nu ma intereseaza cine conduce romania atata timp cat nivelul de trai va creste(pentru toata lumea-fara diferentieri-public -privat). dar din cate stiu dand din gura nu va creste.
        daca nivelul de trai va creste in romania taind la jumatate salariile bugetarilor nu as mai zice nimic. dar ma indoiesc de asta.
        sunt o multime de argumente pro si contra reducerii veniturilor populatiei, eu sunt adeptul celor care considera ca ar tb incurajat consumul -cu riscul de a avea un deficit bugetar mai mare de 3 %. dar as avea grija la curs si la inflatie. cred ca asta e problema in momentul de fata- de a ajuta economie si nu o putem decat prin cresterea consumului (nu vad in consum doar vanzarile prin marii retaileri ci inteleg si infrastructura). as sta in schimb la fundul organelor de control din romania cu riscul de a trimite pe foarte multi in judecata pentru a scoate economia neagra la suprafata-aici intelegand si spagarii din mediul privat si sectorul de stat.
  • 0 (2 voturi)    
    da (Joi, 5 martie 2009, 17:33)

    bogdan [anonim]

    citind comentariile de mai sus trag trei concluzii:
    1. cele mai multe opinii ( 90% ) sunt impotriva bugetarilor. Deci vin din mediul privat. Cum internetul a intrat si in institutiile bugetare de ceva timp concluzionez ca domnii de la privat au timp de citit presa si impartasit opinii. Nu cred ca sunt toti in concediu deci stau degeaba , nu lucreaza, carcotesc la adresa celor care , pentru o bruma de bani, ii suporta si se dau drept oropsiti.
    2. toate actiunile (a se citi "masurile") indreptate impotriva sectorului bugetar se vor resfrange direct asupra mediului privat. Daca nu crezi o sa te convingi in maxim un an. Salarii mai mici la stat aduc migratia fortei de munca spre privat si concurenta (cererea de locuri de munca) creste. Angajatorii din mediul privat au toate motivele sa scada salariile.
    3. Ponderea salariilor mari (peste 2.000 lei net) mari in sistemul bugetar este forte redusa. Conform ultimului raport privind piata muncii publicat de INS procentul este de6.5%. Deci ceea ce vedeti si auziti in media este intoxicare.
    • -1 (1 vot)    
      precizare (Joi, 5 martie 2009, 17:44)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      la punctul 1. finalul (problema "oropsitilor") se refera la cei din privat. Din ce am scris se intelege altceva. Deci cei din privat se dau oropsiti .Scuze pentru topica deficitara si eventualele greseli ortografice. Se mai intampla atunci cand te obosesc "privatii".

      Inchei spunand ca salariile in privat sunt mici pentru ca patronii sunt niste hapsani pusi pe capatuiala. Scalvii la bloc, in chirie; ei in Pipera, la vila cu piscina.
  • 0 (0 voturi)    
    lux (Joi, 5 martie 2009, 19:10)

    ion [anonim]

    Sa dai salarii si pensii de lux fara a avea performanta este sinucidere curata.Este ca si cum ai face un joc piramidal tip Caritas si nu dupa multa vreme totul se prabuseste. Sa schimbi metodele de calcul al pensiilor de lux este o inconstienta inseamna sa i furi pe cei multi si amarati cum zice Dan Puric sa iei toat pita nu numai felia cea mai mare.Fentand FMI cu sporuri mai mari decat salariul iti furi compatriotii cu salarii mici la limita subzistentei,deci esti o lichea care profita de slabiciunea societatii. Cei 50 de ani de comunism nu sunt o scuza pentru a fura pe cei slabi.
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Joi, 5 martie 2009, 20:04)

      toto [anonim] i-a raspuns lui ion

      se pare ca ai inteles totul anapoda din tot acest scandal iscat prosteste si care putea fi rezolvat de mai bine de 4 ani prin apariatia legii salarizarii functie publice -nu ma intereseaza ceilalti bugetari -pentru ca au alt specific legislativ si nu cunosc motivatiile legislatiei aplicabile lor-nu vb cand nu cunosc-chiar daca pe ici pe colo ma enerveaza modul de salarizare al lor.

      vinovati sunt cei care au taraganat aceasta lege:(. nu s-ar fi ajuns aici. si sporurile ca si salarizarea functionarilor publici sunt informatii publice. se stia de existenta lor de 10 ani. nu inteleg de ce tocmai acum a plesnit buba, daca imi spui ca criza iti voi raspunde ca esti super manipulat. problema e in alta parte -cineva are un interes de a deturna atentia de la adevaratele probleme ale situatiei economice a Romaniei.
      nu exista un program coerent de atenuare a crizei economice care inca nu prea a atins Romania. asta ar tb sa ne dea de gandit. nu acuz pe nimeni -nici pe Boc, nici pe Tariceanu, nici pe Geoana si nici pe Basescu. Problema e in modul in care se face selectia persoanelor care candideaza pentru toate functiile publice inportante. trebuie regandit sistemul de selectie politica si stabilirea proiritatilor partidelor politice. in primul sa dispara interesul personal sau macar sa se reduca cu 10 %:)