Gheorghe Pogea: Accizele vor creste doar la tutun si alcool

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 6 martie 2009, 9:04 Economie | Finanţe & Bănci

Majorarea accizelor se va face doar pentru alcool si tutun, a anuntat joi seara ministrul de Finante, Gheorghe Pogea, la Antena 3. "Nu la energie, nu la brichete, nu la reviste", a adaugat Pogea.

Luna trecuta, ministrul anunta ca primele majorari de accize la tutun si alcool vor fi aplicate de la 1 aprilie, dupa cum urmeaza: cu 7 euro la mia de tigarete, cu 11 euro/hl la produsele alcoolice fermentate si sigilate si 13,96 euro/hl la restul bauturilor alcoolice.

De la 1 septembrie, se va face o noua majorare pentru tigari: inca 7 euro la mia de tigarete.


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1040 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    E RAU..... (Vineri, 6 martie 2009, 9:10)

    Nicolae [anonim]

    E rau cand nu sti ca nu sti !!!
  • +2 (8 voturi)    
    E bine.... (Vineri, 6 martie 2009, 9:22)

    Weather [utilizator]

    Se spune ca nimic nu e mai de pret decit sanatatea.Aceasta e principala acciza pe care o platesc fumatorii si alcoolistii inraiti.De aceea cred ca oriciti euroi se vor adauga accizei se vor gasi destui care sa cumpere tigari &alcool.
    Cit despre piata neagra....ea exista oricum.Si decit sa ma fure pe mine la colt de strada,prefer ca rrrrrromul sa fure ,indirect,din buzunarul aceluiasi inconstient care fumind ma afuma si pe mine .
    • -1 (7 voturi)    
      e foarte bine (Vineri, 6 martie 2009, 9:46)

      No smoking [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Te afuma in Romania.Fumatorul roman e cel mai nesimtit,il doare-n cur,el sa-si satisfaca viciul...In alte tari exista legislatie, iar aceasta este respectata.La noi exista legislatie (349/2002), dar nu este respectata.
      Dp meu de vedere, tigarile costa mult prea putin.Viciile trebuie taxate la sange, mai ales cand afecteaza si pe altii.
  • +1 (3 voturi)    
    Ce conteaza... (Vineri, 6 martie 2009, 9:33)

    Mihai Album [anonim]

    ce conteaza ce accize se mai baga... si asa de doi ani cumpar din vest, de pe internet - imi livreaza marfa acasa si ies si mult mai ieftin. In tara doar probez hainele care apoi le comand de pe net! SanataTe!
  • -3 (7 voturi)    
    nu cred... (Vineri, 6 martie 2009, 9:46)

    liviu_ [utilizator]

    ca e un lucru rau...
    pana la urma ma scoate din sarite cand merg pe strada si unu in fata mea imi pufaie fum de tigara in fata...

    si pe deasupra cu ocazia asta, poate se lasa si nevastamea de fumat :D
    • +2 (4 voturi)    
      ehehe (Vineri, 6 martie 2009, 11:15)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      sau iti iei un extra job sa acoperi acciza :D
  • +2 (2 voturi)    
    Povesti (Vineri, 6 martie 2009, 12:16)

    Dan [anonim]

    Daca comanzi din vest atunci ar trebui sa stii ca acolo tigarile sunt cu mult mai scumpe iar in alta ordine de idei chiar daca le comanzi din vest tot o sa fie supuse taxelor ridicate(accize). Daca nu cumva le iei la negru.
    Oricum mi se pare deja aberant discriminarea fumatorilor. Azi maine o sa fie ca pe timpul lui Ceasca cand trebuia sa te ascunzi sa fumezi.E dreptul fiecaruia sa fumeze sau nu. Atata timp cat nu deranjez pe altii si ii respect fumand in locuri e dreptul meu ce fac. Oricum azi maine se va ajunge la un proces la nivel european pe aceasta tema. Le doresc guvernantilor ca pe accizele in plus pe care ni le-au bagat pe gat sa-si cumpere medicamente.
    Pe cand accize si pentru aerul inspirat?
    • -1 (1 vot)    
      tokmai asta e ... (Vineri, 6 martie 2009, 15:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      ca deranjeaza alti oameni...
      fumeaze pe strada, la birou, in restaurante...
      daca legea (si bunul simt) s-ar respecta n-as avea nimic cu fumatorii
  • 0 (0 voturi)    
    Pogea minte! (Vineri, 6 martie 2009, 14:49)

    clujean [anonim]

    Iata ce scrie pe factura mea de curent electric:
    Baza de impozitare TVA - 40,02
    Din care accize - 0,35
    TVA - 7,61
    Total factura curenta - 47,63
    Acciza la mine nu e mare dar, daca ne gandim la totalul consumului...
    Deci, cum ramane cu declaratia lui Pogea ca nu se accizeaza energia? Sau acciza o aplica, de capul lor, aia de la Electrica Furnizare Transilvania Nord SA?