Decizii in criza

de Emil Stoica     Jeopardy
Vineri, 6 martie 2009, 15:09 Economie | Finanţe & Bănci

In ultima luna am citit tot soiul de analize in care se tot repeta ideea ca Romania are nevoie de zeci de miliarde de dolari pe termen scurt si ca ar fi bine sa faca rost de banii astia. Evident, cei care fac aceste analize uita ca datoria publica este lejer acoperita din rezervele BNR, ca datoria pe termen scurt este privata si ca ascunde, datorita unor motive de forma - sau fiscale - investitii. Si ca daca aceste datorii ar fi acoperite in 2009, pe urma va veni oricum 2010 cu aceleasi probleme, apoi 2011, samd.

Romanii au inceput sa economiseasca. Si nu numai ei. Ne-am trezit, cred, cu totii la realitate. Consumul nu poate fi impins la infinit cu rate de crestere nesustenabile.

Romania are nevoie de imprumuturi externe. Ar fi avut oricum si daca nu ar fi lovit criza. Insa nu pentru consum, ci pentru investitii: in infrastructura, in invatamant, in proiecte de mediu. Iar aceste proiecte trebuie sa continue.

Din pacate, nu vad nicio miscare, autoritatile se afla in acea stare, descrisa intr-un articol precedent drept “dolce far niente”.

Nu s-a facut niciun pas catre descentralizare. Entitatile locale au o capacitate imensa de indatorare si, in plus, au si mai multe nevoi de investitii. Nu s-a facut nimic pe tema asta. imi mentin, de exemplu, propunerea ca Metrorex sa treaca la Primaria Bucuresti.

Nu am vazut nimic in zona energiei. Firme precum Hidroelectrica, Romgaz, Nuclearelectrica ar putea fi partial (3-5%) privatizate prin BVB. Intotdeauna vom avea nevoie de electricitate, caldura, gaze. Veniturile sunt, asadar, certe. Va fi usor pentru aceste firme sa atraga resurse pentru noi investitii.

Fiscal, nu a fost luata practic nicio masura. Datele statistice arata clar ca familiile si firmele si-au redus cheltuielile. Este o ajustare necesara. Insa o ajustare prea puternica ne va impinge cu siguranta intr-o criza si mai mare. Imi mentin propunerea de a reduce TVA la 15%, reducere ce ar putea fi compensata partial cu cresterea unor accize pe produse, de exemplu pe benzina (lucru ce ar avea impact benefic pe termen lung, dupa ce criza va sfarsi).

Monetar, inteleg decizia BNR de a mentine rata dobanzii la 10%: nu se doreste deprecierea si mai accentuata a leului. Insa asta dauneaza economiei. Rata inflatiei, desi ridicata in ianuarie, va scadea. Si chiar si cea din ianuarie este artificial ridicata (33% din inflatia pe ianuarie este datorata telefoniei - un domeniu unde consumul a scazut cu 6%). In plus, o scadere a dobanzii la 8% nu cred ca va avea un impact semnificativ asupra cursului de schimb in conditiile actuale.

Autoritatile trebuie sa se trezeasca la viata. Mai ales ca a venit si primavara.

Citeste si comenteaza pe Jeopardy.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

855 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sunt doar curios (Vineri, 6 martie 2009, 15:30)

    flynt [anonim]

    pe ce se bazeaza propunerea de a reduce TVA la 15%? de ce nu la 14,75%sau la 16%, etc. Care este impactul reducerii cu "15%"? Toata lumea isi da cu parerea cu cat ar trebuie reduse sau crescute anumite taxe doar asa ochiometric. nu merge asa.....problema ca si cei din guvern tot asa fac propunerile, fara o baza economica reala
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns ptr. flynt (Vineri, 6 martie 2009, 16:04)

      Emil Stoica [anonim] i-a raspuns lui flynt

      draga flynt,

      in UE, rata normala a TVA nu poate fi mai mica de 15%. Daca te intereseaza subiectul, urmareste cele doua linkuri:

      http://stoica.hotnews.ro/pledoarie-pentru-tva-de-15-la-nivelul-ue-27.html

      si

      http://stoica.hotnews.ro/bruegel-propune-reducerea-tva-in-ue27-cu-1.html
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Vineri, 6 martie 2009, 16:36)

        flynt [anonim] i-a raspuns lui Emil Stoica

        doar, ca simpla comparatie cu celelalte state din UE nu este suficienta. economia Romaniei are specificitatile sale, iar impactul modificarii TVA trebuie calculat cu ajutorul unui model economico-matematic. Simpla comparatie ar putea duce la efectuarea unui experiment. Problema e ca TVA are cea mai mare contributie la veniturile bugetare. Si daca nu creste consumul odata cu reducerea TVA, respectiv nu cresc nici veniturile bugetare? Cu ce resurse se va acoperi uriasa gaura de la buget? cine va fi tras la raspundere pentru masura gresita luata? Asta era marea mea nemultmire. (P.S. apreciez promptitudinea raspunsului la comentariu)
      • 0 (0 voturi)    
        Corect si nu prea... (Vineri, 6 martie 2009, 16:52)

        trapped [anonim] i-a raspuns lui Emil Stoica

        TVA-ul poate ajunge si la 5% pentru unele produse si servicii. Asta se poate afla si din textul directivei 2006/112/EC dar detalii mai interesante si recente se gasesc aici: http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf
    • +1 (1 vot)    
      E o cifră rotundă.... (Vineri, 6 martie 2009, 16:07)

      Wasile [utilizator] i-a raspuns lui flynt

      Hai mă, 15% e mai rotund decât 19%... e simplu de ce 15%
      Măcar dacă asta ar fi singura aberație... ăsta zice că prin creșterea accizelor la benzină se acoperă deficitul înregistrat de scăderea TVA. Păi tată, când TVA-ul este 45% din buget, scăderea la 15% înseamnă scăderea cu aproape 10% a bugetului! Ce accize bagi matale la benzină ca să acopere asta? De efectul de bulgăre de zăpadă ai auzit, când dacă se scumpește transportul se scumpesc toate?
      Dar, norocul nostru, 15% este o sumă rotundă, dă bine la populație...
  • 0 (0 voturi)    
    Micsorare TVA (Vineri, 6 martie 2009, 16:29)

    dragos [anonim]

    daca se micsoreaza TVA-ul si maresti accize nu e acelasi lucru adik fluxul de bani nu e acelasi ne invartim in jurul cozii ... parerea mea ca la orice input trebuie sa fie un output si ce ein mijloc sunt variabile si degeaba scazi una si cresti alta ca rezultate e acelasi parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    alta parere! (Vineri, 6 martie 2009, 19:27)

    johnny [anonim]

    Poate ca ar fi mult mai bine daca ar creste TVA-ul la 25% dar toate celelalte taxe sa fie reduse drastic! Ar fi un puseu inflationist in momentul intrarii in vigoare a masurii dar pe termen lung producatorii romani ar deveni foarte competitivi. Produsele romanesti vor fi avantajate pe piata interna prin taxe foarte mici pe intregul parcurs de la materie prima la produs finit, devenind mult mai ieftine, deci mai competitive. La export nu se mai pune problema TVA-ului asa ca avantajul costurilor reduse cu taxele va fi hotarator in competitia cu produsele similare din exterior. Avantajul taxelor foarte mici sau, unele dintre ele, chiar eliminate, ar deveni un magnet extrem de puternic pentru investitori, atat autohtoni cat si starini. Nu e greu de imaginat cat de mult ar conta o reducere cu 5-10% a costurilor de productie!
    PS. E o parere personala, n-am dat cu paru...
  • 0 (0 voturi)    
    Prezenta statului roman, ca furnizor de energie el (Sâmbătă, 7 martie 2009, 10:13)

    hidra-hidro [anonim]

    Banca Mondiala se situeaza de partea baietilor destepti care jefuiesc energia produsa de SC Hidroelectrica-SA gratie cozilor de topor care au semnat acele contracte ''baietii destepti'' cu pagubitoare pentru statul roman. Banca Mondiala plange de mila pietei de energie(OPCOM) care este de fapt terenul de joaca al ''baietilor destepti''!!! Frati romani, daca nu stiati, aflati ca SC Hidroelectrica-SA vinde pe Piata Zilei Urmatoare(PZU-The Day Ahead Market), administrata de OPCOM, doar faramiturile ramase disponibile dupa furnizarea energiei aferente contractelor cu ''baietii destepti''. 90% din energia produsa de SC Hidroelectrica-SA nu se tranzactioneaza pe renumita piata administrata de OPCOM!!!
    Prezenta statului roman, ca furnizor de energie electrica prin SC Hidroelectrica-SA pe aceasta piata a energiei administrata de OPCOM, practic nu EXISTA.