Bernard Madoff a cazut la intelegere cu procurorii si va pleda vinovat pentru frauda

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2009, 17:54 Economie | Finanţe & Bănci

Fostul sef al Nasdaq Stock Exchange, Bernard Madoff, a reusit sa cada la o intelegere cu procurorii americani si va pleda vinovat la acuzatiile de frauda, potrivit New York Post. Madoff este suspectat ca a pus la cale o frauda de proportii, escrocand mii de investitori cu peste 50 de miliarde de dolari.

Potrivit unui document depus la tribunal, Madoff a renuntat la dreptul constitutional de a avea un proces. In schimb, fostul sef al bursei Nasdaq va pleda vinovat si va coopera cu anchetatorii, urmand sa primeasca o sentinta redusa.

Publicatia americana sustine ca zvonuri despre o posibila intelegere intre procuroii americani si avocatii lui Bernard Madoff au aparut inca din decembrie, in momentul in care judecatorii au decis plasarea sa sub arest la domiciliu.

New York Times precizeaza ca Madoff se va prezenta in fata magistratilor joia viitoare, cand se asteapta sa pledeze vinovat.

Bernard Madoff a fost arestat la sfarsitul anului trecut de autoritatile din SUA, care il acuza de o escrocherie in valoare de 50 de miliarde de dolari.

Anchetatorii sustin ca Madoff a infiintat un fond de investitii, bazat pe asa-numita "schema Ponzi", o operatiune ilegala in managementul fondurilor de investitii, similara cu jocurile piramidale. Ea presupune returnarea de profituri exagerate investitorilor, fara nici o baza reala. Poarta numele lui Charles Ponzi, un imigrant italian care a ramas in istoria SUA drept unul dintre cei mai mari fraudatori.

Madoff, in varsta de 70 de ani, a fost acuzat de frauda, care se pedepseste cu 20 de ani de inchisoare si o amenda de 5 milioane de dolari.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1120 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    VINOVAT (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:06)

    EccE [anonim]

    Sunt vinovat..ma pupati in p-ta Independentei..50000000000$..mai puneti-mi o zgarda si dati-mi drumul..Iti dai seama ce ii curg balele lui Vantu acum..e mort ca l-a facut asta de copil mic..de, daca rumanii e saraci..i-ar fi bagat ei si googlioane daca aveau..la fni, adicatelea..Ce ba, credeati ca numai la noi e democratie? Iaca, am iexportat si la americani
  • +2 (2 voturi)    
    Iese pe motive medicale (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:25)

    Razvan007 [utilizator]

    ...tinand cont de varsta lui. Iar cele 5 milioane de USD sunt o piscatura de tantar la cat a furat.

    Omul asta a fost prea destept: nici macar legea americana (care este in general foarte bine gandita) nu poate sa ii faca mare lucru.

    Individul a trait toata viata ca un rege, si-a aranjat familia pe cateva generatii. Ce mai conteaza pentru el ce se intampla zilele acestea?

    Sistem trebuie regandit in asa fel incat un alt Madoff sa nu mai fie posibil: trebuie sa se puna mai mult accent pe prevenirea unor astfel de excrocherii.
    • +2 (2 voturi)    
      Legea americana (Sâmbătă, 7 martie 2009, 20:37)

      resistnik [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

      este intr-adevar bine gandita pentru protejarea celor care fac bani intr-o maniera veroasa (imorala), pe principiul lui Rockefeller: "Nu ma intrebati cum am facut primul milion (de dolari)". Ca argument,din miile posibile, un articol recent hotnews in care cca. 5 mld USD au fost dati (donati) de catre reprezentantii sistemului bancar establishmentului politic american pentru a inchide ochii la niste "mici" matrapazlacuri, care au contribuit serios la declansarea crizei finbank. Mai exista si asa numitele "executive deals", in realitate mita data oficialilor IRS and the like pentru a nu "expune" firme care au facut ilegalitati (delapidari etc). Intregul sistem american este, in realitate, fondat pe o megaretea subterana de actiuni de coruptie, de dimensiuni extraordinare, de neimaginat, dar si greu de probat, tocmai datorita constructiei sistemului de legi. Expunera acestei retele ar duce la implozia totala a sistemului economic american (si vestic in general). Proba: trilioanele de USD pentru mentinerea sistemului. Intr-adevar sistemul trebuie regandit , dar s-ar pune in pericol insusi sistemul capitalist in ansamblu.
      Cu scuze: escrocherie, nu excrocherie.
  • +1 (1 vot)    
    De acord! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:57)

    x [anonim]

    Sint de acord ca recunoasterea vinei sa injumatateasca pedeaspa (cel putzin!).
    Cu o minuscula conditie: Verdictul sa fie inchisoare pe viatza!
  • -2 (2 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 7 martie 2009, 19:55)

    Cojones [anonim]

    Asta a fost tare destept ... a fraudat 50 de miliarde la 70 de ani, da amenda 5 milioane si se duce sa moara in inchisoare, si a lasat copiilor 49 de miliarde $ ... mare creier de om ...
    • 0 (0 voturi)    
      Varful iceberg-ului (Duminică, 8 martie 2009, 15:26)

      minu57 [utilizator] i-a raspuns lui Cojones

      Cu siguranta Madoff nu a actionat singur. Posibil sa fie si alti inculpati care vor fi condamnati la citiva ani inchisoare cu suspendare etc.
      Nu a lasat mostenitorilor 49 miliarde de dolari pentru ca acesti bani nu au existat. Familia lui a beneficiat de cateva zeci de milioane de dolari reali care sunt atat de bine imprastiati si justificati de IRS-ul,FBI-ul,pagubitii nu se pot atinge.
      Cred ca din cei 50 de miliarde cam 5-10 miliarde au fost bani reali cu care altii din anturajul escrocului au cumparat actiuni reale cu profit mic real si vandute de mai multe ori pana li s-au pierdut urma.
      Iar ceilalti investisori au ramas fara nimic.
      Madoff a profitat de cei care au avut incredere in sistem. Este pedepsit ca sa se dea un exemplu si populatia sa nu-si piearda increderea in sistemul financiar.In nici un caz populatia nu va pune banii la ciorap sau in investitii. Dupa o escrocherie ca asta o parte din populatie va fi mai atenta la investitii private,va plati din datoriile personale si va cheltui numai pe bunuri strict necesare. Oricum sunt si alte escrocherii care vor fi sau nu descoperite.Bancile au obligatia sa garanteze pana la $250000 de persoana la dobanda de 3-4 % si la cate banci sunt in America oricine cu bani poate sa fie sigur de 5-10 milioane.
      Madoff a mizat pe lacomia celor cu capital si a castigat.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-l belim striga poporul! (Marţi, 10 martie 2009, 13:29)

    worker [anonim]

    Suparati sunt numai cei ce au pierdut la caritas nu si cei se si-au recuperat "investitia" de 8 ori mai mare! Oare ce parere au ei de faptul ca au contribuit la tepuirea celor ce nu si-au mai vazut banii inapoi? Asa incit sa ne hotarim: ori e Madoff singurul vinovat de inselaciune si atunci cei ce au luat banii cu dobinta mai mare trebuie sa dea banii celor ce i-au pierdut (caci amindoi au fost inselati - unul in plus si altul in minus), ori nu e nimeni vinovat pentru ca daca s-au inhamat la actiuni speculative atunci si-au asumat si riscurile de rigoare...