Theodor Stolojan: Fara un imprumut extern, Romania ar putea repeta criza din perioada 1997-2000

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2009, 11:28 Economie | Finanţe & Bănci

Romania are nevoie de un imprumut extern, deoarece, in lipsa acestuia, tara noastra este in pericol sa repete criza din perioada 1997-2000, a afirmat liderul democrat-liberal Theodor Stolojan, inaintea sedintei de luni dimineata a reprezentantilor coalitiei, potrivit NewsIn.

Theodor Stolojan spune ca o astfel de solutie poate fi evitata de tara noastra doar cu mari costuri: "si PSD si PDL stiu ca Romania are nevoie de finantare externa, ca nivelul investitiilor straine directe s-a redus probabil la jumatate fata de 2008, deci alegerea e cunoscuta de mult. Vrem o ajustare brusca cum s-a facut in perioada 1997-2000? Trebuie sa va reamintesc cand cursul leu-dolar a trecut de la 4.000 lei dolarul, apoi la 8.000 si apoi la 16.000? Asta este varianta, daca nu recurgem la o finantare externa", a afirmat Theodor Stolojan, citat de NewsIn.
  • Alternativa la imprumutul extern: reducerea consumului 
Stolojan a mai aratat ca alternativa este ca Romania sa nu se imprumute, insa in acest caz, consumul s-ar reduce drastic: "Romania are doua optiuni: una, de a nu lua nicio finantare externa si de a reduce masiv consumul productiv si neproductiv, pentru ca neputand sa finantezi deficitul mare, trebuie sa reduci importurile, sau de a lua o finantare externa si a castiga timp pentru a face reformele structurale", a conchis europarlamentarul.

Premierul Emil Boc a admis, duminica seara, intr-o emisiune la Prima Tv, faptul ca Romania are nevoie de un credit de cateva miliarde de euro, adaugand ca Guvernul se afla in discutii cu CE pentru contractarea unui credit extern, iar aceasta se consulta la randul sau cu FMI, existand multe cazuri in care Comisia cere ca acordul cu ea sa fie dublat de unul cu Fondul.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2488 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    reforme structurale... (Luni, 9 martie 2009, 11:47)

    florinc [anonim]

    sa inteleg ca v-ati gandit, in sfarsit, sa le si faceti? ei, as! ma lesi?!
    • +3 (3 voturi)    
      evident (Luni, 9 martie 2009, 12:00)

      mb [anonim] i-a raspuns lui florinc

      ca trebuie sa schimbe structura furturilor, ca doar acu suntem menbrii UE. Si ci globalizarea asta trebuie sa se reorganizeze si ei, sa nu se mai opreasca la granita cu shmenurile. Iaca de ce trebuie reforma structurala
      • +1 (1 vot)    
        un alt joc (Luni, 9 martie 2009, 16:11)

        vyv [anonim] i-a raspuns lui mb

        Mie imi face impresia ca astia aveau de gand sa ia oricum un imprumut de la BM/FMI/UE.
        Nu de alta dar ca sa aiba si ei din ce fura.

        Daca ar fi venit la guvernare si ar fi zis direct baieti mergem sa luam imprumut, lumea ar fi zis concret la ce va trebuie banii?? Nu aveau un raspuns potrivit.

        Ei bine acum criza le da toate argumentele vrute si nevrute.
        Ei imprumuta banii, ne fac pe toti datori si apoi banii ii fac pierduti in diverse proiecte cu scheme subtile de deturnare de fonduri!

        Sa nu mai abereze, si sa faca ce trebuie facut ca sa se reduca consumul extern. Nu ala intern ca aia nu e de bine. Dar din ceea ce ne priveste ne-ar fi mult mai bine daca romanii ar cumpara dupa criteriul fabricat in Romania!
        Sa nu reduca lefurile la Stat, dar sa reduca numarul de angajati care plimba hartii de colo colo si nu fac nimic concred doar incaseaza sporuri.
  • +4 (6 voturi)    
    Alternative (Luni, 9 martie 2009, 11:52)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Citez:

    "Romania are doua optiuni: una, de a nu lua nicio finantare externa si de a reduce masiv consumul "

    Corect! Prima tinta: consumul realizat prin hotie de clasa politica si prietenii lor din shm-economie, shp-agricultura etc.

    "a lua o finantare extrerna si a castiga timp pentru a face reformele structurale"

    A castiga timp? Dar in cei 20 de ani de la "revolutie" ce-ati facut, stimabililor? N-a fost destul timp?

    Pai pana cand, mai, pana cand?
  • +1 (3 voturi)    
    FMI (Luni, 9 martie 2009, 11:54)

    ddr [utilizator]

    Ce bine ca au gasit scuza sa ia imprumut de la FMI. Acum nu poate sa mai zica nimeni ca nu suntem capabili sa atragem fonduri europene ci ca am fost obligati de CE sa luam bani de la FMI.
  • +1 (3 voturi)    
    banca mondiala (Luni, 9 martie 2009, 11:56)

    john doe [anonim]

    pana in 1999, T. Stolojan a fost economist la Banca Mondiala...hmm
  • +5 (5 voturi)    
    Resurse (Luni, 9 martie 2009, 12:01)

    BellCross [anonim]

    Eu tot ii dau dreptate unui comantariu in care cineva zicea urmatoarele:

    Daca am putea recupera macar 1/2 din cat ne-au furat astia in 19 ani de zile nu s-ar pune problema sa facem imprumut la FMI ci s-ar pune prob cu cat sa il imprumutam noi pe ei.
    • +1 (1 vot)    
      bravo (Luni, 9 martie 2009, 12:58)

      roman [anonim] i-a raspuns lui BellCross

      Bravo, bine zis ! Tradatori ca in tara asta rar vei mai gasi !
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Luni, 9 martie 2009, 12:03)

    pamfletaru [utilizator]

    Fara un imprumut extern Romania ar fi mult mai bine!
  • +4 (10 voturi)    
    Vorbe de om bolnav (Luni, 9 martie 2009, 12:18)

    eugen [anonim]

    Nu vad de ce am mai asculta vorbele unui om care la momente de rascruce a dat inapoi, se pare ca lui stolo ii plac locurile calda fara prea mare bataie de cap.
    De ce nu zice si ce implica un imprumut extern; uita cumva dumnealui ca 1996-2000 a fost perioada marilor tunuri, la care a fost si el parte.
    Orice imprumut de la FMI implica constrangeri mari, la nivel fiscal, mai exact vom plati tot noi ca sa ne salvam de "criza".
    Nu poti baga bani la nesfarsit intr-o economie bolnava tronata de un sistem legislativ si mai bolnav, cu institutiile statului care pazesc mai mult hotul si evazionistul decat negustorul cinstit;
    Cred ca am ajuns sa nu mai vedem padurea din cauza frunzelor.
    "Numa' bine!!!"
  • 0 (8 voturi)    
    Parere (Luni, 9 martie 2009, 12:19)

    Handrews [utilizator]

    Eu as prefera sa nu mai aud de dl. Stolojan. Nu inteleg ce pretentii de credibilitate ar mai putea sa aiba. Si cine i-a cerut parerea? S-a trezit vorbind fix inaintea sedintei lui Basescu despre, surpriza, imprumutul FMI. Asta dupa ce cu 1 luna in urma toata lumea sa batea cu pumnul in piept ca nu poate fi vb de asa ceva. Bataie de joc.
  • +3 (3 voturi)    
    Cu si fara... (Luni, 9 martie 2009, 12:19)

    Finantistul fara bani [anonim]

    Imprumut extern Romania va traversa o mare criza.
    Ea deja a inceput, si multe firme ( mari) ne trimit scrisori de insolventa. Este deprimant si viitorul suna sumbru. Din pacate asocierea crizei mondiale cu clasa politica de la noi va rezulta intr-un total haos. Imprumutul extern va intra in buzunarele mafiotilor si va trebui achitat de buzunarele noastre.
  • +3 (3 voturi)    
    Este si o criza de incredere (Luni, 9 martie 2009, 12:25)

    cosma [anonim]

    Se pare ca imprumutatorii si-au pierdut increderea in capacitatea guvernantilor de a utiliza banii imprumutati in directia corecta. Mai mult, nici bancile straine nu prea au multi bani sa imprumute. Si ce daca ? Trebuie sa fim inovativi. Sa emitem eurobonduri pentru bunuri care pot fi create, chiar daca nu le posedam inca. Tot suntem noi experti la imagine. Sa revigoram piata interna, sa trecem la troc si bartere in anumite situatii. Putem apela la ajutor chinez sau la rezervele de aur din Iran. Putem cere sprijinul Italiei sau al Ucrainei. In spiritul solidaritatii sociale toti functionarii publici, demnitarii si altii, care au si o afacere profitabila sau un mare numar de actiuni ar trebui sa renunte la salariul de la stat sau sa si-l diminueze. Alte masuri sunt binevenite.
    Cine ne garanteaza ca pe durata unei crize societale comparabile cu aceea din ultimii ani ai regimului Ceausescu, chiar vor fi efectuate transformarile structurale ale conomiei romanesti ?
    Daca tot trebuie sa ne imprumutam, macar sa cerem minimul minimului necesar.
  • 0 (4 voturi)    
    Dupa PNL - ca dupa guvernarea lacustelor ROSII (Luni, 9 martie 2009, 12:33)

    1990-1996 [anonim]

    Bani pentru capusele Taricene

    - care scriu pe Hotnews pe banii statului din taxele noastre -

    Sporurile la salariul de la Stat sunt mareata realizare - pe banii nostri - a Guvernului "liberal" al lui Tariceanu: bani pentru capuse contra NIMIC (performanta sau reforme).

    Astazi, Banca mondiala cere anularea lor.
    Capusele nu vor sa intrebam poporul daca mai vrea sa le ingrasam pe banii nostri ?

    Eu zic sa intrebam poporul daca mai vrea capusele lu Tariceanu - sau vrea sa ne inrobim in imprumuturi ca sa le tinem in functii :)))))

    BM recomanda autoritatilor romane inghetarea salariilor, a angajarilor si eliminarea sporurilor

    Hotnews, Joi, 5 martie 2009

    Emil Boc: Magistraţii, parlamentarii şi angajaţii MApN vor fi plătiţi ca orice salariat de la stat.

    Realitatea Tv, 8 Martie 2009
  • +3 (5 voturi)    
    aha... (Luni, 9 martie 2009, 12:42)

    liviu_ [utilizator]

    d c tot insista stolojan la un imprumut???
    are vreun interes?

    daca s-ar reduce cheltuielile cu parlamenteu si guvernul s-ar economisi ceva bani si ar mai fi moduri de reducere, fara a afecta oamenii de rand... da de obicei astea sunt ultimele la care se apeleaza
  • +3 (5 voturi)    
    Marioneta (Luni, 9 martie 2009, 12:49)

    Vorbe goale [anonim]

    Stolojan e omul sistemului, omul vorbeste la comanda... E omul BM, FMI si al celorlalti criminali cu gulere albe care vor sa puna botnita intregii lumi.
  • +3 (3 voturi)    
    lasa-ne ! (Luni, 9 martie 2009, 12:55)

    cezarica [anonim]

    Pana daunazi acuzau ca nu au fost atrase fondurile europene si ca au ramas bani necheltuiti.
    Acu e musai sa ne indatoram cateva miliarde ca deh..cheltuielile bugetare sunt mari.
    Poate inca cativa KM de autostrada la preturi astronomice vor intoarce banii de unde eau plecat !
    Astia mai au sa sa ne vanda mamele ! Atat a ramas in tara asta !
  • +2 (2 voturi)    
    ce "criza", bre? (Luni, 9 martie 2009, 13:02)

    Codruta N [utilizator]

    Ce "criza" a fost in '97 - 2000? Aia, care se rease din cauza ca Romania avea de rambursat doua imprumuturi MARI la FMI, contractate inainte? Pe cand ai lucrat la FMI???

    Si ce daca "se reduce consumul"? Da' UNDE naiba scrie ca oamenii sunt un fel de râme, care trebuie MUSAI sa bage ceva pe o parte - si sa scoata pe alta?

    Se reduce consumul, ok! Si ce mare paguba? Se reduc astfel si deseurile! Ca numai pentru ca sa scapam de MIZERIE trebuie Romania sa cheltuiasca o GRAMADA de bani!!!
  • +2 (2 voturi)    
    imprumut extern (Luni, 9 martie 2009, 13:24)

    sile [anonim]

    Ca Romania are nevoie de finantare externa, avand in vedere situatia investitiilor straine,in scadere datorita crizei,a deficitului comercial mare ,datorat in mare masura,sa recunoastem, consumului neproductiv,precum si faptului ca vreo 2-3 ani leul a fost supraevaluat fara motive temeinice,este un lucru evident.

    Mai putin evident este,insa,cine va fi capabil sa faca acele reforme structurale de care vorbeste Stolojan pentru ca mie imi este foarte clar ca nu exista nimeni in stare sa faca acest lucru.
    Nu se stie,nu se poate,nu se vrea,nu conteaza rezultatul e acelasi pentru economia tarii.

    Din acest motiv am din nou senzatia ca nu facem altceva decat sa lungim boala,sa taiem coada pisicii bucatica cu bucatica,sa amanetam viitorul, in loc sa transam clar situatia acum!!
  • +1 (1 vot)    
    imprumut (Luni, 9 martie 2009, 13:45)

    soros [anonim]

    Explicati-mi va rog ce reprezinta concret-transformari structurale-si mai mult, asupra carei economii sa se aplice, intrucat in Romania nu se mai produce aproape nimic, totul se cumpara.Cauzele cred ca nu sunt expuse corect atunci cand se vb. de imprumut.
    Cand si cum va fi rambursat?
    Daca acum nu poti avea resurse cum o sa dai imprumutul ?
  • 0 (0 voturi)    
    criza ... (Luni, 9 martie 2009, 14:18)

    Nae [anonim]

    ... asta mai este si consecinta a unor practicci neconforme. Si pentru ca, si acum si in 1997-2000 au fost unii la guvernare, se naste o intrebare: nu cumva astia nu stiu guverna?
  • +4 (4 voturi)    
    Ce sa zic! (Luni, 9 martie 2009, 14:19)

    ac [utilizator]

    Pai mai nene Harkonnene, intii si intii istoria ne invata ca un popor care nu merge inainte sta pe loc.

    Lasind glumitzele la o parte, prima grija cind iei un imprumut care e, stimate tovarase academician economist la BM, intiiul valutist al tarii in 92 (nu, n-am uitat). Iti spun eu care e, domle Stolo: CUM IL DAI INAPOI. S
    Eu as mai adauga si: LA CE E FOLOSIT si DE CE E NECESAR. Uite, eu unul nu am inteles de ce e necesar un imprumut.

    "[...]stiu ca Romania are nevoie de finantare externa"
    De unde?

    "[...]ca nivelul investitiilor straine directe s-a redus probabil la jumatate fata de 2008[...]"
    Esti sigur? Si chiar asa de ar fi, si? Sint cite sint. Deci daca nu sint investitii - care trebuie atrase, cu atit mai mult in perioade de criza - ... imprumutam! Daca nu e piine, sa mincam cozonac.

    ", deci alegerea e cunoscuta de mult[...]"
    Nu pot sa zic decit: ha?
  • +1 (1 vot)    
    Date concrete (Luni, 9 martie 2009, 15:03)

    constantin cojocaru [anonim]

    1. Nu, domnule Stolojan! Romania, respectiv statul roman, nu trebuie si nu are nevoie de niciun nou imprumut. Nici intern, nici extern. El trebuie si poate sa-si indeplineasca rolul si functiile cu veniturile asigurate din taxele si impozitele platite de catre proprii sai cetateni.
    2. Princilalele caracteristici ale economiei romanesti in acest moment sunt urmatoarele:
    a) Datoria externa a tarii este de peste 70 miliarde euro, din care peste 10 miliarde datorie publica, restul fiind datorie privata. Serviciul datoriei externe este de peste 30 miliarde euro PE AN, adica aproape o treime din PIB, din ceea ce producem. Calculati ce mai ramane pentru consumul populatiei, pentru investitii, pentru crearea de locuri de munca etc;
    b) In Romania, peste 75% din PIB reprezinta profituri, restul salarii. In Elvetia, profiturile reprezinta 35% din PIB, restul sunt salarii. In Romania cea mai mare parta a capitalului a fost trecuta in proprietatea strainilor. Profiturile intra in conturile si buzunarele proprietarilor de capital. Intelegeti, domnilor Stolojeni, unde sunt resursele de care are nevoie Romania pentru a iesi din criza?
    3. Nu de noi imprumuturi are nevoie Romania, ci de urmatoarele masuri:
    a) crearea unui fond national de investitii, prin instituirea unui impozit progresiv pe avere(terenuri, cladiri, valori mobiliare), din care sa fie finantate proiecte de investitii, dupa metodologia folosita la acordare fondurilor structurale UE;
    b) interzicerea acordarii de credite care nu sunt acoperite de depozite, de bani reali(vezi pctc);
    c) interzicerea punerii in circulatie de numerar care nu are acoperire in aur, alte metale pretioase, alte marfuri standardizate);
    d) interzicerea acordarii de credite in valuta (maneda straina, alta decat aceea pusa in circulatie de banca centrala responsablia).
    4. Masurile de mai sus sunt valabile nu numai pentru Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      vise (Luni, 9 martie 2009, 15:31)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui constantin cojocaru

      a) Impozitul pe avere progresiv, va fi cel care are o casa plateste 2000%, cel care are 4% plateste 5% pentru fiecare casa in plus - ca se descurca baietii
      b) bancile straine vin aici ca sa faca profit, deci cum poti face daca nu ai bani? imprumutand de mai multe ori aceiasi bani!!
      c) nimeni nu mai face asta, este moartea economiei pt ca sunt o gramada de bani virtuali pe piata
      d) de ce sa faci imprumut cu 25% dobanda cand poti face cu 10% ? Asta imi aminteste de perioada 90-2000 cand nu existau credite pt ca dobanda era de 200% si totul se cumpara cu cash.
  • 0 (0 voturi)    
    Raz-gandacu' (Luni, 9 martie 2009, 15:34)

    Rali [utilizator]

    De ce isi mai da si rasgandacul asta cu parerea?
    Ar trebui sa se retraga, sa se ascunda, sa nu mai spuna nimic, pur si simplu sa dispara asa cum dispare si ceea ce promite!
  • 0 (0 voturi)    
    pai da dom'le (Luni, 9 martie 2009, 16:07)

    io [anonim]

    Pai normal ca s-au redus investitiile straine directe fata de 2008, asa se intampla peste tot cand castiga talibanii si stanga alegerile ! Acum hai sa ne imprumutam, ca altceva ce sa stie PDL + PSD ?