Emil Boc: Guvernul vrea sa mentina cota unica de 16%, in negocierile cu FMI

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 12 martie 2009, 14:06 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul este preocupat de mentinerea cotei unice de impozitare la nivelul de 16%, in cadrul negocierilor cu FMI si Comisia Europeana pentru contractarea unui credit extern, a declarat joi premierul Emil Boc, in cadrul conferintei Mediafax Talks about Auto Industry.

"Pot sa va asigur ca suntem preocupati de mentinerea cotei unice, este un bun castigat al mediului economic din Romania si este un bun castigat al sistemului financiar romanesc. Este un bun care ne-a permis sa avem crestere economica in anii anteriori", a declarat primul ministru.

El si-a exprimat convingerea ca mentinerea cotei unice "poate constitui si premisa relansarii cresterii economice in Romnia", in timp ce o majorare a acesteia ar putea bloca acest proces.

Boc: Creditarea va fi reluata in aceasta primavara

Seful Executivului a apreciat ca procesul de creditare va fi deblocat in primavara acestui an, existand sanse ca economia sa se relanseze daca politicile Guvernului vor fi corelate in continuare cu cele ale BNR.

"Sunt optimist ca in primavara fenomenul creditarii va fi deblocat", a declarat Emil Boc, in cadrul conferintei Mediafax Talks about Auto Industry.

O declaratie similara a fost facuta anterior de guvernatorul BNR, Mugur Isarescu.


Citeste mai multe despre   












​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

1078 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    vrea... (Joi, 12 martie 2009, 14:21)

    titi [anonim]

    dar poate? are vointa, dar are putirinta??? "ha-ha-ha".
  • 0 (6 voturi)    
    Care primavara???? (Joi, 12 martie 2009, 14:41)

    BBB [anonim]

    Acum o fi toamna sau iarna si nu stim?..cel mai slab guvern din ultimii 100 de ani, excepandu-l pe al lui citronel.... cel mai impovarator....in loc sa scada taxele pt a permite relaxarea privatului dintr-un foc le-a dat 3.8% in plus si se mai anunta si altele...!...va mentine cota unica..dar care va fi valoarea ei?????
    • 0 (0 voturi)    
      Uneori daca-i vointa este si putinta! (Joi, 12 martie 2009, 15:36)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui BBB

      Primavara calendaristica incepe la 21 martie si se incheie la 21 la 21iunie!
      Deci asteapta oleaca!Nu te grabi sa dai prerogative .Este inca prematur!Problema acestui Guvern nu este incapacitatea,ci impotenta de a putea face ce ar dori sa faca.Nu vreu sa dau mereu aceleasi ex.ca-n intreaga lume guvernele se gasesc intr-o strada cu sensunic,dar altceva ca sa argumentez situatia deocamdata nu gasesc.De ce credeati ca Ro.o tara care produce putin,are un sistem fiscal f.gaurit(salariatii platesc cuminti toate impozitele,iar afaceristii vin cu sacii de bani acasa,de unde le transfera onshore,offshore prin Bermuda sau Cipru sau Malta)cu un aparat bugetar supra-supra ocupat sa iasa fara sa lase toati fulgii?
      Singura greseala pe care a facut-o Boc este ca fiind constient de ce vine, a votat alaturi de toti analfabetii,acele majorari promise in parlament.
      Au crezut in viteza cresterii economice declarate de soricel?Au fost ori naivi ori prosti!
      Eu nu cred orice,pana nu vad toate datele pe hartie(si fac parte dintr-o intreprindere mica si nu un stat cu 22 mil.de loc.)
      Dupa trei luni este prea devreme sa califici pe cineva ca ar fi impotent(luand in masura si situatia globala).Oriunde se face un bilant de 100 zile si nicaieri nu se vad deja roade.Oriunde se face inceputul cu pas stang(in cazul in care este inceput nou si nu o continuitate).
      Din pacate asteapta cu injuraturile pana la toamna cand de obicei se culeg roadele!
      Care toamna?Nu stiu si uite iar ma intorc la motiv:criza.





      repetand
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e declaratia de azi dimineata.... (Joi, 12 martie 2009, 14:58)

    MIHAI 2 [anonim]

    ...si care-i problema
    daca spre seara Pogea anunta
    cota unica de 25%....
    iar la noapte la B1, la ”Nașul”
    Basescu și Simona Talent
    vin si ne e explica
    cum ca
    solidatitatea naționala presupune
    impozitarea progresiva ...
    42% pentru primii 1000 RON si
    86% pentru ce e peste.
    *
    Important e
    sa avem ”centura de siguranta” PD
    pentru ca inconstientuiul
    de Tariceanu nu a vrut sa le dea profesorilor majorare de 50%.
  • +1 (1 vot)    
    o parere (Joi, 12 martie 2009, 15:21)

    Cota unica [anonim]

    e cea mai mare idiotenie. Pui cota unica ca sa ai colectari mai mari? Adica recunosti ca statul e slab? Cate tari serioase au cota unica.? Faceti legi dure si aplicati-le si o sa vedeti grad de colectare!
  • 0 (0 voturi)    
    ce marioneta ordinara!! (Joi, 12 martie 2009, 15:34)

    crap [anonim]

    bai, aia anterior parca au fost incompetenti, dar astia parca si-au pus in minte sa devina campioni.. ce procupare ai tu mai idiotule, in loc sa te axezi pe optimizarea stimulentelor, ii tragi ca moara stricata cu cota unica.. ca papagalul aceeasi placa.. mai in toata lumea vestica cei mai bogati sunt impozitati mult mai mult, cu mult mai mult; poti gasi niste procente intermediare, in care sa-i convina totusi sa-si tina finantele/investitia la noi, dar fara cota unica. cota unica e politica de cowboy, de tunar. nene, cine l-a pus pe mamelucul asta prim-ministru' nu stiu, ca parca si ciorbea avea mult mai multa personalitate ca el...
  • 0 (0 voturi)    
    prezicere (Joi, 12 martie 2009, 15:42)

    cristi [anonim]

    daca baietii veseli imprumuta de la fmi clar o sa creasca tva-ul si o sa fie schimbat impozitul dar nu imediat ci dupa alegerile prezidentile. si stiti de ce se vor intampla aceste lucruri? se vor intampla deoarece de fiecare data cand o persoana ne-a rostit cate un discurs mai mult sau mai putin "patriotic" in mai putin de 6 luni am vazut acel lucru pe dos. daca nu se punea problema schimbarii nici nu era nevoie de aceste declaratii. cat despre creditare stati linistiti, criza inca nu a inceput. suntem in ceea ce se cheama preludiu.
  • +1 (1 vot)    
    Iata ca Boc a inceput pregatirea ... (Joi, 12 martie 2009, 15:44)

    Ion [anonim]

    ... terenului pentru marirea impozitelor si renuntarea la cota unica.
    Asadar declaratia lui trebuie citita astfel:
    Vom negocia cu FMI nivelul de impozitare. Noi vrem sa nu se modifice, vom face tot ce putem, dar ... "cine da banu' comanda muzica".
    V-ati prins? Cum se combate criza in ROMANIA? Prin majorari de impozite!
    Tineti-va bine, ca acu' e acu'!!!
  • 0 (0 voturi)    
    priviti faptele! (Joi, 12 martie 2009, 17:23)

    decebal [anonim]

    Cu siguranţă cel mai tare bau-bau legat de acest împrumut este că, în cazul neîncheierii lui, cursul de schimb ar urca vertiginos afectând stabilitatea financiară.

    Să n-avem de-a face cu legende şi false ipoteze. După încheierea acordului cu Fondul, forintul maghiar s-a depreciat cu încă 16%, Letonia nu mai are guvern, în schimb are lupte de stradă, iar Ucraina cere 5 miliarde de dolari Rusiei.

    No comment!
  • +1 (1 vot)    
    cota unica = o prostie (Joi, 12 martie 2009, 19:20)

    ionel [anonim]

    nu sunt fan al imprumutului fmi, insa cum se prezinta cota unica e o mare minciuna.

    Cea mai mare prostie ar fi daca ar renunta la cota unica dand vina pe fmi, cand pentru impozitarea progresiva exista o multime de alte argumente care nu au de-a face nici in clin nici in maneca cu fmi.
    Romania ar putea renunta la cota unica si fara fmi.

    Nu exista nici un motiv ca toata lumea sa fie impozitata cu 16%, nu exista nici un motiv ca daca vrei sa reduci/ridici taxele sa le reduci tuturor cu acelasi procent. Nu exista nici un motiv pt care un gigi becali, un patricu, un miliardar al asfaltului sa nu plateasca cel putin 17%. Nu exista nici un motiv pt care persoanele fizice sa fie impozitate cu aceasi cota ca si firmele.