800 de reclamatii la ANPC privind serviciile bancare

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2009, 14:17 Economie | Finanţe & Bănci

De la inceputul anului, Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor a primit de la clientii bancilor peste 800 de reclamatii ce vizeaza cresterea dobanzilor la credite si modificarea clauzelor contractuale fara notificare prealabila, informeaza NewsIn.

Potrivit datelor centralizate ale ANPC, anul trecut, au fost primite peste 4000 de plangeri legate de serviciile bancare. "Trebuie sa analizam fiecare plangere in parte, pentru a vedea unde a fost incalcata legislatia si unde este vorba despre vina consumatorului, in caz ca acesta nu a citit cu atentie ce semneaza. Sunt situatii in care este vina bancii, atunci cand introduce, ulterior incheierii creditului, comisioane noi si majorari nejustificate, si situatii in care omul a acceptat de buna voie o dobanda variabila", a precizat seful Directiei de Integrare Europeana din ANPC, Mihail Meiu.

La inceputul anului, ANPC a demarat o campanie de informare a populatiei sub deviza "Nu semna cu ochii inchisi!", pentru a reduce numarul de cazuri in care romanii se angajeaza la un credit bancar fara a cunoaste toate conditiile contractului.


Citeste mai multe despre   











3598 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    fara (Luni, 16 martie 2009, 14:34)

    ganditorul [anonim]

    si ce folos ca reclama ? cu dobanzile pe care le iau bancile "romanesti" tot un dreaq !
  • +1 (1 vot)    
    formular standard de credit (Luni, 16 martie 2009, 14:48)

    c [anonim]

    Bancile se joaca si cu marimea contractului, e imposibil sa urmaresti toate costurile prin contract. Daca toate costurile ar fi trecute pe o singura foaie A4 impreuna cu formula lor atunci probabil n-ar mai exista atatea reclamatii si s-ar putea compara si ofertele intre ele. Pe verso sa fie formulele penalizarilor.

    Sunt sigur ca orice banca poate sa-si echivaleze oferta cu o dobanda + 1,2 comisioane standard...dar intentionat baga clientul in ceatza cu complicitatea BNR.

    Sa faca BNR-ul un format standard si sa-l bage bancilor pe gat.
  • +2 (2 voturi)    
    comisioane nesimtite (Luni, 16 martie 2009, 14:50)

    Mihaela [anonim]

    BCR a introdus un comision de minim 3 euro daca ratele creditului sunt platite de alta persoana decat titularul creditului.Eu am un credit imobiliar pentru o casa la care si sotul meu este propietar, dar creditul o fost luat doar pe numele meu(credit pe doua nume nu s-a inventat inca).Din decembrie anul trecut au inceput sa ia acest comision
    • 0 (0 voturi)    
      comisioane BCR (Luni, 16 martie 2009, 17:01)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

      am fost si eu pus in fata comisionului de 3 euro de la BCR, pus pe 26 dec 2008. Nesimtire curata.
      Am reusit sa scap de el trecandu-ma imputernicit pe contractul de imprumut. Se poate face asta cu un drum la filiala la care s-a facut imprumutul, sau si mai simplu cu un telefon la respectiva filiala. NU merita acesti bani!
    • 0 (0 voturi)    
      curat nesimtite ! (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:26)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

      oricum , batem la porti inchise... suntem la mana lor si-o sa platim la comisioane de o sa ne ia naiba , fin'ca ,,traim in Romania ". Asa ne trebuie , ne-au luat ochii cu minciunile lor , si acu ' suportam . Cat om mai putea suporta ...Pt. ce a mai ramas sa platim comisioane ??? Am auzit ca , in curand , vor taxa si intrarea/iesirea noastra din sediul bancilor .
  • 0 (0 voturi)    
    BCR (Vineri, 20 martie 2009, 13:17)

    Badea Carmen [anonim]

    In anul 2007 am luat un imprumut iar dupa un an
    si cinci luni creditul meu a scazut doar cu 2129.03 lei.
    iar eu am platit pana in luna februarie 2009 suma
    de 9956.24 lei.Deci daca scadem aceasta suma
    ve-ti vedea ca dobanda,comisionul de administrare,
    comisionul de risc este de este in valoare de 7827.21. Revizuirea contractului de imprumut se facea doar in aprilie si septembrie dar dumnealor l-au mai revizuit inca de doua .AJUTATI-AM.
    • 0 (0 voturi)    
      bancile sunt hoti legali (Joi, 30 iulie 2009, 10:16)

      Gabi [anonim] i-a raspuns lui Badea Carmen

      Buna ziua
      Si eu am un credit la Bancpost din aug 2007,am platit pana in iulie 2009 suma de 7170CHF si mi-a scazut di datorie doar 640 de CHF.
      Am tot intrebat la bancpost sa imi explice modaliatea de calcul, dar de fiecare data primesc faimosul raspuns: " noi nu stim, asa calculeaza sistemul". Am cerut o simulare daca dau palta anticipata acelasi raspuns tipic de bancpost: sistemul calculeaza"
      Nu stiu ce e de facut dar necompetenta angajatilor si strategiile de hotie ale bancilor devin insuportabile.
  • 0 (0 voturi)    
    RECLAMATIE (Luni, 23 martie 2009, 18:50)

    DRUTA FLORIN [anonim]

    la data de 25-03-2008 am achitat suma integrala catre bcr cu cererea de inchiderea conutului .am fost informat de catre angajata banci ca nu mai am de achitat nimic sitotul este ok . acuma dupa un an de zile am primit un plic de la bcr precum ca mai am de dat bani . am fost la banca si d-na care mi-a facut toate formalitatile cu un an in urma ma anuntat caci contul nu a fost inchis. ce as putea sa fac sa nu mai platesc acei bani. eu sunt de parere ca ar trebui sa plateasca ce care nu si-au facut datoria. cu mult respect
  • 0 (0 voturi)