Averea populatiei sau cat de saraci suntem: comparatie Romania vs Bulgaria, Ungaria si Polonia

de Cristian Orgonas     khris
Miercuri, 18 martie 2009, 8:57 Economie | Finanţe & Bănci

Marti am publicat un articol in care faceam o comparatie intre averea romanilor si cea a americanilor si a englezilor, iar concluzia mea a fost ca suntem mult mai saraci decat ar fi fost normal sa fim.

Atat pe blog cat si pe Hotnews, acest articol a fost foarte comentat, unii dintre cititori sustinand cu argumente faptul ca aceasta comparatie este cam fortata din moment ce averea populatiei se acumuleaza de-a lungul anilor, ori istoria romanilor nu poate fi comparata cu cea a americanilor spre exemplu.

Revin cu acest subiect, numai ca de data aceasta voi compara averea financiara a romanilor cu cea a vecinilor nostri bulgari, unguri si polonezi, iar drept sursa voi folosi raportul CEE Households’ Wealth and Debt Monitor (Raportul de monitorizare a averii populatiei din Europa Centrala si de Est) pe care Unicredit il intocmeste in fiecare an.

Conform acestui raport, averea financiara neta a fiecarui roman este egala cu ”uriasa” suma de €407, ceea ce la nivel national inseamna aproape €8Mld sau 7% din PIB. Averea financiara neta exclude valoarea proprietatilor detinute si se refera doar la activele pe care populatia le detine sub forma de: numerar, depozite la banci, actiuni la bursa, asigurari de viata, investitii in fonduri mutuale si de pensii. Din aceste detineri se scad datoriile si asa se ajunge la sumele ce reprezinta averea financiara neta.

Comparand cifra de €407 aferenta Romaniei cu averea neta a fiecarui bulgar (€909 respectiv 34% din PIB per capita) ungur (€3227, 38%) si polonez (€3156, 45%), vedem ca suntem de departe saracii Europei din moment ce si rusii detin o suma aproape dubla.

Cum se explica aceste diferente: (sumele de mai jos sunt aferente anului 2007).
  1. Fondurile mutuale: romanii stau deoparte de aceasta industrie avand in vedere ca au investit in fonduri doar €163M, in timp ce in Bulgaria totalul sumei se ridica la €507M, in Ungaria €9.4Mld iar in Polonia €30Mld. Se pare ca umbra FNI inca ii mai bantuie pe multi dintre romani. Notati faptul ca bulgarii au de trei ori mai multi bani investiti desi populatia este de trei ori mai mica.  
  2. Fondurile de pensii: in Romania anului 2007, fondurile de pensii totalizau doar €4M (pilonul II nu exista), suma nesemnificativa comparativ cu cele €1.2Mld cat reprezinta fondurile de pensii din Bulgaria in timp ce Ungaria si Polonia sunt mult in fata cu €11.1Mld respectiv €39Mld. Doar activele fondurilor de pensii reprezinta 18%, 35% si 33% din averea fiecarui cetatean bulgar, ungur sau polonez. 
  3. Depozitele populatiei la banci in 2007 totalizau €900/locuitor in Romania, €1300 in Bulgaria, €2500 in Ungaria si €2000 in Polonia. Dupa cum se poate observa, un bulgar detine la banci cu 40% mai mult decat un roman si asta in conditiile in care au un PIB per capita cu 25% mai mic decat al nostru.
In plus fata de cifrele mentionate mai sus, cred ca o parte din diferenta se poate explica si prin modul de calcul al averii financiare nete in sensul ca activele necotate nu sunt luate in considerare si cum la Bursa de Valori Bucuresti numarul societatlor cotate este mult mai mic comparativ cu celelalte tari, o parte din detinerile populatiei nu apar in statistici. In acest context, doar cotarea la bursa a Fondului Proprietatea ar putea creste averea financiara neta a romanilor cu 20-30%.

Oricum am interpreta insa datele, este evident ca mai avem mult de muncit pana sa ii ajungem macar pe unguri si polonezi. Nemtii sunt mult prea departe.

Recomand citirea in intregime a acestui raport, contine multe date extrem de interesante pentru cei pasionati de economie.

Citeste si comenteaza pe Khris.ro.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

10894 vizualizari

  • -1 (17 voturi)    
    nu e neaparat relevant (Miercuri, 18 martie 2009, 9:06)

    gigel [anonim]

    faptul ca romanu nu investeste in fonduri de investitii nu inseamna ca e neaparat sarac. romania s-a dezvoltat mult, mai ales pe partea imobiliara, oamenii si-au bagat banii in case.
    • +5 (11 voturi)    
      :| (Miercuri, 18 martie 2009, 10:26)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Pai esti evident neatent, ca sa nu zic altfel. Omul a precizat ca acest calcul se bazeaza pe averile acumulate, ALTELE decat proprietatile imobiliare. Iar cat despre "investitia" romanului in case pe care a platit pe 2 camere 100-120000 de euro cand acea proprietate face 30-40000, amanetandu-si viitorul pe urmatorii 30 de ani, e rizibila si dovedeste stupizenia si imaturitatea financiara in care ne complacem
      • +8 (10 voturi)    
        Mai multe detalii nu strica (Miercuri, 18 martie 2009, 11:50)

        Mafalda [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        1. Daca bulgarii si ungurii si-au bagat masiv "averea neta financiara" in fonduri de investitii la sf. lui 2007, atunci ei sunt sincer de plans, pentru ca in 2008 inseamna ca au pierdut cel putin 60% din valoarea de piata a acelor active. Romanii au avut mai putin incredere in speculatia bursiera (sunt doar vreo 20.000 investitori privati la BVB) si in consecinta au fost mult mai putin expusi sa isi piarda economiile la prabusirea fondurilor.
        Un exemplu dramatic de incredere oarba in fondurile de investitii sunt islandezii, unde din cauza asta unii si-au pierdut jumate din economiile de o viata.

        2.Raportul citat nu pomeneste absolut nimic de criza violenta inceputa in toamna lui 2008, e facut doar pe primele 9 luni, criza care a pus Ungaria in genunchi. Daca ungurii ar fi avut real o asemenea avere neta, de peste 3.000€/loc., statul ungar nu ar fi fost obligat sa mearga cu caciula in mana pe la FMI/UE pentru un imprumut record de 25 de miliarde. Ce aveau ei ca "avere financiara" erau mai ales niste cifre pe hartiile prezentate trimestrial de fonduri de investitii, adica vorbe in vant !

        3. Iata cateva fraze din raport care schimba fundamental perceptia pe care o aveti despre locul si mai ales dinamica Romaniei:

        "..in Poland and Croatia, where in the first 9 months the domestic fund industries lost 32 % and roughly 50 % of their values respectively. Other markets, such as Slovakia, Hungary and Romania, have shown better resilience.."

        "Growth in household deposits has been strong, especially in SEE countries,
        topping 20 % in Romania for the first 9 m of 2008." (romanii campioni la depozite bancare! tabelul de la pagina 8 arata ca romanii sunt performerii la depozite, asigurari si fonduri de pensii!). "The pension funds industry in
        particular remains promising in Romania.."

        "opportunities in the mortgage segment remain
        in the long term, particularly in less penetrated markets such as Romania, Turkey and Russia."

        Avem un potential enorm, trend +.
        • +5 (7 voturi)    
          lol (Miercuri, 18 martie 2009, 18:35)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Mafalda

          Pai fondurile de pensii de-abia au inceput in Romania. Mai acumuleaza baietii bani vreo 10-15 ani dupa care vine alta criza si se "pierd" toti banii. Si iar fac "baietii destepti" mondiali o caruta de bani de ne cumpara pe betze de chibrit. :)

          Fondurile de pensii sunt pentru cei care au pregatire economica si antreprenoriala minima. Eu unul nu as baga nici un ban in fondurile de pensii. Cel mai bun investitor sunt eu, nu imi trebuie o armata de retarzi la cravata care sa se joace cu banii mei si dupa aia sa rada tamp pe la televizor dupa ce i-au pierdut. Iar dupa aia sa discute la "restaurantul bancherilor" ce smecheri sunt si cum invart ei sume uriase. Bleah!
          • +1 (1 vot)    
            fondurile de pensii-tzepe (Joi, 19 martie 2009, 15:16)

            travis [anonim] i-a raspuns lui alex

            Am mai scris odata...prin 2003 sotia unui prieten de-al meu vroia sa ma convinga sa dau bani la AIG.Mi s-a parut dubioasa afacerea...dadeam bani vreo 20 de ani,si primeam tot banii mei,cu o dobi nda de 5%.Pe atunci dobinzile la banci erau si de 20%.Mi s-a parut (si mi se pare) mai normal sa-mi bag banii mei in banci,decit sa faca chestia asta alta companie,care sa-si mai si traga profit din banii mei.Si mai era ceva cu asigurare de viata,credit dupa nu stoiu citi ani,vrajeli.Dovada ca acum AIG e la vale.
        • +3 (5 voturi)    
          corect (Joi, 19 martie 2009, 3:43)

          ionel [anonim] i-a raspuns lui Mafalda

          foarte corect, in acelasi timp cometariul Dvs cat de periculos este conceptul de pensie privata. Cei care-si investesc economiile in "pensia privata" practic isi inmaneaza economiile unur jucatori care-i joaca in cazinou la ruleta.
      • +1 (3 voturi)    
        hai sa fim seriosi (Miercuri, 18 martie 2009, 18:24)

        alex [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        Io nu stiu unde e stupizenia.

        In Romania s-au construit zeci de mii de case de catre romanii plecati in strainatate care au adus valuta in tara pentru a construi o casa fara credit. Costul de constructie a fost mic, multe case s-au facut in regie proprie (de multe ori cei care le-au construit sunt chiar constructori de meserie)- asa ca nu inteleg ce tot aberezi cu creditele.

        Io nu stiu cum s-ar putea construi case mai ieftine decat cele pe care le-au facut oamenii astia (la sat- teren f ieftin, mana de lucru gratuit, materiale la pretul corect si controlate- fara furturile muncitorilor).

        "Investitori" de genul pe care ii descrii tu sunt in minoritate, nu in majoritate. Multi din investitorii astia sunt de fapt straini, fonduri de investitii etc.
    • 0 (2 voturi)    
      dezvoltare imobiliara? (Miercuri, 18 martie 2009, 10:34)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Daca numeri doar imobilele finalizate inainte de 2008 asa cum sunt luate in calcul in articol si care au infrastructura completa (canalizare, gaz etc), nu cred ca sunt prea multe.
    • 0 (6 voturi)    
      pai tocmai asta e ideea (Miercuri, 18 martie 2009, 10:40)

      extruder [anonim] i-a raspuns lui gigel

      :)))))))
      si casele sunt de-abia la inceputul scaderii, in timp ce ratele curg si curg in continuare, cel putin constant.

      eu cred ca noi avem o avere neta negativa... adica datorii certe si clare, in timp ce activele sunt intr-o nebuloasa totala.
    • +1 (7 voturi)    
      Pe partea imobiliara (Miercuri, 18 martie 2009, 10:40)

      Lapidus [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Prietene Gigel,

      Comentariul tau demonstreaza faptul ca nu prea intelegi nimic din ce se intampla in jurul tau. "Pe partea imobiliara" cum spui tu romanii nu au produs nimic, au facut doar o specula mascata sub pompoasa titulatura de "afaceri imobiliare" cum ai spune tu. De fapt in tara asta nu se produce mai nimic si totul se bazeaza pe specula. Asa ca investitiile tale imobiliare dupa cum vezi s-au dus pe garla.
      Trezeste-te Gigel!
    • +5 (5 voturi)    
      investitii in fonduri mutuale (Miercuri, 18 martie 2009, 17:13)

      ioang [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Romanii au o experienta tragica cu fondurile "mai mult sau mai putin mutuale". E cazul sa ne amintim de Caritas, Gerald, SAFI, FNI si cate si mai cate.Au fost folosite pe post de aspiraoare de bani de la populatie si cand punga s-a umplut a fost golita la cine trebuia, iar cotizantii si acum mai dau din buze a paguba.
      Nici banca ca institutie fianciara nu a fost mai breaza.Dacia Felix, Bancorex,Banca Religiilor si inca altele la fel au facut.
      Calculul celor 407Euro spune si ca suntem un popor sarac dar si ca increderea romanilor in institutiile financiare este aproape egala cu zero-romanl preferamd sa tina banii sub saltea sau sa-i cheltuie decat sa-i puna undeva unde nu are niciun control asupra lor. Ori 407E este o cifra bazata pe contabilizarea depunerilor din banci ,etc. si nu din ce este sub saltele romanilor.
      O alta problema legata de increderea romanului in aceste institutii aprae si cad ne uitam la bogatii Romaniei care deasemeni nu tin banii in bancile autohtone. Si au si motive intemeiate.Incepand de la regulile jocului (dobanzi) care se schimba cum vor "ei" dar cu banii "mei" si pana la sumele care se returneaza in caz de inchidere-faliment a bancii .
    • 0 (0 voturi)    
      . (Joi, 19 martie 2009, 17:33)

      Mda [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      n-ai inteles nimic
  • +3 (11 voturi)    
    amuzant (Miercuri, 18 martie 2009, 9:13)

    Catelu [anonim]

    Daca n-ar fi trist. In rromania banii nu se declara, pentru ca averile semnificative se obtin prin furt si mita. Daca insa iesi in oras si vezi vilele si masinile de lux te poti crede in Elvetia. Sigur, dupa ce schimbi cartierul sunt toate sansele sa te trezesti inapoi in republica bananiera rromana.
  • +5 (5 voturi)    
    Asa o fi pt Ungaria si Polonia (Miercuri, 18 martie 2009, 9:15)

    releu [anonim]

    dar Bulgaria sigur este masluita, asa cum a fost si cu economia lor piata la intrarea in UE.

    La PIB care este, cum sa aiba atatea active ?
    Voi nu puteti face o corelatie la mintea cocosului ?
  • +4 (4 voturi)    
    o intrebare (Miercuri, 18 martie 2009, 9:16)

    flynt [anonim]

    banii de la saltea apar in statistici?
    daca nu apar, pot fi desprinse cel putin 2 concluzii: daca romanii detin multi bani la saltea, inseamna ca nu suntem chiar atat de saraci, dar profund inapoiati din punct de vedere finanaciar (ceea ce poate fi si un beneficiu pe termen scurt la un moment dat); daca si aia sunt putini chiar ca am consumat in disperare. parerea mea....
  • -1 (7 voturi)    
    sunt mandru ca sunt roman (Miercuri, 18 martie 2009, 9:17)

    eu [anonim]

    oricum, alte motive sa fiu mandru nici nu am....
  • +7 (7 voturi)    
    buna ziua domnule autor (Miercuri, 18 martie 2009, 9:27)

    carcotsh [anonim]

    in raportul dumneavoastra sustineti ca:

    "Conform acestui raport, averea financiara neta a fiecarui roman este egala cu ”uriasa” suma de €407"

    "Averea financiara neta exclude valoarea proprietatilor detinute si se refera doar la activele pe care populatia le detine sub forma de: numerar, depozite la banci, actiuni la bursa, asigurari de viata, investitii in fonduri mutuale si de pensii. Din aceste detineri se scad datoriile si asa se ajunge la sumele ce reprezinta averea financiara neta."

    apoi:

    "Depozitele populatiei la banci in 2007 totalizau €900/locuitor in Romania"

    Nu cumva va contraziceti?

    Acum in 2008 in schimb avem sa observa faptul ca deja i-am depasit pe bulgari si chiar pe polonezi. in anul 2009 ii vom mdepasi si pe unguri.

    Ceea ce nu iei in calcul este ca:
    Foarte multi romani au locuine comparativ cu Polonezi/Unguri iar in Bulgaria locuintele sunt la sfert cat in Ro iar in Polonia sunt cu 20% mai ieftine. Ori toti stim ca atunci cand faci o investitie mai mare esti tare daca o amortizezi/achiti si nu stiu daca se mai pune problema de bani. Ori in Ro. 90% din pop locuiest in locuinta proprie si numai tinetii intre 24 - 35 de ani (in 80 % din cazuri) stau in chirie deoarece cei mai tineri de 24 stau la parinti asa cum e normal.
    In al trilea rand nu poti comara rezervele populatiei in 2007 cu cele din 2008.
    In totdeauna rapoartele cele mai corecte se fac in anul in curs . Iti reamintesc ca Ro. in 2007 nu a prea a imprumutat bani de ;la populatie dar in 2008 a facut-o masiv. si s-ar putea sa realizezi cu stupoare faptul ca roamnii au aprox 3500 euro/persoana in investitii financiare (adica vreo 77 mld euro sau 40-50% din PIB, ca de aia au expunere bancile in Ro 150 mld de euro din care 80 mld in imobiliare).

    Cu respect,
    • -1 (7 voturi)    
      A folosi != a-ti apartine (Miercuri, 18 martie 2009, 10:04)

      G [anonim] i-a raspuns lui carcotsh

      Romanii au locuinte si multe altele luate pe credit, deci nu le au.

      De asemenea au un minus, pt ca preturile locuintelor sunt umflate si au fost foarte umflate, si vor scadea, pe cand creditul luat e bun de plata.
      • +5 (5 voturi)    
        credite (Miercuri, 18 martie 2009, 11:57)

        carcotsh [anonim] i-a raspuns lui G

        Populatia intre 24-34 de ani au credite pentru locuinte.
        &0% nu au credite ptr ca le-aul luat din 1990 cand a dat voie FSN populatiei sa ia locuinte.
        Asa ca pe ceea ce te bazezi gresesti.
        Faptul ca locintele sunt unflate...asa e...dar sa mai stii ca si banii sunt tot produse si si banii sunt umflati chaiar mult mai mult...ia ex monedei care nu are acoperire decat de mai putin de 2%...ceea ce inseamna ca a fost unflat de 50 de ori.

        Cu respect,
        • 0 (0 voturi)    
          Nu prea e asa (Miercuri, 18 martie 2009, 19:38)

          Costica [anonim] i-a raspuns lui carcotsh

          Din nefericire, oricit am baga casele in avere, ele nu sunt capital.Si sunt folosite de banci ca garantie doar in situatia existentei unei piete . Crezi ca a murit creditarea? Nu! bancile nu mai dau crdite cu acoperire in case caci nu le mai vind in profit daca nu mai platesti. Asta ca urmare a speculei "investitorilor" de aici si de aiurea cu case in lipsa unei economii care sa asigure venituri sigure populatiei acum si in viitor.
    • 0 (0 voturi)    
      ai uitat de (Miercuri, 18 martie 2009, 10:20)

      ;) [anonim] i-a raspuns lui carcotsh

      credite ... Cand iti iei o casa, sau orice altceva, pe credit nu inseamna ca e averea ta, e o avere pe care inca NU o ai. Sau ca acea garsoniera chiar valoreaza 70k euro, cat ai dat pe ea. Banii aia in loc sa iti creasca "cotatia de piata" o scad, si inca MULT. Tu dai 500e/luna la banca, dar nu iti intra in economiile tale, iti ies. In timp ce garsoniera a ajuns 35k.
  • +5 (5 voturi)    
    romanul nu are incredere in banci (Miercuri, 18 martie 2009, 9:42)

    x-ulescu [anonim]

    Conform principiului "ce-i in mana nu-i minciuna", romanul nu are incredere in banci sau fonduri si isi baga banii in case, masini si alte obiecte mai mult sau mai putin valoroase.

    Lipsa de incredere e justificata de japca pe care o practica bancile din '89 incoace.
  • +3 (3 voturi)    
    avere versus datorii (Miercuri, 18 martie 2009, 9:44)

    fanfanlatulipe [anonim]

    Ar fi foarte interesant de evaluat si balanta intre avere si datoriile in banci sau la alte institutii financiare . Romanii s au invatat sa traiasca din credit sau multi din ei fara sa stie macar traiesc pe banii firmelor ce supravietuia prin credite .Pentru toti acestia nu cred ca Guvernul are solutii in momentul de fata ceea ce este foarte grav .
  • -4 (6 voturi)    
    corect! (Miercuri, 18 martie 2009, 9:54)

    drushk [anonim]

    Suntem ultimii oameni... :( :(
    • +6 (10 voturi)    
      procopseala (Miercuri, 18 martie 2009, 10:03)

      bulgarul [anonim] i-a raspuns lui drushk

      Ultimul om esti tu nefericitule ca te iei dupa toti incultii, daca nu ai bani la fonduri de investitii sau bursa asta nu inseamna ca esti sarac, ba dimpotriva dupa criza asta financiara. Cum spunea cineva mai sus, suntem poate printre primele tari din lume in privinta proprietatii imobiliare, asa cum sunt ele cutii de chibrituri apartamentele sunt bunuri imobiliare.
      • -3 (9 voturi)    
        vai vai vai (Miercuri, 18 martie 2009, 10:55)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui bulgarul

        tu vrei sa zici ca cutiile alea de chibrituri sunt avere?
        tu n-ai inteles nimic dragule!
        avem un deficit foarte mare, e criza, valuta nema, sa vezi ce-o sa se intample cu cursul de schimb...
        • +1 (1 vot)    
          tranzactii (Miercuri, 18 martie 2009, 14:19)

          bulgarul [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Anonimule nu te mai da intelept, eu sunt agent de bursa si as putea sa o tin in continure pe vrajeala care o sa scufunde lumea, ca vezi doamne adevaratele afaceri sunt tranzactiile de actiuni, obligatiuni, derivate si o gramada de alte tranzactii care sunt pure speculatii fara acoperire, de altfel am actiuni si in afara care vaoreaza de 10 ori mai putin ca acum un an. Nu tata cat vor cadea imobiliarele, tot vor fi cele mai sanatoase afaceri mai ales la noi, astea cu aurul si cu alte chilipiruri. Bine a zis un broker din America m-am imbogatit pe spatele filfizonilor de la Havard, ca el miza pe bursa la caderea actiunilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Doar romanii tin banii la ciorap? (Miercuri, 18 martie 2009, 10:20)

    hic sunt leones [utilizator]

    Mi se pare stupid acest argument. La fel o face si o parte din bulgari, unguri sau polonezi, cu toate astea, apar mai multi bani la nivel oficial, deci la nivel oficial sunt mai bogati decat romanii.
  • +4 (4 voturi)    
    Avere financiara neta versus real estate (Miercuri, 18 martie 2009, 11:04)

    Bill [anonim]

    A socoti ca aceasta "avere financiara neta" e mai relevanta decat detinerea de imobiliare e o aberatie. Comparati performanta fondurilor mutuale sau evolutia actiunilor la bursa din ultimul an cu evolutia pietei imobiliare si veti constata ca "idiotii" care au dat 100K euro pe un apartamant care acum face doar 70K stau mai bine decat "inspiratii" care au cumparat actiuni ale multor companii de renume si care au scazut nu cu 30% intr-un an ci de 3-5 ori.
    De altfel termenul "real estate" spune tot, nu a fost inventat in ultimii ani si cei din vest au trecut prin multe crize si stiu ce inseamna.
    Titlul "Averea populatiei sau cat de saraci suntem" nu prea se potriveste cu analiza facuta, chiar daca in text se specifica domeniul analizei.
    • -1 (1 vot)    
      @Bill (Miercuri, 18 martie 2009, 16:04)

      c [anonim] i-a raspuns lui Bill

      Esti haios! iti dau dreptate in multe din cele ce le spui, dar ia mai gandeste-te cum poti sa cumperi o actiune si sa pierzi "de 3-5ori"!? Ce se intampla? ti se mai retrage capital din cont?... tu altceva vrei sa spui in privinta pierderilor de 3-5 ori, dar ce-a iesit e prea haios...

      Numai de bine
  • +4 (4 voturi)    
    cash de criza (Miercuri, 18 martie 2009, 11:10)

    adrian [anonim]

    Bun, am aflat ca suntem cei mai saraci europeni. Poate ne intrecem totusi pentru pozitia asta cu albanezii...
    Romanii au bagat banii in case, in masini, in bijuterii si alte alea; nu suntem noi o natie de jucatori la bursa, de investitori in fonduri mutuale, nu facem hedging, nu speculam valute... d-aia si suntem asa saraci.
    Dar exista si o parte buna; dincolo de investiile in case, unele estimate la o valoarea prea mare fata de ce sunt ele de fapt, acum la vreme de criza nu banii te scot din probleme. Pentru cei care au trecut pe la scoala, problema e simpla; E "criza", se produc din ce in ce mai putine bunuri si servicii. Probabil se vor produce chiar si in Romania cu vreo 6-7% mai putine decat anul trecut. Guvernele si bancile nationale combat "crizele" cu tiparirea de bani, cu pomparea lor in companii (unele merita, majoritatea nu - dar nu asta e discutia).Revenind, pentru cei care au trecut pe la cursurile de economie: creste masa monetara, scade volumul bunurilor si serviciilor. DECI: Inflatie.
    Tradus inseamna asa: cu aceeasi bani vei cumpara mai putin.
    Iar noi, popor de tigani cu cortul, care am bagat banii in case, in lanturi de aur la gat, in masini si cate si mai cate. Dar la faza asta iesim bine, pentru ca dupa ce imobiliarele vor reveni la bun simt, bunurile si serviciile detinute, deja platite sau luate pe credit, vor valora mai mult decat "cash-ul" din bancile unguresti, poloneze si bulgaresti.
    Cine mai deschide din cand in cand un manual de economie de clasa 11-a, poate citi acolo ca in astfel de momente e bine sa cauti chilipiruri si sa faci investitii si mai ales, sa te imprumuti. Vei returna aceeasi bani dar vei detine ceva care va cantari cu o punguta de bani in plus fata de ce ai platit.
    Poate d-asta Patriciu zbiara ca se prabusesc imobiliarele si el cumpara pe ascuns mii de apartamente.
  • +1 (3 voturi)    
    o natie de cumparatori (Miercuri, 18 martie 2009, 12:55)

    fanfanlatulipe [anonim]

    Asta ne am invatat sa fim in acesti ultimi ani . Stau dovada lanturile de supermarketuri , masinile si casele facute in ultima perioada. Problema e ca toate astea sant pe credit ... Asta nu e avere . Mai este o problema mare si anume aceea ca averile reale sau contractat au scazut in valoare . Datoriile nu s au contractat si astfel in lipsa veniturilor au devenit mult mai mari si mai impovaratoare . Asa ca averile noastre subtiri vor disparea inghitite de datoriile uriase . Sanatate sa aveti!
  • +2 (4 voturi)    
    Daca maine... (Miercuri, 18 martie 2009, 13:15)

    buncrestin [utilizator]

    ...se prabuseste toata economia mondiala si se blocheaza tot...Romania are cele mai mari sanse sa scape cu bine. Aproape 50% din populatie traieste la tara, are o bucata de pamant si un acoperis deasupra capului, plus ca este autosuficienta alimentar si poate fara mari probleme sa aprovizioneze restul populatiei. Pe seama populatiei rurale traiesc binemersi si o masa mare de oraseni care fac weekendul la parinti, la bunici, la sat in orice caz, de unde inca se mai aprovizioneaza constant cu alimente (si inca alimente de calitate, nu cauciuc turcesc). este un paradox al societatii romanesti, ca atunci cand orasanu - venit si el tot de la sat, "culturalizat", "cosmopolit", finantist hedge-fondist si atotstiutor - o da in bara la oras, are cine sa-l scoata din rahat si sa duca mai departe tot greul. de asta inca mai existam astazi ca popor. pentru ca e scris in ADN-ul romanilor adevarati ca traditia e nepieritoare, in timp ce iluziile si luxul sunt toate labile si trecatoare.
    • +1 (1 vot)    
      Totul este Relativ. (Joi, 19 martie 2009, 2:47)

      Nostr@damus* [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      De acord 1000 % ( nu 100% ) cu ce spui.
      Se va intampla degraba ce spui ( cred ca va fi
      si razboi din nefericire. )
      Romanii ar trebui deacum sa-si pregateasca posmagii pentru zilele negre.
      Va fi mai rau in alte tari.
      Doamne ajuta.
  • 0 (0 voturi)    
    Excelenta complectare (Miercuri, 18 martie 2009, 17:01)

    Ariel [utilizator]

    Comparatia cu colegii din Europa noua este mai concludenta. Esta un fapt retinerea romanilor fata de fonduri, prea multi s-au ars cu FNI dar parca nici fondurile n-au fost prea atractive. Ne-am cam invatat cu cresteri spectaculoase, desi stim cum s-a terminat cu ele dar peceptia noastra asa a ramas. Fondurile private de pensii au inceput mai tarziu la noi, inca n-au avut timp sa ia amploare.
    La o urmatoare evaluare, cred ca tabloul va fi diferit. Cei care au investit in bursa sau fonduri vor acuza pierderi substantiale. De asemeni, la noi cei de peste 50 de ani sunt in majoritate proprietari de locuinte, oricat ar fi ele cutii de chibrituri, au valoare de intrebuintare si constituie active. Si multi din cei de sub 50 de ani fie au mostenit fie si-au facut , chiar si cu credit care pe masura platii ratelor devine tot mai mult proprietatea lor. Din punct de vedere imobiliar cred ca suntem superiori vecinilor.
  • -1 (1 vot)    
    2007: Romania si Bulgaria cele mai sarace din UE (Miercuri, 18 martie 2009, 23:38)

    DEFICIT PNL$ [anonim]

    Eurostat: Romania si Bulgaria sunt cele mai sarace tari din UE

    24 iunie 2008

    Romania si Bulgaria, tari care au aderat la UE in 2007, raman cele mai sarace din blocul european din punct de vedere al produsului intern brut pe cap de locuitor, ocupand penultimul, respectiv ultimul loc si fiind depasite de Turcia, tara candidata la UE, potrivit Eurostat.
    • -1 (1 vot)    
      UNDP (Joi, 19 martie 2009, 1:03)

      DEFICIT PNL$ [anonim] i-a raspuns lui DEFICIT PNL$

      Cine poate accesa Human Development Reports poate vedea ca Ro a fost constant in ultimii 20 de ani in urma Bulgariei dpdv al indicilor calitatii vietii
  • +2 (2 voturi)    
    Cred (Joi, 19 martie 2009, 3:01)

    Anticomunistu [anonim]

    Cred ca suntem prima natiune si singura care ne dam suturi in fund singuri.Cum sa spui ca Bulgaria e mai sus decat noi cand atatia au fost pe acolo si-au vz ce putine masini au aia.Sa nu mai vb de preturile care sunt la noi(de 3-4 pori mai mari) nu numai in imobiliare si totusi traim mai bine vezi cladiri inalte supermarketuri.Chiar daca ar fi fost adevarat aceasta comparatie cu Bulgaria n0-ar fi trebuit sa apara asa.Si omule 2007 nu ti se pare un an cam trecut analizeaza si tu cifre mai noi.Bulgarii is vai de ei pe langa noi...
  • -1 (1 vot)    
    saraciile, lenea si ortodoxia.... (Joi, 19 martie 2009, 7:09)

    Flavius Transilvanus [anonim]

    Ne trag in jos satele din Campia Romana si Moldova (Lunca Siretului) unde saracia e lucie, lumea traieste in bordeie... sunt cele mai sarace zone ale UE... acesta e motivul pentru care si bulgarii sunt in fata noastra...
  • +1 (1 vot)    
    Cine se frige cu supa sufla si in iaurt (Joi, 19 martie 2009, 7:20)

    minu57 [utilizator]

    Ce face un roman cand are nevoie bani ?
    Schimba o 100 de dolari.Traiasca salteaua !
    Haideti sa ne amintim cum se traia cu 40 de dolari pe luna si cu magazinele goale.
    Balconul era plin cu muraturi,mere,costita,carnati,canistra cu benzina si motorina( pentru soba).Frigiderul gemea de carne. debaraua prea mica pentru faina,ulei,zahar. La sat aveam cartofi,varza si porcul de Craciun.Haine pana si pentru mormantare.
    In concluzie romanul are incredere in ce face el cu mintea si mainile lui si nu in institutii financiare.Si in strainatate facem la fel.
    Suntem natie de supravietuitori si vom supravietui chiar daca suntem priviti ca Omul de Neanderthal.
  • +1 (1 vot)    
    atentie (Joi, 19 martie 2009, 8:29)

    nelutu bulu [anonim]

    Nu se iau in calcul proprietatile.Ok.Dar creditele facute pentru acestea se iau,deci se scad din depozitele facute la banci.Se stie ca o buna parte din populatie si-a facut credit pentru a achizitiona o locuinta,cu mult peste ceea ce s-a intamplat in celelalte tari din studiu.Deci , daca nu se iau in calcul proprietatile , studiul este absolut nerelevant.
  • +1 (1 vot)    
    Bulgaria2008 EXCEDENT BUGETAR Romania DEFICIT PNL (Joi, 19 martie 2009, 8:41)

    DEFICIT PNL$ [anonim]

    ***Bulgaria2008 EXCEDENT BUGETAR, Crestere economica

    Europarlamentar bulgar: "Excedentul bugetar - MARELE AVANTAJ AL BULGARIEI, pe perioada de criza" (Euractiv, 22 Februarie 2009)

    http://www.euractiv.ro/uniunea-europeana/articles|displayArticle/articleID_16485/Europarlamentar-bulgar-Excedentul-bugetar-marele-avantaj-al-Bulgariei-pe-perioada-de-criza.html

    ***Romania2008, DEFICIT PNL, Crestere economica

    *Liviu Voinea*: Deficitul bugetar era 1,3% din PIB in 2004, acum este nu 5,3,
    ci 6,6 după calculul deficitului structural şi cel mai probabil anul
    ăsta peste 7.

    Traian Basescu: "Stiti ce ministru de Finante excelent a avut Romania? Mihai Tanasescu. In 2004, an electoral, Mihai Tanasescu a lasat Guvernului urmator un deficit de 1,53%. Asta in conditiile in care PIB-ul Romaniei nu era atunci nici jumatate din cat este acum."
  • +1 (1 vot)    
    Bulgaria va aloca EXCEDENTUL educaţiei şi sănătăţi (Joi, 19 martie 2009, 8:44)

    DEFICIT PNL$ [anonim]

    Guvernul bulgar va aloca bani din excedentul bugetar educaţiei şi sănătăţii

    Marti, 02 Septembrie 2008

    Autorităţile de la Sofia au decis să majoreze până la sfârşitul lui 2008 ajutoarele sociale, graţie excedentului bugetar estimat la 6 miliarde de leva, respectiv 3 miliarde de euro.

    O parte din bani va ajunge la educaţie şi sănătate. Guvernul socialist, condus de Serghei Stanişev, are în plan majorarea pensiilor, a ajutoarelor pentru familiile sărace şi a subvenţiilor pentru plata facturilor la energie.

    Guvernul bulgar a decis să aloce sume importante din excedentul bugetar pentru ajutoare sociale. Jumătate din excedentul bugetar va fi destinat familiilor defavorizate, domeniului sanitar şi învăţământului, a declarat premierul socialist Serghei Stanişev. Executivul de la Sofia va cere parlamentului să aloce 105 milioane de euro din excedentul bugetar pentru sprijinirea pensionarilor şi a familiilor sărace.

    Este pentru prima dată când Guvernul socialist dă bani pentru vacanţele a 3 până la 5.000 de pensionari în perioada septembrie-noiembrie. Totodată, 1,2 milioane de vârstnici vor avea parte de creşteri ale pensiilor cu 8,5%, iar 2,2 milioane de persoane aflate în sărăcie vor primi ajutoare financiare de Crăciun. În plus, 360 de mii de gospodării vor beneficia de un ajutor pentru plata facturii la energia electrică şi 50 de euro pentru a compensa scumpirea produselor de bază.

    Premierul bulgar a declarat că excedentul bugetar a atins deja 6,5% din PIB în primul semestru datorită unei colectări mai bune a taxelor. De altfel, Bulgaria are unul dintre cele mai scăzute impozite pe venituri pentru persoanele fizice şi juridice, de 10%.

    http://www.tmctv.ro/articol_47592/guvernul_bulgar_va_aloca_bani_din_excedentul_bugetar_educatiei_si_sanatatii.html
  • 0 (0 voturi)    
    BMW X6 (Joi, 19 martie 2009, 15:22)

    Traian Mazare [anonim]

    Dom'le nu stiu cit de saraci sintem, dar stiu ca avem o goraza de BMW X6 pe cap de locuitor.
  • 0 (0 voturi)    
    he,he,he (Joi, 19 martie 2009, 15:47)

    liviu [anonim]

    nu stiu daca cifrele astea arata cit de saraci sint romanii in comparatie cu altii, insa arata in mod evident cit de saracutze sint prezumtiile economiei cind masoara saracia asta....

    pur si simplu poti avea 5000 de euroi in casa, si nici unul in "fonduri",banci sau "fonduri" de pensii.
    inseamna ca esti sarac?
    si inseamna ca daca "stiinta" "economia" nu poate masura asta atunci bogatia in cash nu se exista?

    eu pur si simplu cred ca proxiurile astea cu fondurile si celelalte nu sint adecvate pentru a surprinde perfect realitatea....salariile si pretul vietii ar putea fi indicatori mai buni.
  • 0 (0 voturi)    
    Fi serios (Duminică, 26 iulie 2009, 1:06)

    Fi serios [anonim]

    ...Deasta te costa o casa 100.000 DE EURO....deasta parlamentari au ditamai vilele si un salariu enorm..asa e...suntem saraci...Doar oamenii de rand...si in plus...Cred k suntem peste Ungaria si Bulgaria...