Radu Berceanu: Suma discutata cu FMI este de vreo 19 miliarde de euro

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2009, 21:45 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a declarat ca suma discutata cu delegatia FMI si CE este "de vreo 19 miliarde de euro", din care doar patru miliarde de euro vor sprijini activitati guvernamentale, restul avand rol de rezerva, relateaza Mediafax. Oficialul a spus ca, de aceasta data, conditiile FMI sunt "ingaduitoare" comparativ cu acordul precedent cu Fondul, cand au fost trasate directii "mult mai dure".

"La Guvern, pentru sprijinul unor activitati guvernamentale sunt patru miliarde. Acesti bani urmeaza sa intre in niste programe, incetul cu incetul, si dupa aceea sa fie rambursati. In rest, sunt vreo 12 miliarde care de fapt sunt pusi la dispozitia BNR si care practic nu sunt cheltuiti, sunt un fel de rezerva a BNR. Deci sunt niste bani pe care BNR ii poate folosi eventual daca presiunea cursului de schimb sau altfel de chestiuni speciale intervin", a declarat Berceanu.

"Mai este un fond de vreo doua miliarde care, de asemenea, nu se cheltuieste. Sunt niste bani care sunt pusi la dispozitie printr-o alta modalitate si sunt niste bani care nu neaparat intra intr-un circuit economic. Am vazut peste tot ca ne imprumutam cu 19 miliarde de euro. Nu este chiar corect. De fapt, folosim, ne imprumutam, cu vreo patru miliarde de euro, in rest sunt bani care au alt rol, un rol de rezerva", a explicat Radu Berceanu.

Ministrul a afirmat ca "nu e vreo mare fericire sa avem un acord, o asistenta din partea FMI, dar nu e nici vreo tragedie".


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1003 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Din Canada (Sâmbătă, 21 martie 2009, 21:58)

    Dor de Ca$$A [anonim]

    Sa traiti bine|!
  • +3 (7 voturi)    
    fk (Sâmbătă, 21 martie 2009, 22:24)

    asasinul economic :) [anonim]

    inca nu am inteles de ce avem nevoie de acesti bani.

    productia auto romaneasca e la supra productie.
    bnr are rezerve de peste 20 miliarde euro deja...

    la ce bun sa mai platim dobanda la FMI ??????

    explica cineva ???

    (in afara de faptul ca unii isi trag comisionul desigur)
    • -2 (4 voturi)    
      FMI (Duminică, 22 martie 2009, 0:23)

      BNR [anonim] i-a raspuns lui asasinul economic :)

      Nu stiu daca merita sa pierd timpul, dar hai sa zicem ca da...Datoria externa a Romaniei este de 73 miliarde EUR din care trebuie platite 33 miliarde anul asta. Mai adauga un deficit de cont curent de 10 miliarde si cred ca-ti vei da seama destul de usor ca cele 25 miliarde ale BNR se cam termina. Si productia auto romaneasca nu e la supraproductie - daca ai citi stiri ai vedea ca s-au inchis fabrici, nu se mai vinde, etc. Eu ma intreb de ce ne da FMI bani?! Nu cred ca nu meritam!
      • +2 (2 voturi)    
        Aiurea (Duminică, 22 martie 2009, 14:32)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui BNR

        Datoria publica a Romaniei este de vreo 30 de miliarde, restul sunt datorii ale unor firma private si nu se platesc de catre stat.
        • 0 (0 voturi)    
          oare? (Luni, 23 martie 2009, 21:28)

          bnr [anonim] i-a raspuns lui un roman

          De asta si ziceam ca nu prea merita pierdut timpul... Tu esti unul din cei care gandesc ca statul nu trebuie sa se ingrijeasca decat de datoria sa si ca toate firmele private pot da faliment ca lucrurile o sa mearga perfect in tara. BRAVO!!!! Inteligent! A, datoria externa a statului scadenta anul asta este de doar 1,6 miliarde EUR si in total de doar 10,2 miliarde. Daca tot dai cifre, macar da-le corect!
          Un credit in EUR luat de tine intra la datorie externa privata. Cred ca ar trebui sa te lasam sa dai faliment!
    • 0 (2 voturi)    
      fmi2 (Duminică, 22 martie 2009, 0:26)

      bnr [anonim] i-a raspuns lui asasinul economic :)

      a... am uitat. din cele 25 miliarde ale BNR circa 50% nu sunt ale bnr, ci ale bancilor comerciale sub forma de rezerve minime.
    • +1 (3 voturi)    
      ciubuc la ciumpalaci (Duminică, 22 martie 2009, 2:30)

      Captain [anonim] i-a raspuns lui asasinul economic :)

      Pai cum adica pentru ce ne trebuie?!

      Trebuie si alesii nostrii sa mai traga un ciubuc gros k n-au mai tras saracii de mult timp un ciubuc atat de gros.

      Ganditi-va daca doar 1% din acele 19 miliarde de EUR ar fi ciubuc... asta ar inseamna 190 de mil de EUR.
      Un 1% se poate "ascunde/cheltui/evapora" usor.

      Cu acele presupuse 190 de milioane de EUR se pot face muuulte vile, dotate si cu cate una-doua masini de lux.

      Faza este k de cele mai multe ori, acel procent nu este un amarat de 1% ci mai mare...
    • +2 (4 voturi)    
      Asa este ordinul, ce nu e clar ? (Duminică, 22 martie 2009, 11:00)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui asasinul economic :)

      Pentru ca asa le-au comandat sefii lor din marea finanta. Ordinul se executa, nu se discuta.
      .
      Este clar ca acesti oameni care ne conduc numai in interesul Romaniei nu actioneaza, din pacate :-(((
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Duminică, 22 martie 2009, 11:13)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui asasinul economic :)

      din simplul motiv ca asa ni s-a ordonat de catre marii bancheri internationali prin intermediul institutiilor eurpoene la care suntem parte; trebuie neaparat sa luam un credit cat mai mare de la FMI; se foloseste din plin tehnica asasinatului economic; raul ce ni se pune la cale abia incepe sa isi arate fata.
      Ma minunez cum au calculat totusi suma de 19 mld $? A fost pregatita psihologic, intai i-au zis lui Basescu sa ne spuna ca va fi maxim 20 de mld, apoi au pus 19 , ca sa sune mai bine, ca la magazin unde cumperi cu 19.99 RON un produs.
  • +2 (2 voturi)    
    vreo 19 miliarde de euro ? (Duminică, 22 martie 2009, 0:08)

    traian [anonim]

    Ce insemna VREO 19 MILIARDE?
    Mai frate,Berceanu discuta de banii din creditul FMI de parca suma asta este asa,o vrajeala...
    Ori informezi poporul ,ori nu! Pana la urma cine e acest musiu sa vorbeasca cu noi la misto?
    Chestia cu VREO tine poate la Craiova dar un ministru al Romaniei trebuie sa invete sa respecte si sa fie clar,concis.Daca poate,daca nu ,pa! ura si la gara !
  • +1 (3 voturi)    
    iesiti in strada si dati jos (Duminică, 22 martie 2009, 0:08)

    nu virtual [anonim]

    porcii de la conducerea Romaniei
  • +3 (5 voturi)    
    Hm (Duminică, 22 martie 2009, 0:45)

    stefan [anonim]

    La ministrul Berceanu toate sunt cu "vreo".
    Daca vor fi 19,5 miliarde sau 18,8, sunt vreo 19, ne incadram in marja de eroare, nu?
    Totusi un imprumut asa de mare dintr-o data ascunde el niste realitati economice mult mai dure decit ne-am putea inchipui.
    Oricum guvernul asta face imprumutul, iar cele urmatoare le vor plati. Adica noi, "pulimea" muncitoare si platitoare de impozite.
  • +2 (4 voturi)    
    vreo (Duminică, 22 martie 2009, 1:26)

    Ioana [anonim]

    astia parca discuta de vreo 3 lei !
  • +1 (5 voturi)    
    Guvernatorul Isarescu e divina ! (Duminică, 22 martie 2009, 8:03)

    Eneas [anonim]

    Se pare,se spune , e pe bune , ca niste mai multe zeci de miliarde valuta ale Bancii Nationale au fost plasate in bonduri SUA si acum sunt sau blocati sau pierduti in haosul financiar american!Fara imprumutul FMI acest BNR- cu guvernator cu tot -intra in incapacitate de plata ,cu toate rezervele BNR care nu sunt tezaurizate in subsolul BNR colt cu Lipscani ,sunt imprastiate aiurea prin lume, sa produca dobanda ! cred ca sunt ca si pa-pa, tu-tu , bai -bai sa nu zic mai mult ...
    cum spunea Creanga : 'Stiu ca sunt un prost dar cand ma uit in jur prind putin curaj "!
    brav popor romanas ,ce ai avut si ce ai pierdut ;capul sus,privirea demna,gandul la patrie !
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule Berceanu, (Duminică, 22 martie 2009, 9:12)

    judex1 [anonim]

    Reamintiti-i colegului dvs. de guvern, Domnul Videanu, ca a promis sa divulge toate firmele capusa care ne incarca facturile la electricitate si gaze. Au trecut deja doua luni si nu am aflat nici un nume, iar, in privinta facturilor incarcate ilegal, platim inca facturi anormale si nesimtite. Va rog, nu ma faceti sa-mi schimb parerea despre PDL!
  • +2 (2 voturi)    
    . (Duminică, 22 martie 2009, 12:33)

    TERENONLINE [anonim]

    ...pretul retetei!
    .
    a conduce oamenii/societatea nu este doar simpla distractie, presupune si gandire!
  • +3 (5 voturi)    
    cine-i prazaru asta sa-si dea cu parerea? (Duminică, 22 martie 2009, 14:02)

    abramburel [anonim]

    Cica vreo 19, pai zi ba frate exact ca nu iei tu banii astia pentru tine, vor fi platiti de o tara intreaga. Daca nu stii exact atunci nu te baga in seama.
    De ce nu vine ministrul de finante sa ne spuna, sau ala habar n-are pe ce lume e?
    Si despre ce activitati guvernaentale e vorba? Deplasari?