Intram in zona euro la 4 lei 30?

de Emil Stoica     Jeopardy
Duminică, 22 martie 2009, 9:16 Economie | Finanţe & Bănci

Reprezentantul Romaniei la FMI, Mihai Tanasescu a explicat intr-un excelent interviu in ziarul Gandul mecanismul imprumutului de la FMI.

Practic, cele 19 miliarde de euro se vor duce in proportie de doua treimi ca rezerva la BNR. FMI are sume suplimentare si pentru ca UE si-a suplimentat recent contributia la fond cu 75 de miliarde de euro, tocmai pentru ca FMI sa sprijine stabilizarea unor economii din afara zonei euro. In acelasi timp, BNR va reduce rezervele minime obligatorii pentru a ajuta bancile (detinute in proportie de 90% de banci cu sediul in zona euro) sa reia creditarea economiei.

Cu un curs de schimb stabil si cu o scadere a preturilor internationale, BNR va reusi sa tina inflatia la sub 3,50% (tinta BNR de inflatie pe 2009). Scaderea dobanzilor la lei va veni de la sine.

Cu rezerve valutare supmlimentare, BNR va reusi sa mentina stabil cursul (care este in jurul valorii de 4,30 lei / euro inca de la jumatatea lui ianuarie, in ciuda tuturor evenimentelor internationale: de ex. dolarul a scazut in ultima luna de la 1,25 dolari / euro la 1,35; lira sterlina de la 1,12 euro / lira la 1,06; leul nu).

Pe termen mediu, obiectivul Romaniei este sa adere la euro. La fel si obiectivul altor tari din regiune (in frunte cu tarile Baltice, Bulgaria sau Polonia) sau a altor tari din si din afara UE (precum Danemarca sau Islanda).

Cu un curs stabil in ultimele 2 luni (dupa fluctuatii extreme), un curs care avantajeaza competitivitatea economica si care a ajustat la o valoare sustenabila atat salariile cat si activele; cu 19 miliarde de euro de la FMI, cu o inflatie sub control, cred ca exista toate elementele pentru a intra in zona euro odata ce criza a luat sfarsit si echilibrul bugetar va fi mai usor de controlat. Iar daca Romania va adera la zona euro, nivelul actual al cursului de schimb pare cel mai nimerit.

Pe aceeasi tema: Car de 19 miliarde inaintea boilor


Citeste si comenteaza pe Jeopardy


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5704 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    vrajeala .... (Duminică, 22 martie 2009, 12:45)

    bernard madofff [anonim]

    nu le va ajunge imprumutul nici pe o masea ...importatorii, pentru a se aproviziona, vor toca valuta proaspat venita repede ...dupa care :(((
    • +3 (5 voturi)    
      vrajeala ieftina (Duminică, 22 martie 2009, 15:40)

      Otto [anonim] i-a raspuns lui bernard madofff

      nu vor ajunge la importatori ca avem o conducere responsabila care va avea grija sa toace ei ca lacustele. Asa ca nu mai ajunge nimic la importator.
  • +3 (3 voturi)    
    Sper ca Isarescu stie ce face ... (Duminică, 22 martie 2009, 16:18)

    John Romano [anonim]

    caci Basescu&Boc sunt total pe dinafara ... Ei se gandesc numai la algerile prezidentiale din decembrie 2009.
    Oricum, eu cred ca e bine sa avem banii astia de la FMI ... dar mi-e frica ca o sa fie tocati rapid si rambursati cu greu.
    Cat despre aderarea la zona euro ... daca se doreste asta ... vom intra si noi in zona euro cu 400 euro salariu mediu ... vai si amar ... o sa umblam cu punguta cu eurocenti ....
  • +2 (2 voturi)    
    intram in zona euro la 4 lei 30? (Duminică, 22 martie 2009, 19:22)

    lipik [anonim]

    pentru ca Basescu si Boc se gandesc doar la alegeri la averile lor,nu-i intereseaza de prostiile care le scot astia peste noapte...oricum nu o sa le ajunga imprumutul,le va ajunge doar deputatilor si senatorilor!!!
  • +1 (3 voturi)    
    euro? care euro? (Duminică, 22 martie 2009, 21:14)

    lightpawn [anonim]

    O mai exista EURO pana cand ne-o pregati noi sa aderam...? Poate or sa adere altii la RON :)
  • 0 (0 voturi)    
    dolarul a scazut in ultima luna de la 1,25 dolari (Luni, 23 martie 2009, 8:19)

    eustake [anonim]

    dolarul a scazut in ultima luna de la 1,25 dolari / euro la 1,35

    :)
    • 0 (0 voturi)    
      e corect (Luni, 23 martie 2009, 10:54)

      tero [anonim] i-a raspuns lui eustake

      ce vor ei sa spuna este ca plateai 1,25 dolari pt un euro, iar acum platesti 1,35.
      Inseamna ca valoarea dolarului a scazut, comparativ cu valoarea euro!
  • 0 (0 voturi)    
    Euro la 4,3 lei (Luni, 23 martie 2009, 9:18)

    OVE [anonim]

    A-ti auzit de al doilea dictat de la Viena? Este acordul prin care Romania se imprumuta la FMI in locul Austriei.
  • 0 (0 voturi)    
    4.30? nu prea cred (Luni, 23 martie 2009, 10:27)

    (sper sa ma insel) [anonim]

    Intr-adevar, cursul fluctueaza acum in jur de 4.30. Dar cu tenta usor crescatoare deja de cind se discuta cu FMI. Dupa ce imprumutul se va lua, sint sanse mari sa mai sara.. unii vorbesc de 4.50 sau chiar mai mult.
    Daca politicienii nostri destepti si dragi mai pun de vreo citeva pomeni electorale de alegeri, o sa faca iar boom. Si sa nu uitam, criza inca nu a inceput pe bune la noi. Bancile mai au de trimis "la mama acasa" citeva vagoane bune de valuta, ceea ce face ca euricul sa nu scada.. ci dimpotriva.
  • 0 (0 voturi)    
    Se compara mere cu pere? (Luni, 23 martie 2009, 12:14)

    hic sunt leones [utilizator]

    Adica a scazut dolarul, bun; a scazut lira, bun; de ce trebuie sa scada si leul? Daca tin eu bine minte leul scade si creste invers proportional cu celelalte monede (nu zic ca e bine, rau, normal, anormal, zic doar ca asa s-a intamplat pana acum) adica ar trebui sa se intareasca in fata euro-ului ori asta nu se vede.
    Normal ca e mai "mishto" la tzanshpe lei/euro pentru ca in felul asta ne mai taie veniturile, ori vad eu ca in Romania nimeni nu e interesat sa creasca nevelul veniturilor ci in momentul in care cresc putin mai baga o acciza, mai creste procentul contributiilor etc deci de ce ar fi diferit odata cu aderarea la zona euro?!