Efectele crizei: In locul banilor, americanii recurg tot mai des la schimbul in natura

de Adrian Novac     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2009, 14:17 Economie | Finanţe & Bănci

Americanii au mai descoperit un mijloc prin care sa faca fata actualei crize financiare. Potrivit ABC, un numar din ce in ce mai mare de americani recurg la schimbul de produse sau servicii, ca o modalitate eficienta de a obtine lucrul dorit si de a economisi bani.

Postul de televiziune citeaza cazul unei femei din Indianapolis, Meg Madison, care a decis sa aiba grija de cei trei copii ai unui vecin. In schimbul acestui serviciu, Dana Woods, care detine un magazin ce vinde piese auto, i-a reparat motorul camionetei, pentru care femeia ar fi trebuit sa cheltuiasca circa 1.000 de dolari.

"Incercam sa gasesc orice mijloc financiar, orice posibilitate de a-mi repara masina, iar acest lucru ne-a facut sa realizam trocul", a declarat Madison, adaugand ca schimbul in natura "se refera la a obtine lucrurile pe care le doresti fara sa fi nevoit sa cheltui banii pe care nu-i ai".

La randul sau, Woods a afirmat ca prin trocul facut "te intorci la lucrurile de baza pe care a fost intemeiata aceasta tara: vecini ajutandu-si vecinii". "In fiecare zi ne intalnim cu oameni care stiu lucruri pe care noi nu le stim si au un talent sau pot oferi un serviciu de care putem profita", a declarat barbatul.


Schimburile, aranjate pe Internet

ABC sustine ca cele mai multe dintre schimburi sunt realizate pe Internet, utilizand site-uri precum craigslist.com (unde sectiunea de barter a cunoscut o dublare a traficului in ultimul an) sau U-Exchange.com, unde traficul a crescut cu 200%.

De exemplu, un avocat ofera consultanta juridica in schimbul unor lucrari de gradinarit, un profesor de limba engleza propune meditatii pentru cineva care-l va ajuta cu montarea mochetei iar un director de casa funerara promite serviciu gratis celui care-l va ajuta sa construasca o noua aripa la locuinta sa.

Pe de alta parte, un intreprinzator a deschis in Manhattan (New York) un magazin bazat in exclusivitate pe conceptul de troc. "The Free Store" a fost infiintat pe ideea ca poti sa iei din magazin orice doresti atata vreme cat lasi ceva in schimb. Magazinul, care a fost deschis ca un proiect de arta, ofera o gama larga de produse, de la bijuterii si haine, pana la CD-uri.

ABC precizeaza ca americanii care recurg la schimbul in natura trebuie sa ia in considerare faptul ca legile federale impun declararea valorii bunurilor si a serviciilor primite pentru produsele sau serviciile oferite.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3940 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    interesant (Duminică, 22 martie 2009, 14:38)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ,,un director de casa funerara promite serviciu gratis celui care-l va ajuta sa construasca o noua aripa la locuinta sa." Ce serviciu?
    • +4 (4 voturi)    
      Interceptare curier President Obama,20/03/09 (Duminică, 22 martie 2009, 17:21)

      Secret Service [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Desti Nation: Ze Free Stor, Niu York (la Manatan, pe dreapta cum treci podu)

      Stimate Doamna,
      Va scriu ca ma interesez deo chestie pentr-un pretenash dea meu da prin Wash in Thon.
      Uite carei faza: el a ajuns preshedinte da tara, nu pot spune care, ca sa nu dea peste el jegurile astea da scribalai de la ziare. Da inainte sa fie el pe functie, a luat niste bani de la niste baetzi ca nu mai avea de benzina pentru autobuzul lui carel ducea la Senat. Nu mult, asa vreo 100 da mii da parai americani, ca sa ajunga pana in parcare la Senat. Si lea promis in schimb ca cand ajunge cu mana pe stampila le da si lor de la buget niste bani ca sa nu pearda nimeni nimic si sa iasa si lui de un porc de Craciun.
      Da baetzii a fost niste cocalari si a tras tzeapa, a luat 218 milioane da la bugetul carel avea el in birou si a fugit in Bahamas la curve. Nu e corect, nu?
      A aflat muierea lui, a aflat si neamurile, a aflat si presa din media, a aflat si aia care la votat, a ieshit nashpa. Acuma toti se uita la el si el se uita la propter. Si nimeni nu stie ce si cum, nici macar aia care are functie la No Bell.
      Da mam gandit la o manevra care poate sa iasa un ban cinstit si la buget si la populatie si la bugetul din birou.
      Pretenu meu a gasit niste atomice prin spatele casei, lea dezgropat nebuna lui de muiere care cica acum da la sapa sai treaca de necaz si sa gandit sa le dea la schimb in natura la magazinu dumniavoastra.
      El da 3-4 atomice, lungi, frumoase, foarte mishto vopsite, cu steagu, salutu si tot, si vrea in schimb o functie da preshedinte da in alta tara nu a lui ca e toti crizati, o tara asa mai deampoolea, unde se face toti ca munceste la camile si de fapt se uita cum iese barilu din nisip, ma intelegeti? Dupa aia ia el niste barili de acolo si le da inapoi la buget.
      Multumesc fain doamna doctora si astept raspuns pe adresa care nui a mea si nici a pretenului, clar? Scrietz la : Manolica Ram, Casa fosta a lu Bush (pt. domnu sefu lu Manolica, in mana lui personala).
  • +3 (3 voturi)    
    A treia cale?????? (Duminică, 22 martie 2009, 14:47)

    metqallicus [anonim]

    O fi asta "cea de-a treia cale" a cãrei aparitzie o propovãduia Iliescu?
  • +2 (6 voturi)    
    troc (Duminică, 22 martie 2009, 15:11)

    odorica ion [utilizator]

    troc a fost intotdeauna de cind nu existau bani, si pe vremea comunistilor si e binevenit si acum mai ales. Este o solutie de viitor. Ai nevoe de ceva de la altcineva si prestezi un anumit serviciu in contul acelui lucru. Este excelent !
  • +3 (3 voturi)    
    Serviciu funerar (Duminică, 22 martie 2009, 15:18)

    Afterlife [anonim]

    La americani si nu numai,se poarta aranjarea serviciilor funerare,ca un fel de "asigurare",intrucat preturile sunt destul de mari(de ordinul miilor de dolari).Cum la noi lumea isi cumpara locul de veci din timpul vietii,asa semneaza ei contracte pt astfel de servicii inca din timpul vietii.

    Probabil e o intelegere de genul "chit ca mori tu sau iti moare cineva apropiat din familie,ai garantat un pachet gratuit din firmei mele"(care include de la cosmetizarea decedatului,pana la sicriu,inmormantare,"petrecerea" aferenta,etc.
    • +2 (2 voturi)    
      merci (Duminică, 22 martie 2009, 17:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Afterlife

      de raspuns, dar totusi e cam macabru contraserviciul.
      • +2 (2 voturi)    
        In plus... (Duminică, 22 martie 2009, 18:02)

        Luci [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        probabil ca pe proprietarul firmei de pompe funebre il va contacta cineva caruia tocmai i-a murit sau sta sa-i moara un apropiat, si care are, deci, nevoie de serviciul funerar repede si intr-un caz concret, oferind ajutorul in constructii la schimb. Atminteri ar fi intr-adevar cam macabru, mai ales pentru cine e superstitios.
  • +3 (5 voturi)    
    ? (Duminică, 22 martie 2009, 15:25)

    x [anonim]

    Oare ultimul paragraf nu se baga prea mult in intr-ajutorarea "naturala/normala" a vecinilor?
    • +3 (3 voturi)    
      ba da (Duminică, 22 martie 2009, 17:28)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui x

      trocul este oarecum prohibit in SUA. Nu e interzis da daca firma x vrea sa faca troc cu firma xx trebuie sa faca atitea hirtii ca mai bine vinde si cumpara. Treaba asta e pt a putea ei impozita mai bine.
      Evident trocul intre persoane nu e deloc bine vazut. Problema pina acum era faptul ca persoana x care facea serviciul y nu putea sa gaseasca o persoana xxx care sa ii ofere ceeace avea ea nevoie. De cind cu site-urile gratuite deja exista o posibilitate reala. Cit despre impozit tu ai obligatia sa delari la sfirsitul anului valoarea tuturor serviciilor care le-ai prestat. Partea frumoasa la troc e fie nu declari nimic fie declari 1 dolar..
  • +4 (4 voturi)    
    Servicii la vecini (Duminică, 22 martie 2009, 16:41)

    minu57 [utilizator]

    Servicii intre vecini au fost si vor fi cat ii lumea si pamantul.
    Se spune ca nu e bine sa te certi cu vecinul indiferent de limba,religie,varsta.
    S-a lansat mitul ca in America oamenii sunt izolati,egoisti.
    O fi prin metropolele cu zgarie nori. In zonele rezidentiale normale vecinii se ajuta cu un sfat,informatie,vorba buna,servicii,scule etc.S-au creat si asociatii de voluntari ca 'neiborhood watching' care raporteaza activitati suspicioase in zona.
    Este adevarat ca unii vecini sunt mai curiosi si se baga cand nu e cazul.
    Cred ca acum se creaza o industrie a trocului care va fi mai greu controlata de colectorii de impozite.
    Nu vad nimic rau in asta.
    • 0 (0 voturi)    
      activitati suspicioase? (Luni, 23 martie 2009, 11:12)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui minu57

      vrei sa spui activitati suspecte!
  • +4 (8 voturi)    
    CRIZA (Duminică, 22 martie 2009, 18:01)

    Eu [anonim]

    Criza e mult mai grava pentru SUA decat sunt americanii gata sa inteleaga. Dupa cum spun chiar oficialii lor, SUA a consumat anul trecut 130% din ce a produs. Cu un deficit de 30% pe an cine stie de cati ani americanii sint la fel de datori precum Tara Romaneasca din timpul lui Mihai Viteazul (daca se vindea toata tara si toti locuitorii ca sclavi tot nu se acoperea datoria).
    Nu va lasati pacaliti de datoria in certificate de trezorerie de 3.000 miliarde de dolari, ganditi-va si la restul datoriilor si mai ales la imensa masa monetara in dolari detinuta de toate tarile din lume.
    Daca tarile le inapoiaza dolarii si le cer sa SUA sa le dea ceva de ei ... ce-or sa dea oare???
    • 0 (0 voturi)    
      Ce sa le dea ... (Luni, 23 martie 2009, 10:28)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Eu

      devalorizarea dolarului :)
    • 0 (0 voturi)    
      Binetze ! (Miercuri, 25 martie 2009, 18:26)

      jeux [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Le vor da binetze ! :))))
      Vor ramane cu "tzeapa" !!!!