Petru Dandea: FMI va discuta, joi, cu bancile pentru a se asigura ca nu vor scoate bani din tara

de Claudia Pirvoiu     EurActiv.ro
Marţi, 24 martie 2009, 10:06 Economie | Finanţe & Bănci

Reprezentantii FMI au spus ca vor avea discutii, joi, la Viena, cu principalele banci care au filiale in Romania pentru a se asigura ca liniile de creditare nu vor fi inchise. Vor sa se asigure ca in urma masurilor pe care BNR le va lua pentru relansarea creditarii, bancile nu vor retrage bani de pe piata romaneasca, a declarat pentru EurActiv.ro vicepresedintele Cartel Alfa, Petru Dandea, in urma intalnirii de luni, 23 martie, dintre FMI si sindicate.

"Imprumutul de la FMI va acoperi o parte din deficitul bugetar. Cea mai mare parte va intra in rezerva Bancii Nationale pentru protectia cursului de schimb", a mai spus Dandea.

Fondul Monetar International estimeaza o crestere economica negativa de -4% si un deficit bugetar cuprins intre 4 si 6%, a declarat Dandea pentru EurActiv.ro.

Potrivit acestuia, oficialii FMI considera ca Romania nu poate scapa de efectele crizei mondiale, mai ales ca este dependenta din punct de vedere comercial de state europene care se afla deja in recesiune.

In ceea ce priveste conditiile pentru incheierea unui acord, reprezentantii FMI au afirmat ca sprijina ideea guvernului de a avea un sistem unic de salarizare in sistemul bugetar si chiar vor acorda asistenta in elaborarea legii unice a salarizarii. Aceasta este in opinia FMI o masura necesara, in conditiile in care au constatat ca in ultimii trei ani, salariile bugetarilor s-au dublat, a precizat vicepresedintele Cartel Alfa.
  • Citeste articolul integral aici.


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

2098 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    va discuta (Marţi, 24 martie 2009, 10:15)

    roman [anonim]

    auzi domne..cica va discuta....asa..pretenestii...
    Contracte si actiuni taticule nu discutii !
    Pe discutii s-a furat TOT in tara asta, si finantele si petrolul si economia !
    • -1 (1 vot)    
      Bancile sub lupa (Marţi, 24 martie 2009, 11:14)

      Monitor [anonim] i-a raspuns lui roman

      BNR-ul a avertizat bancile care au filiale in Romania, guvernul a facut la fel, Austria a dat asigurari la nivel de sef de stat, FMI-ul face acelasi lucru, chiar filialele au promis ca nu vor scoate bani din Romania.

      Daca dupa atatea discutii si promisiuni, bancile straine incearca totusi sa scoata bani pentru a-i trimite "acasa", cred ca statul roman trebuie sa blocheze imediat orice transfer si sa retraga licentele bancilor in cauza. Austria nu poate prostesta pentru ca a promis oficial, UE/FMI sunt parte la acord si au cerut acelasi lucru si oricum fiecare stat va pricepe situatia.

      USA, UK, Franta, Belgia si-au permis sa nationalizeze partial si temporar tot felul de banci, Romania va proceda la fel. Sau macar poate da o lovitura mortala unei banci ca Erste sau Reiffesen, banci pentru care retragerea licentei in Romania inseamna pierderi imediate de zeci de miliarde si prabusirea pe bursa de la Viena.
      Nu cred ca vor risca sub ochii FMI, ar fi sinucigas.
    • +1 (1 vot)    
      Liberalul Dinu (Marţi, 24 martie 2009, 11:41)

      costi [anonim] i-a raspuns lui roman

      Ca sa nu mai vorbim cum din patriotism adevarat si liberalism romanesc pur Dinu tine bani obtinuti din vanzarea Petromidia la banci elvetiene .O face cu lacrimi in ochi si sufletul plin de griji pentru tarisoara lui scumpa.
      se aude ca sant bani multi .Deh liberalism !
      • 0 (0 voturi)    
        logica romaneasca (Marţi, 24 martie 2009, 21:51)

        simplu [anonim] i-a raspuns lui costi

        Tu, Liberalule Dinu, daca ai avea 2 mild euro, i-ai tine in bancile din Romania numai ca sa fii patriot?
  • +1 (3 voturi)    
    Brainwashing criminal (Marţi, 24 martie 2009, 10:23)

    paul son [anonim]

    "Reprezentantii FMI au spus ca vor avea discutii, joi, la Viena, cu principalele banci care au filiale in Romania pentru a se asigura ca liniile de creditare nu vor fi inchise, ca bancile nu vor retrage bani de pe piata romaneasca"

    Patetic! Cu alte cuvinte pui lupul paznic la stana...

    Este atata prostie la guvernanti si presa (la fel de ignoranta si/sau supusa Plutocratiei mondiale "elitiste").

    O singura exceptie in tot acest ocean de creiere spalate: vocea lui Ilie Serbanescu, analist economic si fost ministru de finante - care a spus clar si raspicat: ESTE UN JAF!
    • +1 (1 vot)    
      Serbanescu (Marţi, 24 martie 2009, 11:46)

      costi [anonim] i-a raspuns lui paul son

      a fost ministru pentru 2 luni si a dat bir cu fugitii.
      si dansul se intreaba de ce tot il invita lumea pe la talk-showuri .ele el e pe dinafara bietul om.face si el un ban comentand ,criticand.Dar asta e tot .Toti santem buni la criticat.Din pacate pentru el este singurul in situatia de a fi fost ministru si pus in situatia sa si faca ceva.si nu a putut .acum critica .
      • -1 (1 vot)    
        "Un jaf impecabil!" (Marţi, 24 martie 2009, 12:52)

        geithner [anonim] i-a raspuns lui costi

        Citeste aici cum explica Serbanescu si poate ai sa-ti intelegi conditia de sclav al marii finante mondiale in care te afli in momentul de fata:

        http://www.jurnalul.ro/stire-editorial/datoria-externa-o-combinatie-de-datorie-straina-si-datorie-interna-501976.html
    • -1 (1 vot)    
      nu numai el ! (Marţi, 24 martie 2009, 12:00)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui paul son

      daca acest imprumut se va realiza atunci pot sa afirm cu toata certitudinea ca suntem terminati ca natie. acest imprumut nu va face altceva decat sa ne scufunde si mai mult.
      singura sansa pentru a iesi cu bine din aceasta criza este sa facem economii si sa muncim mai mult. insa este greu de crezut ca cineva din romania mai poate motiva un popor care timp de 20 de ani a fost mintit.
      in cine sa se mai increada cetatenii romaniei? in iliescu, geoana, basescu, voiculescu, vacaroiu, tariceanu, nastase, vadim etc.??? eu unul nu am incredre in acesti "oameni" si in aceste partide care timp de 20 de ani au furat cu nerusinare, au falimentat banci si acum au tupeul sa le spuna muncitorilor, oamenilor cu frica de dumnezeu sa isi plateasca ratele la banci.

      exista un grad mare de nesimntire in societatea romaneasca, si aceasta nesimtire este alimentata de oamenii care ne conduc sau care ne-au condus. singura solutie este ca puterea din romania sa revina tinerilor si ei sa isi construiasca viitorul asa cum cred de cuviinta. de 20 de ani vorbim numai de pensii, de sporuri si alte lucruri care nu produc valoare adugata.
      iata cum dupa ce acesti politicieni care au vandut activele statului (fabrici, pamanturi etc.) ne scot datori la fmi sau mai stiu eu cui. timp de 20 de ani am vandut tot si suntem datori?????!!!!!
      cum pot explica politicienii "nostri" acest "management"?
      o sa ajungem sa platim taxe si pe mersul pe trotuar. dar macar trotuarul sa fie al nostru nu al fmi-ului sau a altor mafioti internationali.
      prin urmare va rog sa semnati aceasta petitie impotriva unui imprumut la fmi sau bm.

      trebuie sa spunem nu celor care doresc sa ne vanda tara.

      http://www.depindedenoi.ro/articole/comunitate/fara-imprumut-la-fmi-si-banca-mondiala.html#yvcomment

      http://www.google.com/search?q=imprumut+la+fmi+si+banca+mondiala+&rls=com.microsoft:en-us&ie=utf-8&oe=utf-8&startindex=&startpage=1
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Marţi, 24 martie 2009, 10:32)

    Vladutz [anonim]

    ce pacat ca nu putem face nimic... totul se scurge sub ochii nostri. sistemul asta e genial gandit, trebuie sa admit asta. pentru 95% din populatie functioneaza de minune. restul de 5% oricum nu conteaza.

    trist ca suntem sclavi, chiar cu acte in regula... si mai "amuzant" e ca, desi suntem sclavi, noi credem ca suntem liberi. exceptionala treaba.
    • +2 (2 voturi)    
      da (Marţi, 24 martie 2009, 11:35)

      iul [anonim] i-a raspuns lui Vladutz

      Libertatea ne-am pierdut-o de cand am invatat sa traim cu autoturisme, spitale, banci si concedii la mare. Confortul are un pret.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 24 martie 2009, 11:37)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Vladutz

      Intrebarea buna e cand vom inceta sa mai fim sclavii lacomiei occidentale si a propriei coruptii si neputinte? La cum arata prezentul, nu prea curand...
      Sa stii ca fiecare popor este responsabil pentru ceea ce se intampla in tara lui. Atata vreme cat ne complacem cu situatia, inseamna ca ne e comod si ne place. Stramosii nostri si-au castigat libertatea cu sacrificii si multa munca, ar fi cazul sa le urmam exemplul daca vrem sa ajungem undeva.
      • +1 (1 vot)    
        Lacomia (Marţi, 24 martie 2009, 13:37)

        dl K [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        Nu suntem sclavii lacomiei occidentale, ci ai lenei noastre, a modului nostru comod de a privi lucrurile, a fugii de implicare, a faptului ca noi ii consideram "destepti si descurcareti" pe cei care fura si visam sa fim ca ei, a faptului ca cele cateva zeci de mii de functionari publici care reprezinta de fapt statul si pe noi ca popor(nu doar cele cateva zeci din guvern) sunt(em) hoti si bolnavi cronic de nepotism, sunt(em) spagari si lenesi, a faptului ca asteptam un motiv sau chiar un pretext(unul singur) pentru a nu face ceva, in loc sa perseveram in a face, suntem sclavii lui "pupa-l in bot si ia-i tot" si ai lui "capul plecat sabia nu-l taie".
  • 0 (2 voturi)    
    o sa discute pe dracu... (Marţi, 24 martie 2009, 11:24)

    liviu_ [utilizator]

    o sa se fure si din bani astia nu incape indoiala...
  • 0 (0 voturi)    
    Logica1 (Marţi, 24 martie 2009, 17:06)

    george [anonim]

    Adica statul roman ia credit, pe care-l va plati cu dobanda acest popor. Aaaaa, s-a constatat prostimea asta de 22 de mil. nu e buna doar in ziua de votare, acum o putem folosim si ca ipoteca!!
    Mai departe, banii vor fi ,,dati” unor banci straine cu filiale in Romania, iar acestea promit (auzi vorba la ei, mergem pe negociere si incredere!!!) ca nu vor trimite banii bancilor mama, ci vor relua chipurile creditarea, ,,injectand" bani in economia romaneasca pentru sustinerea acesteia. Asta e santaj ordinar! Bancilor trebuie sa li se spuna clar: reduceti dobanzile si reluati creditarea; altfel dispareti d-aici definitiv, fara alte discutii!
    Si pana la urma, de ce e nevoie de statul roman ca intermediar? Daca tot vor sa reia creditarea de ce n-o fac bancile private in cauza pe banii lor? N-au bani? Doar ne-au jupuit cu dobanzi uriase timp de 19 ani, pe motiv ca asa a dictat piata locala, cererea de bani era foarte mare. I-auzi! Acum daca cererea a mai scazut si creditarea e blocata de ce nu scad dobanzile? Daca n-au lichiditati sa fie sanatoase. De ce face imprumut statul roman si nu imprumuta direct bancile in cauza, de la FMI, BM sau de unde vor ele, ce treaba avem noi ca stat? Ele imprumuta, ele sa plateasca.
    Dar ce si-au zis bancarii lu’ peste prajit: daca tot e criza (pe care tot noi am creat-o), ia sa profitam un pic, ridicam dobanzile, blocam creditarea si bagam economia in colaps, dupa care facem un santaj ,,mic” la nivel mondial si ne-am scos! Intre timp, agentii economici de la noi d-acasa mai cumpara aproape pe degeaba cate un obiectiv economic romanesc, pe care tot noi l-am adus in pragul falimentului! Daca nu le putem cumpara, mai trimitem cate o gripa aviara, gasim noi ceva sa-i ingenunchem definitiv . Apropos, gripa aviara a disparut cu tot cu combinatele de pasari. Am eradicat si pesta porcina, din radacini, cu tot cu combinate. Am redus si poluarea, prin inchiderea tuturor exploatarilor, combinatelor etc. Mai e ceva de rezolvat prin Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    Logica2 (Marţi, 24 martie 2009, 17:06)

    george [anonim]

    Mergand pe incredere si varianta oficiala, aceea ca banii vor ajunge in economia romaneasca, bancile vor incasa dobanzi din niste bani care le-au picat de-a moaca si pentru care a garantat statul roman. Putem sa stim si noi care va fi nivelul dobanzilor care se vor practica la acesti bani ,,injectati”? Statul ia de la FMI cu 3%? Banii ajung la banci si cu ce dobanda se ,,injecteaza” in economia noastra? Daca eu, ca obiectiv economic strategic in aceasta tara, am nevoie urgent de imprumut, cu ce dobanda iau banii de la bancile astea? 25%? 30%? 35%? E secret? Bancile nu lucreaza pentru binele acestui popor, ci pentru profitul lor, al bancilor mama si pentru a detine controlul total asupra monedei si economiei.
    Daca tot luam imprumut (bun, am inteles asta, economia are nevoie de acesti bani) statul roman ar trebui sa dea banii unei banci locale (nu se poate ocupa BNR de asta-foarte bine, infiintam alta, Banca Romana pt Criza-BRC, na ca i-am gasit si nume…), asupra careia statul sa aiba control total si atunci banii imprumutati vor ajunge cu siguranta in economia romaneasca, in puncte in care este vitala finantarea pentru iesirea din criza! Deci, care e logica?
    • 0 (0 voturi)    
      Dobanda (Marţi, 24 martie 2009, 22:19)

      YO [anonim] i-a raspuns lui george

      Din cate stiu eu, bancile o sa primeasca bani de la guvern la dobanda de referinta BNR (dobanda la care imprumuta statul banii sai). Deci statul ar scoate cam 7% dobanda numai pentru el (excluzand cele 3% ale FMI-ului).