Mircea Ursache: Conducerea CEC Bank va fi schimbata pana la sfarsitul lunii aprilie

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2009, 14:27 Economie | Finanţe & Bănci

Adunarea generala a actionarilor CEC Bank se va intruni pana la sfarsitul lunii aprilie pentru aprobarea bilantului bancii pe 2008, urmand ca in aceeasi sedinta sa fie schimbata si conducerea bancii, a declarat marti Mircea Ursache, presedintele AVAS, citat de NewsIn. Acesta a precizat ca cel mai potrivit pentru preluarea conducerii CEC Bank ar fi Enache Jiru.

"Pana pe 30 aprilie se va intruni AGA la CEC Bank pentru aprobarea bilanturilor contabile pe 2008, iar odata cu aceasta, va fi schimbat consiliul de administratie, pentru ca majoritatea membrilor nu mai au nicio functie in Ministerul de Finante, si presedintele CEC", a spus Ursache. El a mai spus ca CEC Bank are nevoie de o conducere noua, mai ales dupa ce banca va fi capitalizata, si se va axa pe finantarea IMM-urilor.

Mircea Ursache a precizat ca face aceste afirmatii in calitate de coordonator in cadrul PSD pentru mediul de afaceri.

"In viziunea mea, cel mai potrivit pentru preluarea conducerii CEC este Enache Jiru, deoarece el a mai condus banca", a adaugat el.

Enache Jiru este in prezent seful comisiei de selectie a administratorului Fondului Proprietatea, unde l-a inlocuit pe Sebastian Vladescu. Jiru a fost secretar de stat in Ministerul Finantelor si presedinte al CEC in perioada guvernului Nastase. In 2007-2008, el a fost directorul general al MKB Romexterra Fond de Pensii, companie care a participat la campania de aderare pe pilonul II de pensii private obligatorii, dar s-a retras de pe piata, pentru ca nu a atras suficienti participanti.

Saptamana trecuta, ministrul finantelor, Gheorghe Pogea, a anuntat ca statul va aloca o prima transa de bani pentru capitalizarea CEC Bank, in valoare de 450 de milioane lei, pana la sfarsitul acestei luni, pentru ca banca sa aiba la dispozitie mai multi bani pentru finantarea IMM-urilor. In total, statul va injecta in acest an 900 milioane lei in CEC Bank.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

108545 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Bravos (Marţi, 24 martie 2009, 14:32)

    stk [anonim]

    Bravos natiune, halal sa ne fie. Dau afara de acolo un profesionist (adica presedintele CEC) si aduc un PSD-ist, sau PDL-ist probabil care o sa ia doar salariu si nu o sa faca nimik. Pacat, CEC-ul incepuse sa mearga mai bine. Acum o sa se aleaga praful.
    • -1 (1 vot)    
      da (Marţi, 24 martie 2009, 16:19)

      c [anonim] i-a raspuns lui stk

      Asa e la noi. Cand ceva incepe sa mearga bine, apar hienele de prin partide ca sa devoreze. Sa apara Geoana si Basescu si sa explice logic schimbarea ? Ce mergea prost defapt ?
    • +1 (1 vot)    
      habar n-aveti (Marţi, 24 martie 2009, 18:21)

      otonel [anonim] i-a raspuns lui stk

      niste urechisti sunteti toti. Habar n-aveti ca adevaratul artizan al schimbarii CEC a fost Eugen Radulescu care a fost schimbat cu Ghetea in mai 2007. Jiru tot un pafarist este, da' au venit ai nostri la putere. Plus ca finantari, acu' cand e mai greu, e bine de luat de la banca statului cu dob frumoase...
  • 0 (2 voturi)    
    CEC (Marţi, 24 martie 2009, 14:55)

    John [anonim]

    Jiru -> Romexterra <- Vantu

    Ghetea nu e bun, nu avem nevoie de profit la CEC.
    Sa vina cine trebuie, ca sa se aleaga praful si de CEC, daca tot e criza !!
  • +1 (3 voturi)    
    dormiti linistiti (Marţi, 24 martie 2009, 15:02)

    fefe [anonim]

    In plina criza, la CEC se va protapi un personaj a carui cariera este legata strans de birocratia de stat, iar singura lui experienta pe piata reala a afacerilor este la MKB Romexterra Fond de Pensii, soldata cu un stralucitor esec.

    Probabil va mai fi nevoie de catava mariri de capital din buzunarul contribuabilului ca sa salveze CEC-ul.
  • -1 (1 vot)    
    Sa mearga mai bine? (Marţi, 24 martie 2009, 15:05)

    hic sunt leones [utilizator]

    Inseamna ca tu n-ai habar cat de prost este gestionat CEC-ul.
    • +1 (1 vot)    
      cec (Marţi, 24 martie 2009, 17:01)

      carina [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Dar tu ai habar cum e gestionat CEC Bank? Sau esti platit sa spui prostii?!
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca stii (Miercuri, 25 martie 2009, 10:16)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui carina

        in cat timp de la constatare li se repara de ex. un copiator; sarmanele angajate umbla prin tot orasul doar-doar or gasi si ele un copiator ca sa-si faca treaba :)) sau poate nu stii de creditele anchetate de Anti Frauda? Pai daca pana si aia s-au prins ca sunt fraude inseamna ca e grav.
        Ce zici? mai vrei exemple? mai stiu, nu vorbesc prostii.
        • 0 (0 voturi)    
          carina (Miercuri, 25 martie 2009, 17:11)

          carina [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

          e foarte usor sa scrii cativa termeni dar tot nu ma convingi ca stii ce spui - copiatoare sunt, fetele se plimba pe calea VICTORIEI in timpul orelor de lucru, iar de fraude, care anti-frauda sau arunci doar expresii?
          • 0 (0 voturi)    
            de acord cu tine (Marţi, 31 martie 2009, 10:17)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui carina

            - copiatoare sunt din belsug dar numai o parte din ele functioneaza;
            - politia romana ancheteaza cum de s-au dat credite unor persoane care n-ar fi luat in vecii vecilor de la nicio alta banca sau de la nicio alta sucursala decat "aia" anchetata;
            - nimeni nu te opreste sa traiesti in lumea ta insa atat timp cat CEC ramane banca de stat da-mi voie sa nu accept sa se joace dupa cum vrea pe banii nostri.
  • 0 (0 voturi)    
    din (Marţi, 24 martie 2009, 15:06)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    articol reiese clar pdsreala candidatului. Slugoi de-al lui nascase...
  • 0 (0 voturi)    
    praduiala (Marţi, 24 martie 2009, 15:20)

    Goe [anonim]

    E clar astea de la putere vor sa praduiasca CEC Bank. Hotii!
  • 0 (0 voturi)    
    mirare (Marţi, 24 martie 2009, 21:41)

    steluta [anonim]

    Sant uimita de faptul ca cecbank este supus presiunlor politice imediat dupa ce s-a anuntat capitalizarea cu fonduri de la stat , prin schimbarea unui profesionist cu un pafarist PSD. probabil ca au in vedere devalizarea similara aceleia de la BANCOREX prin regarantarea creditelor preluate de IMM de la alte banci .
    Clientela politica angajeza credite , nu le plateste , iar CEC PLATESTE IN LOCUL LOR , deoarece au fost garantati . Se prefigureaza o mare HOTIE de ca ma tem .
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Marţi, 24 martie 2009, 21:51)

    nelu [anonim]

    Cam ce credeti, cand a inceput sa functioneze fabrica si au venit banii sobolanii se aduna! nu conteaza de unde sunt psd, pdl pl, samdp. bani sa ia! cine nu stie ca banii trebuie returnati pe baza unui cash flow este naiv, dar s-a vazut ca naivitatea, prostia si incompetenta conduc RO, cine este ursache asta? are o zi lucrata pe state intr-o banca? copiii sunteti departe este joc mare sa iei bani si sa nu-i mai dai inapoi! tre sa fi cu pile sus, de asta nu e bun ghetea ca nu tine cont de din astea adica balcanisme ieftine!
  • 0 (0 voturi)    
    cec (Marţi, 24 martie 2009, 22:17)

    utilizator [anonim]

    este bine oare ce facem cu cec? toti vor doar bani!
    de ce nu publicati asta! cine este ursache? a lucrat o zi in banca? stie cu ce se haleste? a auzit de provizioane?
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIA (Miercuri, 25 martie 2009, 8:50)

    robert [anonim]

    Pai de ce sa nu pana din nou PSD si PDL mana pe banii publici, de ce sa nu se intample din nou un Bancorex, sau o Banaca a Religiilor... Hrebenciuc (unul dintre marii mafioti ai acestei tari) are planuri mari cu bancile inca romanesti... Dupa cum ati observat acest individ vrea sa puna pe seama BNR toata aceasta criza. Impostorul, in frunte cu mai marii PSD vor acest consiliu de supraveghere a crizei.. adica un supraguvern, un clan mafiot "legalizat", care sa faca ce vrea din BNR, CEC... (deja vor schimbare de presedinte la CEC)
    Doar vin miliardele de la FMI si cineva trebuie sa le "dirijeze" spre anumite conturi personale.... Si stati linistiti, solutii ingenioase pentru asa ceva exista... atat timp cand toate deciizile sunt exclusiv politice si nu au nici o legatura cu un minim bun simt economic.
    BNR ar trebui sa lupte impotriva acestor decizii de tip mafiot, mai ales ca se bucura acum de o mare incredere din partea populatiei. Daca nu o va face, daca nu o sa aiba reactii, nu doar la nivel declarativ, ataunci....
  • 0 (0 voturi)    
    frauda ascunsa la cec bank focsani (Miercuri, 6 aprilie 2011, 22:40)

    teodorescu [anonim]

    angajatele de la cec cotesti si urechesti care au tepuit pensionarii de cine or fi tinute in brate oareeee..........