Imprumutul de la FMI este de 12,95 miliarde euro pentru a evita numarul 13

de M.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2009, 20:50 Economie | Finanţe & Bănci

Autoritatile romane au convenit cu reprezentantii Fondului Monetar International ca valoarea imprumutului din acordul stand-by sa fie de 12,95 miliarde euro, pentru a evita 13, numar considerat cu ghinion, au declarat pentru Mediafax surse prezente la discutii.

Potrivit acestora, unul dintre cei mai importanti negociatori din partea romana ar fi spus in timpul discutiilor: "Faceti ceva cu cifra aia! Scoateti 13 de acolo, e numar cu ghinion!".

Mai multi oficiali romani au agreat ideea, care a fost preluata in discutiile ulterioare si s-a impus ca pozitie oficiala in cadrul negocierilor.

Valoarea exacta a imprumutului a fost scrisa abia marti, in ultima varianta a scrisorii de intentie.

Misiunea Fondului Monetar International va anunta miercuri dimineata principalele elemente ale intelegerii cu autoritatile romane, intr-o conferinta de presa la care vor participa reprezentantii Comisiei europene si ai Bancii Mondiale.

Pachetul financiar cuprinde, pe langa finantarea de la FMI, un imprumut de 5 miliarde de euro de la Comisia Europeana si un imprumut de aproximativ un miliard de euro de la Banca Mondiala de tipul Development Policy Loan.

La toate acestea se adauga finantari pentru mediul privat de circa un miliard de euro de la Banca Europeana de Investitii si Banca Europeana de Reconstructie si Dezvoltare.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2553 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Desigur , (Marţi, 24 martie 2009, 20:58)

    Observatore [utilizator]

    asta m-a deranjat cel mai tare !
  • +7 (9 voturi)    
    Neam de superstitiosi (Marţi, 24 martie 2009, 21:07)

    Pisicaneagra [anonim]

    Incredibil, ce oameni negociaza pentru romania, sunt cumva niste analfabeti care traiesc intr-o lume a superstitiilor si a iluziilor?

    Mi se pare o prostie si o mostra pura a diferentelor intre Romania si cultura occidentala de business.
    • +2 (4 voturi)    
      asta-i tara (Marţi, 24 martie 2009, 22:43)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui Pisicaneagra

      De acord cu tine ca motivul e jenant dar avand in vedere cat s-a discutat pe tema "pasapoartelor diavolului" poate ca-i mai bine asa :D
      Asta-i tara, asa sunt oamenii, n-ai ce face ...
      Poate peste vreo suta si ceva de ani o sa putem imprumutam 13 miliarde sau 666 miliarde fara circul televizat de la pasapoarte ... poate ...
    • +1 (1 vot)    
      Superstitiosii (Miercuri, 25 martie 2009, 1:22)

      CRadu25 [utilizator] i-a raspuns lui Pisicaneagra

      Mda, asa o fi. Dar nu uita ca nu suntem singurii. Americanii nu prea au etajul 13 prin blocuri iar Boeing-urilor le lipseste (in general) randul 13 din sacune. Chestie de superstitie.

      Ma pasioneaza mai putin suma (13 sau nu) cat destinatia acestor bani. Si acolo nu e vorba de superstitie, ci de politica...
  • +6 (8 voturi)    
    Ne facem de rusine :) (Marţi, 24 martie 2009, 21:08)

    Emil [anonim]

    Adica, superstitia = 5 mil euro ?! LOL
    • 0 (0 voturi)    
      Emil... (Miercuri, 25 martie 2009, 9:52)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Emil

      ... mai pune un zero...

      Matematica asta dom'le.... greu.

      Zici ca ne facem de rusine? :)
  • +5 (7 voturi)    
    Da... (Marţi, 24 martie 2009, 21:32)

    xxx [anonim]

    Cat profesionalism... Luati aminte, asa se face impresie peste hotare!
  • +4 (6 voturi)    
    babescu (Marţi, 24 martie 2009, 21:39)

    babescu [anonim]

    super. mai bine cu 50 milioane mai putin decat sa aduca ghinion.
  • +5 (5 voturi)    
    Tampitii (Marţi, 24 martie 2009, 22:00)

    Gigi Putere [anonim]

    Boii astia habar nu au ca in folclorul romanesc numarul 13 este cu noroc, iar 13 cu ghinion este ceva importat de hadicapatii care-si irosesc viata in bamboo, visand, in bezna mintii lor, ca sunt cei mai tari.

    Cu toate acestea, nici in alta tara nu-mi vine sa emigrez, ca si acolo e plin de retardati. Din pacate, nu pot ajunge pe Marte, asa ca stau aici, cu bolovanii mei.
    • -1 (1 vot)    
      Asa e! (Marţi, 24 martie 2009, 22:38)

      Pribeagu [anonim] i-a raspuns lui Gigi Putere

      Ba Gigi,
      ai dreptate e ca in povestea cu Drobul de sare. Cretini acasa - cretini in deplasare. Am schimbat 3 tari si tot de boi si prosti dau. Vai de mama lor!
      • 0 (0 voturi)    
        Asa e! (Miercuri, 25 martie 2009, 12:52)

        cretin de-acasa [anonim] i-a raspuns lui Pribeagu

        Noroc cu voi! V-ati gasit desteptii planetei:)))
  • +8 (8 voturi)    
    Da' la zi s-au gandit? (Marţi, 24 martie 2009, 22:26)

    Cristi [anonim]

    Sper sa nu ia imprumutul intr-o zi de marti sau intr-o vineri, mai ales vineri 13 :)
    De asemenea, Boc o sa faca o declaratie pe 1 aprilie sustinand declaratiile presedintelui: acordul cu FMI e doar pentru siguranta, nu se va umbla la salarii, pensii, TVA sau cota unica de impozitare.
    Si... daca eram in locul negociatorului roman spuneam: da' de ce 13 miliarde? Hai sa fie 14 ca pe 14 e ziua mea de nastere! (si poporul rasufland usurat: bine ca nu e ziua lui pe 31 ca plateam 10 generatii la imprumutu' asta)
  • +2 (2 voturi)    
    Problema 1 este ghinionul ! Bravo ! (Marţi, 24 martie 2009, 22:44)

    STEFAN A. [utilizator]

    1- FMI + CE au calculat un deficit bugetar de peste 4 %! Expertii nostri, unde au obtinul diplomele universitare ?
    2- 2/3(doua treimi) din bani vor intra la BNR pe usa si vor iesi pe geam ,directia sigura si imposibil de oprit, bancile mama a filialelor din RO. (libera circulatie a capitalurilor financiare in UE ). Tot ce se vorbeste de continuarea creditarii, etc, este gargara si povesti de adormit copii. Dobinda va scadea sigur, dar in procente reduse ! Nu va asteptati miracole !
    3 - Nu vreau sa insist, a fost o mare presiune pe guvern pentru a face acest imprumut "preventiv " ! Adica a fost impins la imprumut ! Vina principala, calitatea intregii clase politice si prostia omeneasca care a condus tara in ultimii 4 ani ! Cind "economia duduie " se pune macar 1 LEU la economii ! Nuuuuu ! Desteptii nostri cu diplome au cheltuit cu mult mai mult decit au incasat si la sfirsitul anului au blocat platile ! Credeau ca ramin tot ei la guvern si astfel vor reusi in ceva mod sa masluiasca cartile contabile !
    4- O parte din bani va merge in salarii la bugetari si plata pensilor ! E logic, sistemul de pensii are conturile in deficit si bugetarii nu vad ora sa ceara majorari substantiale ! (nu de 50 %, vor "doar 25 % ). Cum au scazut si incasarile din taxe , impozite, si cum am creat si noi ministere, foamea de bani a devenit enorma !
    5 - 13 nu aduce noroc, nici 19 miliarde de euro imprumut, CINE VA PLATII ACEST IMPRUMUT, peste 2-3-5- 6 ani + dobinda ?
    6- Crede cineva din voi ca statul va incepe cu bugetul din 2010 sa economiseasca , adica sa puna in pusculita ceva miliarde anual ca sa plateasca datoria ? ( se cheama excedent bugetar anual).
    7- Deci , in 2014 , visam sa avem moneda euro, adica exact cind trebuie sa dam imprumutul inapoi si sa respectam o gramada de reguli CE ! Cine crede in asa ceva- Somn usor si vise placute !
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vedem cum or sa gospodareasca banii (Marţi, 24 martie 2009, 23:00)

    Marius [anonim]

    Urat lucru si imprumutul asta, dar sa vedem ce efecte se vor produce in viata reala, in economie, pana la ultimul agent (cumparator sau producator ). Pe termen scurt poate ca banii vor regla anumite lucruri, dar datoriile se tot aduna...si tot pe spinarea oamenilor de rand cade efortul
  • +1 (3 voturi)    
    Oare sa ma mai intorc... (Miercuri, 25 martie 2009, 0:32)

    Emil [anonim]

    Acum pe bune, am recitit articolul. Nu-mi vine sa cred.

    Sunt in US si trebuie sa ma intorc peste o luna (din doua cat lucrez cu echipa de aici). De fiecare data cand mergem pe autostrazile cu 12 benzi (+), ma gandesc cu groaza ca acasa... n-avem. De ce n-avem? Dracu' mai stie...

    Si acum citesc ca 5 milioane "dă euro" zboara pt ca cineva e prea prea prost sa spuna ceva inteligent asa ca e supersitios (ca orice om care nu poate rationa ff mult)

    Asta nu poate decat sa arate amatorismul celor care se vor ocupa de banii astia...daca se tem de cifra 13, inseamna ca suntem pe maini "sigure" :)

    eu zic ca: AM BELIT-O ! Run for your lives!
    • +1 (1 vot)    
      man... (Miercuri, 25 martie 2009, 9:34)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      iti dau un plus la comentariul tau dar in cazul de fata superstitia guvernantilor este de bun augur...ptr ca vom plati cu 50 milioane de euro mai putin ca sa-i dam inapoi... da, sunt 50...nu 5 cum ai zis. Daca te-ai uita la "zeitgeist addendum" ai vedea de ce nu este bun imprumutul asta pentru noi. Iti sintetizez totusi: asasinat economic. Noi nu vom avea bani sa dam inapoi iar e vor veni atunci sa ne ia in natura totul....tot ce nu a fost luat pana acum.... Doamne ajuta!
  • +1 (1 vot)    
    cifra 13 (Miercuri, 25 martie 2009, 7:20)

    gica [anonim]

    Cica e numar cu ghinion 13. Ghinionul nostru e altul , ca Romania se indatoreaza pentru a pompa bani in economia prabusita de interese ascunse si privatesi intr-un sistem bancar PRIVAT , fara contract, doar pe vorbe bune. Cica contractul nu e posibil dar banculitele promit sa nu scoata bani afara. PAROL nene Caragiale !
  • 0 (0 voturi)    
    veste proasta (Miercuri, 25 martie 2009, 8:30)

    ioan timisoara [anonim]

    12,95 rotunjit e tot 13. Trebuiau sa ceara 12,45
  • 0 (0 voturi)    
    666 nu e insa 13 e! :))) (Miercuri, 25 martie 2009, 10:09)

    nam [anonim]

    depinde din ce unghi privesti ;)
  • 0 (0 voturi)    
    cum unde o sa se duca banii? (Miercuri, 25 martie 2009, 16:41)

    A [anonim]

    Sa vezi acuma, in sfarsit are Andronescu bani de marit salariile profilor cu 5000% si pensiile cu 2000%.
  • 0 (0 voturi)    
    jnapani (Joi, 29 aprilie 2010, 21:18)

    Rosa [anonim]

    E fffffff simplu..imprumutul este destinat consumului... Suntem obligati sa cumparam marfa lor (de import) ca alta nu exista si astfel banii se vor intoarce la ei inmultiti!!!