UPDATE FMI: Bancile-mama care au filiale in Romania s-au angajat sa nu retraga bani din tara

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2009, 8:38 Economie | Finanţe & Bănci

Fondul Monetar International a anuntat ca a obtinut acorduri scrise de la toate cele 9 banci-mama care au filiale in Romania, prezente joi la discutiile de la Viena, acestea angajandu-se sa nu retraga bani din tara noastra si, mai mult, sa participe cu capital suplimentar pentru sustinerea subsidiarelor locale, anunta Mediafax.

"Suntem constienti ca este in interesul nostru colectiv si in interesul Romaniei sa subscriem la angajamente coordonate de a mentine in intregime expunerea pe piata romaneasca", se arata intr-o declaratie comuna a celor noua grupuri financiare, publicata de FMI.

UPDATE: In urma discutiilor dintre principalele banci prezente pe piata din Romania si reprezentantii FMI, institutiile financiare au facut publica o declaratie comuna. In aceasta se arata ca bancile semnatare isi exprimam angajamentul de a-si continua activitatea in tara noastra si subliniaza ca "este atat in interesul nostru comun, cat si al Romaniei, ca toate institutiile vizate sa isi asume in mod concertat angajamentele privind mentinerea nivelului expunerii fata de Romania".

De asemenea, cele noua banci nu exclud infuzii suplimentare de capital la subsidiarele din Romania, "in masura in care se va dovedi necesar".

Totodata, in document se arata ca "suntem de acord sa sprijinim subsidiarele noastre din Romania pentru a confirma ca situatia financiara solida pe care acestea o inregistreaza in prezent va fi mentinuta pe intreaga perioada caracterizata de turbulente pe pietele internationale si de incetinire a activitatii economice si pentru a demonstra angajamentul nostru pe termen lung fata de dezvoltarea economiei romanesti".

Angajamentul a fost semnat de Erste Bank, Raiffeisen International, Eurobank EFG, National Bank of Greece, Unicredit, Societé Generale, Alpha Bank, Volksbank si Piraeus Bank.

Anterior, surse citate de Mediafax anuntasera ca FMI ar fi obtinut, la Viena, acordul scris a doar 8 dintre cele 9 banci-mama ale subsidiarelor romanesti.

Oficialii bancilor-mama din cele patru state de origine (Austria, Italia, Franta si Grecia) s-au angajat sa participe la programul de relansare economica a Romaniei, conform acordului de sprijin multilateral extern anuntat miercuri, si sa furnizeze capital subsidiarelor locale, acolo unde va fi nevoie.

La intalnirea de la Viena au participat oficiali ai Fondului Monetar International, ai Comisiei Europene, ai Bancii Mondiale, Bancii Europene pentru Reconstructie si Dezvoltare si ai Bancii Europene de Investitii.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2859 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Parol ! (Vineri, 27 martie 2009, 9:01)

    romaN [anonim]

    Parol ! Pe cuvant de onoare !
    S-a indoit cineva vreodata ca vor scoate un EUR?
    A banuit vreodata cineva societatile de binefacere care gestioneaza economia , gazele, petrolul tarii ca vor scumpi fie si cu un EURocent ?

    Daca FMI garanteaza , musai ca asa va fi !
  • +1 (5 voturi)    
    revin (Vineri, 27 martie 2009, 9:02)

    roman [anonim]

    Revin....Da de unde pina unde acord scris cu FMI ? Acordul se face in tara asta nu in seife straine !
  • +4 (8 voturi)    
    vine o intrebare logica rapid.... (Vineri, 27 martie 2009, 9:11)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    ce organ competent ii va verifica daca se vor tine de "promisiune" sau nu ? mie mi se pare cam ciudat tot imprumutul asta "preventiv" mai ales ca m-am uitat la zeitgeist addendum si am vazut ca se practica asasinatul economic in ultima vreme...
    • 0 (2 voturi)    
      logica ?? (Vineri, 27 martie 2009, 18:13)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

      chiar si tu, oricat de incompetent esti, o sa-ti dai seama ca fac manevra asta...
  • +1 (5 voturi)    
    cu exceptia cazurilor de forta majora... (Vineri, 27 martie 2009, 9:35)

    asdf [anonim]

    asa ca e egal cu zero...
    astia ne iau de prosti!!!
  • +3 (5 voturi)    
    corbii mici (Vineri, 27 martie 2009, 10:06)

    MG [utilizator]

    corbii mici sa nu scoata ochii la corbii mari!
    Zise FMI-ul. Ce ti-e si cu lobby-urile astea dom'le - asta miroase a taxa de protectie cumva? Pana acum nu i-a durut pe FMI de scoaterea banilor... isi protejeaza investitia. minuni in fiecare zi
  • +2 (6 voturi)    
    super (Vineri, 27 martie 2009, 10:26)

    georgio [utilizator]

    La noi "bancherii" lu peste bagau ei faze de genul ca un acord verbal se poate obtine ca noi suntem de incredere. La nivelul FMI se vede cat dau aia pe cuvantul bancilor din romania: zero. Dovada: pai nici macar nu s-au coborat sa discute la nivelul filialelor din romania(sunt total desconsiderate de FMI) si i-au obligat sa scrie si sa semneze acorduri ferme (adica ce cuvant, onoare si alte rahaturi , pune tata semnatura pe contract). Noroc cu FMI ca daca nu smecherasii de la noi scoteau banii din tara in prima secunda si isi mai dadeau si bonusuri.
  • 0 (4 voturi)    
    ja ja si sa plateasca penalitati (Vineri, 27 martie 2009, 11:09)

    vyv [anonim]

    Pedepse si penalitati mentioneaza FMI in angajament? NU NU NJUUU.
    E doar un angajament care daca nu se respecta oricum banciile nu o sa pateasca nimic si nici penalizari nu o sa le fie percepute.

    Hai ca sunt distractivi astia de la FMI, e doar praf in ochii nostrii.
    Banciile vor face fix ceea ce vor ele sa faca.
    • +3 (3 voturi)    
      D.Ratiu (Vineri, 27 martie 2009, 12:25)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui vyv

      in '90 povestea cum se incheie la Bursa din Londra o intelegere ,simplu.printr o simpla strangere de mana-aici spre deosebire de Ro cuvantul dat si onoarea sunt respectate-,nici nu vreau sa m a gandesc ce ar fi la gura noastra daca o sucursala a unei banci romane ar fi avut creeante de incasat din exerior
      Oare bancile nu sunt direct interesate de evolutia pozitiva a economiei romane ?o prabusire economica si un somaj ridicat ar fi ultimul lucru pe care si l ar dori un investitor ,ce conteaza totusi pt el este profitul, si cum in Ro dobanzile sunt atractive...
      • +1 (3 voturi)    
        Poate in '90 ... (Vineri, 27 martie 2009, 12:46)

        Marse [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        ... dar erau alte vremuri; de atunci, notiunea de onoare s-a tot topit, inclusiv la Londra. Acum nu m-as baza pe o strangere de mana nici sa fie a lordului-guvernator al Bancii Angliei, la ce disperare bantuie pe acolo.
  • -1 (5 voturi)    
    Bancile straine (Vineri, 27 martie 2009, 11:15)

    Victor [anonim]

    Eu cred ca sunt sincer cand spun ca nu vor retrage banii din Ro.
    Hai sa calculam un pic,ca sa-i credem:nicaieri in Europa veche se incaseaza dobanzi excesive ptr.
    banii care sunt in miscare,ca-n Ro.
    Deci ce rost ar avea sa faca jonglerii si sa sacrifice exact vaca care le da cantitatea cea mai mare de lapte?
    Cu si fara angajement in fata FMI,ei nu au interes sa-si pateze imaginea.Aceste banci nu sunt numai in Ro.reprezentate,ci risipite in intreaga lume.
    Daca fac jonglerii,vor pierde enorm de mult capital
    (de credibilitate,siguranta si materiala)
    • +2 (6 voturi)    
      crezi asta din naivitate (Vineri, 27 martie 2009, 11:37)

      vyv [anonim] i-a raspuns lui Victor

      @Victor , cred ca tu ai enuntat cele de mai sus din naivitate.
      Atata timp cat ai dat credite gramada la Romani si acestia au salarii si isi platesc ratele toate sunt bune si frumoase pentru bancile austriece.

      DAR cum sta treaba cand romanii in timp de criza isi pierd masiv slujbele, le scade puterea de cumparare prin devalorizarea masiva a leului? .. chiar daca romanii vor sa isi plateasca ratele intrebarea e CU CE?
      Ei bine pe asa un caz banciile austriece intra rapid in faliment.
      Daca filialele din RO intra in faliment incet, incet, canceru se transfera si in Austria si uite cum noi ii rupem pe austrieci fara ca ei sa poata face mare lucru.
      Pentru o bancile austriece e vital sa isi deblocheze si repatrieze cat mai repede cantitati cat mai mari de lichiditati, ca in cazul in care dau faliment sa nu ramana ei cu buza umflata.

      Nu conteaza banii depunatoriilor de depozite! Conteaza interesul lor, atat!
      Nu uita asta!
      Banciile nu sunt societati caritabile! Ele umbla dupa castig, dar isi calculeaza sansele tot timpul in favoarea lor.

      Ceea ce vezi tu acum ca se intampla este doar de fatada. Spectacol economico-politic care nu imi trezeste incredere.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu se falimenteaza asa de usor ca-n SUA (Vineri, 27 martie 2009, 13:14)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui vyv

        Nu din naivitate,ci din experienta si cunostiinta de situatie.
        Bancile austriece(parca cele mai prezente in Ro.),cele olandeze,nu au probleme serioase la mamele lor,asa ca deocamdata se vorbeste in "precautie".
        Toate bancile europene,au fost mai educate si precaute in politica monetara(in afara tembelismului romanesc:sa dai credit pe buletin!Toti sunt de vina.Unii au vrut sa smechereasca,alti naivi,au vazut o cale de a face bani rapid,fara sa se mai gandeasca la
        consecinte.Consecintele le avem).
        Pai numai in Ro.se pierd joburi?In SUA, Germania,Franta...zi de zi sunt miile de disponibilitati.Si aici sunt milioane de cetateni care au credite bancare de returnat.Situatia este acelasi in intreaga lume si nu speciala Ro.
        Jongleria schimburilor valutare nu au nimic comun cu realitatea,este joc/speculatie bursiera,dar un pic si de inflatie.
        Leul a ajuns la un moment dat la ca.3,1 nu ca era puternica,ci propaganda era puternica.
        Tu crezi ca daca ai bani la o banca pur romana nu vei ramane cu buza umflata?
        Nimic si nimeni in lumea asta poate sa-ti dea o siguranta de 100%,un risc exista mereu.Bancile,asigurarile sunt cele mai mari curve inventate.Te iau in brate cu doua maini si la nevoie iti dau sutul cu amandoua
        picioarele.
        Ei fara noi nu pot exista,dar nici noi fara ei!Dar la nevoie de ei,trebuie sa fi cumpatat,cugetat si nu lacom,orb(la minisculele introduse de ei)si naiv.
  • -1 (1 vot)    
    ING (Vineri, 27 martie 2009, 19:39)

    vasile [anonim]

    ING de ce nu semneaza????
    Vrea sa fuga cu banii din tara?????
  • +1 (1 vot)    
    Incercati sa ganditi si voi logic (Vineri, 27 martie 2009, 19:41)

    calin [anonim]

    Eu nu inteleg de ce tot comentati pe subiectul asta...Voi vreti sa ziceti aici ca de exemplu bancile din Austria vor renunta la dobanzi de 10% sau cat au in Romania la credite si or sa duca banii in Austria la dobanzi de 3%-5%? Mai mult, suntem o tara cu potential iar daca bancile ar proceda prin a-si scoate banii din tara e ca si cum renumele care si l-au cladit de-a lungul timpului in Romania s-ar evapora in cateva saptamani/luni.
    Iar daca romanii raman fara slujbe si nu isi mai pot plati ratele sa stiti ca acest lucru se intampla si in tarile vecine unde isi au originea bancile mama.
  • +1 (1 vot)    
    nu ati inteles (Vineri, 27 martie 2009, 23:07)

    eu [anonim]

    a scoate banii din tara nu inseamna ca inchid usile si pleaca, ci ca trimit profitul la bancile mama (care adunat la cele 9 banci, iese de vreo 1-1.5 miliarde macar)
  • 0 (0 voturi)    
    primordial sectorul real al economiei (Sâmbătă, 28 martie 2009, 8:20)

    ion [anonim]

    BĂNCILE si in continuare vor urmări un singur scop: PROFITUL si SUPRAPROFITUL de la dobânzile mari de pe seama agenţilor economici locali cu banii împrumutaţi de stat si contribuibili. Presa din Rusia scrie deja că şi la ei aceasta va fi o schema frauduoasă pentru sectorul real al economiei, care se sufocă tocmai ca n-are de unde împrumuta bani la dobânzi normale, mici. Se aud voci care propun ca împrumutul să vina DIRECT si FĂRĂ NICI O DOBÂNDĂ la agenţii economici pentru a-i scoate din faliment şi a relansa producţia, a opri şomajul. Cum? – Banii împrumutaţi să fie gestionaţi DIRECT DE GUVERN SI DE BANCA NAŢIONALA, lăsând la o parte băncile comerciale ce nu vor sa se dezică de supraprofit, de clientela favorizată şi de spălari de bani etc.. E POSIBILĂ SUSŢINEREA DIRECTĂ A SECTORULUI REAL AL ECONOMIEI IN ROMÂNIA, fără serviciile frauduoase ale băncilor?