VIDEO Surse: Firmele, obligate sa plateasca anual statului minim 1.300 euro, prin impozitul forfetar

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2009, 10:00 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul Finantelor vrea sa introduca, in noul Cod Fiscal, un plafon minim pentru impozitul pe profit platit de firme si pentru impozitul pe cifra de afaceri a microintreprinderilor, in valoare de 1.300 de euro, au declarat, pentru NewsIn, surse guvernamentale.

Masura va viza atat microintreprinderile si firmele care inregistreaza pierderi, cat si restaurantele, hotelurile si firmele din domeniul transporturilor sau cel imobiliar.

Ministrul finantelor, Gheorghe Pogea, declara pe 26 martie ca aproape 80% dintre societatile din Romania declara pierderi duble fata de profit, eschivandu-se de la plata datoriilor catre stat si fac, astfel, concurenta neloiala celorlalte firme.

"Dintre cele 617.525 de firme din Romania, doar 12.000 asigura aproape 85% din veniturile publice, prin plata taxelor si impozitelor catre stat, iar cifra de afaceri a acestora la nivelul anului 2007 era de 670 de miliarde lei", afirma Pogea.

Ministrul atragea atentia ca, in 2007, aproape 242.000 de firme cu pierderi au inregistrat o cifra de afaceri de 134 miliarde lei si o rata medie a pierderii de 16,2%.

In ceea ce priveste microintreprinderile, proiectul de Cod Fiscal prevede ca patronii microintreprinderilor sa plateasca anual la stat diferenta de pana la 1.300 de euro, daca suma rezultata din plata impozitului pe cifra de afaceri de 3% este mai mica decat acest plafon.
Spre exemplu, daca suma rezultata din aplicarea procentului de 3% este de 1.000 de euro, atunci patronul va plati diferenta de 300 de euro.

Consultantul fiscal Gabriel Biris a precizat, pentru NewsIn, ca la nivelul anului 2007 erau inregistrate in Romania aproape 350.000 de microintreprinderi, dintre care circa 130.000 aveau un singur angajat. 


Citeste mai multe despre   












VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

5016 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    inca o taxa (Marţi, 31 martie 2009, 10:20)

    Tim [anonim]

    Normal ca sunt pe pierdere cind patronii alearga de le sar ochii pe la administratii finaciare sa depuna hirtii, sa plateasca taxe. De ce nu se gandesc ei sa reduca birocratia si atunci vor avea mai multi bani la buget.
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Marţi, 31 martie 2009, 16:09)

      cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui Tim

      ar tb sa va reganditi afacerile daca alearga patronii pe la institutii. si nu incercati sa manipulati cu afacerile pe pierderi- o afacere daca e pe pieredere mi se pare normal sa o inchizi.
      daca nu o inchizi si patronii au vile foarte scumpe si super masini si fac cheltuieli mari inseamna ca e ceva putred la mijloc. (toate realizate in perioada de pierderi). ceva imi spune ca aici e posibil sa avem de-a face cu ceva evaziune.
      mai ales cand din acte reiese ca patronul mai aduce si bani de acasa.
      la asta face referire ministrul
      ps: aici are dreptate desi nu-l agreez deloc si nu cred ca e locul lui la acest minister. eu zic ca va fi cotat ca cel mai slab ministru de finante de la rev pana acum
      • +2 (2 voturi)    
        si crezi ca cei 1300 euro rezolva problema (Marţi, 31 martie 2009, 16:31)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui cbarbu32

        impozitam totul cu minim 1300 si rezolvam cu cei care isi fac vile din evaziune? cata scoala iti trebuie ca sa gandesti asa?
      • -1 (1 vot)    
        E PROSTIE (Marţi, 31 martie 2009, 17:04)

        UNCROYABLE [anonim] i-a raspuns lui cbarbu32

        sunt mii si mii de firme care abia fac cifra de afaceri, cum naiba sa plateasca plafonul asta?
        si chiar si patronii care investesc in ce masini vile, din care rezulta prin amortizare cheltuieli mari, crezi ca trebuie impozitate afacerile lor? le dam in cap pentru ca au ?
        • +1 (1 vot)    
          ? (Marţi, 31 martie 2009, 19:23)

          cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui UNCROYABLE

          se pare ca nu ati inteles ce am vrut sa spun. hai sa mergem in orice stat din lume - oricare la intamplare - si sa vedem unde mai e posibil ca o firma -care e vesnic pe pierderi, isi platesc taxele cand isi aduc aminte, iar patronii isi trag vile, masini suparate si cheltuieli peste medie, iar salariatii sunt platiti cu salariul minim- va exista pe piata. asta am vrut sa zic -dar se pare ca nu privim decat ingust.
          statul pentru a da tot felul de facilitati pentru imm-uri tb sa aiba si incasari.
          spun doar un singur lucru - nu suntem in economie de piata ci intr-o jungla in care mediul privat ar prefera sa functioneze fara sa plateasca nimic la stat si vrea si finantarea - a se intelege subventii- din partea statului.
          PS - nu am nimic cu patronii corecti ci cu evazionistii- am incercat si eu candva sa fac afaceri -dar nu puteam din cauza spagilor -care intamplator erau create de mediul privat nu de cei din mediul public.
          padure fara uscaturi nu exista spune o vorba -dar in romania padurea se pare ca s-a usact de tot -aia care a ramas netaiata:)
    • +1 (1 vot)    
      3% in 2010 (Marţi, 31 martie 2009, 17:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui Tim

      Din cate stiu eu, anul 2009 va fi ultimul in care se mai aplica impozitul pe venit, care pentru acest an este de 3% aplicat la cifra de afaceri (vorbesc de microintreprinderi). Asa ca, proiectul de care face vorbire acest Nastratin Pogea, in 2010 va fi inaplicabil! Nu este munca de pomana? Sau este nestiinta...
      • -1 (1 vot)    
        3% (Miercuri, 1 aprilie 2009, 10:07)

        pogea-bogea [anonim] i-a raspuns lui George

        Pai la asta ma gandeam si ministrul aista al nostru nu a zis nimic, in loc sa clarifice lucrurile vorbeste ce are el chef. Eu am microintreprindere, si da cu un singur angajat. Insa platesc 3% impozit pe cifra de afaceri si platesc si pentru acel angajat taxe la stat. Da, am fost pe pierdere anul trecut, insa ce ar insemna asta: sa platesc inca 1300 de euro deoarece nu am avut profit. Si atunci stie o treaba comunistul asta, ca o sa pun lacatul la firma. Pai numai asa o sa pot sa nu mai platesc nici 3% si nici taxe la stat. Numai prostii le trec prin cap la astia.
  • +2 (10 voturi)    
    SUPER!!!! (Marţi, 31 martie 2009, 10:26)

    Viorel [anonim]

    vor fi bani mai multi pentru veiroane si vuitoane.
    se vor putea plati 20 mil euro pe km catre bechtel.
    un sef de descentralizata va putea primi salariu si de 50.000 euro pe luna.
    si cand sclavii se vor satura, se vor duce prin vest pe undeva sa munceasca. ups!
    si cine va plati impozitele? sa interzicem urgent emigrarea! traiasca noua iobagie!
    • 0 (0 voturi)    
      Super tare (Duminică, 5 aprilie 2009, 22:03)

      un eu [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      Super!!! nu mai am nimic de adaugat la cele spuese de VIOREL.
  • +1 (9 voturi)    
    ce calcule .. (Marţi, 31 martie 2009, 10:28)

    hash [anonim]

    .. or fi facut inteligentii aia? Daca se adopta masura asta o gramada de firme mici care de bine de rau plateau 10.000 impozit pe dividende pe an se vor inchide. Adica cele care fac mai putin de 43.000 de euro cifra de afaceri pe an. Parerea mea e ca volumul colectarilor pe IMM-uri va scadea mult si ei vor iesi cu mai putini bani in pusculita. Practic masura ii scoate de pe piata pe acestia. Nu inteleg de ce o masura care cica e menita sa penalizeze neplatitorii de taxe loveste in cei care-si conduc un business micut, dar cinstit?! Ce credeti?
    • +1 (7 voturi)    
      nu ai inteles (Marţi, 31 martie 2009, 11:09)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui hash

      legea spune de fapt asta: daca tu rulezi anual suma de cel putin 43000 de euro (3% din 45000 este 1300) si nu poti sa platesti un impozit de macar 1300 inseamna ca ori esti prost ori ma minti si fraudezi fiscalitatea.

      in cazul de care vb tu, firmele care platesc 10000 impozit pe dividente inseamna ca au deja 100000 profit net, ceea ce inseamna ca deja au platit statului, ca impozit pe profitul firmei peste 16000 euro. deci nu firmele alea vor fi afectate. firmele care deja platesc impozite nu au probleme cu aceasta lege. legea se adreseaza celor care ruleaza zeci sau sute de mii de euro si spun ca n-au avut profit. sincer, tu chiar ii crezi?
      • +4 (4 voturi)    
        n-am inteles bine ?! (Marţi, 31 martie 2009, 11:33)

        hash [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Stai putin. Eu inteleg ca daca nu versi 1300 de euro pe cifra de afaceri (3%) ci mai putin, atunci vei plati diferenta pana la 1300. Ori, o cifra de afaceri din care sa platesti 3% impozit peste 1300 inseamna sa fie CA = 43000 euro. Ori pentru mine inseamna ca-mi apare o cheltuiala neprevazuta pe firma, in jurul sumei de 500 de euro. Cum ai zis mai jos. Solutia: sporim cifra de afaceri :)

        Cat despre aia care se declara in pierdere, cu cifre de afaceri de sute de mii de euro, n-am nici o stima, niste hoti ordinari.
      • +7 (7 voturi)    
        nici tu n-ai inteles (Marţi, 31 martie 2009, 11:47)

        major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Foarte multe microintreprinderi au probleme cu profitabilitatea in primii ani. Dureaza ceva pana ce stabilizezi un anumit nivel al veniturilor, contracte, clienti, angajati.

        Pe de o parte, antreprenorul trebuie sa bage banii din buzunarul personal in afacere, statul vrea plafon minim pe ce ia, fara sa dea nimic (nici macar interesul), si acum ce spui tu este ca daca nu ruleaza 43000 de euro sunt prosti.

        Da, prosti pentru ca incearca sa faca ceva in tara asta, daca erau destepti se angajau la stat, acolo te intereseaza doar sporurile, ca de munca nu te intreaba nimeni.
        • -1 (1 vot)    
          despre prostia romaneasca (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:11)

          antisnob [anonim] i-a raspuns lui major_ballsack

          Ce destept esti. Eu sunt bugetar si am lucrat ieri toata ziua si pana azi dimineata la ora 4. Azi la 8 am fost la servici , din nou. Si nu sunt platit pentru ore suplimentare. Ce tari sunteti voi, particularii, ce sa zic. Adica nu mai trebuie sa lucreze nimeni la stat. Sau numai prostii cu 10 clase si cu 600 RON salar. Dar aveti pretentia sa primiti servicii (sanatate, claculari de pensii, etc) la timp. Am invatat 25 de ani in scoala si daca vrei sa iti demonstrez cat esti de destept te astept la o discutie.
      • +5 (5 voturi)    
        Da, chiar ii cred!!! (Marţi, 31 martie 2009, 11:51)

        TataMare [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Eu am mai multe afaceri care au profit si platesc impozite. In urma cu doi ani, impreuna cu inca 2 prieteni am investit intr-o afacere mai mare. Pe anul 2008 am avut o cifra de afaceri de 4 milioane RON insa AM AVUT PIERDERE. Stii din ce?! Din cauza faptului ca au crescut cheltuielile fixe si au scazut vanzarile, marfa ramanand pe stoc. Am platit in timpul asta TVA 760.000 RON, insa NU AM AVUT PROFIT.
        Crezi ca sunt hot?! Am avut 5 controale si n-au gasit nimic in neregula, oricat s-au straduit sa gaseasca ceva.

        E usor sa stai in birouasul de sclav si sa faci pe desteptul pe internet, despr cat de hoti sunt patronii care au pierderi si cum ar trebui jupuiti, indiferent daca au sau nu bani.
        Sunt o multime de afaceri care nu au cum sa aiba profit in primii ani de activitate. Pe langa investitii, acum trebuie sa mai aiba in vedere si impozitul fix?!?!

        Prin aceste masuri vor fi lovti deopotriva atat cei care planuiesc afaceri pe termen lung cat si furnizorii mici de servicii (traducatori, de ex) pentru caresuma asta reprezinta o povara.
      • +5 (5 voturi)    
        foarte subiectiv (Marţi, 31 martie 2009, 11:58)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Dupa parerea ta cei care fac mai putin de 43000 euro pe an ca IMM sunt prosti. Sa-ti spun un secret: eu am firma, sunt unic angajat si fac mult mai putin decat atat. Totusi am profit, platesc asigurari sociale, contabila si protectia muncii. Deci sustin sistemul de asigurari sociale si alte initiative private (cu o suma foarte mica bineinteles). Dar ce nu realizezi tu este ca deocamdata eu ma descurc pe munca mea si mai dau si bani la stat. Baga-ma in faliment cu ideile stale si iti promit ca ma transform in somer sau emigrant.... sa vedem atunci cine e prost.
        • +4 (4 voturi)    
          dar daca ai venit <1300 de euro? (Marţi, 31 martie 2009, 13:48)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui vlad

          ce face statul daca ai venit mai mic de 1300 de euro? iti ia tot venitul? adica ramai si dator dupa ce ca n-ai incasat?
      • +3 (3 voturi)    
        Da, eu ii cred ! (Marţi, 31 martie 2009, 14:15)

        Lars [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Prietene, n-ai facut afaceri in viata ta.
        Eu ii cred pentru ca ma lupt zilnic cu "mediul economic" romanesc si am avut ani cu pierderi (pe bune, nici un fel de artificiu!) desi as fi vrut sa am profit pentru ca nici o banca nu-ti da credit, nu poti aplica la proiecte europene daca nu ai profit.
        Birocratia si costurile sunt imense si poti avea pierdere chiar daca rulezi sume imense. Atunci cand investesti in utilaje la care amortizarea este o cheltuiala luna mare, cand ai forta de munca etc etc este posibil de foarte multe ori ca veniturile anuale sa fie (din pacate) mai mici. Pentru ca unii smecheri fraudeaza statul vor suferi (evident !) tot aia care trag ca boii la jug. Asta e.. Mai bine prindeti hotii decat sa-i ardeti pe toti preventiv.... Iar de pe margine unii care habar n-au ce e aia sa rulezi o afacere in Ro vin cu sfaturi din astea de doi lei...
  • +7 (9 voturi)    
    statul roman (Marţi, 31 martie 2009, 10:31)

    major_ballsack [utilizator]

    Acest stat corupt, hot, ineficient la modul cronic vrea, vrea, si apoi mai vrea din nou.

    Nu ajunge ca platim cele mai ridicole impozite pe angajat din Europa. Pentru una din cele mai slabe scoli, cel mai slab sistem public de sanatate, cele mai cu gropi drumuri (da, suntem in top).

    Nu ajunge ca nu ni se returneaza TVA-ul datorat de catre stat - desi Doamne Fereste sa datorezi tu TVA la stat!

    Nu ajunge ca nu exista minimum interes pentru business-park-uri sau vreo masura de incurajare a IMM-urilor.

    Nu ajunge nici ca suntem talhariti cu finantarea televiziunii si radio-ului public, la taxe de racketi, chit ca nu avem la munca radio sau televizor.

    Nici ca tot ce inseamna contract public este echivalent practic cu crima organizata, avand aceleasi licitatii trucate si firme de "fosti" care spolieaza bugetul, an dupa an.

    Sau ca ar putea accesa cineva vreun ban european. Banii aceia sunt cu control, si daca "ai lor" nu pot, pentru ca nu au reusit sa dezvolte vreo afacere cinstita in ultimii 20 de ani, nu poate nimeni.

    Asa ca luati, baieti, cat mai mult, ca e de unde!
  • +1 (1 vot)    
    Fumaritul reloaded (Marţi, 31 martie 2009, 10:33)

    Anonim [anonim]

    HaHaHa!!!
  • +4 (4 voturi)    
    De ce să mai încerci să faci ceva aici... (Marţi, 31 martie 2009, 10:40)

    catalinb [anonim]

    ... cand statul nu te incurajeaza deloc, iti ia si aerul pe care-l respiri si te pune sa platesti daca vrei o gura.
    Viata e prea scurta ca sa lasi niste tembeli sa decida cum sa traiesti. Pacat ca n-am plecat pana acum din rahatul asta de tara, de fapt rahatul e in politica, ca tara n-ar fi asa de dezastruoasa.
    Ce mai tura vura, CANADA scrie pe noi, astia care putem pleca. Cei care nu pot... Dumnezeu cu mila. AMIN!
    • +1 (1 vot)    
      cei care nu pot pleca (Marţi, 31 martie 2009, 12:19)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui catalinb

      Exista solutii si pentru cei care nu pot pleca: scapati de problema = politicienii romani... repede, dur, exemplar as zice.
  • +10 (10 voturi)    
    euro?! (Marţi, 31 martie 2009, 10:43)

    donache [anonim]

    de cand se calculeaza in Romania impozitul pe profit in euro?!?! De ce 1300euro si nu 5500RON? Sau chiar mai bine, 100ron...
  • +9 (9 voturi)    
    PD-adio votul meu! (Marţi, 31 martie 2009, 10:45)

    sebastian [anonim]

    Am IMM, venitul anual e 70-100.000 lei, am platit la timp toate taxele. domnul Pogea incearca experimentul Hunedoara la nivel national, problema e ce-o sa faca cu somerii, ii reloca in Italia?
    • -7 (9 voturi)    
      legea e ok (Marţi, 31 martie 2009, 11:12)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui sebastian

      pai daca nu-ti convine angajeaza-te undeva. legea spune, cu alte cuvinte, daca vrei sa-ti faci firma si sa eviti plata taxelor de salariu si sa traiesti din dividende, ok, dar tre sa asiguri macar 1300 de euro pe an bugetului. nu poti? asta e, ori renunti si te angajezi undeva ori accepti si mai scoti 500 de euro din buzunar.
      • +6 (6 voturi)    
        in conditii de criza? (Marţi, 31 martie 2009, 12:22)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Deci in plina criza desfiinteaza-ti afacerea, fa-te somer si incarca si mai tare sistemul de asigurari sociale. Foarte tare gigel, bravo. Ai nota 4 la macroeconomie.
        • -1 (3 voturi)    
          Care afacere? (Marţi, 31 martie 2009, 14:48)

          ion [anonim] i-a raspuns lui vlad

          Daca afacerea aia nu poate sa plateasca impozite de 100 de euro lunar (practic asta e tot impozitul pe venit sau profit platit) poate ar fi mai bine sa se opreasca din a mai functiona. Si spun asta din postura unuia care plateste impozite si care se chinuie ca firma lui sa aiba profit. E normal ca sarcina fiscala sa se repartizeze mai bine, pe mai multe firme. Nu sa plateasca doar unii care sunt mai prosti si nu tin doua contabilitati paralele sau nu trag de un IMM cu un salariat ca sa nu plateasca taxele sociale pe salariu.
          • +1 (1 vot)    
            helllooooo (Marţi, 31 martie 2009, 15:45)

            ealexs [utilizator] i-a raspuns lui ion

            exista mai multe impozite ... nu numai ala pe profit ... stai linist ca platim destule impozite, direct sau indirect ... iti urez sa ai de-aface cu Electrica ... hehe :) have fun
          • -1 (1 vot)    
            ? (Marţi, 31 martie 2009, 16:18)

            cbarbu32 [anonim] i-a raspuns lui ion

            vedeti ca in marea britanie la declansarea crizei li s-a cerut de stat o taxa suplimentara la toti. parca asa retin
            si nu a facut nimeni gura
          • 0 (0 voturi)    
            afacerea de supravietuire (Marţi, 31 martie 2009, 20:34)

            vlad [anonim] i-a raspuns lui ion

            Uite daca nu ai vazut mai sus tot lui gigel i-am raspuns:
            "Dupa parerea ta cei care fac mai putin de 43000 euro pe an ca IMM sunt prosti. Sa-ti spun un secret: eu am firma, sunt unic angajat si fac mult mai putin decat atat. Totusi am profit, platesc asigurari sociale, contabila si protectia muncii. Deci sustin sistemul de asigurari sociale si alte initiative private (cu o suma foarte mica bineinteles). Dar ce nu realizezi tu este ca deocamdata eu ma descurc pe munca mea si mai dau si bani la stat. Baga-ma in faliment cu ideile stale si iti promit ca ma transform in somer sau emigrant.... sa vedem atunci cine e prost."
    • +1 (1 vot)    
      Ne cam vaicarim (Marţi, 31 martie 2009, 14:43)

      ion [anonim] i-a raspuns lui sebastian

      Mai nene, sa inteleg ca ai un IMM cu o cifra de afaceri undeva la 20-25000 de euro anual. Te rog sa nu imi spui ca ai si angajati la banii astia care o sa devina someri. Cel mai probabil IMM-ul are un singur angajat care evita astfel plata impozitelor (mari de altfel, recunosc) pe salariu.

      Dar hai sa spunem ca ma insel eu dramatic (desi la suma asta eu zic ca e al naibii de greu sa aveti doi angajati care or sa devina someri). Aveti deci o cifra de afaceri de 25.000 de euro si vi se cere un impozit pe venit de 1300 de euro, adica un impozit de 5.2% din cifra de afaceri. Nu platiti impozit pe profit fiind microintreprindere (platiti pe venit cum am zis mai sus) si la suma asta nu sunteti nici platitor de TVA. Chiar vi se pare ca platiti mult statului? Incercati sa vedeti cat plateste o companie din Germania sau din Franta ca si taxe.

      si btw si eu am IMM si recunosc cu mana pe inima ca am beneficiat cat s-a putut de acest regim fiscal foarte favorabil, am platit doar impozit pe venit de 2% spre 3%, nu am fost platitor de TVA pana la un anumit moment, etc. Dar chestia asta mi se pare o vaicareala ieftina: se cere aprox 100 de euro/luna unei companii (suma ce acopera practic impozit pe venit/profit), dar toti ne dam cu fundul de pamant. Am vrea sa nu mai platim nicio taxa, impozitele sa fie zero
      • 0 (0 voturi)    
        . (Marţi, 31 martie 2009, 19:35)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Daca citesti din nou comentariul tau, ai sa-ti dai seama ca judeci totul prin prisma propriei tale experiente. Nu toti isi fac firme ca sa fenteze statul.
  • +8 (8 voturi)    
    si pt persoane fizice (Marţi, 31 martie 2009, 10:52)

    dom [anonim]

    trebuie extins sistemul si la pers fizice: cei care declara ca nu au case/terenuri sa plateasca 1000 euro pe an impozit pe casa; cei care nu au masina sa plateasca 500 euro/an impozit auto... si asa mai departe
    Pogea sa mai plateasca si un impozit pe creier, chiar daca nu si-l foloseste...
    • +1 (1 vot)    
      asa (Marţi, 31 martie 2009, 15:46)

      ealexs [utilizator] i-a raspuns lui dom

      buna idee ... proprietarul meu face profit mai mare ca mine si sta cu burt la soare ... 500 E/luna profit, nu pot decat sa visez
    • 0 (0 voturi)    
      Cum era vorba aia... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 13:48)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui dom

      grija ce-ti doresti, ca s-ar putea sa ti se implineasca dorinta...
  • +8 (8 voturi)    
    varza@mfin.ro (Marţi, 31 martie 2009, 11:09)

    varza@mfin.ro [anonim]

    Pe cand un impozit pe WC cu plata in natura?
    • 0 (0 voturi)    
      cel mai tare comentariu (Marţi, 31 martie 2009, 13:01)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui varza@mfin.ro

      de cand citesc comentarii pe acest site
  • +2 (2 voturi)    
    solutia: off-shore (Marţi, 31 martie 2009, 11:20)

    Bogdan [anonim]

    Pai bine mai dar 1300 de euro pe an costa un offshore in Cayman Islands, un offshore care ofera anonimitate 100%. In acest caz banuiesc ca cele cateva sute de mii de firme mici vor fii brusc detinatoare si de offshore-uri si apoi ioc bani la buget.
    Eu personal detin o firma cu o cifra de afaceri de cca 100.000 EURO.
    In acest caz probabil ca mie fiscul va veni sa imi ia mult mai mult
  • +2 (2 voturi)    
    Panarama (Marţi, 31 martie 2009, 11:37)

    vlad [anonim]

    Pentru un moment chiar m-am "aprins" un pic cand am citit titlul. Dupa asta mi-am dat seama ca vine 1 aprilie :D. Pentru ca daca cineva din minister se gandeste la asa ceva cu adevarat, probabil are un coeficient de inteligenta mai mic decat un gandac lobotomizat. Sa explic de ce : din cifrele de mai sus rezulta ca ar aparea inca vreo 300.000 de someri fara sa socotim pe cei care mai castigau un ban de pe urma lor (oamenii astia mananca, se imbraca, se distreaza, etc - adica sustin la randul lor alte afaceri). In momentul acesta cei 300.000 (sau mai multi) nu sunt inca la limita rabdarii. Desfiinteaza-le sursa de venit si impreuna cu aia 800.000 de someri deja existenti sa vedem ce iese. Probabil 1907 va fi ca o plimbare prin parc comparativ......
  • +2 (2 voturi)    
    toate imm-urile? (Marţi, 31 martie 2009, 11:50)

    rdb [anonim]

    cele din domeniul medical vor fi obligate sa se inchida? la nivelul de decontare cnas de acum (adica 10 ron pe consult/ max 28/zi la 20 de zile lucratoare vin incasari de max 1300 de euro) n'ai cum sa sari de 40-50 euro impozit. pina la 110 cit vrea asta mai e . ce sa fac? ma'ntorc la pfa (adica cmi la medici) ?
  • 0 (2 voturi)    
    3% (Marţi, 31 martie 2009, 11:53)

    mihai [anonim]

    dar de ce nu se iau in considerare toate impozitele platite catre stat? doar impozitul pe venit mi e pare total aiurea. HUO guvernului basescu!
    • +1 (1 vot)    
      Corect !!! (Marţi, 31 martie 2009, 15:00)

      George [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Corect, au fost ani in care am avut pierdere (fara sa fac nimic necurat cum cred pe aici afafici) dar in acei ani am dat sume uriase la stat prin alte impozite. E stupid sa spui ca un agent economic e evazionist pentru ca in unii ani valoarea amortizarilor si a tuturor cheltuielilor e mai mare decat veniturile. Cretini de doi lei. Mi-e sila de guvernul asta si de cel care il manevreaza...
  • +3 (3 voturi)    
    Talhariti de statul Roman (Marţi, 31 martie 2009, 12:06)

    Goa Uld [anonim]

    pur si simplu nu se mai poate in tara asta. cu oamenii acestia care ne conduc si care 9 toti ) fac parte dintr-un stat mafiot. in administratie sunt numai corupti care fara spaga nici nu te baga in seama, la guvern sunt numai partizani ai unor afaceristi care fura ca in codru. in sitemul medical coruptia misuna. in invatamant profesorii nu-si fac datoria si forteaza meditatiile pentru elevi, in particular.
    asta este tara in care traim in 2009!
    tara putred de corupta, cu politicieni hoti.

    peste tot in lumea asta, guvernele se dau de ceasul mortii ca sa-si ajute populatia la noi, numai lovituri in oalele capului primesti.

    solutia: o alta revolutie! haideti sa iesim in strada cu totii, sa le aratam trogloditilor de politicieni ca poporul nu ii mai suporta si ca un vot primit nu este obligatoriu pe 4 ani!
    trebuie dati jos guvernantii si desfiintat parlamentul. clasa politica trebuie reformata pe principii morale.
    statul de drept si corect trebuie sa-si recapete drepturile!
    oameni buni, nu mai rabdati ca veti pierde absolut totul in favoarea caracatitei numita presedentie-guvern-parlament!
    • 0 (0 voturi)    
      adevar graiesti (Marţi, 31 martie 2009, 12:38)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Goa Uld

      "Nu conteaza intentiile, conteaza potentialul" cita Putin pe Bismarck cred. Ma intai trebuie organizata treaba. Amintiva de "Fratia" de la 1848. Daca facem o treaba asa spontan iese bors. Mai bine gasiti-va cu oameni care impartasesc aceleasi pareri, organizati intalniri, faceti rost de "unelte" (vezi Ciorogarla) si apoi chiar o sa aveti potential. Arabii se lupta cu un dusman mult superior si totusi au ceva succese. Nu cred ca statul roman e de calibrul CIA sau US Army deci ar trebui sa fie mai usor. Apoi se poate face reforma clasei politice la un nou canal=autostrada :D.
  • +2 (2 voturi)    
    nemernici (Marţi, 31 martie 2009, 12:11)

    FLORIN [anonim]

    pai daca nu reusesc sa fac profit de unde sa le platesc banii astia? Ar trebui sa fac cifra de afaceri de 43.000 de euro ca sa le platesc banii astia. Eu nu ma apropii deloc de aceasta suma.
  • -1 (1 vot)    
    Legea ar fi OK ... (Marţi, 31 martie 2009, 12:14)

    Ovvy [utilizator]

    ... cu conditia sa existe o precizare care sa excluda firmele alfate la inceput (infiintate in ultimii 2-3 ani). Altfel, o sa vedem din ce in ce mai putine IMM-uri nou-infiintate si din ce in ce mai multe IMM-uri care o sa-si inchida portile. In acest caz, ca de obicei, statul roman va da dovada ca se gandeste doar la momentul prezent si nu da doi bani pe viitor.
  • -1 (1 vot)    
    sa nu credeti .. (Marţi, 31 martie 2009, 12:19)

    hash [anonim]

    .. ca aia de la mfin care si-au facut socotelile sunt niste gugustiuci. cineva din spatele cortinei trebuie sa calculeze lucrurile astea in mod pertinent si avizat. daca au propus asemenea masura inseamna ca suma e cumva la pragul de suportabilitate pentru multi si ca mizeaza pe niste incasari sporite fata de situatia actuala. de-aia spuneam ca as fi curios sa vad niste statistici

    "cand se ia cate-o masura / lumea-njura / "pentru ce sa dam cu var ?!" - tipic, hai sa nu judecam, dam intai cu paru'
    • +2 (2 voturi)    
      eu cred (Marţi, 31 martie 2009, 12:42)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui hash

      Eu cred ca nu ti-ai dat seama despre ce oameni vorbesti. Ti-au dat vreodata impresia ca stiu ce fac acolo? Situatia actuala ti se pare rezultatul unor planificari bine puse la punct? Carpeala si jecmaneala sefule la asta se reduce. Nu incerca sa te amagesti singur, realizeaza adevarul: astia vor sa se imbogateasca chiar daca insemana sa ne omoare pe restul.
  • +2 (2 voturi)    
    impozit impozit impozit (Marţi, 31 martie 2009, 12:31)

    papillon [anonim]

    impozit pe cana de apa
    impozit pe tipat daca-ai stat capra
    in ro orice idee chiar daca e "buna" se aplica f bine dar iese prost : a se vedea normele de aplicare la legi

    niste dobitoci m-au ciuruit
    stai sa ezi ce sitem ticalosit le dau in toamna si la zdrentele astea
  • +2 (2 voturi)    
    1300euro????? (Marţi, 31 martie 2009, 13:03)

    Marius [anonim]

    Nu inteleg cum pot sa-ti ceara sa platesti niste bani daca nu ai venit?
    Asta nu este o incurajare, ci o penalizare; adica domne daca ai firma platesti, nu ne intereseaza pe noi Statul daca ai venituri, vrei sa ai firma platesti.
    Adica eu ma chinui (mai ales in ziua de astazi) sa fac ceva vanzari, poate nu reusesc sa incasez nici 1300 euro, dar Statului trebuie sa-i dau banii doar pt ca am firma.
    Inteleg Statul ca trece printr-o perioada grea si are nevoie de bani, dar sa-mi ia din ce am, nu din ce nu am.
    Daca vrea mai multi bani sa mareasca impozitul pe venit, nu sa bage taxa fixa, ca atunci inchid firma, imi bag picioarele, si tot nu vede nici un ban
  • +1 (1 vot)    
    niste hoti (Marţi, 31 martie 2009, 13:55)

    r123 [utilizator]

    Pur si simplu niste hoti.
    De ce sa platesti impozit pe 43.000 euro daca tu nu ai cifra de afaceri atat. Vorbim aici de micro intreprinderi foarte mici, cu unul doi angajati dupa cum se zice si in articol.

    E asa de greu de imaginat ca exista multe firme micute formate din 1-2 persoane care nu au venituri mai mari de 2000 euro pe luna ? Care e o suma decenta, si pe care platesti impozit ca venit, impozit pe salar, pe dividente si asa mai departe. Poti sa zici ca firma asta merge prost ? NU ! Pentru Romania, suma asta e o suma relativ OK care asigura un trai cat de cat a 2 persoane. Ce faci acuma, le inchizi firma, ii trimiti in somaj ?
  • 0 (0 voturi)    
    pierderi duble (Marţi, 31 martie 2009, 14:14)

    nicu [anonim]

    rog o explicatie; cum vine pierderi duble fata de profit.
    • +1 (1 vot)    
      Pai, uite asa (Marţi, 31 martie 2009, 14:27)

      EnigmaPsi [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Codul fiscal, varianta 20.1: Definitii si interpretare:

      Art. 1 Se declara pierderi duble fata de profit acele sume care sunt pierdute din buzunarul contribuabilului pentru plata impozitelor. Ca exemplu, va rugam sa il luati pe ministrul Pogacea, care are golul in cap de doua ori mai mare decat creierul.

      Stiti ce? Se va eluda si legea asta. O sa declari profit egal cu un RON, si platesti impozit de nimic, numai asa, sa ii sfidezi. De ex. la firma mea, anul trecut am avt vreo 100.000 EUR cifra de afaceri si aprox 100 RON profit, pentru care am platit impozit. Atat consider eu ca merita acest gunoi de stat. Profitul l-am exportat catre o jurisdictie offshore.

      Asta nu pentru ca sunt hotz, ci pentru ca statul m-a spoliat in perioada 2004-2007 ca pe ultimul om. Si nu sunt singurul, va dati seama.

      Gata, sugeti degetul, bai, acestia, sa va dea mamicile voastre bani, ca de la mine kk primiti.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu v-ati prins ! (Marţi, 31 martie 2009, 14:17)

    sorin [anonim]

    Baietii au o tactica a lor.Lanseaza balonul si asteapta sa vada ce se intampla. Daca raspunsul celor intradevar vizati de masura este palid, sa fiti siguri ca masura va fi luata.Daca, insa raspunsul este ferm de respingere, nu vor face nimic ci vor spune ca s-a inteles gresit. Soarta masurilor de acest gen este in mana celor care sunt influentati direct de ele. Cum raspunsul ferm vine din partea unei persoane (organizatii ) reprezentative, trageti si dumneavoastra concluziile. Refuzul nostru al celor "mici" de a ne asocia pe diverse zone de interes ne intoarce administratia impotriva. Degeaba ne enervam pe forumuri deoarece glasul nostru este slab si in plus, urechile sunt astupate rau de tot! Sa lasam egoismul si sa ne punem pe treaba la asocieri , ca nu e de glumit!
  • +3 (3 voturi)    
    prezumtia de vinovatie (Marţi, 31 martie 2009, 14:21)

    mjp [anonim]

    Cu alte cuvinte, in democratia romaneasca va functiona, inca o data, prezumtia de VINOVATIE. Daca ai pierderi nu conteaza daca le ai pe bune, te banuim ca esti hot si te taxam preventiv. Eu propun ca agentii de circulatie sa ne opreasca si sa ne dea din cand in cand amenzi pentru nimic...daca cumva cu 20 de km mai in spate am comis o infractiune pe care n-a vazut-o/dovedit-o nimeni?
    ABSURD! La fel de absurd ca atunci cand ca firma imi platesc darile si dup-aia tot eu trebuie sa depun nu stiu cate declaratii ca am platit! Daca am chitanta, am platit, de ce trebuie sa ma mai justific tot eu?!!!
  • 0 (0 voturi)    
    NU stiu ce vor cei de la MF dar e o aberatie (Marţi, 31 martie 2009, 14:41)

    Sorin [anonim]

    Cred ca e o mare neintelegere sau o aberatie.
    Ca si microintreprindere se plateste 3% din incasari deci nu are treaba cu exemplul ca daca am incasat 34000Euro si am de date 3% inseamna ca trebuie sa dau la stat 1000Euro indiferent de cheltuielile mele.Cum sa dau ma mult cu 300 atata timp cat atata e cifra de afaceri.
    Cred ca ar trebui sa se trezeasca la realitate si sa mai si gandesca cei care scot asa ceva pe gura.
    Vom face firme afara sa putem avea un business si sa vedem din ce o sa mai traiasca acesti domni care se cred destepti.
  • +3 (3 voturi)    
    Ba, da' sunt si prosti (Marţi, 31 martie 2009, 14:49)

    nume de cod [anonim]

    Exact: multi (vreo 70%) si prosti. Dupa ce ca orice srl-ist plateste mai mult pe orice decat oricare pers. fizica, tampitii astia vor sa mi ti-i omoare. Toate impozitele, toate taxele, toate platile pentru acelasi lucru sunt mai mari pentru firme. Adica: ti-ai luat masina pe firma, pltesti de te snopesti. Ti-ai facut casa pe firma, platesti de te ia gaia. RCA-uri, taxe pe drumuri, taxe radio-tv, penalitati la intarzieri, amenzi de toate tipurile. Obligatii cu salariatii etc, etc, etc. Hooo cretinilor!!! Da' stiti ce o sa fac? Lichidez tot, dau afara 5 oameni, scot cam 1,5 milioane de euroi (acum, ca-i criza) si tule-o tata! Grecia sau Cipru scrie pe mine. Imi iau nevasta si copilu si ii las pe tampitii astia cu tara lor de rahat si pe-ai mei pensionari (de-aia plec pe-aproape, ca nu stiu cand trebuie sa vin inapoi si cat de repede) si ma duc sa stau cu burta la soare. Imi fac un mic bussines pe internet si imi traiesc restul vietii. Pen' ca omul are o singura viata. Tampitilor.
    • +1 (1 vot)    
      nu cred.. (Marţi, 31 martie 2009, 16:18)

      hash [anonim] i-a raspuns lui nume de cod

      .. ca daca puteai sa stai cu burta la soare pana acum n-o faceai. astea-s refulari.
    • 0 (0 voturi)    
      ba, da' frumos... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 12:25)

      luci [anonim] i-a raspuns lui nume de cod

      mai visezi... ne crezi tampi pe toti?..
  • +3 (3 voturi)    
    non UE (Marţi, 31 martie 2009, 15:00)

    nume de cod [anonim]

    Bai, ia stai putin. Da' chestia asta e in acord cu legislatia UE. Ia stai tata, ca avem treaba pe directive. Stai ca nu mai e chiar sat fara caini...
    • +4 (4 voturi)    
      UE nu s-a gandit (Marţi, 31 martie 2009, 15:56)

      ealexs [utilizator] i-a raspuns lui nume de cod

      UE nu s-a gandit vre-odata ca oamenii isi dau singuri cu .....
  • 0 (0 voturi)    
    iacssssssss (Marţi, 31 martie 2009, 19:01)

    cri [anonim]

    am adunat niste bani de pe dincolo cu ce m-au mai ajutat neamurile am pus de o mica afacere cu 2 angajati din 2006.media incasarilor pe an este de28000-30000 pe an,la care se plateste un impozit de 840-900 euro pe an.,dar astea sint venituri,nu profituri.daca pun la socoteala cheltuielile abea daca se merita sa-ti consumi neuronii cu nenorocitul asta de stat roman .dar altundeva vroiam sa ajung:tva-ul se opreste la mine(il vor plati catre stat furnizorii mei de materiale si utilitati)profitul de 16% pe care furnizorii il fac se duce la stat.deci pe linga impozirul pe care-l platesc eu la stat mai ajung acolo indirect(dar pe gheaba mea)cam 4800-5200 !!!!tva euro pe an+impozitul pe profit al furnizorului de aproximativ 4000 euro+impozitele pe salarii (sanatate ,penssii,somaj etc etc)care ajung si alea la vreo 1500 euro+taxele care le iau portareii locali.deci parazitul asta de stat cistiga de pe urma mea aproximativ 900+5200+4000+1500=11600 euro.de acord ca acel tva si 16% pe profit se propaga in circuitul economic dar tot la stat ajunge la final(se opreste undeva la companii gen rompetrol sau enel).iar nenorocitul asta de stat uita probabil ca in mediul privat in general exista o concurenta acerba de care pe care ,o concurenta adevarata,care te duce sus sau te face sa dai faliment.singurii privati care o duc bine sint cei prin intermediul caror politicienii fura ca-n codru(gen eu statul iti dau tie contractul da-mi dai si mie ca-ti dau contractul).asa ca fratilor mai stai otira sa vad ce se mai petrece si cred ca-mi voi trimite oamenii acasa si in functie de evenimenta imi voi lua zborul.are si nervii mei o limita!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Gata! (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:55)

    enough is enough [anonim]

    Amatorismul si reaua-vointa au si ele o limita!
    Singura cale mi se pare, intr-adevar, inchiderea firmelor, consultarea legislatiei europene referitoare la off-shore-uri si trecerea masiva pe acestea.

    Si daca mai vine vreun Pogea sa interzica off-shore-urile in Romania sau sa puna vreun impozit suplimentar pe ele, atunci putem sa ii varam sub nas legislatia europeana.

    Pentru ca in Romania anului 2009, singura solutie mi se pare sa te sprijini pe ceva ce beneficiaza de legislatie europeana in domeniu, care are precedenta fata de aberatiile interne facute dupa foamea permanenta de bani a guvernantilor.

    Si, ca bonus pentru "ministrii" nostri care aplica fiecare ziua ce viseaza noaptea, o mediatizare masiva in limbi de circulatie internationala, pe site-urile straine si la agentiile de stiri straine, in care sa aratam tot ce fac ei aici si cum au reusit in 20 de ani sa duca tara asta pe ultimele locuri in Europa.

    Plus imagini cu vile, masini, terenuri, plus informatii despre toate firmele "de buget de stat", plus, plus, plus...
  • 0 (0 voturi)    
    o masura buna... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 12:15)

    luci [anonim]

    sper sa se aplice si de ce nu, sa se inchida toti cei care merg pe pierdere ani in sir dar in schimb si-au facut vile si au masini tari...
    binenteles, marea lor majoritate au afaceri infloritoare, adica specula... ia de aici si vinde dincolo, si platesc tva, auziti, platesc tva, din propriul lor buzunar, daca nu stiati, da, ati citi bine, TVA, care nu se mai suporta de consumatorul final, il plateste patromul magazinasului...
  • +1 (1 vot)    
    Guvernanti incompetenti (Miercuri, 1 aprilie 2009, 16:04)

    Daniel V. [anonim]

    In perioadele de criza economica una dintre masurile obligatorii care se impun este scaderea fiscalitatii - reducerea impozitelor si taxelor pentru a da o gura de oxigen agentilor economici privati care sunt motorul economiei - cei care va scot din rahat.
    Guvernul Poc si ministrul Nastratin nu au nici cea mai vaga idee despre mersul lucrurilor - toate masurile luate de ei arunca Romania in cea mai neagra perioada a istoriei postdecembriste.
    Recomand tuturor micilor intreprinzatori:
    1. suspendarea activitatii srl-urilor pe termen de 2 ani.
    2. disponibilizarea tuturor angajatilor pe care ii au
    3. solicitarea de ajutor de somaj si protectie sociala pentru somerii nou creati.
    Sa vedem cum se vor descurca cu aprox 500.000 de noi someri pe langa cei aprox 1.000.000 pe care ii vor avea la finele lui 2009
    Sa traiti bine! (acolo unde va dorim noi)
  • 0 (0 voturi)    
    impozit forfetar (Joi, 2 aprilie 2009, 15:02)

    paulica [anonim]

    pai daca am cifra de afaceri de 43.000euro nu mai pot fi microintreprindere deci ce vorbim noi aici sau ce gandesc guvernantii nostri.