Merrill Lynch: Economia romaneasca va scadea cu 3,4% in 2009

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2009, 17:08 Economie | Finanţe & Bănci

Merrill Lynch a revizuit in scadere, de la 1,5% la 3,4%, estimarile privind scaderea economiei romanesti in 2009. In schimb, estimarea pentru 2010 este mai optimista decat precedenta: Merrill Lynch anticipeaza, pentru anul viitor, un declin de 3,2% al produsului intern brut, fata de cel anticipat anterior, de 5%.

"Dupa o crestere puternica si surprinzatoare in 2008, Produsul Intern Brut al Romaniei se va comprima puternic in 2009 si 2010. Unii dintre factorii determinanti ai evolutiei vor fi ajustarile fiscale care au fost, probabil, impuse prin programul FMI", se arata intr-un comunicat al bancii americane, citat de Mediafax.

In ceea ce priveste inflatia, Merrill Lynch estimeaza ca aceasta va depasi tinta Bancii Nationale de 3,8±1%, in primul rand din cauza monedei nationale slabe. Banca Americana anticipeaza ca inflatia va incetini la 5,5% in 2009 si la 4,7% in 2010, de la 8,1% in 2008.

"Deficitele externe mari si cel fiscal raman principalele ingrijorari pentru Romania, dar inasprirea politicilor fiscale si recesiunea ar trebui sa genereze echilibrarea pozitiei externe a Romaniei in perioada 2009-2010", indica analistii Merrill Lynch.

In urma acordului cu FMI, Merrill Lynch a modificat in scadere estimarea referitoare la deficitul fiscal pentru 2009 de la 7,5% din PIB la 4,4% din PIB si anticipeaza ca deficitul de cont curent se va cifra la 9% din PIB in 2009 si la 6,5% in 2010.

Analistii Merrill Lynch mai estimeaza o scadere a dobanzii cheie in Romania de la 10%, cat este in prezent, la 8%, in acest an. 


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1122 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Imi scapa ceva (Marţi, 31 martie 2009, 17:19)

    Gus [anonim]

    astia nu au fost in stare sa estimeze ce se va intampla cu economia sua si vin cu procente cu virgula pentru ce se va intampla in romanica peste 1 an jumatate?

    cum sa nu ma gandesc ca totul e programat si ceea ce se intampla acum in economie urmeaza o traiectorie atent analizata
  • +2 (2 voturi)    
    Dar, oare ... (Marţi, 31 martie 2009, 17:42)

    Marse [anonim]

    ... Merrill Lynch va mai exista in 2010 ca sa ne spuna cat o sa mai scada economia romaneasca ?....
  • +2 (2 voturi)    
    Analistii Merill Lynch mai au tupeu sa respire? (Marţi, 31 martie 2009, 17:44)

    Me [anonim]

    Culmea nesimtirii sa critici pe altii in momentul in care tu esti praf. Toata banca lor e la pamant si ei critica si isi dau cu parerea despre altii. De ce? Fiindca au influenta in FMI fiindca asa se face lobby negativ unei tari ca sa pui presiune asupra ei. Fiindca asa se fac marile afaceri pe cadavre fie ele si popoare daca trebuie. Adunatura de gunoaie care incearca sa controleze cat mai mult din lume.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 31 martie 2009, 17:52)

    dragos [anonim]

    E vreo licitatie cumva, cu cat va scadea economia Romaniei in 2009 si toti liciteaza in jos? :)
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Marţi, 31 martie 2009, 17:54)

    sictireanu [utilizator]

    Astia nu-s aia falimentari, de i-a salvat Tata Obama? :)))
  • +3 (3 voturi)    
    mai buni ca si ei (Marţi, 31 martie 2009, 18:23)

    Clujeanu [anonim]

    Am un cunoscut (american) ce a luat toata pensia la sfarsitul muncii si a depus-o la Merrill Lynch, ca ei sa-i administreze banii si sa-i dea o renta lunara.

    In ultimele 6 luni, acesti destepti i-au scazut cu 50 % valoarea sumei depozitate (modul de investitie ales fiind cu grad destul de scazut, nu maxim).

    La asa oameni capabili, ma mir cum au timp de Romania si de evolutia ei.
    Sunt convins ca vom avea o contractare, ma deranjeaza doar ce incompetenti afirma acest lucru.
  • +1 (1 vot)    
    Come on (Marţi, 31 martie 2009, 20:16)

    BellCross [anonim]

    Fratilor sa ne lasa-ti cu tampenii de genul economia tarii X va scadea cu X,XX%. Pun pariu daca o luna de zile nu ar exista anunturi de genul acesta ar creste bursele si investitiile de parca ar fi dupa ar fi Praslea cel Voinic. Cum apare un semn bun cum apar 2 rele..

    Cum se face ca dupa ce moneda nationala sa apreciat cu 500 de bani fata de euro apare asa ceva? Coincidenta ?? Cred ca nu.
  • 0 (2 voturi)    
    romanii destepti (Marţi, 31 martie 2009, 20:28)

    radu [anonim]

    ce de lume super desteapta sa rada de altii. bancile din afara au clacat nu pt ca ar avea oameni slabi ci pt ca clientii au cerut tot mai mult si mai mult. am avut ocazia sa lucrez cu oameni de la toate bancile astea mari de care radeti voi (vreo 60-70 in total) si oamenii nu erau prosti deloc.
    apropo si oamenii de la lehman brothers sa nu-i cainati ca sunt bine merci angajati pe salarii mari la alte firme asa ca radeti degeaba. nimic din ce s-a lucrat la lehman nu s-a aruncat ci au preluat altii care doar au ajustat riscurile (nomura si mizuho in asia de ex).
  • +1 (1 vot)    
    Predictie (Marţi, 31 martie 2009, 22:36)

    Flavius [anonim]

    Eu prezic ca Merrill Lynch va disparea in cativa ani, iar economia Romaniei va ramane, asa subdezvoltata cum e ea. Eventual o sa crestem ciuperci si o sa-i invatam si pe cei de la ML cum sa traiesti din valori care sunt acoperite pe ceva mai mult decat hartie.
  • 0 (0 voturi)    
    scaderea scaderii (Miercuri, 1 aprilie 2009, 4:09)

    TheBorg [utilizator]

    Daca au revizuit in scadere estimarile privind scaderea, e bine. O sa avem o scadere mai mica.