Ce vor face bancile cu 4 miliarde de euro?

de Cristian Orgonas     khris
Miercuri, 1 aprilie 2009, 8:49 Economie | Finanţe & Bănci

Marti, BNR a decis pastrarea dobanzii de referinta la 10% insa a operat modificari substantiale in ceea ce priveste nivelul RMO la valuta in sensul ca acestea au scazut la 0 pentru pasivele cu scadenta mai mare de doi ani. S-a pastrat neschimbat nivelul RMO la lei (18%) si la pasivele in valuta cu scadenta mai mica de doi ani (40%).

Ce efecte vor produce in piata aceste decizii? Pe termen scurt (1-2 luni) nici un efect din moment ce reducerea RMO va fi operata doar incepand cu data de 24 mai, dupa ce prima transa din imprumutul FMI va fi pusa la dispozitia Bancii Nationale. Trebuie insa spus ca, desi urmatoarea sedinta a CA a BNR va avea loc in 6 mai, marti a fost anuntata o masura ce va intra in vigoare dupa sedinta urmatoare. Daca tot au dorit sa scada RMO peste doua luni, de ce nu au anuntat aceasta masura dupa sedinta din 6 mai?

Este clar ca dl Isarescu a dorit sa indice bancilor comerciale (in special celor straine) ca este pregatit sa ajute sistemul bancar oferindu-i lichiditate, insa deblocarea „dintr-un foc” a 3-4 miliarde de euro (cat reprezinta aceasta reducere a RMO) pune la dispozitia bancilor o suma mult prea mare pentru ca economia sa o poata absorbi intr-o perioada de timp rezonabila. In aceste conditii, ce vor face bancile cu atat de multi bani? Gentelman`s agreement-ul incheiat cu FMI/Guvern/BNR va fi pus la grea incercare.

Pe termen mediu, reducerea operata de BNR va influenta dobanzile la valuta, atat pe cele pasive (depozite) cat si pe cele active (credite). In goana lor dupa euro, unele banci au crescut foarte mult dobanzile la depozite iar acum, odata ce banii din rezerve vor ajunge in sistem, aceste dobanzi vor scadea pentru ca bancile nu mai au atat de multa nevoie de bani. Deja unele banci au inceput sa reduca timid dobanzile la depozitele in euro insa in viitorul apropiat, aceste miscari vor fi mult mai agresive.

In ceea ce priveste dobanzile la creditele in valuta, si acestea vor scadea atat datorita reducerii dobanzilor la depozite cat si datorita reducerii cheltuielilor bancilor cu RMO. Mai trebuie spus ca prin reducerea la 0 doar a rezervelor la pasivele cu scadenta mai mare de doi ani, BNR va determina intr-o oarecare masura bancile straine sa acorde in special credite pe termen mediu-lung filialelor din Romania.

Ce se intampla insa cu creditarea in lei si cu dobanda de referinta? Pastrarea dobanzii la 10% arata ca in ciuda starii precare a economiei, pentru BNR in acest moment inflatia este mai importanta decat cresterea economica iar aceasta abordare ne duce cu gandul la conditiile ce trebuie indeplinite pentru aderarea la zona euro, aderare pentru care BNR se pregateste de cativa ani.

Una peste alta, deciziile de ieri vor impulsiona in primul rand creditarea in euro ceea ce inseamna ca dl Isarescu va fi si mai atent la “pariurile” pe care bancile le fac pe cursul valutar pentru ca, din moment ce “euroizarea” economiei se va accentua, tot mai multi vor avea probleme cu plata creditelor daca leul se va deprecia.

Citeste si comenteaza pe Khris.ro.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2821 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    ?????????????????????????????? (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:01)

    TERENONLINE [anonim]

    4 mld? este cea mai "optimista" suma pe care am auzit-o; unii spun ca nu sunt nici macar 2. ok hai sa spunem 3 dar.... 4?!!! mai bine suna in text 3-4 decat 4 acela din titlu.
    • -1 (5 voturi)    
      TARA PROSTILOR (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:30)

      Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui TERENONLINE

      Bine ca nu protesteaza nimeni impotriva cadorisirii bancilor din buzunarul public, dupa ce ani de zile au practicat comisioane nesimtite si si-au tras sedii si salarii opulente, trebuie sa le dam si bani acum.

      Probabil se va intimpla ce s-a intimplat si la americani, isi vor mai trage niste prime...

      Pe toate strazile sint numai sedii nesimtite de banci, cu un Isarescu care le-a permis orice si i-a pacalit pe toti tacind (si toti au impresia ca daca tace stie el ce face). Lasa frate ca si nationalizarea e buna citeodata.
      • +2 (4 voturi)    
        oare? (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:53)

        flynt [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

        "cadorisire" zici? problema era ca acel rmo sunt banii bancilor, pe care bnr ii tine si le da o dobanda mica (pt piata din romania). deci cam greu de spus ca sunt capitalizate din bani publici - nu se face nationalizare. singura banca capitalizata de catre stat este cec, care oricum era a statului. deci, revenind, ceea ce face isarescue acum, este sa mai slabeasca un pic stransoarea rmo la valute pentru a pompa bani (indeosebi valuta) in economie. referitor la pericolul care planeaza asupra acelui "gentlmen's agreement", niste date asupra structurii finantarilor externe pe durata scadentelor ar fi mult mai utila in a face comentarii; daca acei 3 sau 4 mld ar intra instantaneu in economie (ceea ce ar fi intr/adevar prea mult) sau gradul (ceea ce va duce la o buna absorbtie a lor de catre economie)
      • +1 (3 voturi)    
        chiar ca a prostilor (Miercuri, 1 aprilie 2009, 10:07)

        Zelenkar [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

        stimabile daca nu stii despre ce este vorba mai bine taci din gura ... sau macar citeste cu atentie articolul si nu numai titlul.

        sa-ti explic un pic ca data viitoare sa nu mai dai in gropi: bancile sunt obligate sa depuna la BNR 40% din sumele in valuta pe care le atrag si 18% din sumele in lei ( adica daca eu banca atrag un depozit de 100.000 EUR trebuie ca 40.000 sa-i dau BNR si pot folosi ptr creditare numai 60.000 )

        Ai inteles acum ca tu contribuabil nu dai nici un ban bancilor din taxe ci pur si simplu ii lasi sa-si foloseasca mai mult din banii proprii? Sau vrei niste explicatii si mai simple?
        • +1 (1 vot)    
          bani atrasi si credite (Miercuri, 1 aprilie 2009, 11:35)

          SG [anonim] i-a raspuns lui Zelenkar

          Daca tu ca banca atragi un depozit de 100.000 EURO trebuia sa pui 40.000 la BNR si avand restul de 60.000 puteai sa "oferi" credite de pana la 600.000 ;)
          Asta era inainte .. din 24 mai din 100.000 atrasi o sa poti "oferi" credite de aprox 1.000.000 EURO. Diferenta e foarte mare, de aici si presiunea bancilor pe BNR sa renunte la RMO.
          • 0 (0 voturi)    
            te rog sa fii mai clar (Miercuri, 1 aprilie 2009, 13:48)

            zelenkar [anonim] i-a raspuns lui SG

            nu am inteles explicatiile tale - te rog sa fii un pic mai clar. Cum pot sa dua credite de 600.000 daca am numai 60.000?
        • 0 (2 voturi)    
          Ma refeream la "ajutor" (Miercuri, 1 aprilie 2009, 12:11)

          Licuriciul [anonim] i-a raspuns lui Zelenkar

          Nu ma refeream la articol, ci la "ajutorul" catre banci, din creditul de 20 de miliarde care urmeaza sa vine de la FMI. Stii foarte bine la ce ma refer, nu mai arunca praf in ochi, bancheru lu peste. Acel credit se va rambursa din banii nostri.
          • +1 (1 vot)    
            si eu tot la ajutor (Miercuri, 1 aprilie 2009, 13:56)

            zelenkar [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

            Ajutorul respectiv nu va merge direct catre Banci - dupa modelul aplicat in SUA,Anglia si asa mai departe.

            Dupa cum stie orice doreste sa se informeze - RMO in valuta constitue o parte importanta din rezervele valutare ale BNR. Ca sa poata elibera bancilor o parte din banii lor ( cei 40% care trebuie depusi la BNR ) statul trebui sa aduca alti banii ca sa nu afecteze rezerva valutara - pe care ii va lua de la FMI. Deci din nou n u va fi o creditare a bancilor ci o eliberare a discponibilitatilor pe care acestea le au la BNR.

            Din punctul meu de vedere o reducere a RMO nu se justifica, mai ales daca luam in considerare tendinta bancilor din romania de a credita fara niste analize de risc bine puse la punct - eea ce va avea de fapt ca efect pierderea unei parti a banilor repsectivi.
      • -1 (1 vot)    
        Curios (Miercuri, 1 aprilie 2009, 10:24)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Licuriciul

        cum sunteti atat de comunisti cu banii altora, si atat de liberali (a se citi smecheri, fara nici o legatura cu anumite partide) cand e vorba de banii vostrii.
        • 0 (0 voturi)    
          bancile 'smechere' (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:43)

          gigel [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          dar ia spune tu...

          va scadea dobanda la creditele existente si viitoare acum ca si RMO a fost scos? (iar dobanda BCE e la pamant...)

          sa o vad si pe asta...
  • +2 (2 voturi)    
    Rectificare (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:08)

    sorin [anonim]

    Suma deblocata de BNR incepand cu 24 mai este doar in jurul a 600 milioane euro (maxim 800) suma vehiculata de Bogdan Baltazar si confirmata aseara de consilierul guvernatorului, Lucian Croitoru.

    Eu cred ca decizia BNR este mai mult o promisiune a BNR fata de bancile mama, ca intreaga suma imprumutata subsidiarelor pe o perioada mai mare de doi ani va sta la dispozitia acestora. Pe scurt, BNR lanseaza o "oferta" de a investi pe termen lung in Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      O manevra desteapta (Miercuri, 1 aprilie 2009, 11:01)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      In sfarsit cineva spune lucrurilor pe nume si explica motivele acestei reduceri bruste de la 40 la 0. Daca vrei sa nu depui la BNR nimic trebuie ca bancile mama, care imprumuta banca din Romania, sa mareasca termenul de rambursare. Cum scadenta scade sub 2 ani, cum trebuie sa depui 40% la BNR. O manevra desteapta in consecinta care sileste bancile mama sa rostogoleasca imporumuturile vrand-nevrand. Bravo Isarescu!
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:36)

    divanul domnesc [anonim]

    pai euroizarea economiei nu duce la aprecierea leului? eu am invatat la scoala ca atunci cand oferta creste, pretul scade. deci, cand oferta de euro creste, cursul la care poti sa cumperi euro scade. nu?
    • 0 (0 voturi)    
      asta doar daca raman euroii in tara (Miercuri, 1 aprilie 2009, 14:22)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui divanul domnesc

      Nimeni nu este interesat sa scada euroiu: europenii pentru ca ne vand marfa pe euroi iar BNR-ul pentru ca trebuie sa faca plati externe in euroi deci cea mai buna solutie ar fi ca banii astfel deblocati sa nu ajunga in economie ci sa iasa din tara.
  • +1 (1 vot)    
    corectie (Miercuri, 1 aprilie 2009, 11:15)

    io [anonim]

    Nu o sa intre deloc "dintr-un foc", cum spune articolul. Tocmai de aia se refera la pasivele scadente *la cel putin 2 ani*. Asta inseamna ca vor profita pe moment doar bancile care s-au finantat dinainte pe termen lung (fara sa stie despre masura) iar celelalte sunt incurajate sa se finanteze pe termen lung, deci sa aduca bani in tara de la bancile mama. Cum spunea cineva, banii vor intra in economie pe masura ce expira scadentele (bancile n-aveau de unde sa stie de masura BNR dinainte) si nu dintr-odata.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai (Miercuri, 1 aprilie 2009, 11:41)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui io

      daca un pasiv scadent peste un an este "restructurat" intr-unul pe doi ani, nu se aplica ? :)
  • -1 (1 vot)    
    1aprilie (Miercuri, 1 aprilie 2009, 12:48)

    mutu [anonim]

    Ati fost pacaliti :P
    Nu e vorba de 4 miliarde, ci de 200 milioane.
    Hahaha. :P
  • 0 (0 voturi)    
    cum ce? (Miercuri, 1 aprilie 2009, 13:16)

    Nicky [anonim]

    Cum ce vor face? Ceea ce trebuie sa faca: sa-i trimita la centralele de afara, care sunt in suferinta!