Stolojan: Fara reforme, veti asista la un strigat general in Romania ca nu mai sunt bani de salarii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:19 Economie | Finanţe & Bănci

Theodor Stolojan
Foto: AGERPRES
“Daca in urmatorul trimestru sectorul public nu se va incadra in limitele bugetare si Guvernul nu va face reforme, inca din trimestrul trei veti asista la un strigat general in Romania ca nu avem bani sa platim salariile, lumina etc”, a declarat marti seara europarlamentarul PDL, Theodor Stolojan, la o dezbatere in Parlamentul European organizata de clubul Romania-UE. El a mai spus ca, daca va ajunge in aceasta situatie in contextul crizei, Guvernul va fi “cu spatele la zid si va lua banii de la investitii pentru a plati salariile”.

Theodor Stolojan sustine ca Romania a intarziat mult reformele si a acumulat in timp dezechilibre masive, estompate de intrarea masiva de capital din ultimii ani. “Criza financiara scoate la lumina aceste dezechilibre”, a spus europarlamentarul PDL.

Riscul este ca ministerele, institutiile publice, sa nu ia in serios bugetul tarii si sa nu faca reformele necesare. Daca in urmatorul trimestru sectorul public nu se va incadra in limitele bugetare si nu va face reforme, inca din trimestrul trei veti asista la un strigat general in Romania ca nu mai sunt bani de salarii, lumina etc. Si atunci Guvernul va fi cu spatele la zid. Va lua bani de la investitii si ii va muta la plata salariilor”, a declarat Stolojan. Europarlamentarul PDL sustine ca e nevoie de o reforma masiva a sistemului public si o reforma a sistemului de salarizare.

Romania castiga insa timp gratie acordului cu FMI, sustine fostul premier, pentru a nu repeta perioada 1997-2000 cand moneda s-a depreciat in ritm accelerat. “Pentru a putea spera la mai bine, trebuie sa ne asteptam la ce-i mai rau”, a mai spus europarlamentarul PDL. El a adaugat ca, potrivit acordului cu FMI, mai trebuie corectate cheltuieli publice in bugetul votat deja de Parlament.

Fostul premier sustine ca din Romania vor iesi in 2009 aproximativ 20 de miliarde de euro. “12 miliarde reprezinta datoria publica privata iar deficitul de cont curent se ridica la 8 miliarde de euro, ceea ce inseamna facturi de platit. Cine nu crede ca banii astia nu pleaca din Romania se inseala”, a declarat fostul premier, precizand ca Romania mizeaza in 2009 doar pe 5 miliarde din investitii, pentru restul de 15 fiind nevoie de finantare.

Europarlamentarul PNL, Daniel Daianu, prezent si el la dezbaterea organizata marti seara la clubul Romania-UE, crede insa ca “in perioada de criza este foarte greu sa faci reforme structurale” si ca guvernele prefera sa le amane.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2214 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    S-a trezit si domn stolojan (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:25)

    ss [anonim]

    CAnd au fst la guvernare nu au facut nici unfel de reforma, nu au mia pirvatziat nimic cuvantul de ordine a fost la loc comanda. In acest cotext domn Stolojan ar fi mai bine sa taca si sa se ascunda. Intotdeauna oamnei ca aceasta vorbesc cand trebuie sa taca si nu fac nimic cand trebuie sa faca.
    • -3 (5 voturi)    
      de acord (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:43)

      odorica ion [utilizator] i-a raspuns lui ss

      Intru totul de acord.
  • +8 (12 voturi)    
    Stolo..., Stolo.... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:28)

    cvm [utilizator]

    Daca tot stii ce este de facut si ai solutii de ce nu te-ai inscris sa le aplici?
    Pentru Stolojan cel mai bine se potriveste zicala: Dupa razboi multi viteji se arata!
    • +2 (4 voturi)    
      Tu chiar crezi ca razboiul s-a terminat (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:35)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui cvm

      ?
      • +2 (6 voturi)    
        Sper (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:52)

        cvm [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

        Sper ca razboiul lui Stolojan sa se fi terminat. Cine vrea conducatori de genul 'Hopa Mitica': astazi e, maine nu e?
    • -1 (1 vot)    
      tzutzerul politic Stolojan si arta conversatiei (Miercuri, 1 aprilie 2009, 21:21)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui cvm

      tzuterul sta lateral si un pas inapoi fata de jiltul rabinului; in picioare ca orice servitor ;daca rabinul o dojeneste pe Ruhala ca a preacuvit tzuterul face ochii mari, ridica degetul in fata Ruhalei si amenintand din deget zice ':oy,vai tzi,tzi ,tzi ,nu e frumos ce ai facut Ruhala !Rabbi are dreptate '-cam asta este misiunea d-lui Stolojan ,un arc de triumf al neputintei ...
  • +4 (6 voturi)    
    da (Miercuri, 1 aprilie 2009, 15:37)

    MihaiG [utilizator]

    Asa o fi. De ce nu se implica dl Stolojan in rezolvarea problemelor? Sunt sigur ca 3 zile poate rezista fara sa isi dea demisia.
    • +1 (3 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 1 aprilie 2009, 16:19)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui MihaiG

      corect!

      el are oarece dreptate, dar parca mai bine s-ar abtine ca "doar din gura" putem toti. mai greu cu fapta
  • +5 (5 voturi)    
    tratament cat mai indelungat (Miercuri, 1 aprilie 2009, 16:10)

    adrian [anonim]

    Imi pare nespus de rau de domnul Stolo si mai ales pentru accidentul cerebral care l-a adus intr-un asemenea hal. Ii doresc multa sanatate si un tratament cat mai indelungat, mai ales ca nebunia nu se vindeca niciodata. I-ar sta mai bine ca bunic, in parc.
  • +5 (5 voturi)    
    D-nul Stolojan, expertul in strategii (Miercuri, 1 aprilie 2009, 16:15)

    Todo [anonim]

    Giuvernul asta Basescu-PSD parca nu trebuia sa faca reforme?

    Chiar cu odioasa mostenire PNL-UDMR-PSD, au trecut aproape 4 luni si tot vorbim de plan de actiune si de implementare de reforme, dar cand o sa si faca ceva? in afara de cresterea CAS-ului si amenintari verbale cu reduceri de personal din sectorul begetar?

    In timpul asta, in mediul privat oamenii sunt dati afara pe capete si firmele traiesc pe cash-ul din anii trecuti (norocosii care mai au )
  • +1 (1 vot)    
    RO-UE (Miercuri, 1 aprilie 2009, 16:19)

    thr [anonim]

    Departe de a fi fanul lui Stolojan, dar nu astea au fost afirmatiile lui. Am fost acolo, si a spus ca spera ca in acea situatie, spera ca Guvernul care va fi sa nu ia bani de la proiecte si sa ii aloce pt pensii si salarii.
  • -1 (3 voturi)    
    12 miliarde (Miercuri, 1 aprilie 2009, 16:46)

    marius [anonim]

    "reprezinta datoria publica privata"... Stimate domn, daca datoria este publica- asta inseamna ca este datoria statului si nu poate fi nicidecum privata (acest din urma cuvant inseamna particulara, luata pe fiecare individ in parte, cu consecintele ce decurg din asta ! ). Grea materie, LOGICA...
  • 0 (2 voturi)    
    Cine e acest domn? (Miercuri, 1 aprilie 2009, 16:53)

    vio [anonim]

    Aaa, acela care a fost prim ministru 3 zile si si-a dat demisia. Deci, putea sa faca ceva daca vroia sau stia.
    Dar e mult mai usor sa chibitezi din tribuna spargand seminte.
  • 0 (2 voturi)    
    draga PEstolo (Miercuri, 1 aprilie 2009, 17:37)

    dani [anonim]

    Nici n-are rost sa repet ce au scris mai toti ante-comentatorii, apropo de "...multi viteji se arata".
    Ce credibilitate mai are "Draga Stolo" retras din cursa pt. presedentie din asa-zise motive de boala si un premier de trei zile are nici macar nu si-a justificat public gestul retragerii, ca sa stim si noi? Acum, face recomandari europarlamentare. Pe 12.000 de euro pe luna?
  • -1 (1 vot)    
    Lacrimi de iubire (Miercuri, 1 aprilie 2009, 17:57)

    eu [anonim]

    Asta nu mai are din ce sa-si dea demisia? Nu de alta, dar lui Base i-ar mai prinde bine niste lacrimi populiste, ca nu-l mai crede nimeni daca s-apuca sa planga pentru salariile profilor.
  • +1 (1 vot)    
    eu nu pricep nimic (Joi, 2 aprilie 2009, 8:58)

    nemo [anonim]

    Din 1990 tot aud de reforme. Când voi afla şi când voi înţelege şi eu ce presupun concret aceste reforme. Fără teorii, fără înflorituri sau licenţe poetice. Clar şi la obiect.