Moneda nationala coboara sub pragul de 4,2: BNR a stabilit un curs de referinta de 4,1893 lei/euro

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2009, 13:31 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei a stabilit, vineri, un curs de referinta de 4,1893 lei pentru un euro, moneda nationala apreciindu-se cu 0,72% in comparatie cu cotatia stabilita in ziua precedenta, de 4,2198 lei/euro.

La randul sau, dolarul american a fost cotat la 3,1156, in timp ce, cu o zi inainte, BNR stabilise un curs de referinta de 3,1733 lei.

Cursul nu s-a mai situat la un nivel atat de scazut din 8 ianuarie, cand BNR afisa un curs de referinta de 4,1385 lei/euro, remarca NewsIn. Aceasta este a zecea sedinta consecutiva de apreciere a leului.

In prima luna a acestui an, cursul de referinta a atins, succesiv, mai multe varfuri istorice, care au culminat, pe 22 ianuarie, cu nivelul de 4,3127 lei/euro.


Citeste mai multe despre   










1120 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    unde sunteti baieti (Vineri, 3 aprilie 2009, 14:53)

    x [anonim]

    cantati prohodul leului, in mai e 5 roni euro, cred ca ar fi cazul sa va marcati poz, dc aveti si sa va duceti la culcare.

    v-a linistit mugur
    • +1 (1 vot)    
      deocamdata scade (Vineri, 3 aprilie 2009, 17:43)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui x

      nu cred... in Mai se incepe aplicarea tuturor masurilor... vin banii de la FMI, Scade RMO pentru pasivele pe TL... incepe campania electorala in care trebuie clamata bunastarea si reusitele noilor guvernanti...

      rau este ca un curs scazut duce din nou la probleme ale contului curent... conduce la incurajarea importurilor (in conditiile in care noi ar trebui sa incepem sa producem cate ceva)...
      singurele lucruri bune pe care le vad dintr-un curs de 4ron/e este acela ca ajuta la plata datoriilor bancare pt cateva sute de mii de romani si ca ajuta la diminuarea inflatiei reduse (in conditiile in care peste tot in lume exista pericolul deflatiei)...

      Have fun and enjoy the crisis!
  • +2 (2 voturi)    
    Se va reveni la 4/€ (Vineri, 3 aprilie 2009, 15:01)

    Isar [anonim]

    De zile intregi recomand amicilor sa cumpere lei si sa-i puna pe depozite cu dobanda ridicata.
    Intra o multime de bani anul asta in Romania si o mare parte vor fi schimbati in lei pt. a fi investiti.
    Bursa urca rapid acum si pentru ca sunt investitori straini care vin la cumparare. Si au nevoie de lei!
    Leul e cea mai stabila si mai sigura moneda din Europa de Est, dupa acordul cu FMI e "betonat", nu-l mai ataca nici un speculator, ca n-are nimeni acum miliarde de € de aruncat intr-o lupta cu BNR/FMI !
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo lui (Vineri, 3 aprilie 2009, 15:18)

    Florin [anonim]

    Mai, dintre toti cretinii si toti bagatorii de seama aflati la conducerea tarii si a economiei din 90 si pana in prezent, Mugur saracu a fost un fel de luminita de la capatul tunelului, un fel de frate mai mare, ce nu ne-a lasat sa ne ducem de tot in jos.Pana in momentul de fata se descurca, ne tine la suprafata si ii doresc sa o tina tot asa, caci se pricepe foarte bine.Mult succes guvernatorului BNR si un dram de noroc, o sa aiba nevoie in lunile ce urmeaza..
  • +2 (2 voturi)    
    traiasca bnr! (Vineri, 3 aprilie 2009, 15:33)

    radu [anonim]

    multumim isarescu!
  • +2 (2 voturi)    
    analistii fini (Vineri, 3 aprilie 2009, 15:58)

    anonim [anonim]

    vor reveni cand leul va pierde 0.01% in fata euro sa ne demonstreze ca e sfarsitul lumii:)
  • +1 (1 vot)    
    Titlu (Vineri, 3 aprilie 2009, 16:36)

    Rad [anonim]

    Bai baieti, reveniti-va, cand cursul Eur/Ron scade, nu insemna ca moneda nationala "coboara". E o idiotenie. Euro coboara, leul creste.