Consiliul National pentru IMM: MFP sustine ca FMI solicita impozitarea tuturor firmelor 

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2009, 11:36 Economie | Finanţe & Bănci

Reprezentantii Consiliului National pentru IMM din Romania au declarat ca in discutiile dintre partenerii sociali si Ministerul de Finante, legate de impozitul forfetar, "s-a ajuns la un pseudosoconsens cu Ministerul de Finante. A fost un circ acolo, ca la piata. MFP a argumentat ca introducerea impozitelor chiar si pentru firmele cu cifre mici de afaceri este solicitarea FMI", a explicat Florian Pirvu, vicepresedinte al organizatiei. Potrivit acestuia, se asteapta adoptarea ordonantei de urgenta miercuri, 8 aprilie.

"S-a ajuns, printr-un pseduoconsens, la urmatoarea concluzie: impozitul forfetar trebuie introdus cu orice sacrificiu necesar din partea MFP. Va fi eliminat procentul de 0,5% din cifra de afaceri. Dar toate firmele trebuie sa plateasca impozit, dupa urmatoarea grila, raportata la cifra de afaceri:
 
  • impozit de 500 euro pentru CA intre 0-12.000 euro
  • impozit de 1.000 euro pentru CA intre 12.000-50.000 euro
  • impozit de 1.500 euro pentru CA intre 50.000-100.000 euro
  • impozit de 2.000 euro pentru CA intre 100.000 - 1.000.000 euro
  • impozit de 2.500 euro pentru CA intre 1.000.000 - 5.000.000 euro
  • impozit de 5.000 euro pentru CA intre 5.000.000 - 30.000.000 euro
  • impozit de 10.000 euro pentru CA de peste 30.000.000 euro"

Florian Pirvu a mai spus ca au existat discutii aprinse legate de faptul ca o firma ar trebui sa nu-si mai ia masini in dotare si cu ele sa nu circule decat directorul general. Compromisul - sa se foloseasca masini cu o valoare de maximum 30.000 de euro.

Cea mai aprinsa dezbatere a exista, potrivit lui Pirvu, pe drepturile de autor. "A fost un circ acolo ca la piata", a spus acesta. In concluzie, este posibil ca drepturile de autor sa fie eliminate.

"Am solicitat renuntarea la impozitul de 500 de euro pentru firmele cu cifra de afaceri de pana la 12.000 de euro. Doamna Gratiela Iordache a spus ca grila nu se poate, fiindca asa solicita FMI", a declarat Pirvu.

FMI sustine introducerea impozitul forfetar

"Impozitul forfetar este parte a unui set mai amplu de masuri fiscale ale Guvernului, pe care le sustinem. Argumentele pro si contra ale acestor masuri au fost discutate" a declarat pentru HotNews.ro Tonny Lybek, reprezentantul Fondului Monetar International (FMI) in Romania si Bulgaria.

Tonny Lybek a subliniat ca "in timpul negocierilor, o preocupare majora pentru noi si pentru Guvern a fost sa sprijinim mediul de afaceri si sa protejam grupurile vulnerabile".


Citeste mai multe despre   










2939 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Parca spuneau ca nu era nevoie de banii de la FMI (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:54)

    Roland [anonim]

    Cum ramane cu "centura de siguranta". Parca economia dudie si este doar o masura de precautie acest imprumut.De ce nu am fost intrebati daca vrem acest imprumut?Cred ca ar fi mai simplu sa taie toate capusele si toate "tevile" de alimenatre ale clientelei politice si atunci ar avea destui bani la buget!Rusine celor care de conduc!Mincinosi, hoti, nesimtiti sunt cea mai joasa speta, mai jos de atat nu se poate.
    Offshore-ul va fi solutia pentru majoritatea firmelor si atunci sa vedem domnii guvernanti de unde scot bani pentru buget!
    • -2 (2 voturi)    
      Traian Basescu are dreptate. (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:39)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Roland

      Trebuie sa avem incredere in el si in Boc. Cei ce critica guvernul uita ca 70 procente din populatia tarii a votat partidele care alcatuiesc guvernul. Cei 15 procente alegatori PNL sunt rugati sa accepte vointa majoritatii cetatenilor care au votat.In democratie majoritatea decide iar minoritatea accepta.
      • 0 (0 voturi)    
        Turul 2 al alegerilor prezidentiale... (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:02)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Va fi intre Basescu si Geoana. Stimati patroni care amenintati ca nu il mai votati pe Basescu , va intreb-il veti vota pe Geoana care,odata ajuns la Cotroceni, va rasturna cabinetul Boc si va desfiinta cota unica de 16%?Este evident ca Antonescu nu va fi votat in mediul rural si nu are nici o sansa de a intra in turul 2. Asa ca va intreb-pe cine veti vota in turul 2?Basescu sau Geoana. Alta solutie nu e.
      • +2 (2 voturi)    
        Din care ''celula'' faci parte? (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:45)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Dan

        cum poti sa scrii aceasta ineptie, cum ca 70% din populatia tarii a votat actualul guvern. Care este aceea majoritate? Majoritatea oamenilor care vor ramane fara locuri de munca din cauza ca o gramada de firme mici se vor inchide sau isi vor diminua drastic activitatea? FMI-ul nu le impune asa ceva, este o minciuna sfruntata. FMI-ul le impune sa-si faca ordine in propria ograda, dar cum nu sunt in stare si nici nu vor, transfera toate aceste probleme catre categoria populatie care incearca sa faca ceva in afara de a astepta ajutor de somaj. M-am lamurit si cu Traian, si cu PDL-ul. In afara de CIRC, pentru ca paine nu sunt in stare sa dea, nu ofere absolut nimic pentru tara asta. Ba mai mult, vor sa o si ingroape, daca ei reusesc sa ramana deasupra. SA NE FIE INVATATURA DE MINTE.
      • 0 (0 voturi)    
        Cei 70% (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:42)

        George [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Coalitia a castigat alea 70% fiindca cei alesi au promis ceva. Cum nu si-au mai respectat deloc (dar absolut deloc) promisiunile, nu suntem indreptatiti sa ne distantam de ei? Adica, dupa spusele tale, ar trebui sa ii suportam si daca o iau razna? Pai tocmai asta inseamna democratie, sa ne spunem parerea ori de cate ori conducatorii gresesc!
    • +1 (3 voturi)    
      Taricene !!!!!!!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:13)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Roland

      Tariceanu i-a dat afara pe astia de la FMI.

      unde esti Taricene mama ? imi e un dor nebun de tine !
      scuzele mele mama - am votat gresit !

      uite ce a iesit in urma votului meu : EBA, Base & Boc si ... FMI !

      era mult mai bine cu Citroenele tale si protectia ta la Renault - parol !!!!

      Jos EBA & Base & Boc & FMI ! - tampitii Europei !

      Taricene - scuzele mele inca o data ! Erai fantastic ca economist fata de vitele astea.
      • +1 (1 vot)    
        . (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:41)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

        ... zise Tariceanu si mai lua o gura de asfalt !
  • +4 (4 voturi)    
    Suntem niste vite proaste (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:54)

    je [anonim]

    Incredibil fratilor! Ne-au spus ca nu vor mari taxele daca iau imprumut de la FMI. Le maresc! FMI nenoroceste economia nationala oriunde reuseste sa se bage. Si noi, pentru a doua oara in cativa ani stam ca vitele si ne uitam cum isi baga p... in noi guvernul si FMI.

    EU NU VREAU IMPRUMUT DE LA FMI!!! Sa fie clar. Si mai clar sa fie pentru Base ca de data asta nu-l mai votez!
  • +4 (4 voturi)    
    care sacrificiu ?? (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:56)

    kin3zu78 [utilizator]

    ca de 20 de ani sacrificii face doar "pulimea" !!! Sa tras din rasputeri pe spatele imm-urilor , insa cand au ajuns sa aiba nevoie de ajutor , pauza totala. Lasa ca in schimb dam ajutoare pentru FORD si RENAULT , ai nostrii sa moara !!! Haideti cu totii in fata la guvernul rusinii sa ii tragem in teapza ,m-am saturat sa tot fim jupuiti de vii, nu este luna sau an de la dzeu sa nu mai apara inca o taxa , si inca una. Cred ca suntem pe locul 1 in lume la taxe si impozite ,pentru ca avem un guvern de incapabili, in loc sa lupte impotriva evaziunii fiscale , astupa gaurile de la buget ( facute tot de ei ) prin alte taxe si biruri !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Impuscati-i (Marţi, 7 aprilie 2009, 11:59)

    gigell [anonim]

    pe guvenrnatii astia de kko. Sa nu se mai chinuie si, mai ales, sa nu ne mai chinuie pe noi.
    FMI-ul a ceru o grila de impozitare, lucru absolut normal, nu impozite forfetare aberante, si astia ne arunca praf in ochi cum ca FMI-ul a cerut aberatiile lor. Pariem ca astia nici macar n-au citit bine (daca au citit) ce au scris aia de la FMI ?
  • +4 (4 voturi)    
    hai sa dam vina pe FMI.... (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:02)

    cosmin [anonim]

    De ce se apara in fata unei scuze de genul "este o solicitare a FMI"?
    Li se pare cumva ca noi dorim sau suntem de acord cu imprumutul de la FMI?

    Facem pariu ca o sa mai primim o gramada de sule in coasta pe seama "solicitarilor FMI"? This is just the beginning...
  • +5 (5 voturi)    
    Nepriceputi ar fi prea putin spus... (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:06)

    AndreiSe [utilizator]

    Deci e din nou facuta pe genunchi. Si e normal asa pentru ca la negocieri nu au fost prezenti reprezentantii micro- si nano- intreprinderilor. Exemplu: ai cifra de afaceri de 6 000 euro / an platesti 500. Ai cifra de afaceri de 6 000 000 platesti 5000. Raport CA/impozit: 12 pentru nano-intreprindere si 1200 pentru IMM. Deci impozit de 100 de ori mai mare!
    Norma ca pentru o firma cu cifra de afaceri de 6 000 000 euro impozitu;l de 5000 chiar nu reprezinta nimic, este situat la 0.1%, in timp ce pentru intreprinderea mica impozitul asta (atentie, nu mai e impozit, este taxa) este 10% cin CA.
    NISTE IDIOTI!!!!

    Sa ne mutam in Bulgaria!
  • +2 (2 voturi)    
    stati asa... (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:06)

    oh [utilizator]

    cum vine asta" drepturile de autor vor fi eliminate" ?

    Adica cine se foloseste de rezultatele muncii mele ( creative/creatoare) nu ma mai plateste? Pey asta inseamna ca isi insuseste pe nedrept rezultatul muncii mele ce nu a izvorat dintr-un contract de munca.

    Ma vad nevoit sa ii dau in judecata pentru furt intelectual pe toti aceia care se vor folosi de munca mea, iar impotriva acelora care vor " legaliza" un asemenea furt ar trebui deschis un proces penal pentru favorizarea infractorilor. Pentru ca nu cred ca exista persoane care sa poate accepta ca cineva sa ii utilizeze munca creativa fara sa i se plateasca si lui " dreptul de autor" aferent produselo/operelor rezultate.
  • +1 (1 vot)    
    O LAMURIRE! (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:09)

    CIOMBE [anonim]

    Cifra de impozitare este lunara, trimestriala sau anuala? Daca am platit mai mult in fiecare din aceste cazuri, statul imi da banii inapoi?
    Nu-mi spune nimeni ce masina sa-mi iau pe banii mei, sa fie foarte clar!
    Directorul general adjunct, merge cu metroul?
    Oricum votez cu psd-eii, ca pe vremea lor plateam mai putin: Impozit + dividende 30%, de cca. 5 ani Impozit + dividende = 32%, asa ca....
    • +1 (1 vot)    
      lamurire (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:19)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui CIOMBE

      impozitul este pe an. dar are semnificatia d eimpozit minim, daca cxalculat 16% din profit iese mai mult platesti 16%.
    • +1 (1 vot)    
      da' acum unde-s psd-ii ??? acum nu e vremea lor? (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:24)

      tralala [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      wake up!
  • +2 (2 voturi)    
    Tepari (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:16)

    roman [anonim]

    Traim intr-o tara de hoti, toti se zbat sa fure legal, suntem sclavi cu cravata. Mai bine ar vinde tara cu totul unora care sunt in stare sa o conduca, mi-e rusine ca sunt roman si imi pare rau ca m-am nascut in Romania. Legea junglei inca se mai aplica. Vorba sloganului, "ei cu ei, noi cu noi".
    Basescule sper ca nu vei mai candida degeaba in toamna
  • +2 (2 voturi)    
    am sperat (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:16)

    Yo [anonim]

    am sperat in ceva bun dar acum imi iau talpasita si plec din tara asta de cacat si condusa de niste dobitoci.
    • 0 (0 voturi)    
      impozit pt firmulitze (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:50)

      ramscher [anonim] i-a raspuns lui Yo

      cred ca asta e cea mai inteleapta decizie, mai ales daca esti tanar. succes!
  • +1 (1 vot)    
    mda.. nu uitati sa votati! (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:20)

    panadol [utilizator]

    e o mare gogoritza "clauza FMI".
    tragem, tragem tare, economia duduie... sa duduie si mai tare
    Boculetz, nu mai zici "nu ridicam taxele si impozitele"... hai ... hai ca de data asta te cred
  • +4 (4 voturi)    
    hotie (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:21)

    adrian [anonim]

    Administrez un site si am o cifra de afaceri de 1500 euro pe an . De unde sa platesc eu 500 euro impozit ?
    • +4 (4 voturi)    
      Sa te inveti minte... (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:09)

      eu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      ...sa ai vreo initiativa in Romania!

      Ce le pasa lor de ce cifra de afaceri ai? Ei vor BANI, BANI, BANI, si ACUM, ACUM, ACUM, pentru ca au mare nevoie, din ce in ce mai mare nevoie, pentru ca sunt din ce in ce mai multi si mai hapsani... Si au nevoie de bani nu o singura data, ci an dupa an, pentru ca ei sunt exact ca lipitorile, nu produc nimic, dar au nevoie permanenta sa se hraneasca cu sange...

      Asta e varianta romaneasca de protectie a firmelor pe timp de criza =)) =)) =))

      Si e pacat ca nici nu le pasa ca perioada ultimilor 20 de ani va fi trecuta in cartile de istorie ca o perioada mai crunta decat cea fanariota...
    • +1 (1 vot)    
      Si eu la fel (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:48)

      Virgil [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Tot un site cu o cifra de afaceri similara si imi pun aceeasi problema.


      Adriane... oare tu esti concurenta? :)
  • +1 (1 vot)    
    pai firmele ORICUM erau impozitate!!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:27)

    Codruta N [utilizator]

    Astia-s cretini? Impozitul era pe CIFRA DE AFACERI, NU pe "profit" (cum se tot arunca praf in ochi pentru ca sa prosteasca "publicul")!!! Pogea nu-si cunoaste nici macar legile din propriul SAU domeniu de activitate? Sa-si dea demisia, daca e prost!

    Cat despre "ce impune FMI" - s-a discutat, cumva, cu "partenerii sociali" despre conditiile pe care le va pune, ca sa dea imprumutul acela? Au fost intrebati daca ACCEPTA aceste conditii? De CE dracu' trebuie mereu sa ajungem (fara a fi macar INTREBATI) la mana FMI, care nu face decat sa distruga economiile mai fragile?!!!
  • +2 (2 voturi)    
    si CUM e cu "scutirile"? (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:30)

    Codruta N [utilizator]

    Daca e ASA mare nevoie de bani - CUM e cu scutirile de datorii, pentru "mamuti"? Adica vor sa distruga firmele mici - si in ACELASI timp scutesc de datorii industria miniera?

    Ca Hossu n-are mai nimic in cap, ne-am obisnuit: vrea sa-si salveze minerii pe seama celor care au avut curaj sa inceapa o afacere ca sa traiasca pe picioarele lor!

    Dar ca guvernul sa fie complice la asemenea porcarie, nu inseamna decat revenirea la lozinca draga FSN: "noi muncim, nu gandim"!!!
  • +2 (2 voturi)    
    un fleac, ne-au ciuruit ! (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:30)

    victima [anonim]

    astia ne tin de scroafele Europei.

    e ori mana FMI si/sau a Guvernului de Boci.

    Si am observat ca in viata asta se merge foarte mult pe conjunctia "si".

    Jos tampitii.
    Jos FMI.

    Mai e vreun roman la acele nivele de guvernare ?
    Caci nu pare...
  • +2 (2 voturi)    
    foarte tare! (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:34)

    qveta [anonim]

    Omg astia stiu atata economie cat stie si badea Vasile care i-a votat.

    Exact ca si la acczie, ei maresc accizele pentru a creste veniturile la buget, cand toata lumea stie (mai putin ei) ca acciza este o taxa de stopare a consumului.
    • +2 (2 voturi)    
      Acciza este o taxa de stopare a consumului? (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:50)

      aaa [anonim] i-a raspuns lui qveta

      Gica esti pe langa rau. Ca orice taxa incetineste consumul dar nu il stopeaza. Este pusa de obicei pe bunuri nesustituibile gen carburant, tigari pentru a avea efecte maxime la incasare, respectiv bunuri cu cerere inelastica. Oricum daca baga astia acciza pe aer s-au scos, p-ala chiar il consumam tot.
  • +2 (2 voturi)    
    Le permitem (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:40)

    Mircea [anonim]

    Suntem tratati ca niste prosti doar pentru ca le permitem.

    Daca atunci cand dau prin strachini oamenii i-ar sanctiona drastic urmand sa-si piarda orice viitor viata publica astfel de nulitati nu ne-am mai intalni cu astfel de masuri.

    Din pacate cainii latra... secaturile trec sau isi vad de treaba nestingheriti.
    • -1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:04)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Ai dreptate, dar cum i-am putea sanctiona drastic? Ce le putem face?

      Functioneaza justitia? Functioneaza ceva, ORICE? Avem vreun fel de putere?
  • +3 (3 voturi)    
    va promit (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:45)

    microbuz [anonim]

    se urmareste asfixierea oricarei initiative mici.
    Dupa ce si-au tras spuza pe turta lor, ii deranjeaza cand cineva isi ia viata in maini si reuseste sa se descurce si cu 12000 eur / an.

    Draga Boc, draga Basescu: imi iau microbuz .Nedeductibil, dupa voi. Cu el si cu 2 navete de bere o sa adun toate rudele, toti cunoscutii, toti prietenii si o sa vedeti la alegerile din toamana vot negativ ce n-ati vazut in viata voastra.

    Va promit.
    Si nu uit.
    • +1 (1 vot)    
      frate.... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 21:49)

      oh [utilizator] i-a raspuns lui microbuz

      ia-ti o roaba, ca e nemotorizata si e deductibvila, iar efectul e tot ala: poti cara cele 2 navete cu bere. Si cotizez si eu cu ceva banutzi ca sa fie mai suportabila dpv financiar toata chestiunea.
  • +2 (2 voturi)    
    Offshore (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:54)

    alexcos [utilizator]

    citez "Companiile IBC din Cipru se impart in doua categorii : rezidente si nerezidente. Companiile rezidente sunt companiile care au directori rezidenti in Cipru si managementul companiei se desfasoara in Cipru. Aceste companii sunt impozitate cu 10% din profit. Firmele nerezidente sunt acele firme care nu au directori rezidenti in Cipru, managementul este realizat in afara tarii si nu exista niciun venit generat de pe teritoriul Cipru. ACESTE COMPANII NU SUNT SUPUSE IMPOZITARII"

    Din partea mea, putem sa trecem toti pe offshore, iar parlamentarii nostri dragi sa mearga desculti prin praf.. eu nu le mai dau nici macar un leu..
  • +4 (4 voturi)    
    Si la mai mare... (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:55)

    andrei [anonim]

    Personal am o mica firma de web design cu 4 angajati, care imi plateste mie si lor un salariu relativ decent, insa nu prea mai imi ramane profit (anul trecut am avut cam 800 de euro). Acum e mult mai trist, deja am dat afara un om din lipsa de proiecte. Altfel spus ca sa acopar impozitul ar trebui sa dau bani din buzunar. Am vrut sa fac ceva ce-mi place fara a dorinta de a ma imbogati.

    Nu o sa fac insa asta. La sfarsitul lunii imi trec firma in fara activitate, ii dau afara si pe restul de 3 baieti (asta e suntem prieteni dar trebuie sa traim) si o sa-mi calc pe inima si ma angajez sa programez la altii, cu program fix si pe bani mai putini.

    In felul asta guvernul ma ajuta sa creez 3 someri si sa omor un vis ...
  • +1 (1 vot)    
    ! (Marţi, 7 aprilie 2009, 12:57)

    ileana [anonim]

    Magarie!
    Toata ordonanta aceasta cu grila de impozitare este o MAGARIE!
    Iar replica/scuza, la impuse "ca asa cere FMI-ul"este echivalentul replicii folosite de angajatii prosti : "asa mi-a zis Sefu'"
    Rusine!

    Inainte de a inchide mica firma, intrebare : daca sunt pe pierdere, acesti 500 eur ii pot recupera cand intru pe profit?

    Cum fixeaza cifra de afaceri pentru anul in curs? Sper ca nu raportat la anul trecut ( cand le-am platit 20 000 Eur impozit pe profit) ca mie afacerea mi-a cazut din noiembrie 2008 cu 95 %....
  • +1 (1 vot)    
    fmi... (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:00)

    liviu_ [utilizator]

    face ce stie mai bine...
    isi bate joc de tari...

    pe langa asta... daca nu aveam nevoie de imprumut de la fmi... d c suntem asa disperati sa castigam bani de peste tot...

    inca ceva... nu ar fi fost mai simplu sa facem un fisc capabil (din care sa lipseasca incompetenta), decat sa chinuim 600000 de firme pentru ca au furat 10% din acestea?
  • +1 (1 vot)    
    N-ar fi mai bine... (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:02)

    eu [anonim]

    ...sa fie FMI candidat unic la prezidentiale? si la toate alegerile de acum incolo?

    A, nu mai e nevoie, DEJA ne conduc...
  • +1 (1 vot)    
    ? (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:03)

    ileana [anonim]

    Cine-i Gratiela Iordache?
    E din partea Guvernului?
    In ce post este platita de are asemenea replici: "ca grila nu se poate, fiindca asa solicita FMI".
    O sa-i caut Declaratia de Venit anuala...chiar sunt curioasa cat castiga tanti asta din banii de impozit platiti de noi , ca sa dea asemenea motivatii.
    • +1 (1 vot)    
      Crezi ca salariul o tine acolo? :D (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:23)

      radu [anonim] i-a raspuns lui ileana

      http://www.financiarul.com/articol_21752/-gratiela-iordache--sau-lupul-paznic-la-oi.html
      • +1 (1 vot)    
        !!!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:09)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui radu

        Merci de link!

        RUSINE!
        Vaca asta ( scuze, dar poza este ...) de ce parte a fost la intalnire?
        Ne trezim ca vaca asta, cu replica ei, ne-a reprezentat, ca pana la urma suntem actionari, nu?
    • +1 (1 vot)    
      uite cine e Gratiela Iordache (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:52)

      zorros [anonim] i-a raspuns lui ileana

      http://www.financiarul.com/articol_21752/-gratiela-iordache--sau-lupul-paznic-la-oi.html

      Gratiela Iordache apara drepturile actionarilor la Winmarkt - dar tot Gratiela Iordache oferea consultanta si firmei Winmarkt
      pana la urma Winmarkt a fost vandut si actionarii au ramas cu ochii in soare si cu buzele umflate si madam Gratiela cu banii in cont

      cauta, cauta declaratii de avere ca ai la ce sa te minunezi
  • +1 (1 vot)    
    urmeaza catastrofa (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:08)

    Gica privatizatu [anonim]

    Omoritii-ne , dar veti muri si voi !!! Tara jalnica, scirbavnici politruci, flanic e cirmaciul !!
  • +1 (1 vot)    
    Un calcul simplu (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:10)

    sorin [anonim]

    Un calcul simplu ar releva urmatoarele :
    -un impozit de 800 lei in plus - un angajat in minus;42700 de firme care-si echilibreaza bugetele= 427 000 de disponibilizati=427000de someri;
    -concluzia?O palma data unui rahat.
  • +1 (1 vot)    
    Cine guverneaza tara!!? (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:14)

    Marasesti [anonim]

    Cine-i stapan aici? Noi sau FMI-ul, Normal ca ei vor sa iesim greu din datorii, insa noi ar trebui sa alegem si sa conducem, prin reprezentantii alesi ai poporului.
  • +1 (1 vot)    
    semnati petitia (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:19)

    srl [anonim]

    Semneaza petitia: "Spuneti NU initiativei Guvernului de a impozita lunar microintreprinderile cu minim 540 de lei" http://www.petitieonline.ro/petitie-p48923053.html
  • 0 (0 voturi)    
    Uite dom'le cine e Gratiela Iordache... (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:32)

    clujeanul [anonim]

    http://www.financiarul.com/articol_21752/-gratiela-iordache--sau-lupul-paznic-la-oi.html
  • +1 (1 vot)    
    cum faci din rahat bici (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:45)

    claur [anonim]

    si uite cum Guvernul plin de eminenti va reusi in scurt timp sa omoare firmele din care traiau pana la 10 oameni.
    Un mic calcul ar arata ca plata somajului pentru 10 oameni e mai mare decat 500 eur cu cat taxeaza ei firma. Ca deja e taxa de protectie FMI nu impozit ... Probabil FMI-ul plateste somajul pentru cei 10 oameni, sa ne spuna Guvernatii lu' peste prajit ...HOTIIII
  • +2 (2 voturi)    
    iar FMI? (Marţi, 7 aprilie 2009, 13:46)

    roman [anonim]

    "MFP a argumentat ca introducerea impozitelor chiar si pentru firmele cu cifre mici de afaceri este solicitarea FMI""

    IAR FMI ?
    Nu ajunge cat s-a furat in tara asta ? Nu ajunge privatizarile facute ? resursele instrainate ?
    Acum distrugeti pe cei care singurul lor venit este o mica firma ???
    Se vor inchide toate micile firme si oamenii vor ramane fara venit. Plateste statul ? Din ce vor trai oamenii ? Care e interesul ?
  • +1 (1 vot)    
    mama lor (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:20)

    cri [anonim]

    sa vina moldovenii de dincolo de prut sa dea o raita prin presedentia lu basescu!!!!!pai ba fratilor daca astia sustin ca astea sint conditiile FMI-ului sa renunte ma la imprumut ca inca nu l-au luat(si asa au zis ca il iau ma mijloc de protectie)..da astia mint si fura cum respira asa ca neavind toate datele n-ai cum sa emiti o parere pertinenta.huooooooooooo!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ecce homo (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:36)

    Anton KOVACS [anonim]

    Iata cine doreste sa va ia banii: http://www.financiarul.com/articol_21752/-gratiela-iordache--sau-lupul-paznic-la-oi.html
  • 0 (0 voturi)    
    Sa facem revolutie (Miercuri, 8 aprilie 2009, 13:36)

    Adi [anonim]

    Mai oameni buni , astia vor .... da nu sunt prosti ca cer ... prost e cine da... Vad in aceste zile motivatia perfecta sa facem o revolutie - si una adevrata facuta de popor nu lovitura de stat ca in 89 ...

    Daca in moldova se poate putem sau vom putea si noi cand nu vom mai avea incotro.

    Chiar sunt curios cati romani sunt in conducerea tarii ca vorba cuiva mai sus nu prea pare a fi macar unu.

    Mai dragi conducatori da daca tot trebuie si daca ati tot furat pana acum nu puteti si voi sa achitati cerintele FMI si de la voi ? Vreti numai de la noi ? Rusine stiu ca nu aveti, constiinta nu mai vorbesc , patriotism (ha ha ha) - dar afaceristi sunteti ... nu vedeti cumva ca vi se micsoreaza sursele ? Nu vreti voi sa ne protejati pe noi astia mici ca sa mai aveti draq de la cine sa furati ... Sau Asta e Ultimul Tun ?

    Ne facem nomazi si urcam cu totii in munti, in paduri (ha ha - nici paduri nu mai avem) si nu mai platim nimic, si vanam si ne intoarcem in epoca de piatra .... Atentie inante de asta trebuie sa otravim fantanile si sa dam foc la case si grane ... Ca asa faceau inaintasii.

    Asta e haz de necaz.